User
Pass
2FA
 
 

[RO][4.3.4] Discipline Priest PvE Guide
Go to page 1, 2, 3, 4  Next    
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> WOW -> Cataclysm
Author Message23137
Wipe
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 08-06-2022 20:34)
Joined: 05 Jul 2012
Posts: 12606, Topics: 645
Location: Cluj-Napoca

Reputation: 21726.8
Votes: 431

      Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 17-06-2013, 13:17:23 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Discipline Priest PvE 4.3.4 Guide





CUPRINS:



1. Introducere:


Pentru ca ghidul acesta este pentru Discipline Priest PvE, am sa ma axez strict pe Discipline si PvE, fara alte adaosuri inutile legate de aceasta clasa.
Pentru cei care au de adaugat comentarii acestui ghid, vreau sa stiti ca este facut de mine, dupa cunostintele mele mai mici sau mai mari despre priest, asa ca astept comentarii/sugestii/reclamatii decente.

De ce Discipline Priest in PvE? Avantajele priest-ului Discipline sunt Instant-casturile care ajuta in situatii dificile si absorbul imens care previne damage-ul ce urmeaza sa vina. Este un sepc relativ usor de jucat.
< Inapoi la cuprins


2. Stats:


Sugerez sa urmati stats-urile urmatoare:

    • Pentru spec DPS + healer: Intelect > Haste > Crit
    • Pentru spec Healer: Intelect > Mastery > Spirit > Haste

    • Intelect - Cel mai important stat pentru orice caster fie el DPS sau Healer. Pentru Discipline priest Intelect (spell power, critical & manapool)
    • Mastery (wowhead link) - Mastery pentru priest discipline are acelasi rol ca spell power-ul, marind absorb-ul potential al spell-urilor.
    • Haste - stat-ul care ar urma dupa mastery e Haste. Haste pentru a casta heal mai repede ca healer dedicat, sau haste pentru atonement, pentru a casta Holy Fire (wowhead link) & Smite (wowhead link) mai repede.
    • Critical rating - Este stat-ul care nu afecteaza disci prea mult, si e mai bine sa nu il folositi, critical-ul nu mareste potentialul absorb al spell-urilor, singurul mod in care il puteti folosi este pentru Atonement Only, pentru ca Holy Fire (wowhead link) si Smite (wowhead link) dau heal in functie de damage.
    • Spirit - Acest stat este important pentru orice healer asigurandu-i mana regen.

< Inapoi la cuprins


2.1. Meserii:


Pentru ca cel mai important stat al priestului discipline e intelect-ul, sugerez sa folositi
:
    • Blacksmithing +100 intellect
    • Enchanting +80 intellect
    • Tailoring +480 intellect activabil pentru 15 secunde
    • Engeneering +480 intellect activabil pentru 15 secunde
    • Inscription +80 intellect
    • Alchemy Mixology (wowhead link)

< Inapoi la cuprins


2.2. Rase uzuale:


Horde:
    • Undead - cu totii stim ca aceasta rasa este buna pentru pvp, si nu ajuta cu nimic in pve. Nu
    • Tauren - aceasta rasa ofera 5% bonus hit points si detine stomp (stun), din nou eventual in pvp. Nu
    • Troll - increase casting speed by 20%. Da
    • Goblin - Ofera 1% haste pasiv. E foarte bun pentru ca un asemenea stat este mereu binevenit daca e gratis. Da
    • Blood Elf - Restore 6% of max mana. Da


Alliance:
    • Human - 3% spirit. Da
    • Dwarf - nu ofera beneficii casterilor in materie PvE. Nu
    • Night Elf - Shadowmeld & Avoidence, nu e de mare ajutor in PvE. Nu
    • Gnome - 5% mana pool, este bine sa aveti mai multa mana. Da
    • Draenei - 1% hit rating, si are un heal (hot) in plus de 20% din max HP odata la 3 minute. Da
    • Worgen - 1% cirtical rating. Da

< Inapoi la cuprins


2.3. Gems:



< Inapoi la cuprins


2.4. Enchants:



Pentru cei ce joaca DPS mode (Atonement), schimbati enchant-urile de mastery cu Haste > Critical rating
< Inapoi la cuprins


2.5. Reforges:

Pastrati spirit pentru mana regen minim 2500, iar restul stats-urilor precum haste sau critical rating reforge in mastery. Cu cat aveti mai mult mastery, cu atat veti avea un absorb mai mare din spell-uri si Power Word: Shield. Pentru cei ce joaca Atonement dedicat (heal din DPS) se vor face reforgeuri in haste si critical rating din spirit, pentru ca nu aveti nevoie de mana regen in acest caz.
< Inapoi la cuprins


3. Spec:


Healer Dedicat & Atonement Spec (DPS healing):

