User
Pass
2FA
 
 

Legion marketing strategy
Go to page 1, 2, 3, 4  Next    
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash
Show only staff posts

1 free character 90 or 100 equiped when legion launches ?
yes
52%
 52%  [ 47 ]
no
47%
 47%  [ 43 ]
Total Votes : 90

Author Message9452
Shek'zeer

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 19-02-2019 21:00)
Joined: 18 Jun 2013
Posts: 27, Topics: 1
Location: Romania

Reputation: 130.1
Votes: 7

Post Posted: 18-04-2017, 11:06:32 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Pe scurt:
o strategie de marketing pentru serverul de legion ar fi sa dati un char de lv 100 sau 90 free echipat sa intre lumea direct in contentu de legion pentru ca din pacate totul de la 0 NU suna prea bine mai ales cand sunt alte servere care deja s-au lansat si au dat lucruri gratis sa atraga 7k+ jucatori.

Ma uit la serverul freakz si populatia nu arata asa bine in comparatie cu alte servere si nu vad niciun motiv sa imi las contul de pe alt server privat de legion (nu dau nume pentru ca probabil o sa iau mute/ban pentru reclama dar o cautare pe google wow private server legion o sa le gaseasca) ca sa vin aici cand se v-a lansa.

Alte servere au lansat legion inaintea la freakz si au atras multi jucatori dand 1 caracter de 100 free sau coins sa faci un caracter max level + iteme din shop de inceput si in momentul cand apare legion pe freakz nu cred ca o sa lase cineva caracterele de 110 pe care au muncit o gramada sa faca rost de artifact power si au farmat o tona de world quest sa o ia de la 0 pe freakz si sa mai faca si level 1-100 care este PLICTISITOR chiar si cu potiune/heirlooms si nu au fost nevoiti sa faca pe alte servere.

Sunt de acord ca freakz este un server superior din punct de vedere ar scriptului dar jucatori INTOTDEAUNA for alege calea cea mai usoara i.e. iau caracterul free si joc acolo decat sa o iau de la 0 aici chiar daca acolo scriptingul merge greu si sunt mult mai multe buguri.

In concluzie:

Deci cred ca un caracter de 100 sau macar 90 gratis cand se lanseaza serverul de legion o sa aduca multi jucatori si cu siguranta daca nu ar fi cadoul asta o sa vina jucatorii care vor sa joace pe freakz oricum dar nu o sa fie asa multi si e pacat.

2 1
  
Back to top
View user's profile Send private message
-P!C@-

[Simply Normal]



Status: Offline
(since 21-04-2022 19:07)
Joined: 28 May 2012
Posts: 21086, Topics: 1601
Location: Constanta

Reputation: 1870.3
Votes: 781

Post Posted: 18-04-2017, 17:55:43 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Aici sunt propuneri ce tin de tot forumul, pentru zona WoW, mai precis Legion, te rog sa postezi aici:https://forum.wow-freakz.com/WoW-Freakz-Legion-www.wow-freakz.com-c32.html



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Ashcool

[Licensed to kill]



Status: Offline
(since 19-05-2019 19:46)
Joined: 04 Aug 2013
Posts: 6512, Topics: 237
Location: Bulgaria

Reputation: 3947.3
Votes: 223

      Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 18-04-2017, 18:56:17 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Moved to the appropriate section.

Ashcool - TEMPORARY UNAVAILABLE - Please contact Denim.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Ozzydany

[Psychologist]



Status: Offline
(since 06-12-2019 18:47)
Joined: 11 Mar 2012
Posts: 643, Topics: 222
Location: Romania

Reputation: 441.7
Votes: 69

Post Posted: 18-04-2017, 20:27:14 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Este o idee foarte buna , si daca punem si un termen sa nu aibe prea mult timp sa-si primeasca bonusul ( de cateva zile ) o sa ii grabim sa intre pe server dar sa primeasca doar 1 caracter de lvl mare .
0 1
  
Back to top
View user's profile Send private message
Foxed

[Creep]



Status: Offline
(since 21-11-2019 18:46)
Joined: 22 Feb 2015
Posts: 674, Topics: 190
Location: Romania

Reputation: 628
Votes: 72

 
Post Posted: 18-04-2017, 21:47:40 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Eu zic ca nu e neaparata nevoie de boost, poate mai se cresc ratele de xp la 1-90 ca sa dureze si mai putin, in schimb ce s-ar putea face e sa se puna in fiecare class hall iteme de lvl 100 cum au dh la ei in class hall, in rest sa li se dea playerilor mounturile/achivurile/toys/petii/xmogurile de pe mop cum s-a votat(macar primele 3 -)

https://www.freakz.ro/forum/achievement-Unique-a176.html
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Evydence

