User
Pass
2FA
 
 

Fire Mage PVP Guide
Go to page 1, 2  Next    
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> WOW -> Cataclysm
Author Message27497
dudeuronfire

[Creep]



Status: Offline
(since 10-12-2018 15:29)
Joined: 12 Jan 2011
Posts: 819, Topics: 23
Location: Romania

Reputation: 125.7
Votes: 16

 
Post Posted: 26-04-2012, 10:43:04 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Fire Mage guide




1.Glyphs:

Prime :
Glyph of Mage Armor Cu ajutorul acestui glyph, sansele sa ramaneti fara mana se reduc considerabil, iar asta face din Mage Shield cea mai buna alegere in orice situatie(duel, arena, bg's)
Glyph of Pyroblast Cel mai folositor cand intentionam sa dam un Combustion, subiect la care ajungem mai jos.
Glyph of Living Bomb
Major :Glyph of Polymorph Acesta reprezinta cea mai buna alegere pentru arena, insa poate fi inlocuit cu Glyph of Invisibility cand vine vorba de BG's.
Glyph of Mana Shield
Glyph of Evocation

Minor: Glyph of Slow Fall Ar fi cel mai important , deoarece poate fi folosit ca trash buff in arena.
Glyph of Conjuring
A treia optiune ramane la alegerea voastra, insa nu folositi Glyph of Mirror Image deoarece acestea ar trebui sa fie date pentru ajutorul la kite, nu pentru damage'ul lor.

2.Talent Build(s)

Improved flamestrike- Burst mediu, insa sunt puse puncte in improved flamestrike pentru duelele vs rogi/ferali sau arenele vs aceleasi clase.
General - Burst mare + cd la Frost Nova, Cone of Cold, Ice block micsorat cu Ice Floes , pentru un mic boost la survivability.

3.Reforging


Toate stats trebuiesc transformate in Crit, atata timp cat indepliniti celelalte nevoi pentru PvP. (4% Hit chance, 200 spell penetration) . Desi Mastery-ul este un stat destul de tentant, ajuta doar la dmg-ul doturilor, iar cel mai important dot(Ignite) depinde tot de crit , asa ca nu avem alta solutie decat sa ignoram acest stat in patchul respectiv.

4.Macros


Impact/Focus Impact

Code:
#showtooltip Fire Blast
/cast [modifier:shift, target=focus] Fire Blast; Fire Blast


Poly/Focus Poly

Code:
#showtooltip Polymorph
/cast [modifier:ctrl, target=focus] Polymorph
/cast [nomodifier:shift] Polymorph


Counterspell/ Focus Counterspell

Code:
#showtooltip Counterspell
/cast [modifier:shift, target=focus] Counterspell
/cast [nomodifier:shift] Counterspell


cancelaura Ice Block //
Code:
/cancelaura Ice Block


Iceblock +cancelaura

Code:
/cancelaura Ice Block
/cast Ice Block


Spellsteal + cancelaura Hand of Sacrifice

Code:
/cast Spellsteal
/cancelaura Hand of Sacrifice


Self Remove Curse/ Partner Remove Curse

Code:
/cast [target=Bolt] Remove Curse


Code:
/cast [target=numele partenerului] Remove Curse


Stopcasting + Shoot (din cauza ca acum se casteaza scorch din mers, e mai greu de facut fake cast, iar macro-uri de genul ajuta. Shoot este pentru a da dmg in silence)

Code:
#showtooltip Shoot
/stopcasting
/cast Shoot


5.Combustion



Combustionul reprezinta, daca este prins bine, cel mai mare burst pe care il are Fire Mage-ul in patchul respectiv. Ideal ar fi sa aveti pe target Living Bomb si sa dati crit cu Pyroblast, astfel incat sa primiti Ignite de la acesta, iar apoi sa dati Combustion. Incercati sa fiti atenti si la buffs pe care le puteti primi pentru un plus de spellpower (trinket, Synapse Springs , Darkmoon Card : Volcano, Targetul sa fie sub 35% HP pentru un plus de 8%/12%, in functie de specul ales, Power Torrent). Eu unul am prins 57k / tick crit pe mobi , avand activat Darkmoon Card: Volcano, Target sub 35% si Synapse Springs, iar 20k pe playeri cu Darkmoon Card :Volcano si Synapse Springs , cu aproximativ 6k spell power non-buffed si 8.6k cu buffs enumerate mai sus.

