User
Pass
2FA
 
 

Feral Druid PvP Guide
Go to page 1, 2, 3, 4, 5  Next    
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> WOW -> Cataclysm
Author Message69195
Westy

[Tom&Jerry Fan]



Status: Offline
(since 26-05-2019 09:28)
Joined: 29 Jan 2010
Posts: 2197, Topics: 190
Location: In A Mouse Hole

Reputation: 283.9
Votes: 38

 
Post Posted: 29-08-2011, 20:36:15 | Translate post to: ... (Click for more languages)



Aveti aici un tutorial care cuprinde majoritatea lucrurilor importante ce trebuiesc stiute de un druid feral in pvp in cataclysm , sper sa va fie de folos.




Folositi ACESTE TALENTE pentru a juca mai ofensiv si ACESTE TALENTE pentru a juca mai defensiv.
Talentele Ofensive sunt folosite mai bine in combinatie cu healer , iar cele Defensive in combinatii de Dual Dps.




Prime Glyphs :



Major Glyphs :



Minor Glyphs :





De preferat puneti toate Delicate Inferno Ruby * iar meta Agile Shadowspirit Diamond .

Daca vreti sa jucati la bonus puteti folosii :

Red : Delicate Inferno Ruby
Blue : Shifting Demonseye / Glinting Demonseye daca aveti nevoie de hit
Yellow : Adept Ember Topaz / Lucent Ember Topaz daca jucati defensiv.
*Daca aveti jewelcrafting folositi 3x Delicate Chimera's Eye -



Pentru inceput trebuie : Hit Rating in jur de 5-6 % si Spell Penetration 100 pentru ca sunt buff-urile de druid si de paladin care dau 97 spell resistance si nu vreti sa va luati resist la cyclone - asta se poate rezolva cu 2 Stormy Ocean Sapphire

Acum stat-urile importante

Cel mai important stat pentru un druid feral este Agility , puneti enchant-uri cu agility cat mai mult posibil . Al 2-lea stat ca importanta este Mastery acesta creste damage-ul bleed-urilor care pentru un druid feral pvp sunt cele mai importante. Al 3-lea stat imediat dupa mastery este critical strike. In cazul in care vom avea reforge pe server este indicat ca stat-urile Haste si Expertise sa fie transformate in Mastery / Critical Strike


Skull Bash Bear/Cat Form pe acelasi buton
Code:
#showtooltip [stance:3] Skull Bash(Cat Form); [stance:1] Skull Bash(Bear Form); Skull Bash(Bear Form)
/cast [stance:3] Skull Bash(Cat Form); [stance:1] Skull Bash(Bear Form)

Feral Charge Bear/Cat pe acelasi buton
Code:
#showtooltip
/cast [form:1]Feral Charge;[form:3]Feral Charge(Cat Form)

Deep Shit Macro (sorry pentru denumire daca e nevoie o schimb - ) poate asigura supravieturia in situatii limita pentru cel putin 10-15 secunde.
Code:
/cast !Bear Form
/cast Barkskin
/cast Survival Instincts
/cast Enrage
/cast *insert battlemaster trinket here if you have one*
/cast Lifeblood (Herbalists)
/cast Frenzied Regeneration
Pentru activare apasati macro-ul 1-2 ori , desi 1 ar trebui sa fie suficient pentru ca Barkskin nu are GCD , Survival Instincts nu are GCD  , Enrage nu are GCD , Frenzied Regeneration nu are GCD , Lifeblood nu are GCD , Battlemaster nu are GCD.

Faerie Fire + Rockets (Engineer)
Code:
#showtooltip Faerie Fire(feral)
/cast Faerie Fire(feral)
/use 9

Cyclone Focus Target
Code:
#showtooltip Cyclone
/cast [target=focus] Cyclone

Roots Focus Target
Code:
#showtooltip Entangling Roots
/cast [target=focus] Entangling Roots

Feral Charge Bear/Cat Focus Target
Code:
#showtooltip
/cast [target=focus] [form:1]Feral Charge;[form:3]Feral Charge(Cat Form)

Cat Form / Prowl / Pounce
Code:
#showtooltip Prowl
/cancelform [nostance:3]
/cast [nostance] Cat Form; [stance:3, nocombat, nostealth] Prowl
/cast Pounce


Cam atat cu macros mai are cineva idei o sa completez.



