User
Pass
2FA
 
 

Facebook!

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Homework zone
Author Message1764
Wish?

[so crazy?]



Status: Offline
(since 09-08-2018 07:50)
Joined: 04 Aug 2012
Posts: 374, Topics: 44
Location: Terra

Reputation: 172.3
Votes: 8

Post Posted: 11-03-2015, 17:44:25 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Cine imi poate sa imi zica si mie care sunt dejavantajele facebook-ului(parerea voastra..ex: "nu e bine pt ca x sa sinucis din cauza jignirilor unor prieteni,etc"!.........pt ca am tema si nu prea stiu asa multe!) Multumes!


Fernando9Torres
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
OpTIXy

[Predator]



Status: Offline
(since 05-04-2020 10:57)
Joined: 04 Jul 2011
Posts: 2850, Topics: 83
Location: New York

Reputation: 15025.3
Votes: 377

      Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 11-03-2015, 17:49:22 | Translate post to: ... (Click for more languages)

AVANTAJE FACEBOOK

– socializare cu oameni cunoscuți și necunoscuți; gãsire de noi prieteni și socializare cu aceștia; gãsire de vechi prieteni (/colegi) și socializare cu aceștia;
– gãsire de parteneri de viațã;
– aflare de informații (noutãți) despre ce mai fac persoanele/organizațiile/asociațiile/firmele etc cu care ești în legãturã pe facebook; aflare de noi oferte la diferite produse;
– scãpare de plictisealã (pierderea vieții și a timpului) – jocuri
– sã îți auto gâdili propriul egou – sã te dai mare cu tot ce ai mai fãcut și realizat în viațã, pe unde ai mai fost, ce ai mai vizitat și ce gagici ți-ai mai tras
– împãrtãșirea emoțiilor și sentimentelor într-un mod mai facil decât fațã în fațã
– împãrtãșirea diferitelor informații cu ceilalți mult mai rapid și ușor;
– aflare de feedback de la multe persoane foarte rapid legat de ceva ce vrei sã faci sau despre un lucru pe care vrei sã-l cumperi;
– autocompãtimire facilã – sã te plângi pe facebook cã nu știu ce ți s-a întâmplat și sã sarã multã lume sã te mângãie virtual, sã te compãtimeascã, sã te iubeascã, sã-ți zicã faptul cã „o sã fie bine…” etc etc etc.
– promovarea (vinderea?) propriului corp – pentru a atrage masculi, pentru a le face în sâc celor de același sex care aratã mai prost ca tine, sau doar ca sã te laude lumea cã arãți bine – trilioane de poze;
– promovarea ºi vinderea diferitelor produse, promovarea afacerii/ideii
– desfãºurarea de campanii de strângere de fonduri, campanii electorale sau campanii de orice fel, într-un mod mai facil;

DEZAVANTAJE FACEBOOK

1. Pierderea de timp
2. Statul în faþa calculatorului aºa mult dãuneazã ochilor
3. Facebook creeazã iluzia cã dacã susþii cu un like o anumitã “cauzã nobilã”, gata, þi-ai fãcut datoria de cetãþean
De exemplu 1: la proteste de stradã
De exemplu 2: la campanii de donare de sânge
Deci facebook contribuie la distrugerea responsabilitãþii civice a omului.

4. Facebook creazã iluzia cã ai mulþi prieteni.
5. Facebook dã impresia cã toþi utilizatorii spun adevãrul despre ei în contul de pe facebook.
6. Facebook este responsabil, ca ºi alte site-uri de socializare, de distrugerea cãsniciilor
7. Folosind facebook ºi alte site-uri de socializare te înveþi sã te manifeºti (ca un fel de “public”) doar în mediul online
8. Facebook funcþioneazã ca o “capcanã mediaticã de drogat creiere”
9. Facebook te folosește pentru a produce mulți bani, prin vânzarea datelor tale personale
10. Postarea pe Facebook a atâtor detalii despre tine reprezintã o autosabotare a propriei vieþi ºi a viitorului vieþii tale.


