User
Pass
2FA
 
 

Care e sensul vietii?
Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next    
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash
Author Message7381
Anca

[Bad Kitty]



Status: Offline
(since 12-12-2021 05:06)
Joined: 24 Dec 2010
Posts: 5021, Topics: 240
Location: Hell

Reputation: 2575.2
Votes: 308

 
Post Posted: 27-07-2015, 12:20:03 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Intrebarea asta poti s-o interpretezi in mai multe feluri. Care e scopul existentei tale pe Pamant, care e scopul tau in viata si per total, de ce existam.

Singurul raspuns corect pe care-l poate da cineva e doar cel in care ia intrebarea ca pe un "Ce vreau sa fac cu viata mea, ce vreau sa las in urma, care e scopul, tinta mea in scurtul timp pe care-l am.". Orice alta interpretare a intrebarii necesita un raspuns mult prea complex si ... abstract.

Cum a spus si ^AvioanE^ singurul nostru efect pe care-l avem in aceasta lume e reprodurecerea si puteti sa veniti cu sute de nume si/sau quote`uri de la oameni de stiinta, filosofi si sa spuneti "Uite, X a contat, a facut o diferenta" si-o sa aveti dreptate, multi oameni au facut o diferenta, au ajutat la evolutie dar in final tot au murit, au ajuns la final. Deci de ce ne nastem, de ce existam daca in final murim?
Ne nastem, traim, ne reproducem, murim. Chit ca lasam sau nu un impact asupra lumii si un nume in plus in istorie, asta e ciclul vietii noastre, la fel ca ciclul oricarui alt organism viu.

Ganditi-va asa, cate specii de animale au disparut, unele chiar recent si care a fost impactul lor in univers ... sau mai degraba, ce impact a avut disparitia lor in univers? Cum ar fi Pamantul fara oameni? Raspunsul e simplu, fara oameni.

Iar legat de intrebare, scopul nostru intiparit in ... nu stiu, in natura noastra ... e sa supravietuim si sa ne reproducem, de ce? N-am idee, nu cred ca are cineva raspunsul la intrebarea "Care este scopul speciei noastre?" pentru ca pana la urma, asta e intrebarea topicului.




2 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
goguletz BIRGAOANU

[Wicked Sick]



Status: Offline
(since 04-01-2019 20:59)
Joined: 02 Feb 2014
Posts: 12169, Topics: 504
Location: Italia (Botosani)

Reputation: -70
Votes: 459

        Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 27-07-2015, 17:06:14 | Translate post to: ... (Click for more languages)

pt a lasa in urma (astavdaca faci ceva in viata ) un loc mai bun pt generatia viitoare

Goguletz spune ca nai curaj!!![/url]
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Khajiit

[Away]



Status: Offline
(since 01-04-2019 20:33)
Joined: 19 Jun 2013
Posts: 3428, Topics: 110
Location: Away for a long time.