1. Incercati sa faceti urmatoarele lucruri in timpul unui duel / arena , in primul rand trebuie sa aveti aplicat pe tinta mereu debuff-ul de la Mangle , acest creste damage-ul tuturor bleed-urilor si al shred-ului cu 30 % , apoi urmariti sa aveti rake la fel mereu pe tinta deoarece daca ai rake pe tinta damage-ul la shred creste cu inca 20 % datorita talentului Rend and Tear (wowhead link) si deasemenea creste criticala la Ferocious Bite cu 25 % al 3-lea lucru care trebuie tinut pe tinta tot timpul este rip , rip-ul este sursa principala de damage a unui druid feral deci nu neglijati asta.

2. O deschidere eficienta in duel este : Pounce , mangle , rake (daca nu ai 5 puncte mai bagi un shred / mangle) la 5 puncte Maim , daca adversarul foloseste trinket cyclone + 1-2 lifebloom depinde cat de rapid esti poti pune si 3 daca tu crezi ca ai suficient timp pentru a te rebaga in stealth . Apoi redeschizi numai ca nu mai dai cyclone si restealth pentru ca va suferi de diminish return si nu vei mai avea timp.

3. Schimbarea tintei in arena , treaba sta cam asa ataci dps pana il lasi la 50-60 % HP , apoi ii dai cyclone si ataci healer-ul (o tinta prinsa in cyclone nu poate primi heal / folosi bula in cazul paladinilor) apoi dupa al 2-lea cyclone pe dps dai cyclone healer si revii pe dps este imposbil sa dea heal daca ori unul ori altul sunt in cyclone -

4. Skull Bash (wowhead link) Este o vraja foarte folositoare ce a fost adaugata druidului in cataclysm , daca dai skull bash pe spell cast ii blochezi cast-ul pentru 4 secunde ceea ce este foarte importat . Spre exemplu poti lega Skull Bash cat form cu maim 5 secunde cu bash bear 3 secunde si apoi Skull Bash iar pentru ca are CD 10 secunde daca ai bagat in talentul Brutal Impact (wowhead link) timp in care poti da destul damage pentru a forta un healer sa-si dea defensive CD , de asemenea creste si costul vrajilor cu 10 % pentru 10 secunde ceea ce inseamna ca daca dai Skull Bash la CD un healer va folosi cu 10 % mai multa mana constant.

5.Folosirea de CC ( Crowd Control ) este foarte important ca un druid sa foloseasca toate metodele de CC pentru a isi face viata mai usoara in arene Entangling Roots , 8 sec pvp duration apoi sufera de DR ( diminish return) , Hibernate la fel , si Cyclone dureaza doar 5 secunde dar in timpul cyclone-ului tinta nu poate face nimic decat sa foloseasca trinket. Nature's Grasp este si ea o vraja foarte importanta contra meele clases.

6. Thorns against rogue ! Use IT !

O sa mai completez pe parcurs daca mai sunt alte lucruri.



Head : Arcanum of Vicious Agility
Shoulder : Greater Inscription of Vicious Sententiousness / Swiftsteel inscription (wowhead link)
Back : Enchant Cloak - Greater Critical Strike (wowhead link) / Shadowguard Embroidery (wowhead link)
Chest : Enchant Chest - Peerless Stats (wowhead link)
Bracer : Enchant Bracers - Agility (wowhead link) / Draconic Embossment - Agility (wowhead link) Daca aveti Leatherworking.
Gloves : Enchant Gloves - Greater Mastery (wowhead link)
Waist : Ebonsteel Belt Buckle (wowhead link)
Legs : Dragonscale Leg Armor
Feet : Enchant Boots - Assassin's Step (wowhead link)
Rings (enchanting only) : Enchant Ring - Agility (wowhead link)
Weapon : Enchant 2H Weapon - Mighty Agility



Fiecare profesie are + si – dar cred ca cea mai buna combinatie ar fi enchanting tailoring datorita bonusului de pe rings + enchant pe back.

Duel tips

Vs Rogue – Incepeti bear form , puneti cat mai mult bleed pe el + demoralizing roar si activati Frenzied Regeneration , daca a dat evasion dupa ce expira evasion go cat form si actvati survival instincs + berserk.
Vs Warriors – Bleed maxim pe ei si incercati sa stati departe de damage-ul lor -
Vs Paladins – El o sa-si dea heal instant cand poate , da-ti si tu - si daca poti skull bash pe cast sa-l faci sa consume mai multa mana cu spells
Vs Hunters – Stati aproape de ei folositi chiar si skull bash pe post de charge
Vs Death Knights – Nu stiu cum se comporta druidul feral contra dk unholy -
Vs Mage – God help you.
Vs Warlock – Aveti grija sa pastrati trinket-ul pentru cand dati Berserk pentru ca nu mai scoate fear si nu mai este imun.
Vs Priests – Folositi Berserk dupa psyhic scream .
Vs Shaman – Incercati sa nu-l lasati sa casteze si sa ii intrerupeti spells cu maim , skull bash , charge bear.



