User
Pass
2FA
 
 

[4.3.4] [RO] Druid Tank PvE Guide
Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next    
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> WOW -> Cataclysm
Author Message71558
soulkreep
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 17-07-2015 17:46)
Joined: 11 Nov 2010
Posts: 734, Topics: 66
Location: Romania

Reputation: -0.4
Votes: 57

 
Post Posted: 25-05-2013, 22:07:26 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Se vede cat stiti aman2 despre druid tank .Infected wounds e obligatoriu pentru druid tank .Partea cu slow moovement nu merge pe bos DAR partea cu 20% attack speed reduce merge .

Orice tank trebuie sa tina doua debufuri pe boss .Attack speed slow + physical dmg redus

Druid=infected wounds+ demoralizing roar

Warrior=thunder clap + demoralizing shout

Paladin=judgements of the just + vindication

Dk=scarlet fever + frost fever


Resto shaman PVE
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Pufarinaa

[Arch Druid]



Status: Offline
(since 23-02-2023 22:39)
Joined: 28 Apr 2011
Posts: 587, Topics: 25
Location: Bucharest

Reputation: 492.1
Votes: 37

 
Post Posted: 26-05-2013, 00:10:28 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Quadez wrote:
Ghidu asta e facut in bataie de joc? Talentele sunt total eronate sa numai spun de rotatie dar fie pentru incepatori este binisor [...] nu stiam ca ne batem joc de oameni intr-un ghid.

Daca mai ai tupeul sa zici ca am facut ghidul asta in bataie de joc iti dau report. Numai eu stiu cat m-am implicat sa il fac si cate ore am pierdut ca sa ajunga in stadiul in care este.
Daca nu iti convine ghidul, esti liber sa faci si tu altul.
Daca zici ca talentele sunt eronate si rotatia la fel, atunci vino tu cu niste sugestii + explicatii dc ai facut diferit.
Nu am jignit pe nimeni, am folosit un nume general (Dorel) pentru ca nu stiu cum il cheama pe respectivul care imi citeste ghidul. Daca te consideri jignit este problema ta.


Quadez wrote:
Prietene , in primul rand , infected wounds si brutal impact sunt inutile pentru un tank. 2 la mana nu am ninjat niciodata.

De ce sunt inutile?

Quadez wrote:
Iar in rotatia lui de mai sus unde vezi tu Skull bash sau Bash? [...] ala nu este un motiv cand poti pune talentele in alte lucruri mai serioase.

Si care ar fi acele lucruri mai serioase?
Skull Bash nu se foloseste la cooldown. Se foloseste cand ai nevoie de el si am precizat de el:

Pufarinaa wrote:
La fel, sincronizati-va cu oamenii din raid la intrerupturi, nu ezitati sa folositi Skull Bash la cooldown pentru ca acum are 100% sansa de intrerupt (nu mai depinde de hit rating) si un cooldown foarte mic (doar de aia ati bagat in talent).


Quadez wrote:
Deci , esti singurul tank si dai shadowmeld ca sa folosesti potiuni, interesant...

La Yor'shaj in faza cand nu te ataca boss-ul, la Morchok cand stai dupa piloni, dc sa nu dai ca sa se reseteze cd la potiuni? Doar dps-ul trebuie sa foloseasca potiuni?

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Quadez

[EXILED Guild Master]



Status: Offline
(since 09-05-2019 23:05)
Joined: 05 Nov 2010
Posts: 1657, Topics: 89
Location: Toronto

Reputation: -71.2
Votes: 26

   
Post Posted: 26-05-2013, 00:34:42 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Pufarinaa , este dreptul fiecaruia sa-si spuna opinia , iar eu am facut o critica constructiva , cand ai facut ghidul la inceput totul era serios dupa ai inceput cu Dorel , Ghita si Alexandra Stratan. Infected wounds nu isi prea are rostul pentru ca in raid ori ai druid feral , rogue sau alta clasa care sa ii dea Movement slow si / sau Attack slow. Poti pune in Primal Madness iar Feral Aggression nu strica faci mai mult aggro cu el decat sa-si strice un Dps rotatia vorba lui Ovidiu . Daca vrei sa-mi dai raport nu ai decat , nu am jignit pur si simplu mi-am dat cu parerea despre ghid.

Zâmbește , mâine poate fi mai rãu !