I want to ensure you that every ban is always followed by a proper reason. If you wake up in a situation where your account is banned, feel free to make a proper post under Unban Request.
Do not forget to bring the necessary evidence to appeal GMs decision.
1 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
vyrus|2009

[Șeful ]



Status: Offline
(since 17-04-2019 23:03)
Joined: 18 Mar 2010
Posts: 3486, Topics: 292
Location: Cartierul de valorosi $$$

Reputation: 53.5
Votes: 261

            Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 11-03-2015, 18:29:24 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Avantaje nu sunt prea multe :

-Comunicarea
-Album foto online care sa il vada lumea
-Informatii despre alte persoane care te intereseaza


Dezavantaje :

1. Datorita retelei Facebook, toata lumea stie totul despre tine.
2. Utilizarea Facebook provoaca dependenta!
3. Pe Facebook, pretendentii nedoriti nu au limite in comunicare.
4. Facebook iti influenteaza judecata/modul de gandire.
5. Facebook iti scoate la iveala secretele.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Laur.

[Screwed Freak]



Status: Offline
(since 26-05-2019 05:56)
Joined: 31 Oct 2013
Posts: 2696, Topics: 168
Location: United States

Reputation: 758.5
Votes: 144

Post Posted: 11-03-2015, 18:52:54 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Wish? wrote:
Cine imi poate sa imi zica si mie care sunt dejavantajele facebook-ului(parerea voastra..ex: "nu e bine pt ca x sa sinucis din cauza jignirilor unor prieteni,etc"!.........pt ca am tema si nu prea stiu asa multe!) Multumes!



Draga Wish?, ti-am luminat cu rosu care sunt dezavantajele facebook-ului...daca se petrece prea mult timp pe facebook si prea putin invatand si citind, se poate ajunge foarte usor la nivelul in care esti tu acum. Te invit sa arunci un ochi rapid aici si apoi sa iei in calcul cele zise de colegii mei mai sus.


Casuta vocala: Laurines
2 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Wish?

[so crazy?]



Status: Offline
(since 09-08-2018 07:50)
Joined: 04 Aug 2012
Posts: 374, Topics: 44
Location: Terra

Reputation: 172.3
Votes: 8

Post Posted: 14-03-2015, 08:56:53 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Laur. wrote:
Draga Wish?, ti-am luminat cu rosu care sunt dezavantajele facebook-ului...daca se petrece prea mult timp pe facebook si prea putin invatand si citind, se poate ajunge foarte usor la nivelul in care esti tu acum. Te invit sa arunci un ochi rapid aici si apoi sa iei in calcul cele zise de colegii mei mai sus.


Bine ca esti tu perfect....nu-ti convine,nu citi! decat sa faci offtopic si post fara rost!!



Fernando9Torres
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
OpTIXy

[Predator]



Status: Offline
(since 05-04-2020 10:57)
Joined: 04 Jul 2011
Posts: 2850, Topics: 83
Location: New York

Reputation: 15025.3
Votes: 377

      Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 14-03-2015, 09:00:28 | Translate post to: ... (Click for more languages)

@off: Nu o lua in nume de rau, dar avea dreptate

@on: Sunt OK datele postate pana acum? Ti-ai putut formula o idee despre tema ta?


I want to ensure you that every ban is always followed by a proper reason. If you wake up in a situation where your account is banned, feel free to make a proper post under Unban Request.
Do not forget to bring the necessary evidence to appeal GMs decision.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Wish?

[so crazy?]



Status: Offline
(since 09-08-2018 07:50)
Joined: 04 Aug 2012
Posts: 374, Topics: 44
Location: Terra

Reputation: 172.3
Votes: 8

Post Posted: 14-03-2015, 11:24:19 | Translate post to: ... (Click for more languages)

OpTIXy wrote:
@off: Nu o lua in nume de rau, dar avea dreptate

@on: Sunt OK datele postate pana acum? Ti-ai putut formula o idee despre tema ta?


Off: Nu o iau in nume de rau...am scris de pe telefon(de la sc) cand am scris si eram si grabit,nu-i o scuza...e adevarutl!

On: Da sunt mult mai bine decat OK....Ms mult,ai rep din parte mea - !



Fernando9Torres
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
PsychoLove

[Silence In The Snow]



Status: Offline
(since 05-01-2024 17:19)
Joined: 12 Aug 2013
Posts: 5177, Topics: 299
Location: Behind you.

Reputation: 1306.4
Votes: 480

      Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 14-03-2015, 11:50:10 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Ok, topic closed.




Dreams.. That's all we have.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message

  Topic locked


Topic is closed, you cannot post any messages in it anymore

Locked by PsychoLove, 14 March 2015 09:50



 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Homework zone  


The time now is 19-04-2024, 02:13:59
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x