Alliance - Night Elf - shadowmeld te poate ajuta sa iesi din combat + restealth daca esti suficient de rapid , worgen nu merita doar pentru crit.
Horde - Tauren - warstomp te poate ajuta in unele situatii sa castezi un cyclone , daca esti prins pe picior gresit warstomp and cast cyclone ai timp suficient , este si un mic bonus la HP dar nu foarte mare , troll merita druid doar daca joci spell caster pentru bonusul de haste .

O sa mai completez daca veniti cu atentionari -





Last edited by Westy on 06-09-2011, 12:46:54; edited 8 times in total
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
mildocast

[Mã bate stresul.]



Status: Offline
(since 15-03-2015 10:03)
Joined: 07 Mar 2011
Posts: 221, Topics: 43
Location: În spatele tãu.

Reputation: 72
Votes: 5

 
Post Posted: 29-08-2011, 21:39:02 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Nu stiu daca este adevarat, dar un prieten de-al meu care joaca pe Stormscale - EU se vaita de Ferali druid (el este Frost Mage) si i-am spus ce i-ar fi spus orice pvper care a jucat wrath of the lich king: dar feral druizi bateau frost mageul si inainte de Cataclysm. Iar el mi-a raspuns: Nu nu, nu e vorba doar de mine... feral druizi bat orice ! Au intrerupt acum si cum healul reductionul este o gluma proasta, feral druizi sunt in top la favoriti pt arene alaturi de consacratul arms warrior. Pentru cei care nu sunt siguri daca sa isi faca druid am un singur lucru sa le spun... (bine poate mai multe -). Druizii au devenit de la clasa care poate facea de toate dar nimic prea bine... la clasa care exceleaza la ceea ce face, in tot ce face. Toate spec-urile sunt incredibile ori ce este vorba despre moonkin care acum are trucuri noi pentru pvp (tot fragili au ramas in comparatie cu alte clase, dar macar au mai multe unelte cu care sa riposteze) si au un damage incredibil si in pve (ca si inainte de altfel doar ca acum vezi numere mult mult mai mari -), sau de feral druid care este mult mai flexibil. Iar de Restoration nici nu vrea sa ma apuc sa vorbesc... al naibii daca vrea sa moara -. Stiu ca multi sunteti dezamagiti ca Tree of Life nu mai tine permanent si ca cel putin 50% din voi ati optat pt resto druid ca healer doar pentru forma de copac, dar ce metode unice de heal are acum, iti creste efectiv inima in piept cand vezi cum sar efectiv numere verzi pe tot ecranul -. Sigurul dezavantaj la druid este ca schimbarea formei nu mai scoate "root" effects, ci doar slow like effects.

In concluzie druizii au primit multe buffuri in Cataclysm si il recomand din tot sufletul -.



On topic despre ghidul tau: Mi se pare un pic deplasat la unele dintre sfaturile de pvp, dar in principiu sunt bune -. Cu siguranta o perspectiva interesanta, good job.



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Westy

[Tom&Jerry Fan]



Status: Offline
(since 26-05-2019 09:28)
Joined: 29 Jan 2010
Posts: 2197, Topics: 190
Location: In A Mouse Hole

Reputation: 283.9
Votes: 38

 
Post Posted: 29-08-2011, 22:37:57 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Un mage skilled , parerea mea , bate un feral druid pe 4.0.6 cand nu are nimic de scapat din freez , dupa 4.1.0 mi se pare il face sa scape din roots cu Feral Swiftness (wowhead link) deci ai 2 metode de a scapa din freez dar in 4.0.6 esti carne de tun contra mage , cel putin asa mi se pare mie -

PS : Sunt de acord ca au fost buffati druidii in cataclysm , dar nici in wotlk nu erau de negrijat -

mildocast wrote:
Sigurul dezavantaj la druid este ca schimbarea formei nu mai scoate "root" effects, ci doar slow like effects.


