User
Pass
2FA
 
 

Not resolving hostnames while using router

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Software
Author Message2000
koltzu
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 24-10-2013 15:18)
Joined: 24 Oct 2006
Posts: 6632, Topics: 170
Location: Romania

Reputation: 847.9
Votes: 94

 
Post Posted: 23-10-2010, 21:24:23 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Nu am eu problema asta, ci altcineva.

Cand conecteaza cablul de retea [I shall call it WAN cable from now on] direct la laptop ii merg toate site-urile, inclusiv google/last.fm/yahoo.
In schimb, cand se conecteaza prin intermediul routerului [WAN cable -> router -> another cable/wireless connection -> laptop], merg doar cateva site-uri [printre care si yahoo si imdb] si aplicatiile care nu se folosesc de http.

Ping-ul catre google.com a mers si site-ul a putut fi accesat prin intermediul ip-ului. Last.fm, metalhead.ro nu pot fi accesate prin intermediul ip-ului [nici nu le rezolva hostname-ul astora].
Am incercat timp de jumatate de ora sa-i dau de cap [sunt si la 120KM distanta, nu pot decat sa cred pe cuvant persoana ca a facut totul bine] si n-am reusit.
Configurarea router-ului a fost facuta de la 0 [factory reset -> clone mac -> change config & wireless password] dupa un 'tutorial' in scris facut de mine dupa ce am studiat manualul sau.

Apreciez orice idee/ajutor.

Later edit: mentionez ca ip-ul prin WAN are 192.168.xxx.yyy [nu stiu cat, e camera de camin], router-ul e setat pe 192.168.2.xxx, ceva conflict/stuff?

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Levier
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 21-08-2012 11:57)
Joined: 15 Feb 2007
Posts: 6876, Topics: 145
Location: Romania

Reputation: 86.5
Votes: 126

 
Post Posted: 24-10-2010, 03:52:44 | Translate post to: ... (Click for more languages)

koltzu wrote:
Nu am eu problema asta, ci altcineva.

Cand conecteaza cablul de retea [I shall call it WAN cable from now on] direct la laptop ii merg toate site-urile, inclusiv google/last.fm/yahoo.
In schimb, cand se conecteaza prin intermediul routerului [WAN cable -> router -> another cable/wireless connection -> laptop], merg doar cateva site-uri [printre care si yahoo si imdb] si aplicatiile care nu se folosesc de http.

Ping-ul catre google.com a mers si site-ul a putut fi accesat prin intermediul ip-ului. Last.fm, metalhead.ro nu pot fi accesate prin intermediul ip-ului [nici nu le rezolva hostname-ul astora].
Am incercat timp de jumatate de ora sa-i dau de cap [sunt si la 120KM distanta, nu pot decat sa cred pe cuvant persoana ca a facut totul bine] si n-am reusit.
Configurarea router-ului a fost facuta de la 0 [factory reset -> clone mac -> change config & wireless password] dupa un 'tutorial' in scris facut de mine dupa ce am studiat manualul sau.

Apreciez orice idee/ajutor.

Later edit: mentionez ca ip-ul prin WAN are 192.168.xxx.yyy [nu stiu cat, e camera de camin], router-ul e setat pe 192.168.2.xxx, ceva conflict/stuff?


yep. nu stie routerul sa faca diferenta in spate si-n fata.

sa-si faca in spatele routerului o clasa usor de tinut minte gen 188.88.88.8 sa fie adresa routerului. mai intai sa faca asta si dup-aia daca mai sunt probleme le rezolvam.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
koltzu
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 24-10-2013 15:18)
Joined: 24 Oct 2006
Posts: 6632, Topics: 170
Location: Romania

Reputation: 847.9
Votes: 94

 
Post Posted: 24-10-2010, 11:40:49 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Mnope, nu merge.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Shocker

[Freakz owner]



Status: Offline
(since 08-02-2020 12:17)
Joined: Momentul zero
Posts: 33986, Topics: 1350
Location: localhost

Reputation: 6485.6
Votes: 829

   
Post Posted: 24-10-2010, 14:43:53 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Ce fel de internet connection are? DHCP, PPPoE, static IP in functie de MAC, etc? Arata setarile routerului legate de asta

FREAKZ COMMUNITY @ Facebook
WOW FREAKZ @ Facebook
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
koltzu
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 24-10-2013 15:18)
Joined: 24 Oct 2006
Posts: 6632, Topics: 170
Location: Romania

Reputation: 847.9
Votes: 94

 
Post Posted: 24-10-2010, 17:04:37 | Translate post to: ... (Click for more languages)

DHCP/Static IP in functie de MAC. Adica primul router [care e conectat la internet si trece prin 123412 switch-uri pana cand ajunge in camera] filtreaza MAC-urile si acorda prin DHCP un IP daca se regaseste MAC-ul client-ului in pagina sa de reguli.

Am clonat MAC-ul [form-ul e ca cel din poza, poza fiind extrasa din manual]


N-am mentionat asta inainte - persoana respectiva locuieste in camin si WAN-ul e legatura care vine din primul router. Reteaua e class C [adica 172.xxx.xxx.xxx, am dat fail cand am zis ca e 192.xxx.xxx.xxx, nici eu nu stiam exact, doar am presupus].


EDIT: Asta e tutorialul pe care l-am facut dupa ce m-am inspirat din manual:
http://pastebin.com/zVGHwWep

Manualul: http://www1.canyon-tech.com/files/Canyon/Networking/WiFi_E/CNP-WF514N1/CNP-WF514N1_Manual_EN.pdf

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
koltzu
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 24-10-2013 15:18)
Joined: 24 Oct 2006
Posts: 6632, Topics: 170
Location: Romania

Reputation: 847.9
Votes: 94

 
Post Posted: 25-10-2010, 20:09:48 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Oh well, cineva vreo idee/ceva?

//au trecut mai bine de 12 ore, regulamentul zice ca I can bump.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID

  Topic locked


Topic is closed, you cannot post any messages in it anymore




 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Software  


The time now is 19-04-2024, 17:45:24
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x