[僧]



Status: Offline
(since 15-10-2019 19:05)
Joined: 15 May 2014
Posts: 5485, Topics: 183
Location: Vrancea

Reputation: 1776.3
Votes: 176

    Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 19-04-2017, 14:21:37 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Nu suntem un server "fun", suntem mai mult "progresiv", adica cautam sa aducem playerului o exeperienta cat mai apropiata de cea de pe retail, deaceea la inceput nici nu o sa poti dona pentru level/iteme/etc, pentru ca vrem ca playeri sa vada cum este sa joci pe un server care este aproape ca pe blizz (exceptand ratele de exp).

Eu cred ca nu o sa avem problema cu populatia, inca imi amintesc ca la inceput de Pandaria eram undeva pe la 3,3k +, pe Pandaria, sa nu vorbim ca Legion este de 5 ori mai frumos si atractiv decat MoP. Mereu playerii vor cauta serverele mai bune, ca doar nu o sa joci pe un server pe care ai doar 2 zone de lvl in Legion doar pentru ca ai un caracter de lvl 110 cu 840 gear, care il vei putea face pe freakz in mai putin de o saptamana, si vei beneficia si de toate zonele de leveling din Legion + dungeons si raids scriptate care merg foarte bine, nu bosii dummy pe care oricine ii face, pentru ca atunci nu mai este satisfactia aia "Ma frate, am batut si eu Gul'Danu pe mythic, esti nebun, ce bine ma simt", nu sa auzi ca tot serverul si toate guildele au progress full pe orice dificultate, pentru ca atunci deja devine plictisitor.

Nu mai incercati sa faceti jocul mai usor decat este, ce rost are sa joci pe un server buguit in care nu se pot face arene pentru ca anumite clase (cam toate) sunt unbalance, si dau one shoot, sau sa ai progress ca restul serverului, cand poti veni aici si sa faci treaba adevarat, grea, nu te duci, vezi bosul pentru prima data la fata, dai o bucata si moare, sau intri in arena castezi full moon, si e win, unde mai este satisfactia de a te juca? Inteleg ca mai exista copii care joaca WoW si ei majoritatea venind de pe metin, e normal ca vor servere easy si fun, ei nu inteleg inca satisfactia de progress.


Repet, un caracter de lvl 110 il vei face in maxim 8 ore, in timp ce pe blizz iti ia pana la 5-6 zile fara exp boost, gearul il vei face super rapid, in maxim 4 zile o sa ai acelasi gear pe care il aveai si pe serverul anterior, mai ales pentru ca am auzit ca mecanica de mythic + nu merg pe celelalte servere, iar la noi o sa mearga, deci gear mult mai usor.





If you gonna hit the king you're better kill the king

3 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Quicksand

[Very Important Person]



Status: Offline
(since 10-08-2020 18:56)
Joined: 21 Feb 2017
Posts: 6190, Topics: 275
Location: Romania

Reputation: 1914.1
Votes: 183

Post Posted: 19-04-2017, 14:56:17 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Sunt de acord cu @Evydence, DAR. trebuie sa consideram si faptul ca SI PE RETAIL, primul tau character incepe de la lvl 100. cand iti cumperi Legion, primesti si un character boost (daca vrei, il folosesti, daca nu, nu, up to you), dar ai posibilitatea sa incepi de la 100 cu un singur character daca vrei. si asta tot ar fi "blizzlike". acuma nu stiu ce ar face Shocker, ca defapt platesti si pe retail pentru acel character boost (inclus in pretul jocului)...
1 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
raven3

[Creep]



Status: Offline
(since 12-05-2022 06:35)
Joined: 10 Dec 2011
Posts: 972, Topics: 293
Location: Romania

Reputation: 1308
Votes: 188

Post Posted: 19-04-2017, 15:35:34 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Mie imi suna interesanta ideea.
Dar sa fie un fel de promotie limitata - gen prima saptamana sa poti sa-ti faci un char direct de lvl 90 (90 si nu 100 pt ca s-a lucrat la lvlingu din Draenor)
Dar doar primu char sa fie asa.
Si ar trebui vazut cum sa poti evita sa fie abuzat sistemu (sa nu fie faze de genu ca fac toate clasele pe rand de lvl 90 ... le dau delete si intr-un viitor apropiat sa le dau recover)



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
mihai25

[Winter is here!]



