User
Pass
2FA
 
 

C++ ajutor

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Programming / Scripting / Database
Author Message909
Tiby5

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 20-10-2014 12:31)
Joined: 20 Oct 2014
Posts: 1, Topics: 1
Location: Romania

Reputation: 31
Votes: 1

Post Posted: 20-10-2014, 12:15:07 | Translate post to: ... (Click for more languages)

am de facut o problema in c++ si nu stiu exact cum trebuie facuta.. Trebuie sa schimb elementele intre ele intr-o matrice cu simetricele lor fata de diagonala secundara. Adica elementele de deasupra diagonalei secundare trebuie schimbate cu simetricele lor de dedesubt. Stiu cum sa fac cu diagonala principala, pur si simplu schimbi i cu j (b[j][i]=a[i][j]), dar am nevoie de putin ajutor cu diagonala secundara. Multumesc anticipat - .
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
tudor1297

[shefu' la luptatori]



Status: Offline
(since 01-02-2020 14:06)
Joined: 11 Sep 2012
Posts: 2565, Topics: 193
Location: Bucuresti

Reputation: 363.9
Votes: 250

         
Post Posted: 20-10-2014, 17:07:34 | Translate post to: ... (Click for more languages)

pai ideea e cam aceeasi, trebuie sa gasesti doar relatia intre elementele simetrice
tre sa schimbi a[i][j] cu a[n-j+1][n-i+1] daca nu ma insel

also la fel ca la diagonal principala, tre sa parcurgi doar jumate din matrice
la diagonal principala parcurgeai doar ce era dedesubt, aici o sa parcurgi doar ce e deasupra diagonalei.

deci o sa ai asa

Quote:

for(i=1; i<n; ++i) //< si nu <= pentru ca ultimul element face parte din diagonala, simetricul sau e el insusi
for(j=1; j<n-i+1; ++j)
schimba(a[I][j], a[n-j+1][n-i+1]); //nu mai scriu aia cu aux, mi-e lene -





[RO]Warrior Fury PvE Guide 5.4.8

[EN]Warrior Fury PvE Guide 5.4.8

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Programming / Scripting / Database  


The time now is 02-05-2024, 12:11:13
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x