Reputation: 48.4
Votes: 145

          Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET}  am-nevoie-de-iconite-la-profil 
Post Posted: 17-08-2015, 18:33:55 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Rãspuns: Nu ºtiu.
Ceea ce am sã adaug mai jos este strict opinia mea despre viaþã, reprezintã viziunea mea asupra lumii.
____Scopul în viaþã se spune cã îl descoperi pe parcursul vieþii, cã nimeni nu se naºte iniþiat, dar eu cred cã este doar o iluzie. Nu cred cã ne cunoaºtem cu adevãrat sensul în viaþã.
____În primul rând, vreau sã fac referire la faptul cã scopul în viaþã e influenþat de ceea ce þi se întâmplã în viaþã. Traumele, ajutorul material sau moral, nivelul de trai, mediul înconjurãtor, ºansele în viaþã, toate acestea modeleazã scopul nostru în viaþã. Pânã ºi istoria face asta, pânã ºi societatea face asta, deci în mod cert nu cred cã ne cunoaºtem cu adevãrat propriile dorinþe, propriul scop. Ne naºtem, ne ducem la ºcoalã( pentru a evita sã fim excluºi din societate), mergem la slujbã( pentru a evita sã murim de foame), ne facem o familie( pentru a evita sã murim singuri), ne reproducem( pentru a evita sã rãmânem fãrã moºtenitori), murim. Concluzia? Pur ºi simplu completãm un ciclu. Eu unul sunt curios ce este dupã moarte. Nu cred în Rai,Iad, însã vreau sã ºtiu ce se va întâmpla cu mine dupã ce mor: oare voi mai realiza ceva;dispar;devin fantomã? Habar nu am. Nu cunosc multe detalii despre viaþã, însã din câte am trãit, noi urmãm codul, îl respectãm ºi atât.
____În al doilea rând, viaþa este foarte durã, de la sãnãtos la nebun este doar un singur pas. Faptele care ni se întâmplã ne definesc, însã unele ne distrug. Nu ºtim sã tragem concluzii cu adevãrat din cele întâmplate ºi asta fiindcã ne gândim la cele întâmplate privind similar cu cele în societate. Cum e în societate, aºa trebuie sã fie ºi la mine. Cam asta e premisa dupã care se merge în general. Totodatã consider ca noi suntem la fel ca animalele, doar cã noi gândim altfel. Ele îºi urmeazã propriul rol, trâiesc->reproduc->mor ºi asta e tot. Aºa ºi noi, doar cã la noi apar uneori dorinþele, dorinþa de a lasã ceva în urmã, "de a rãmâne în istorie" cum spuneau colegii mei mai sus. Viaþa e ciudatã! Nu ºtim ce sã facem în anumite momente, nu ºtim ce decizii sã luãm, în schimb toatã lumea vrea o viaþã bunã ºi farã griji. Dacã totul se învârte în jurul banilor, lumea vrea bani. Munceºti ca sã trãieºti sau trãieºti ca sã munceºti? Nu am rãspuns la toate întrebãrile, dar eu susþin faptul cã scopul în viaþã e doar o iluzie.
____În concluzie, viaþa e ciudatã! O spun pentru cã indiferent cât de mult ne-am chinui sã o înþelegem, eºuãm, apar întrebãri farã rãspuns ºi ne blocam. Alegem sã credem în diferite entitãþi, în diferite evenimente ºi în alte lucruri care nu au un sens adevãrat. Consider cã omul nu cunoaºte tot ºi cã nu o sã cunoascã cu adevãrat totul pânã când altã viaþã nu o sã înceapã, dar ºi în acest caz am incertitudini.



Last edited by Khajiit on 18-08-2015, 17:54:31; edited 1 time in total
1 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Paragon

[The Chosen One]



Status: Offline
(since 17-07-2022 05:43)
Joined: 21 Jun 2008
Posts: 23706, Topics: 796
Location: Bulgaria

Reputation: 2597.9
Votes: 215

Post Posted: 17-08-2015, 19:48:52 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Mai pe scurt: Life's a bitch. Sensul il faci tu, nu altcineva sau altceva. Daca cineva o sa reuseasca sa uploadeze constiinta intr-un computer, atunci poti incepe cu o mica teorie ca dupa moarte te transformi in energie pura, nu ca mergi in rai, iad, la bunica in ghiveci si altele.
Fiecare om are sensul sau diferit de viata, daca vrea familie si sa traiasca cu ea, ok, ala ii sensul sau, daca vrea sa traiasca singur, ala ii alt sens, daca vrea sa participe in diferite proiecte care sa schimbe lumea, ala ii sensul sau.
Prin sens eu inteleg destin, iar ala nu iti este planificat, ala ti-l planifici tu atata timp cat nu te lasi influentat de anumiti oameni si anumiti factori mai "otravitori". Dar daca te referi ca sens comun al vietii, pentru toti oamenii de pe pamant....aici numai teorii o sa urmeze, dar ca sens pentru viata ta, aici tu hotarasti, tu decizi ce vrei sa faci cu viata ta si pe care drumuri vrei sa o iei.



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Activ.

[MasterChef.]



