User
Pass
2FA
 
 

Ajutor Subiectul 2 Romana BAC

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Homework zone
Author Message3064
T4 *Cost1n

[Nobody Changes]



Status: Offline
(since 06-12-2017 22:17)
Joined: 09 Dec 2007
Posts: 11219, Topics: 162
Location: cu pianul in baie<3

Reputation: 321.9
Votes: 230

Post Posted: 29-11-2010, 22:08:44 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Cum zice si titlul am nevoie de un pic de ajutor...am 3 afirmatii si trebuie sa le fac...am cautat pe google dar n-am gasit nimic...
Orice ajutor e binevenit, dar am nevoie pentru maine -

"Geniilor li se iarta orice, dar mult mai tarziu"
"Cinstea nu este o vocatie,cinstea este o optiune"
"Podoaba vietii este talentul si cununa talentului-caracterul"

Puteti sa aberati, poate gasiti pe google dar am nevoie urgent. ofer reputatie -
Multumesc anticipat.


You gave him what he asked for.
I gave him what he needed.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Malpraxxiss

[Very Important Person]



Status: Offline
(since 17-08-2022 18:54)
Joined: 06 Nov 2006
Posts: 1086, Topics: 54
Location: Romania

Reputation: 1206.4
Votes: 30

Post Posted: 30-11-2010, 00:18:18 | Translate post to: ... (Click for more languages)

T4 *Cost1n wrote:
"Geniilor li se iarta orice, dar mult mai tarziu"


1. Daca privesti geniul ca individul care genereaza teorii in contradictie cu modul de gandire contemporan lui, este posibil ca acele teorii, care au atras dupa sine multe replici acide din partea contestatarilor, sa se dovedeasca a fi adevarate abia dupa moartea individului. Iertarea "nebuniei" de a pune la indoiala teoriile curente, pentru portile deschise unei viziuni mai ample si mai corecte prin teoria elaborata.

Exemplu: Galileo Galilei, contestatarii lui si afirmatia ca "Pamantul se roteste in jurul Soarelui, si nu invers"

2. Ia alt geniu care a elaborat o teorie revolutionista, dar pe de alta parte a afirmat niste lucruri care in viitor s-au dovedit a fi false. Iertatea unui mizilic (fleac), pentru teoriile ce aveau sa revolutioneze cu adevarat lumea.

Exemplu: Newton, teoria gravitatiei si afirmatia ca "Gravitatia circula instant" (ulterior s-a dovedit ca si gravitatia, ca forta de atractie, circula cu viteza luminii). Hipocrate, parintele medicinei si teoria echilibrului umorilor in producerea cariei dentare (care ulterior s-a dovedit neadevarata)

3. De asemenea, poti privi geniul si prin prisma nonconformismului de care da dovada in comportament. In mod evident, dupa punerea in balanta a contributiilor lui in domeniu si a comportamentului talerul se va inclina spre stanga.

Exemplu: Bobby Fischer, "geniul nebun" al sahului, era cel mai nonconformist dintre contemporanii lui in domeniu. Ca un moment memorabil, intr-o partida impotriva lui Boris Spassky daca nu ma insel, a intarziat intentionat o ora, din timpul sau propriu, din pur amuzament sa-l enerveze pe Spassky.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
T4 *Cost1n

[Nobody Changes]



Status: Offline
(since 06-12-2017 22:17)
Joined: 09 Dec 2007
Posts: 11219, Topics: 162
Location: cu pianul in baie<3

Reputation: 321.9
Votes: 230

Post Posted: 30-11-2010, 07:12:09 | Translate post to: ... (Click for more languages)

mersi malpraxis, asta ma ajuta foarte mult -

You gave him what he asked for.
I gave him what he needed.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message

  Topic locked


Topic is closed, you cannot post any messages in it anymore




 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Homework zone  


The time now is 27-04-2024, 05:24:14
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x