User
Pass
2FA
 
 

Mai multe ip-uri publice

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> CS 2006-2019 (Archived) -> Fixed issues
Author Message3123
Spidy

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 17-11-2010 18:07)
Joined: 24 Jul 2010
Posts: 22, Topics: 6
Location: Romania

Reputation: 58.9
Votes: 2

Post Posted: 26-08-2010, 19:14:40 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Salut !

Am si eu o intrebare : Se poate sa am mai multe ip-uri publice?
Daca da cum pot sa fac asta?
Va rog am nevoie de asa cv si v-as fi recunoscator daca m-ati ajuta.
Multumesc !

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Nexflame

[Newb Developer]



Status: Offline
(since 28-12-2022 15:28)
Joined: 19 Apr 2010
Posts: 1316, Topics: 24
Location: Cluj-Napoca

Reputation: 1407.1
Votes: 58

   
Post Posted: 26-08-2010, 21:22:34 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Spidy wrote:
Salut !

Am si eu o intrebare : Se poate sa am mai multe ip-uri publice?
Daca da cum pot sa fac asta?
Va rog am nevoie de asa cv si v-as fi recunoscator daca m-ati ajuta.
Multumesc !

Depinde de providerul tau, si de ce fel de contract ai semnat, daca ai IP dinamic, gen PPPoE (romtelefon, rds), la fiecare reconectare a modemului/unitatii respective la internet sa ti se distribuie un ip, care in momentul acela e nefolosit.

Daca nu te referi la cheste cu IP dinamic - static, atunci prbabil ca te referi la "cum sa am mai multe IP statice care le pot pivota cum am eu chef". In general chestea asta nu se ofera decat abonamentelor de tip Business/Serverelor. Romtelefon+Rds nu ofera astfel de suport abonamentelor normale, si chiar celor speciale le iau bani pe respectivele IP-uri.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Spidy

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 17-11-2010 18:07)
Joined: 24 Jul 2010
Posts: 22, Topics: 6
Location: Romania

Reputation: 58.9
Votes: 2

Post Posted: 26-08-2010, 21:56:33 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Code:

Depinde de providerul tau, si de ce fel de contract ai semnat, daca ai IP dinamic, gen PPPoE (romtelefon, rds), la fiecare reconectare a modemului/unitatii respective la internet sa ti se distribuie un ip, care in momentul acela e nefolosit.

Daca nu te referi la cheste cu IP dinamic - static, atunci prbabil ca te referi la "cum sa am mai multe IP statice care le pot pivota cum am eu chef". In general chestea asta nu se ofera decat abonamentelor de tip Business/Serverelor. Romtelefon+Rds nu ofera astfel de suport abonamentelor normale, si chiar celor speciale le iau bani pe respectivele IP-uri.


Da la a doua chestie pe care ai ziso tu m-am referit si de asta am intrebat pe aici poate stie cineva cum as putea sa imi fac eu mai multe ip-uri statice ptr ca am net de la romtelecom si cei de acolo spun ca nu imi pot da alte ip-uri.
Am gasit eu un tutorial cu care am facut mai multe ip-uri (am deschis mai multe servere cu port 27015) dar problema e ca nu stiu ce ip (extern/public) sa dau celorlalti sa se concteze la celelalte servere cu port 27015 nu la cel principal .
Nu stiu cat de explicit am fost dar sper sa intelegeti.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
hellsnyper

[Seraphim]



Status: Offline
(since 21-12-2014 20:44)
Joined: 04 Jan 2008
Posts: 456, Topics: 63
Location: Nicaieri

Reputation: 228.8
Votes: 7

 
Post Posted: 27-08-2010, 09:46:22 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Tu defapt vrei sa iti apara serveru sub mai multe adrese/ip`uri ?? si cand se da connect la ip x sa zicem sa se conecteze la serveru principal?