Status: Offline
(since 10-12-2019 13:33)
Joined: 11 Aug 2009
Posts: 25249, Topics: 541
Location: London

Reputation: 2603.4
Votes: 1007

     
Post Posted: 19-08-2015, 23:15:47 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Eu cred ca sensul vietii este ala de a te dedica in tot ceea ce faci,tot ceea ce iubesti si sa ai mai multe teluri in viata !


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Killahin

[Cariño]



Status: Offline
(since 07-12-2017 17:52)
Joined: 29 Dec 2012
Posts: 87, Topics: 7
Location: Piemonte

Reputation: 74.9
Votes: 11

       
Post Posted: 20-08-2015, 00:15:49 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Sensul vieții...pãi..Sensul vieții poți sã îl privești ca destin sau pur și simplu crearea unei vieți noi. Mereu am crezut și încã cred cã tu îți creezi propriul tãu destin. Tu ești Brâncuși iar Carol Davila este viața ta. - Iți ’’sculptezi’’ destinu. Tu îți dai ție însuți un sens al vieții, tu alegi ce vrei sã faci, unde sã trãiești, unde sã lucrezi, cu cine sã îți faci o familie, tot. That’s my opinion.


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Radical

[Madness forever]



Status: Offline
(since 13-04-2023 12:11)
Joined: 08 Sep 2011
Posts: 7438, Topics: 366
Location: Neverland

Reputation: 3074.2
Votes: 461

    Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 23-08-2015, 14:32:02 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Sensul vietii din punctul de vedere al unui gamer:
Cand mori iti apare un panou cu "creat new character" cei noi pe server selecteaza "random" doar sa intre mai repede pe server, fara sa stie ca la random e sansa sa iti dea un nume gen Balah jamil sa fi urat cu spume si sa te nasti intr-o cocioaba prin irak.
Cei experimentati isi dedica timpul pentru as face charul perfect - cele mai bune exemple - Brad Pitt sau Robert Downey jr , ei joaca jocul asta de mult timp.
Din cand in cand isi mai face aparitia server adminul care controleaza mapa, si mai da cate un cutremur sau un meteorit pe ici pe colo.
Uneori serverul ia crash si trebuie resetat, asa apar buguri gen "vampiri" " varcolaci" "fantome" etc, asa ca se da rollback 1 an 2.
Uneori adminul uita sa isi activeze .visibility off si scrie lumea de el prin carti ca s-a ridicat la cer la mana dreapta a tatalui.
Partea cea mai nasoala e ca serverul uneori are lag (de obiciei cand stai la munca) si timpul trece mai greu.
Ce e aiurea e cand te prinde adminul ca il injuri, te trezesti cu un fulger in cap si tre sa iti refaci charul de la 0.
Odata ajuns in joc poti invita si alti playeri sa joace, trebuie doar sa iti gasesti un partener de sex opus pentru a face un "friend request", iar in 9 luni prietenul vostru comun o sa poa sa joace.
Mai sunt unii care intra pe server doar sa faca reclama la alt server, gen musulmanii, dar la ei pe server daca iti faci char female esti under powered si e de *****.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Wipe
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 08-06-2022 20:34)
Joined: 05 Jul 2012
Posts: 12606, Topics: 645
Location: Cluj-Napoca

Reputation: 21726.8
Votes: 431

      Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 24-08-2015, 11:16:49 | Translate post to: ... (Click for more languages)

^Imi place perceptia ta asupra vietii (virtuale) -
Si totusi, v-ati gandit vreodata ca viata asta a noastra e una virtuala, si atunci cand mori defapt ajungi in viata reala? Ca totul s-a petrecut in 5 minute precum intr-un vis?
Ce ziceti de o asemenea teorie?



Don't touch this

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Radical

[Madness forever]



Status: Offline
(since 13-04-2023 12:11)
Joined: 08 Sep 2011
Posts: 7438, Topics: 366
Location: Neverland

Reputation: 3074.2
Votes: 461

    Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 24-08-2015, 12:38:50 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Wipe wrote:
^Imi place perceptia ta asupra vietii (virtuale) -
Si totusi, v-ati gandit vreodata ca viata asta a noastra e una virtuala, si atunci cand mori defapt ajungi in viata reala? Ca totul s-a petrecut in 5 minute precum intr-un vis?
Ce ziceti de o asemenea teorie?