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Pufarinaa

[Arch Druid]



Status: Offline
(since 23-02-2023 22:39)
Joined: 28 Apr 2011
Posts: 587, Topics: 25
Location: Bucharest

Reputation: 492.1
Votes: 37

 
Post Posted: 26-05-2013, 02:12:45 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Este un spec general, fiecare il customizeaza dupa propriile preferinte.
Cum tu zici ca nu se merita Infected Wounds, asa pot zice si eu ca nu se merita Feral Aggression pentru ca sunt alte clase care pot da acel 12% armor reduce.
In legatura cu aggro, pe Freakz o duci bine. Daca e sa o luam ca exista druid feral in raid, atunci nici Feral Aggression nu se merita pentru ca o sa dea el pe boss, dar dupa nu ai in ce baga puncte ca sa treci mai departe, deci tot trebuie sa sacrifici ceva, and so on.

Sau poate sunt druizi feral care nu au bagat in Infected Wounds si nu ai dk in raid, gen acei druizi feral folosesc un spec de resist, fara infected wounds, gen acesta.

Iti dai seama ca cei care au guilde foarte bune si raiduri prestabilite isi fac talentele in functie de compozitia raidului. Nu am crezut ca este necesar sa mai zic asta pentru ca cei foarte buni deja stiu ce au de facut si cum sa isi repartizeze punctele de talente. Dar nah, am sa fac mai multe versiuni de spec-uri in functie de compozitia raidului.

Am preferat acest spec general pentru ca mai faci o heroica, mai faci un raid cu globalul, sau poate ai o guilda in care iti lipsesc anumite clase si nu stii care o sa fie compozitia raidului urmator, asa ca trebuie sa fii pregatit pentru orice situatie. De asta am ales specul acesta.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
ovidiu_2311

[Mentally unStable]



Status: Offline
(since 13-08-2019 10:46)
Joined: 30 May 2010
Posts: 1326, Topics: 65
Location: Medias

Reputation: 438.7
Votes: 41

 
Post Posted: 26-05-2013, 11:17:39 | Translate post to: ... (Click for more languages)

soulkreep wrote:
Se vede cat stiti aman2 despre druid tank .Infected wounds e obligatoriu pentru druid tank .Partea cu slow moovement nu merge pe bos DAR partea cu 20% attack speed reduce merge .

Orice tank trebuie sa tina doua debufuri pe boss .Attack speed slow + physical dmg redus

Druid=infected wounds+ demoralizing roar

Warrior=thunder clap + demoralizing shout

Paladin=judgements of the just + vindication

Dk=scarlet fever + frost fever


Daca ai fi jucat pe retail ai fi stiut ca nu se joaca cu infected wounds deoarece nu are nici un efect pe boss, dar ma rog cum ziceam si mai sus, fiecare isi face specul dupa propiul plac.



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Pufarinaa

[Arch Druid]



Status: Offline
(since 23-02-2023 22:39)
Joined: 28 Apr 2011
Posts: 587, Topics: 25
Location: Bucharest

Reputation: 492.1
Votes: 37

 
Post Posted: 26-05-2013, 11:53:01 | Translate post to: ... (Click for more languages)

ovidiu_2311 wrote:

Daca ai fi jucat pe retail ai fi stiut ca nu se joaca cu infected wounds deoarece nu are nici un efect pe boss, dar ma rog cum ziceam si mai sus, fiecare isi face specul dupa propiul plac.

Te inseli. Partea cu 50% reduced movement speed nu are efect, dar cea cu 20% reduce attack speed functioneaza.

Uite ce zic niste baieti de pe Elitist Jerks:

Quote:
For tanking you absolutely want to take Feral Swiftness, Infected Wounds, Primal Fury, Feral Charge, Thick Hide, Leader of the Pack, Survival Instincts, Endless Carnage, Natural Reaction, Rend and Tear, Pulverize, Berserk, and Heart of the Wild.

Feral Aggression - Convenient for getting a full stack of Faerie Fire up right away, but not a necessity.


Si daca asta nu e de ajuns, voila filmulet de pe blizz:
Minutul 00:17, cand da primul mangle, poc apare Infected Wounds pe boss.


https://youtube.com/watch?v=CFzK6YXTQyQ:


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
ovidiu_2311

[Mentally unStable]



Status: Offline
(since 13-08-2019 10:46)
Joined: 30 May 2010
Posts: 1326, Topics: 65
Location: Medias

Reputation: 438.7
Votes: 41

 
Post Posted: 26-05-2013, 11:56:14 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Da, am cautat si eu acum si asa este, dar ma rog eu nu am folosit nici pe retail si nu am vazut nici un druid tank sa foloseasca, chiar m-a sfatuit unul sa scot punctele din infected wounds ca nu prea se merita, ma rog probabil si datorita faptului ca in ds pe vremea aceea era deja nerf de 30 sau 35 % deci dmg era substantial redus astfel nu mai aveai nevoie de acel dibuff. O sa incerc si eu cand am timp sa vad cum se simte diferenta aici pe freakz.