6. Arena Team Comps.

2s -
1. Fire/ Frost - Probabil cel mai bun combo pentru fire mage, dat fiind burstul pe care il au ambele clase si faptul ca amandoua au nevoie ca targetul sa fie frozen, iar mage-ul fire iese in avantaj deoarece targetul, in caz ca este melee , are slow mai tot timpul.10 Burst, 10 rezistenta si 8 CC
2. Fire/Rogue(de preferat Assasination/Subtlety) - Burst bunicel,la fel si cc-ul.Daca CC-ul este facut bine, targetul poate sa stea in el chiar si 1 minut. 8 la burst, 8 la rezistenta si 10 la cc
3. Fire/Feral - Burst foarte mare, mai ales din partea druidului, lasandu-ti tie foarte putin de facut ( cc + tanking) 10 la burst, 10 la rezistenta, 8 la cc
4. Fire/Shadow - Din pacate, cel mai bun comp de pe WOTLK pentru Fire Mage a devenit cel mai slab. Damage mediocru, Spriestul ramane OOM repede, nu mai poate ajuta in multe situatii, ci are nevoie de ajutor, s.a.m.d 6 la Burst, 5 la rezistenta, 8 la cc
5. Fire/Dk - Asemanator Fire/Feralului, Healul si Dmg-ul imens pe care il are dk-ul, + disable-uri precum strangulate si gnaw, iti lasa putine de facut. 9 la Burst, 10 la rezistenta, 7 la cc
6. Fire/Warlock (Demo/Destro) - Burstul mare, cc-ul si disable-urile sunt foarte bune, insa compenseaza pentru survivability-ul mic la ambele clase. 10 la Burst, 7 la rezistenta, 10 la cc
7. Fire/Affliction - Am adaugat acest comp intr-o alta categorie datorita unei idei vazute intr-un bg. Dupa cum stiti, disable-ul de la Dragon's Breath nu este intrerupt de doturi, iar asta ar putea face un meci interesant. Mod de a juca - Lock-ul isi pune dots pe target iar intre timp, mage-ul incearca sa prinda un combustion pentru a ajuta warlockul . Dupa ce este prins combustionul si Lockul a dat toate dots pe target sau , cu atat mai bine daca reusiti sa faceti spread la dots , Cei doi sa primeasca Dragon's Breath si imediat dupa aceasta , unul din ei, de preferat dispellerul, sa fie tinut in CC . Puteti face in asa fel incat cei doi sa cada de-odata.

Acestea ar fi compurile principale, mage-ul fire merge cu majoritatea claselor DPS, datorita cc-ului + dmg-ului pe care il are.

3s -
I - Healer/Dps/Dps Comps
1. Disc/Fire/Frost - Un comp foarte bun datorita combo-ului superb pe care il formeaza cei doi magi, cat si a Disc Priest-ului care compenseaza fragilitatea compului Fire/Frost la 2s si aduce si un plus la CC. 10 Burst, 10 Rezistenta, 10 CC.
2. Fire/Destro/Affli/Resto - Un alt comp foarte bun daca este jucat bine, datorita CC-ului cat si a rezistentei oferite de un Resto Sham care stie sa joace, comp-ul cu Destro este ceva mai slab datorita dmg-ului scazut pe care il da acesta acum, iar un Fire/Affli/Resto ar merge foarte bine datorita CC-ului ridicat cat si a modului de a juca explicat mai sus.
Voi reveni cu modificari.
7. Gearing



Nu o voi lungi aici foarte mult, deoarece aveti aici toate informatiile de care aveti nevoie, de la sockete pana la gearing, alegeri intre accesorii si asa mai departe -> Click me.


8. Profesii


Engineering este o profesie necesara oricarui fire mage, nitro boosts , grenazile, synapse strings, toate va pot scoate din situatii dificile sau sa le intoarca in favoarea voastra.
Tailoring ar fi alegerea buna pentru o profesie secundara, datorita enchanturilor pentru cloak/pants care va dau un bonus destul de frumos.