Aici se lipeste si teoria cu truman show-jim carrey, totul e un scenariu si suntem filmati fara sa stim, viata noastra fiind sezonul 3 episodul 12 din "viata unui pamantean".
Sunt f multe teorii de genul, toate mai plauzibile decat "in cer e un mos care te vede cand faci l**a"

1 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Cm.PuNky

[370HSSV 0773H]



Status: Offline
(online 1 day ago)
Joined: 05 May 2012
Posts: 32814, Topics: 382
Location: Partea radioactiva a Raiului

Reputation: 5160.1
Votes: 729

    Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 16-09-2015, 10:21:19 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Sensul vietii ii foarte simplu! Trebuie sa fii fericit!
Urasc cand aud ca trebuie sa te sacrifici sau cand cineva isi ia viata, o viata primesti si trebuie sa o pretuiesti si sa fii fericit!

Si exista 6 reguli pentru a reusi sa fii fericit:

1.Ai incredere in tine
2.Incalca anumite reguli
3.Nu trebuie sa iti fie frica de esec
4.Ignora negativistii
5.Munceste ca un nebun
6.Intotdeauna sa dai ceva inapoi

Cine le stie intelege ce vreau sa spun si sigur ii fericit.


~Iert dar nu uit~
Life is movement. Once you stop moving, you're dead. Choose life.
- Eugen Sandow
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
ryangg

[Advisor]



Status: Offline
(since 09-11-2022 09:46)
Joined: 26 Nov 2010
Posts: 5852, Topics: 190
Location: Iasi

Reputation: 654
Votes: 134

    Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 16-09-2015, 14:59:27 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Short arguments
1.Te nasti cu un scop care trebuie sa il cauti singur in viata
2.Devii parazit pentru societate si lume ? ar trebuii sa realizezi asta si sa lasi arfele de copilas si sa faci ceva cu viata ta
3.Nu lua nimic fara sa muncesti cu sudoarea fruntii
4.Daca esti calcat in picioare ,ai ales calea gresita sau esti unde nu trebuie
5.Sensul vietii e ceva la o larga prea mare ca sa il putem discuta ,viata fiecaruia are un sens ? da are ,dar nu mai avem acelasi scop ca acum 2000 -3000 de ani ,adica reproducerea ,scopul ar trebuii sa fie evolutia ,evolutia in niste fiinte superioare a ceea ce am fost



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
unknown123

[Tranquility]



Status: Offline
(since 27-10-2019 17:31)
Joined: 02 Jan 2011
Posts: 2668, Topics: 51
Location: Westfall

Reputation: 14558.6
Votes: 1060

 
Post Posted: 23-09-2015, 09:00:45 | Translate post to: ... (Click for more languages)

What makes your life meaningful is -- in first approximation -- the plans which it contains. Not just any old plans will do. They must be your plans, they must be directed towards what you will do in the future, and they must impose some pattern on your life of a sort which will make it, precisely, meaningful.


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Radical

[Madness forever]



Status: Offline
(since 13-04-2023 12:11)
Joined: 08 Sep 2011
Posts: 7438, Topics: 366
Location: Neverland

Reputation: 3074.2
Votes: 461

    Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 23-09-2015, 15:19:17 | Translate post to: ... (Click for more languages)