In cazul asta try google : cs redirect

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Nexflame

[Newb Developer]



Status: Offline
(since 28-12-2022 15:28)
Joined: 19 Apr 2010
Posts: 1316, Topics: 24
Location: Cluj-Napoca

Reputation: 1407.1
Votes: 58

   
Post Posted: 27-08-2010, 11:05:48 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Spidy wrote:
Code:

Depinde de providerul tau, si de ce fel de contract ai semnat, daca ai IP dinamic, gen PPPoE (romtelefon, rds), la fiecare reconectare a modemului/unitatii respective la internet sa ti se distribuie un ip, care in momentul acela e nefolosit.

Daca nu te referi la cheste cu IP dinamic - static, atunci prbabil ca te referi la "cum sa am mai multe IP statice care le pot pivota cum am eu chef". In general chestea asta nu se ofera decat abonamentelor de tip Business/Serverelor. Romtelefon+Rds nu ofera astfel de suport abonamentelor normale, si chiar celor speciale le iau bani pe respectivele IP-uri.


Da la a doua chestie pe care ai ziso tu m-am referit si de asta am intrebat pe aici poate stie cineva cum as putea sa imi fac eu mai multe ip-uri statice ptr ca am net de la romtelecom si cei de acolo spun ca nu imi pot da alte ip-uri.
Am gasit eu un tutorial cu care am facut mai multe ip-uri (am deschis mai multe servere cu port 27015) dar problema e ca nu stiu ce ip (extern/public) sa dau celorlalti sa se concteze la celelalte servere cu port 27015 nu la cel principal .
Nu stiu cat de explicit am fost dar sper sa intelegeti.


Nu poti. Poti sa faci 8679543 de tutriale "shm3|<3r3", nu multi stiu ce scriu acolo, si nu se poate ceea ce vrei tu. Cu toate ca ai vorbit cu aea de la romtelecom, aea sunt niste icompenteti pusi acolo sa iti scoata peri albi, ca mno tu vi vorbestid e ceva si aea se uita ca la fel 4 si iti zice doar ca nu se paote, atata stie.

Probabil "cand ai facut mai multe ip statice" te referi la IP locale (ex: 192.168.1.xxx) destea poti sa iti faci 253 de ip, dar tot cu acelasi IP extern, se conecteaza lumea la server.
Era sa uit, deigur ca trebuie sa faci port forwording, pentru ca mna...nu stie modemu catre ce ip sa redirectioneze.Deci tot la un singur ip ajungi.

Cat despre ala cu reidirecte, tu stii despre ce vorbesti? sau despre ce se vorbeste?

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Spidy

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 17-11-2010 18:07)
Joined: 24 Jul 2010
Posts: 22, Topics: 6
Location: Romania

Reputation: 58.9
Votes: 2

Post Posted: 27-08-2010, 17:01:57 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Deci din toate astea => ca nu pot sa am mai multe ip-uri publice/externe nu? - - Sau doar daca imi dau ciumpalacii aia de la romtelecom da nu stiu cu cine sa vorbesc despre asta ca am sunat si mi-a zis ca nu se poate .
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Nexflame

[Newb Developer]



Status: Offline
(since 28-12-2022 15:28)
Joined: 19 Apr 2010
Posts: 1316, Topics: 24
Location: Cluj-Napoca

Reputation: 1407.1
Votes: 58

   
Post Posted: 27-08-2010, 20:25:59 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Spidy wrote:
Deci din toate astea => ca nu pot sa am mai multe ip-uri publice/externe nu? - - Sau doar daca imi dau ciumpalacii aia de la romtelecom da nu stiu cu cine sa vorbesc despre asta ca am sunat si mi-a zis ca nu se poate .

Da, nu aloca, pentru ca ei la abonamente normale (pana acu o luna sau doua) nu alocau nici IP static.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID

  Topic locked


Topic is closed, you cannot post any messages in it anymore




 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> CS 2006-2019 (Archived) -> Fixed issues  


The time now is 24-09-2024, 08:30:19
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x