Status: Offline
(since 13-11-2022 10:56)
Joined: 03 Jun 2011
Posts: 4113, Topics: 328
Location: The North

Reputation: 1728.9
Votes: 153

  Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 19-04-2017, 16:30:33 | Translate post to: ... (Click for more languages)

In nici un caz la lansare. Poate dupa cateva luni. S-ar pierde ideea de toata lumea level 1 fresh realm.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Kindredz

[lf 3v3]



Status: Offline
(since 30-05-2022 19:24)
Joined: 01 Jul 2016
Posts: 196, Topics: 44
Location: Buftea

Reputation: 114
Votes: 25

     
Post Posted: 19-04-2017, 17:26:05 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Nu intelegeti cateva lucruri:
1: Sunt foarte putini playeri in ziua de azi care cauta servere blizz like cu 3x xp la level
2: Nu cred ca or sa renunte asa multi playeri la serverele pe care joaca deja sa vina pe freakz unde trebuie sa iti faci caracter de la 0
3: Pe mop au fost 3k playeri doar primele luni si dupa au scazut pe la 2k iar acum au ajuns la 1.3k(evydence)
4: In prezent sunt 2 arene la 2v2 de 1500 toata ziua si nu cred ca or sa joace mai multi pe legion pentru ca nu ii pasa nimanui de playerii pvp (exceptie quick care se tot chinuie cu templates)


 
Staff message (Shocker):
 
Nu incepe alta drama cu PVP si aici






0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Magicqtz

[Do Nothing and Win]



Status: Offline
(since 10-04-2020 14:57)
Joined: 26 May 2012
Posts: 1361, Topics: 94
Location: Romania

Reputation: 111.9
Votes: 50

 
Post Posted: 19-04-2017, 18:15:48 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Ne schimbam dupa o zi pe alta...ramane fresh start..majoritatea serverelor private de legion se misca cum se misca PTR - freakz (Quicksand face o treaba super buna). Am intalnit guilde de romani de pe Mop pe alte servere de legion, multi au plecat pentru ceva nou, altii asteapta si tot asa, unii de pe blizz or sa vina aici (romani), playeri de pe mop w****** or sa vina aici, pe aia din wotlk si tbc nu ii mai scoti (mai nou tactica w******). Am speranta ca o sa fie o medie de 3k playeri online dupa 1luna de live.

https://worldofwarcraft.com/en-gb/character/sylvanas/mostfckedup
2 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Wedinn

[Retired]



Status: Offline
(since 27-03-2023 16:11)
Joined: 29 Dec 2013
Posts: 1962, Topics: 35
Location: Romania

Reputation: 272.6
Votes: 17

 
Post Posted: 19-04-2017, 19:17:44 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Nu sunt de acord cu asta, tocmai pentru ca, dupa cum s-a mai spus, e destul de usor sa cresti un caracter pana la 110, si nu ar avea niciun rost sa usuram noi mai mult jocul aruncand in stanga si-n dreapta cu caractere. Pe langa asta, faptul ca sugerezi sa oferim caractere de nivel mare direct de la inceput dovedeste ca nu te-ai gandit si la eventualele probleme de balance / catch-up pe care le-ar putea avea playerii carora nu li s-au dat caractere, ca au inceput mai tarziu.

Nu stiu cu certitudine la cat timp dupa launch va fi implementat sistemul de migrate si pe Legion, dar nu o sa fie valabil din start. Asta ar insemna ca, neavand nicio modalitate de a ii prinde din urma pe jucatorii care au fost aici la launch si au primit caractere, playerii noi ar avea un mare dezavantaj (cel putin asa cred). Nici macar nu cred ca or sa fie probleme cu populatia, sau cel putin nu or sa fie probleme pe care sa le combatem cu solutii atat de radicale.


Wedinn
Former Game Master & Discord Community Manager
(January 2017 - February 2018)

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Magicqtz

[Do Nothing and Win]



Status: Offline
(since 10-04-2020 14:57)
Joined: 26 May 2012
Posts: 1361, Topics: 94
Location: Romania

Reputation: 111.9
Votes: 50

 
Post Posted: 20-04-2017, 09:04:29 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Wedinn wrote:
Nu sunt de acord cu asta, tocmai pentru ca, dupa cum s-a mai spus, e destul de usor sa cresti un caracter pana la 110, si nu ar avea niciun rost sa usuram noi mai mult jocul aruncand in stanga si-n dreapta cu caractere. Pe langa asta, faptul ca sugerezi sa oferim caractere de nivel mare direct de la inceput dovedeste ca nu te-ai gandit si la eventualele probleme de balance / catch-up pe care le-ar putea avea playerii carora nu li s-au dat caractere, ca au inceput mai tarziu.

