User
Pass
2FA
 
 

MMR System
Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7    
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> WOW -> Romanian
Show only staff posts
Author Message19643
Shocker

[Freakz owner]



Status: Offline
(since 08-02-2020 12:17)
Joined: Momentul zero
Posts: 33986, Topics: 1350
Location: localhost

Reputation: 6485.6
Votes: 829

   
Post Posted: 09-11-2015, 21:16:36 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Shadowy wrote:
Shocker wrote:
Nu am cum sa investighez ceva bazat pe "calcule facute pe banuieli". Poate nici nu e bug si ai estimat tu eronat


Atunci cum explici ca cei doi care au castigat au o diferenta de 5 mmr intre ei, au MMR(chiar si cel personal) mai mare decat mmr team`ului advers si pentru meciul respectiv ar fi trebuit sa intre in intervalul [0,300], unde primesti maxim 12 rating, insa ei au luat 14.
E destul de logic ca ceva nu e ok.
Nu stim cat aveau rating, doar sa banuim si asta nu ne ajuta cu nimic, intelege asta. Atat timp cat nu stim exact cat aveau inainte nu am ce sa fac si exista sanse sa nu fie nici o problema


FREAKZ COMMUNITY @ Facebook
WOW FREAKZ @ Facebook
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Shadowy

[Creep]



Status: Offline
(since 02-09-2017 16:49)
Joined: 07 Apr 2012
Posts: 532, Topics: 67
Location: Romania

Reputation: 75.1
Votes: 40

Post Posted: 10-11-2015, 11:59:24 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Shocker wrote:
Nu stim cat aveau rating, doar sa banuim si asta nu ne ajuta cu nimic, intelege asta. Atat timp cat nu stim exact cat aveau inainte nu am ce sa fac si exista sanse sa nu fie nici o problema


Am gasit care e problema, rezolvarea e destul de simpla dar asta inseamna +24 pentru urmatorul match sau chiar doua pentru majoritatea echipelor. Alta solutie nu am momentan.

Poate Bacchus se uita putin in log`uri exact la meciul Aici si sa ne zica exact ce rating aveau inainte de arena dupa arena si ce MMR au avut, pe exemplul asta imi e cel mai usor sa explic care e problema. Ce se intampla mai exact este ca pierzi prea putin si castigi prea mult.

Mai jos iti explic exact cum s'a intamplat de au luat 14 Rating.
Toate echipele din top, la numarul de meciuri jucate au intre 80 si 100 diferenta intre rating si MMR. Exista si cazuri speciale in care diferenta este doar 60 si este fix din cauza acestei probleme.
Daca ne uitam in acel Screenshot, Enemy Team's MMR = 3126. Diferenta lor de rating-mmr este ~90 asta inseamna ca rating`ul lor este ~3036 Rating.
Asta inseamna ca ei au intrat aici : " Cand rate-ul personal minus mmr-ul team-ului advers este in intervalul [-300,0],primesti rate 22-12,respectiv pierzi 2-12 rate. " La fiecare 30 diferenta in interval se adauga +1 incepand de la 12. Ei au o diferenta de ~60 -> Au luat 14 rating.

Daca ne uitam la Your Team's MMR = 3090, rating`ul lor sa zicem ca este ~3000. La fel si cei care au pierdut intra in categoria " Cand rate-ul personal minus mmr-ul team-ului advers este in intervalul [-300,0],primesti rate 22-12,respectiv pierzi 2-12 rate. " Insa cu o diferenta de 120+ ,la fiecare 30 diferenta se scade -1 la lose -> 12-(120/30)= 8 rating loss.
De aici vine si problema cu cei care au o diferenta de 60 intre rating-mmr, au pierdut exact cat mmr ar fi trebui insa au pierdut prea putin rating.


Care este problema in spatele acestor lucruri? Diferenta noastra de rating-mmr dupa un numar considerabil de arene se misca dinamic intre 80 si 100 asta inseamna ca doua team`uri care au acelasi MMR si o diferenta de 80 intre rating-mmr vor lua by default +2 cand castiga si -2 cand pierd fata de cat este normal sa castige sau sa piarda.
De ce este dinamic intre 80-100? Noi am modificat intervalul in care partea complexa a sistemului are loc si am pus`o [-100,100].
Rezolvarea? Trebuie modificat acel interval in care are loc partea complexa a sistemului la o valoare mai mica. Tinand cont ca sistemul nostru este dinamic cu valori de 20, am putea sa modificam intervalul ala la [-30,30].
De ce 30 si nu 50 cum a fost initial facut de Nytrox?Sistemul nostru dinamic are valori de 20 sau mai putin, asta inseamna ca vom avea aceeasi problema de mai sus cand doua echipe cu acelasi mmr se intalnesc si daca castigi o sa ai +1 la win si -1 la loss fata de cat este normal pentru ca va exista by default o diferenta de 30. 30+(diferenta de rating-mmr care este maxim 20) = maxim 50.

Nu stiu ce iti este mai usor, sa modifici acel interval [-100,100] in care partea complexa a sistemului lucreaza SAU sa modifici rating gains si rating loss in intervalul [-300,0] cu -2 la win si +2 la loss, 2 pentru ca avem o diferenta de 60+(diferenta de rating-mmr de 20 maxim)+20 pana se ajunge la diferenta de 100 care este maxima.
Eu as alege prima varianta pentru ca este mai corect asa si nu stricam rating gain/loss fata de restul intervalelor.

EDIT: singura optiune este sa modifici acel interval [-100,100] altfel apar alte probleme cu rating si mmr gain/loss.

EDIT2: Se face modificarea pana la noul phase sa vedem cum merge si daca apar alte probleme? @Shocker

1 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Shocker

[Freakz owner]



Status: Offline
(since 08-02-2020 12:17)
Joined: Momentul zero
Posts: 33986, Topics: 1350
Location: localhost

Reputation: 6485.6
Votes: 829

   
Post Posted: 16-12-2015, 17:44:04 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Am facut niste modificari: cam ce a zis shadowy + MMR gain sa fie un strop mai mic.
Dupa restart intra live fixul si o sa se egalizeze MMR = rating la toti (la cei offline s-a egalizat deja, la cei online abia la restart) (da, stiu, unii au facut deja 2k MMR, dar nu e mult, e binevenit si acum fixul)


FREAKZ COMMUNITY @ Facebook
WOW FREAKZ @ Facebook
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> WOW -> Romanian  
Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7    


The time now is 12-05-2024, 19:45:08
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x