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Pufarinaa

[Arch Druid]



Status: Offline
(since 23-02-2023 22:39)
Joined: 28 Apr 2011
Posts: 587, Topics: 25
Location: Bucharest

Reputation: 492.1
Votes: 37

 
Post Posted: 29-05-2013, 21:00:53 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Am creat un spreadsheet in care va puteti selecta talentele, buffs, potiuni, gear-ul si va calculeaza automat anumite lucruri:
  • Character stats in normal form
  • Character stats in bear form

Momentan doar atat, dar pe viitor va urma:
  • Veangeance attack power cap
  • Weapon damage
  • Abilities damage vs targets with 0 armor, 0 resil
  • Abilities damage vs boss lvl 88 with 12k armor
  • Stats and damage with full raid buffs


Instructiuni de folosire:
1. Spreadsheet-ul functioneaza doar in versiunile de Excel 2007+
2. Deschideti documentul si dati "Enable content" cand va apare. Daca nu dati asta, nu or sa va mearga anumite macro-uri si o sa va arate eronat niste valori. Nu va faceti griji, nu sunt virusi, puteti da un scan sa va convingeti.
3. Selectati-va punctele de talente (in total trebuie sa fie 41)
4. Selectati ceea ce aveti la Additional Information
5. Selectati-va gear-ul, optiunile de reforge, sockete,enchants.
6. La Prismatic Socket pentru hands si wrist selectati doar daca aveti meseria Blacksmithing !!
7. La Enchants pentru rings selectati doar daca aveti meseria Enchanting !!
8. Bucurati-va de rezultatele obtinute la sfarsitul paginii


Spreadsheet-ul este in varianta beta momentan, s-ar putea sa mai existe mici erori @ reforge options.
Daca gasiti vreun "bug" sau vreti sa intruduc si alte iteme in lista, lasati un mesaj aici, sau dati un PM.


Download link

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
mihaytiger

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 13-07-2017 17:47)
Joined: 17 Nov 2010
Posts: 362, Topics: 17
Location: Romania

Reputation: 213.4
Votes: 7

 
Post Posted: 29-05-2013, 22:29:11 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Frumos pufarina si foarte folositor - cand ai timp o versiune de balance daca poti sa faci .



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
ovidiu_2311

[Mentally unStable]



Status: Offline
(since 13-08-2019 10:46)
Joined: 30 May 2010
Posts: 1326, Topics: 65
Location: Medias

Reputation: 438.7
Votes: 41

 
Post Posted: 01-06-2013, 00:32:50 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Am testat eu astazi talentul infected wounds atat la ds 10n/hc cat si la bh 10 si singurul boss unde se aplica efectul este Hagara, deci eu consider ca este inutil acest talent.


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Quadez

[EXILED Guild Master]



Status: Offline
(since 09-05-2019 23:05)
Joined: 05 Nov 2010
Posts: 1657, Topics: 89
Location: Toronto

Reputation: -71.2
Votes: 26

   
Post Posted: 04-06-2013, 23:49:33 | Translate post to: ... (Click for more languages)

+1 Ovidiu.

Zâmbește , mâine poate fi mai rãu !



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
africa

[Royalty insde my DNA]



Status: Offline
(since 23-05-2023 10:52)
Joined: 23 Apr 2013
Posts: 396, Topics: 43
Location: Romania

Reputation: 326.8
Votes: 32

 
Post Posted: 06-08-2013, 19:27:34 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Salut.
Conform Rawr, pe care eu il folosesc destul de des pentru fiecare clasa pe care o joc(bine daca e macar mostly scripted), la neck si back ar fi BiS alea cu mastery, cataclysmic, pt ca rawr considera mastery net superior crit+haste(gen 300 mast>300 crit+300 haste).
Back-ul este destul de bun pentru ca are si un extra socket, dar in legatura cu neck-ul, cel de pvp are higher ilvl, deci mai multa stamina, mai mult agi si full mastery.
Spun asta, deoarece vad ca la shoulderi ai preferat sa iei pe cei de t13 HC cu expertise(care e cam useless) si mastery in loc de cei de la morchok cu crit+haste, deci presupun ca si pt tine mastery are un loc destul de ridicat.


Inca o chestie as dori sa mai intreb, momentam am @51% dodge, doar ce mi-ai achizitionat trinket-ul din rep Firelands, deci ar putea sa mai creasca cu 1-2%. Crezi ca 50% dodge e destul, si sa bag in mastery restul? Am cred ca 14 mastery.