9.Addons


-Primul si unul dintre cele mai importante ar fi SnowfallKeyPress , care face ca spellurile sa nu inceapa castul cand luati degetul de pe butonul tastaturii, ci atunci cand il apasati.
-Un alt addon bun ar fi Xperl. Multa lume se plange de modul in care arata UI-ul meu si de faptul ca folosesc XPerl, insa acesta ofera o vizibilitate foarte buna si explicita asupra doturilor, timpului ramas din acestea s.a.m.d.
-Unul dintre cele mai importante addons este PowerAuras. Acesta este addonul care arata mai usor pe ecran cand procuieste un buff precum Pyroblast instant, Darkmoon Card: Volcano, etc. Puteti gasi configuratia la PowerAuras-ul meu AICI
-Pentru casting bar, cea mai buna alegere ar fi Quartz , datorita multelor modifcari ce pot fi aduse acesteia.
-Bartender , pentru action bars.
-OmniCC, Interrupt Bar, Lose Control, Doom CooldownPulse , Cooldown Count , pentru un ajutor semnificativ adus in PvP , acestea sunt foarte bune pentru orice clasa.

Word
-
- Aveti grija cu cd-urile. Incercati sa faceti in asa fel incat sa fie date cat mai bine, deoarece ele va pot scoate din cele mai incurcate situatii. Fiti atenti la ce se intampla in jur, folositi LOS-ul in favoarea voastra si spellurile la fel.
Incercati sa fiti atenti atunci cand :
    1. Un rogue va tine in stunlock, in bg , iar voi doriti sa dati blink pentru a iesi din el . Uitati-va daca si-a dat kidney shot-ul inainte sa il dati, si uitati-va daca nu exista alte clase care urmeaza sa va dea stun in timp ce sunteti in stunlockul rogue-ului( spre exemplu warri) . Daca acesta incepe cu charge, puteti scapa din 2 stunuri cu un singur blink si sa ii aveti sub control pe amandoi.

    2. sunteti 1vs mai multi in bg, iar ei vin gramada dupa tine. Nu faceti tunnel vision! Asteptati dupa un impact, iar in momentul in care acesta ajunge, incercati sa dati un combustion bun (explicat mai sus) si apoi sa il puneti pe toata gramada cu impactul procuit. Folositi blast wave, dragon's breath, CoC si Frost Nova ca sa ii kite-uiti pe toti , nu spamati scorch pe unul singur din 5 , pentru ca aveti sanse mai mari sa muriti.

- Folositi invisibility-ul , e unul dintre cele mai eficiente spelluri. Faceti-o cu cap, intuiti unde poate sa fie inamicul atunci cand iesiti din acesta, si incercati sa il folositi ca spell defensiv, nu ofensiv.



Surse de inspiratie: bebep.pureforum.net
Sper ca v-a ajutat, voi mai completa cand imi vor mai veni unele lucruri :-s




Last edited by dudeuronfire on 09-07-2012, 23:10:55; edited 2 times in total
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
BritR

[UN-UNDEFEATABLE]



Status: Offline
(since 09-02-2015 12:53)
Joined: 31 Mar 2011
Posts: 460, Topics: 35
Location: Romania

Reputation: 75
Votes: 9

 
Post Posted: 26-04-2012, 16:08:39 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Add some 3s comps: gen fire/frost/disc, fire/boomkin/rhsam etc

herad wrote:

@offtopic : mi-a zis zohlong ala pe PM ca ma voie sa scriu colorat cand vreua sa EVIDENTIEZ ceva .