Nu stiu cu certitudine la cat timp dupa launch va fi implementat sistemul de migrate si pe Legion, dar nu o sa fie valabil din start. Asta ar insemna ca, neavand nicio modalitate de a ii prinde din urma pe jucatorii care au fost aici la launch si au primit caractere, playerii noi ar avea un mare dezavantaj (cel putin asa cred). Nici macar nu cred ca or sa fie probleme cu populatia, sau cel putin nu or sa fie probleme pe care sa le combatem cu solutii atat de radicale.


Ca sa fie echilibrata chestia asta, ar trebui ca orice player sa aiba acces la un char de min lvl 90 indiferent de perioada in care intra.
Intru in prima saptamana/luna de live am acces la char de 90 / Intru peste 1 an, la fel am acces la primul char de lvl 90.

Oricum, cel mai mult pana la lvl 90 e alergare...dai one shot la orice mob, deci nu as vedea probleme de timp la lvling.


https://worldofwarcraft.com/en-gb/character/sylvanas/mostfckedup
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
BlackSun

[Nerdstompers Inc.]



Status: Offline
(since 28-02-2019 17:25)
Joined: 05 Jul 2010
Posts: 869, Topics: 106
Location: Romania

Reputation: 452.2
Votes: 47

Post Posted: 21-04-2017, 17:41:05 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Evydence wrote:
sa nu vorbim ca Legion este de 5 ori mai frumos si atractiv decat MoP

Mai putin faptul ca iti bate vantul pe action bars si complexitatea jocului a fost redusa la minim.

Evydence wrote:
ce rost are sa joci pe un server buguit in care nu se pot face arene pentru ca anumite clase (cam toate) sunt unbalance, si dau one shoot

In Legion dai de un mage care face backpedal si casteaza frostbolt in timp ce da blink, dar ca ret nu poti sa faci nimic, ca nu ai ce spells sa dai. La aceeasi faza in MoP, mage-ul murea de 15 ori in 20 de sec.

Evydence wrote:
nu bosii dummy pe care oricine ii face, pentru ca atunci nu mai este satisfactia aia "Ma frate, am batut si eu Gul'Danu pe mythic, esti nebun, ce bine ma simt", nu sa auzi ca tot serverul si toate guildele au progress full pe orice dificultate, pentru ca atunci deja devine plictisitor

N-am avut timp de mythic, dar pe normal am facut full clear din prima fara sa mor la vreun boss, si n-am mai calcat intr-un raid din Cataclysm. Tactica mi-o explica un prieten pe Skype in timp ce bateam boss-ul. PvE-ul era greu si frumos cand luam 20 de wipes in BT si Hyjal.

LE: Am omis esentialul, pe Blizz ai lvl boost pana la 100 cand cumperi Legion, si e acolo cu un motiv: sa ai acces din prima la continutul nou, fara sa mai treci iar prin zonele vechi de leveling.



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Shek'zeer

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 19-02-2019 21:00)
Joined: 18 Jun 2013
Posts: 27, Topics: 1
Location: Romania

Reputation: 130.1
Votes: 7

Post Posted: 23-04-2017, 15:05:43 | Translate post to: ... (Click for more languages)

BlackSun wrote:

LE: Am omis esentialul, pe Blizz ai lvl boost pana la 100 cand cumperi Legion, si e acolo cu un motiv: sa ai acces din prima la continutul nou, fara sa mai treci iar prin zonele vechi de leveling.


Exact asta e ideea sa intri direct in legio/draenor nu sa stai prin barens.

Evydence wrote:
Nu suntem un server "fun", suntem mai mult "progresiv", adica cautam sa aducem playerului o exeperienta cat mai apropiata de cea de pe retail


Asa e si pe retail cu 1 lv 100 boost.



Last edited by Shek'zeer on 23-04-2017, 15:07:28; edited 1 time in total
1 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash  
Go to page 1, 2, 3, 4  Next    


The time now is 19-04-2024, 02:48:58
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x