Cheers.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Pufarinaa

[Arch Druid]



Status: Offline
(since 23-02-2023 22:39)
Joined: 28 Apr 2011
Posts: 587, Topics: 25
Location: Bucharest

Reputation: 492.1
Votes: 37

 
Post Posted: 06-08-2013, 19:45:36 | Translate post to: ... (Click for more languages)

africa wrote:
Salut.
Conform Rawr, pe care eu il folosesc destul de des pentru fiecare clasa pe care o joc(bine daca e macar mostly scripted), la neck si back ar fi BiS alea cu mastery, cataclysmic, pt ca rawr considera mastery net superior crit+haste(gen 300 mast>300 crit+300 haste).
Back-ul este destul de bun pentru ca are si un extra socket, dar in legatura cu neck-ul, cel de pvp are higher ilvl, deci mai multa stamina, mai mult agi si full mastery.
Spun asta, deoarece vad ca la shoulderi ai preferat sa iei pe cei de t13 HC cu expertise(care e cam useless) si mastery in loc de cei de la morchok cu crit+haste, deci presupun ca si pt tine mastery are un loc destul de ridicat.


Inca o chestie as dori sa mai intreb, momentam am @51% dodge, doar ce mi-ai achizitionat trinket-ul din rep Firelands, deci ar putea sa mai creasca cu 1-2%. Crezi ca 50% dodge e destul, si sa bag in mastery restul? Am cred ca 14 mastery.

Cheers.

Mersi ca mi-ai atras atentia. Ai dreptate, neck-ul cu mastery de pvp este mai bun.
In legatura cu back-ul nu stiu ce sa zic. Cu asta PvE iesi in plus la agility deoarece ai 2 sockete pe el + bonusul de la socket. Deasemenea poti da reforge la hit-ul ala in dodge. Daca pui back-ul de PvP castigi cam 80 mastery si ceva stamina, dar nu iti ofera posibilitatea de a mai da reforge.

Am preferat acest back deoarece in momentul actual pe Freakz nu functioneaza cum trebuie mastery. Si chiar daca mergea bine mastery tot pentru back-ul de PvE optam, pentru ca prefer agility in schimbul staminei sau mastery.

E bine sa ai acolo ceva mastery, dar tine minte ca nu functioneaza cum trebuie. Absorbul care il iei din mastery este cam 75% din cat ar trebui sa fie normal. Am facut un bug report de acum 2-3 luni dar nu il ia nimeni in considerare. Cred ca undeva pe la 14-16 mastery este suficient in momentul actual.

Cat despre dodge, este foarte bine 50%. In general la ceea ce trece de vreo 55% dodge o sa se aplice diminishing returns mai mari.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
africa

[Royalty insde my DNA]



Status: Offline
(since 23-05-2023 10:52)
Joined: 23 Apr 2013
Posts: 396, Topics: 43
Location: Romania

Reputation: 326.8
Votes: 32

 
Post Posted: 07-08-2013, 13:26:01 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Corectie, acum am 196k HP si 46% full buffed. Folosesc Seed(mast->dodge) si fluid death(hit->dodge). De ce? Pai fluid imi da 380 agi constant iar seed imi da 321 agi, daca il folosesc la CD.
Am 392 ilvl. Presupun ca 196k e cam low pt HC, dar 46% dodge e ok cred. Totodata am si scales of life, si daca-l echipez, am 208k hp.
Ce sugerati?

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
ovidiu_2311

[Mentally unStable]



Status: Offline
(since 13-08-2019 10:46)
Joined: 30 May 2010
Posts: 1326, Topics: 65
Location: Medias

Reputation: 438.7
Votes: 41

 
Post Posted: 07-08-2013, 18:26:01 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Scale of life in loc la fuid death, eu iti sugerez sa nu te bazezi atat de mult pe avoidance, de ce? simplu daca e sa tankezi solo la yor sahj o sa iti iei mai mult spell dmg decat mellee dmg de la dot-ul care il pune pe tine, cat despre zon oz la fel, o sa iti iei mai mult spell dmg decat psyhical dmg. Iar dodge-ul nu te ajuta cu nimic la spell dmg pe cand stamina iti da mai mult HP si automat nu o sa se observe dmg-ul primit iar cand iei mellee dmg pe langa absorbul care il vei da din savage defense nu o sa se obesrve ca iti scade hp-ul atat de drastic. Eu iti sugerez cand ai ilvl mai mare undeva la 40 % dodge doar cu mark of the wild si undeva la 15 % mastery este suficient parerea mea.


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message

  Topic locked


Topic is closed, you cannot post any messages in it anymore

Locked by Pufarinaa, 30 August 2015 20:15



 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> WOW -> Cataclysm  
Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next    


The time now is 26-04-2024, 00:33:53
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x