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Radical

[Madness forever]



Status: Offline
(since 13-04-2023 12:11)
Joined: 08 Sep 2011
Posts: 7438, Topics: 366
Location: Neverland

Reputation: 3074.2
Votes: 461

    Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 27-04-2012, 00:47:02 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Imi place ca ai explicat combustionul, foarte multi fire mages isi pun combustion helperul si cum vad ca au 3 leduri aprinse-yey yote combustionul( nu conteaza ca igniteul ala provine dintr.un living bomb sau fireblast - ).
O chestie ce as vrea sa adaug, acolo cand ai spus ca mirror images nu trebuiesc date pentru dmg lor:D, aici e freakz dadeau cam 3 4 k fiecare parca(cu glipha-pe fire si arcane)-)= huge freaking dmg, in bg nu strica:D chiar si 1v1 daca sti sa te folosesti de alte modalitatii de a tine slowul pe target.
Also- burning soul la inceput de cata, stiu ca facusem niste teste si nu prea conta daca aveai sau nu puncte in el, de genul aveam doar 1 punct(ca sa trec mai departe) si am pus pe cineva sa dea cu autoatacks in mine- luam dmg dar no pushback pe cast....nu cred ca se merita talentul daca nu iei pushback la dmg luat.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
dudeuronfire

[Creep]



Status: Offline
(since 10-12-2018 15:29)
Joined: 12 Jan 2011
Posts: 819, Topics: 23
Location: Romania

Reputation: 125.7
Votes: 16

 
Post Posted: 28-04-2012, 10:07:48 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Meh, eu unul folosesc mirror images pentru kite si asta mi se pare cea mai buna modalitate de a face kite vs hardcore dps'ers -

despre burning soul nu stiu ce sa spun, mi se pare alegerea potrivita , si probabil a fost buguit cand ai facut tu testele:D

@ hol minimal : nu am prea facut 3s la viata mea, dar o sa nascocesc niste combo-uri! hos



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Radical

[Madness forever]



Status: Offline
(since 13-04-2023 12:11)
Joined: 08 Sep 2011
Posts: 7438, Topics: 366
Location: Neverland

Reputation: 3074.2
Votes: 461

    Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 28-04-2012, 18:46:49 | Translate post to: ... (Click for more languages)

dudeuronfire wrote:
Meh, eu unul folosesc mirror images pentru kite si asta mi se pare cea mai buna modalitate de a face kite vs hardcore dps'ers -

despre burning soul nu stiu ce sa spun, mi se pare alegerea potrivita , si probabil a fost buguit cand ai facut tu testele:D



am testat azi:D
cu sau fara burning soul - nici un efect nu imi crestea casttimeul de nici o culoare(fara addons de cast bars)
deci mai bun ala de mana:D

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
myt42xxx

[Ace of Spades]



Status: Offline
(since 30-01-2016 17:46)
Joined: 02 Mar 2010
Posts: 9786, Topics: 253
Location: Suceava

Reputation: 328.9
Votes: 101

Post Posted: 04-05-2012, 15:31:00 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Thanks. L-am adãugat aici.

- Retired -
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
dudeuronfire

[Creep]



Status: Offline
(since 10-12-2018 15:29)
Joined: 12 Jan 2011
Posts: 819, Topics: 23
Location: Romania

Reputation: 125.7
Votes: 16

 
Post Posted: 04-05-2012, 20:51:50 | Translate post to: ... (Click for more languages)

mkay, mersi si eu;D


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
AccPaul

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 16-09-2012 15:00)
Joined: 18 Mar 2012
Posts: 2, Topics: None
Location: Romania

Reputation: 50.1
Votes: 2

 
Post Posted: 05-05-2012, 16:57:32 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Sincer ma gandeam sa fac un tutorial pt fire mage pvp eu pt. ca mi se pare mai eficient si mai funny decat frost, dar am zis mai intai sa ma gearez (am ramas fara un mage gearat) si....ma rog...gg pt tutorial, chiar e facut foarte bine, cum ai zis si tu mastery nu prea ajuta, eu sincer cand jucam pe fire mage numai cu sokete cu intelect si crit (+20 int +20 crit) pt ca restul de hit il luam din iteme. Chiar nu e nici o greseala in el, inafara de improved hot streak care eu l`am testat si nu dadea instant la pyroblast, numai ca era free mana, daca am gresit si tie iti merge, inseamna ca il voi baga in talent tree -
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
dudeuronfire

[Creep]



Status: Offline
(since 10-12-2018 15:29)
Joined: 12 Jan 2011
Posts: 819, Topics: 23
Location: Romania

Reputation: 125.7
Votes: 16

 
Post Posted: 05-05-2012, 18:49:01 | Translate post to: ... (Click for more languages)

din cate stiu s-a reparat si merge bine acum, cel putin asa era ultima data cand am jucat wow. imi procuia foarte mult, e un must-have - congratz ca joci fire btw!