Asta doar la feral - care cum am zis mai sus in 4.1.0 le baga 2 modalitat isa scape de roots si pe feral , pe balance scapi cu shapeshift in balance form desi nu scrie in tooltip am citit pe undeva intr-un patch note parca , si pe resto pot iface shapeshift lejer si sa scapi din roots ca ai vraja aia



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Chrillz

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 21-01-2013 13:24)
Joined: 24 Jan 2011
Posts: 98, Topics: 19
Location: Romania

Reputation: 5.3
Votes: 8

 
Post Posted: 29-08-2011, 23:13:45 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Srsly ?
http://www.mmo-champion.com/threads/826871-XXL-Guide-to-Feral-PvP-Cataclysm-Edition
Putin schimbat, in rest e doar tradus in romana.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Westy

[Tom&Jerry Fan]



Status: Offline
(since 26-05-2019 09:28)
Joined: 29 Jan 2010
Posts: 2197, Topics: 190
Location: In A Mouse Hole

Reputation: 283.9
Votes: 38

 
Post Posted: 29-08-2011, 23:19:00 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Asta crezi tu , e home made , am lucrat toata ziua la el . Sunt mai multi care pot confirma ca ma injurau ca nu fac arene sau nu joc fifa sau dota si ca-mi pierd timpul cu un tutorial inutil cu care nu o sa castig nimic. Ramane la apreciere gm-ilor.


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
mildocast

[Mã bate stresul.]



Status: Offline
(since 15-03-2015 10:03)
Joined: 07 Mar 2011
Posts: 221, Topics: 43
Location: În spatele tãu.

Reputation: 72
Votes: 5

 
Post Posted: 30-08-2011, 06:53:36 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Westy wrote:
mildocast wrote:
Sigurul dezavantaj la druid este ca schimbarea formei nu mai scoate "root" effects, ci doar slow like effects.


Asta doar la feral - care cum am zis mai sus in 4.1.0 le baga 2 modalitat isa scape de roots si pe feral , pe balance scapi cu shapeshift in balance form desi nu scrie in tooltip am citit pe undeva intr-un patch note parca , si pe resto pot iface shapeshift lejer si sa scapi din roots ca ai vraja aia


Da dar eu vorbeam strict de schimbarea formei in general precum spune si Cat Form nu poti scoate decat movement imparing effects, nu si roots. Dar e adevarat ce spui ca in 4.1: Feral:
Berserk is no longer on the global cooldown.
Feral Swiftness now also causes Dash and Stampeding Roar to have a 50/100% chance to instantly remove all movement impairing effects from the affected targets when used.



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Ashbringer
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 11-12-2011 19:15)
Joined: 14 Feb 2011
Posts: 147, Topics: 47
Location: Romania

Reputation: 57.3
Votes: 8

Post Posted: 30-08-2011, 08:27:21 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Westy wrote:
Asta crezi tu , e home made , am lucrat toata ziua la el . Sunt mai multi care pot confirma ca ma injurau ca nu fac arene sau nu joc fifa sau dota si ca-mi pierd timpul cu un tutorial inutil cu care nu o sa castig nimic. Ramane la apreciere gm-ilor.


- Crd ca e home made singur ca prea e prost facut guide-ul,daca stai sa citesti cu atentie sunt numa balivrne scrise....de la Talente Glyphs pana la Duel tips sunt varza!!!
cum spune si el mai sus " ca si-a pierdut timpul cu un tutorial inutil"



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
poga

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 07-04-2012 15:21)
Joined: 04 Jul 2011
Posts: 131, Topics: 16
Location: Romania

Reputation: -131.3
Votes: 12

Post Posted: 30-08-2011, 09:57:44 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Nu vreau sa'i jignesc pe cei care au postat inutil, dar macar omul a vrut sa vina cu un sfat. si dupa parerea mea ( am druid si nu am jucat cata ) imi v'a fi chiar de folos descrierea lui din acest topic.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Westy

[Tom&Jerry Fan]



Status: Offline
(since 26-05-2019 09:28)
Joined: 29 Jan 2010
Posts: 2197, Topics: 190
Location: In A Mouse Hole

Reputation: 283.9
Votes: 38

 
Post Posted: 30-08-2011, 10:12:04 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Ashbringer wrote:
Westy wrote:
Asta crezi tu , e home made , am lucrat toata ziua la el . Sunt mai multi care pot confirma ca ma injurau ca nu fac arene sau nu joc fifa sau dota si ca-mi pierd timpul cu un tutorial inutil cu care nu o sa castig nimic. Ramane la apreciere gm-ilor.