De ce cred unii ca avem un scop anume? animalele ce scop au ? inafara de a se **te / manca / murii?
Ce ne face speciali? faptul ca am evoluat inaintea celorlalte animale?
Nu cred ca avem un rost/sens, ci suntem doar un accident, daca esti geaman cu cineva - clar esti un accident.
Mai era si chestia aia cu "scopul in viata e sa trairesti dupa moarte in amintirile altora" ...aparent Hitler a luat-o prea in serios p'asta.
Sau sau " scopul in viata e sa fim fericiti " ...mai ca puneam botul la chestia asta acum un an, dar dupa am intalnit pe unu pe strada...care nu avea casa...nu avea pantofi in picioare..doar niste pungi, stiti care era problema lui ? nu avea o gandire pozitiva, daca ar fi avut o gandire pozitiva...era fericit, intelegeti ironia? Spunem ca scopul in viata e sa fim fericiti, dar unii nu ajung sa cunoasca fericirea, unii mor de foame de cand tin minte ca traiesc, unii nu stiu ca apa curata e transparenta, scopul lor in viata e tot sa fie fericiti? sau asta cu fericirea merge doar la astia nascuti in puf?
Continuam, "sensul vietii e in destinul nostru" - aici ma intorc la copiii aia de 10 ani care sunt bolnavi de cancer si nu stiu ca o sa moara, care se uita la parinti lor cum plang si nu inteleg de ce - frumos destin au unii.
Ca sa fac un mic rezumat, fiecare pe planeta asta se crede special, si o sa inghita un ***** daca arata si miroase a Snickers (oh da sensul vietii e sa ajungi in rai, sensul vietii e sa pupi icoane, sensul vietii e sa te reincarnezi in parbriz de logan si sa omori muste pe autostrada, sensul vietii e sa traiesti dupa cele 6 reguli citite pe facebook la o poza cu nu stiu ce filozof chinez care probabil nici nu a existat)
Sensul vietii pentru mine:
-Sa trairesc cat mai mult, sa am cat mai multe erectii, numarul de ejaculari sa fie apropiat de numarul de erectii
-Sa gasesc tipe fara STDs pentru ca urasc sexul cu prezervativ
-Sa intalnesc o tipa cu care imi place sa stau la masa si sa ma pierd in conversatii, si in pat sa ne pierdem in cearceafuri
-Sa traiesc iar cat mai mult pentru a urmarii evolutia tehnologiei si darurile aduse de aceasta
-Sa imi platesc ratele pt casa si sa imi termin playroomul de "echipat"
-Sa imi fac un gril de saorma in casa si sa pun poze pe facebook

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Paragon

[The Chosen One]



Status: Offline
(since 17-07-2022 05:43)
Joined: 21 Jun 2008
Posts: 23706, Topics: 796
Location: Bulgaria

Reputation: 2597.9
Votes: 215

Post Posted: 23-09-2015, 16:22:42 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Animalele, unele, oarecum au scop sa fie mancate sau sa fie animale de companie. Oricum, scopul ala ii dat de noi, dc de noi? Noi avem puterea de a decide anumite lucruri. Cam asa ii cu ceva inferior si ceva superior, superiorul decide peste inferior.
Sensul in viata il decizi tu, punct. Fericirea se castiga, iar aia are un drum lung. Unii nu lupta pentru a avea un sens, adica oarecum toata lume are un sens, ca te duci pe un sens cand nu stii cum sa lupti. O viata buna are mai multe sensuri (de drum), daca vrei o viata buna, ai de trecut multe obstacole, pe cand alte vieti au vreo 2-3 sensuri, genul homeless, iar altii au doar un sens, tipul leguma, scaun cu rotile toata viata si se uita fix, cam trist sa vezi ca nu exista tratamente pentru boli de genul, dar poate curand vor exista, daca lumea se trezeste la realitate si vede realitate asa cum ii. Tu esti stapanul tau, daca vrei puscarie, decizia ta, daca vrei sa fi miliardar, good luck, poate reusesti, ti-ai atins scopul, no problem, faci altul daca vrei, ca ala nu iti vine prin posta, oricat astepti.
@Radical Sensul tau ii sa obtii pastila albastra prima data, apoi sa iti notezi pe foaie numarul de shot-uri .



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Dinkas
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 28-01-2016 19:09)
Joined: 13 Jan 2016
Posts: 868, Topics: 50
Location: Oltenia

Reputation: -254.8
Votes: 24

 
Post Posted: 22-01-2016, 23:08:52 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Viata trebuie treaita la maxim. Nu stim niciodata cand murim si trebuie sa fim mereu pregatiti avand amintiri minunate

Furien.freakz.ro
FurienMaster
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash  
Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next    


The time now is 27-04-2024, 16:59:29
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x