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Purevil

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 19-12-2013 17:51)
Joined: 20 Mar 2012
Posts: 20, Topics: None
Location: Romania

Reputation: 8.8
Votes: 4

Post Posted: 07-05-2012, 13:23:28 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Quote:
Combustionul reprezinta, daca este prins bine, cel mai mare burst pe care il are Fire Mage-ul in patchul respectiv. Ideal ar fi sa aveti pe target Living Bomb si sa dati crit cu Pyroblast, astfel incat sa primiti Ignite de la acesta, iar apoi sa dati Combustion. Incercati sa fiti atenti si la buffs pe care le puteti primi pentru un plus de spellpower (trinket, Synapse Springs , Darkmoon Card : Volcano, Targetul sa fie sub 35% HP pentru un plus de 8%/12%, in functie de specul ales, Power Torrent). Eu unul am prins 57k / tick crit pe mobi , avand activat Darkmoon Card: Volcano, Target sub 35% si Synapse Springs, iar 20k pe playeri cu Darkmoon Card :Volcano si Synapse Springs , cu aproximativ 6k spell power non-buffed si 8.6k cu buffs enumerate mai sus.




Done here, on this server.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
dudeuronfire

[Creep]



Status: Offline
(since 10-12-2018 15:29)
Joined: 12 Jan 2011
Posts: 819, Topics: 23
Location: Romania

Reputation: 125.7
Votes: 16

 
Post Posted: 09-05-2012, 20:55:41 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Added Addons . voi da un look mai ok ghidului in curand , momentan arata destul de aiurea.

@Purevil, congratz =) la cat pve fac eu, 57k mi se pare un rezultat destul de bun ;D



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Redroxe
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 24-05-2012 21:49)
Joined: 20 May 2012
Posts: 45, Topics: 1
Location: Romania

Reputation: 46.5
Votes: 2

Post Posted: 21-05-2012, 00:14:30 | Translate post to: ... (Click for more languages)

dudeuronfire wrote:

- Folositi invisibility-ul , e unul dintre cele mai eficiente spelluri. Faceti-o cu cap, intuiti unde poate sa fie inamicul atunci cand iesiti din acesta, si incercati sa il folositi ca spell defensiv, nu ofensiv.

Acum poti vedea adversari in invisibility - .

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
dudeuronfire

[Creep]



Status: Offline
(since 10-12-2018 15:29)
Joined: 12 Jan 2011
Posts: 819, Topics: 23
Location: Romania

Reputation: 125.7
Votes: 16

 
Post Posted: 21-05-2012, 13:58:25 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Redroxe wrote:
dudeuronfire wrote:

- Folositi invisibility-ul , e unul dintre cele mai eficiente spelluri. Faceti-o cu cap, intuiti unde poate sa fie inamicul atunci cand iesiti din acesta, si incercati sa il folositi ca spell defensiv, nu ofensiv.

Acum poti vedea adversari in invisibility - .


stiu, dar pe atunci nu se putea:D si cand se reparase, desi probabil facusem ghidul putin mai tarziu,nu jucam wow asa ca nu eram la curent cu fixurile etc



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Lilstar

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 20-07-2017 19:23)
Joined: 30 Jun 2012
Posts: 14, Topics: None
Location: Targoviste

Reputation: 88.8
Votes: 7

     
Post Posted: 03-07-2012, 13:56:13 | Translate post to: ... (Click for more languages)

f bun guide!respect -
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
frid@y

[shamaniancutotemqtro]



Status: Offline
(since 13-06-2020 22:18)
Joined: 02 Jul 2012
Posts: 2161, Topics: 322
Location: Buzau Totem

Reputation: 22.6
Votes: 125

        Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 03-07-2012, 15:07:46 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Multumesc ! Un tutorial superb !


Music





0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID

  Topic locked


Topic is closed, you cannot post any messages in it anymore




 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> WOW -> Cataclysm  
Go to page 1, 2  Next    


The time now is 29-03-2024, 16:24:04
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x