- Crd ca e home made singur ca prea e prost facut guide-ul,daca stai sa citesti cu atentie sunt numa balivrne scrise....de la Talente Glyphs pana la Duel tips sunt varza!!!
cum spune si el mai sus " ca si-a pierdut timpul cu un tutorial inutil"


Ce este gresit in talente si glyphs ? La duel tips am zis doar niste chestii foarte generale , depinde foarte mult de jocul fiecaruia.



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
vladneacsu

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 31-12-2012 19:21)
Joined: 28 Jan 2011
Posts: 9, Topics: 3
Location: Romania

Reputation: 57.5
Votes: 2

 
Post Posted: 30-08-2011, 13:13:52 | Translate post to: ... (Click for more languages)

M-ai lasati-l in pace! El cel putin s-a straduit si a pus ceva bun sau rau, nu conteaza, cel putin a incercat sa ajute. Ce tot il criticati atata ? Pana la urma GM zic care a fost bun si care a fost prost
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Unfrozen

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 24-06-2012 22:32)
Joined: 27 Jul 2011
Posts: 16, Topics: 1
Location: Romania

Reputation: 11.6
Votes: 6

Post Posted: 30-08-2011, 18:10:35 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Vs rogue se incepe cat form deoarece in cataclysm ai stealthul mai bun.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Westy

[Tom&Jerry Fan]



Status: Offline
(since 26-05-2019 09:28)
Joined: 29 Jan 2010
Posts: 2197, Topics: 190
Location: In A Mouse Hole

Reputation: 283.9
Votes: 38

 
Post Posted: 30-08-2011, 18:27:00 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Se poate sa ai dreptate dar eu tot la opinia mea raman ca daca deschide un rogue pe tine nu prea ai sanse de scapare , asa in bear esti pregatit si ai si demoralizing roar care nu mai scade acum atack power ci scade physical damage cu 10 %


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Necris

[Alcoholic Elon Musk]



Status: Offline
(since 28-09-2022 13:14)
Joined: 04 Dec 2010
Posts: 4378, Topics: 29
Location: Bucharest

Reputation: 3025.9
Votes: 76

   
Post Posted: 01-09-2011, 22:46:05 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Mereu am avut un feral druid ca main char /off char in 4 ani de wow,este clasa/specul care mi se potriveste ca o manusa. De ce? Din cauza flexibilitatii, niciodata in combat nu am jucat dupa un tipar anume, alternez cat form / druid form cam de 3-4 ori in battle intre ele castand un cyclone sau un instant heal. Am obsservat ca multi feral druizi sunt "rigizi". Folosesc o singura data charge apoi cat form pana mai au 10% HP si intra in bear pentru heal si abia mai fac dmg pe target, au slow pe ei si nu mai pot sa faca shapeshift ca mor instant.

Si inca greseala pe care o fac druizii versus mage, hunter. Cand luati slow nu dati Dash ffs. Il consumati aiurea chiar si cu Charge-cat.

Guide-ul este foarte bine facut si echilibrat pentru performante in arene, dar:

Unui player care nu a mai jucat druid ii recomand sa joace pentru inceput cu Mangle, sa scape de stresul de a fi mereu behind the target.

Good job Westy !


>PC Upgrade Guide<

Discounturi @ IT

Voucher PC-Garage: WK6Q4TII

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Swipefreak

[the Insane]



Status: Offline
(since 03-09-2014 07:27)
Joined: 03 Jun 2010
Posts: 54, Topics: 14
Location: Nãvodari

Reputation: 95.8
Votes: 5

           
Post Posted: 02-09-2011, 10:36:26 | Translate post to: ... (Click for more languages)

gj Westy - +rep
aa si ai dreptate : Vs Mage – God help you.
Mage, cea mai BUFFED clasa in Cataclysm.



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Pahare

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 02-09-2011 15:41)
Joined: 02 Sep 2011
Posts: 1, Topics: None
Location: Romania

Reputation: 46
Votes: 2

Post Posted: 02-09-2011, 16:56:02 | Translate post to: ... (Click for more languages)

pai depinde io zic ca vs mage e destul de usor in cata dac ai shaman deci Vs Mage-god help u e in special pt druid -
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message

  Topic locked


Topic is closed, you cannot post any messages in it anymore




 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> WOW -> Cataclysm  
Go to page 1, 2, 3, 4, 5  Next    


The time now is 06-05-2024, 04:20:57
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x