Glyphs:
Prime Glyphs:
Glyph of Power Word: Shield
Glyph of Penance
Glyph of Power Word: Barrier
Major Glyphs:
Glyph of Smite
Glyph of Divine Accuracy
Glyph of Inner Fire
Minor Glyphs:
Glyph of Shadow Protection
Glyph of Shadowfiend

< Inapoi la cuprins


4. Cooldowns:


Inner Fire (wowhead link) - Pentru spell power, potential absorb mai mare, in situatii cand mana nu face probleme.
Inner Will (wowhead link) - Pentru situatii cand e nevoie de economisirea manei, reduce mana cost-ul spell-urilor instante cum ar fi Power Word: Shield (wowhead link) sau Renew (wowhead link).
Power Infusion (wowhead link) - Un spell folositor atat Priest-ului pentru spell haste si reduce mana cost cat si altui DPS pentru burst. E bine de folosit cat mai des.
Pain Suppression (wowhead link) - Un spell defensiv pentru player-ul pe care este castat, ii va reduce damage-ul luat cu 40%.
Inner Focus (wowhead link) - Un spell ce ajuta Priest-ul pentru a casta un anumit heal fara a consuma mana, si care ii ofera 25% sansa de critical. Pentru a economisi mana, e bine sa fie folosit la cooldown.
Power Word: Barrier (wowhead link) - Un spell defensiv pe zona care reduce damage-ul cu 25%. E bine sa fie folosit cand urmeaza damage AoE masiv, iar impreuna cu Glyph of Power Word: Barrier va creste si heal-ul luat in acea zona.
Archangel (wowhead link) - Restore mana (desi se consuma mana cu 5 spelluri Holy Fire (wowhead link) si Smite (wowhead link) pentru stack-uri) si cel mai important 15% healing increase la 5 stackuri, care afecteaza si potentialul absorb al shield-urilor!
Desperate Prayer (wowhead link) - Un heal pentru priest care nu consuma manasi este instant cast, si da heal 30% din hp-ul priest-ului. Este un spell extrem de folositor in encounter, pentru a nu irosi mana pe self heal.
Divine Hymn (wowhead link) - Se foloseste pentru heal aoe, cand tot grupul/raidul ia damage simultan.

< Inapoi la cuprins


5. Mana Restore Cooldowns:



< Inapoi la cuprins


6. Starter Gear:



Daca aveti acces puteti inlocui unele iteme cu cele din Dragon Soul trash sau crafted.
< Inapoi la cuprins


7. BIS Gear:



< Inapoi la cuprins



Va multumesc pentru atentie, astept comentarii pertinente la acest topic.
Tin sa va anunt ca ghidul nu este complet inca si voi mai lucra la el.



Don't touch this



Last edited by Wipe on 15-05-2015, 23:03:52; edited 63 times in total
0 2
  
Back to top
View user's profile Send private message
Jag

[Creep]



Status: Offline
(since 02-05-2020 20:18)
Joined: 29 Dec 2010
Posts: 894, Topics: 14
Location: Vitan

Reputation: 154.5
Votes: 18

   
Post Posted: 17-06-2013, 19:14:10 | Translate post to: ... (Click for more languages)

un ghid foarte bun scurt si la obiect insa am cateva chestii de adaugat:
1. La specul hybrid as scoate acel punct din surge of light si as baga in empowered healing...procuie foarte greu pe freakz chiar si cu 2 puncte...asa cu 1 punct e useless si mai bine folosesc acel 15% increased healing pt celelalte spell-uri.
2. La morchok nu e o idee prea buna sa pui shielduri pe toti pt ca nu o sa primesti mana de la toate shieldurile, o sa primesti doar de la primu shield care s-a spart pt ca spune in talent: This effect can only occur once every 12 sec.
Ca o chestie care nu are legatura directa cu acest ghid...am stat la un raid 10hc yor si am dat 3 mil heal si 5 mil dmg + morchok la fel vreo 3 mil heal si 5 mil dmg...disci e bun la low gear (nu sa tina singur o grupa) insa cand treceti de 385+ sfatul meu e sa treceti holy :d

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Wipe
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 08-06-2022 20:34)
Joined: 05 Jul 2012
Posts: 12606, Topics: 645
Location: Cluj-Napoca

Reputation: 21726.8
Votes: 431

      Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 17-06-2013, 20:42:17 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Jag wrote:
2. La morchok nu e o idee prea buna sa pui shielduri pe toti pt ca nu o sa primesti mana de la toate shieldurile, o sa primesti doar de la primu shield care s-a spart pt ca spune in talent: This effect can only occur once every 12 sec.
Ca o chestie care nu are legatura directa cu acest ghid...am stat la un raid 10hc yor si am dat 3 mil heal si 5 mil dmg + morchok la fel vreo 3 mil heal si 5 mil dmg...disci e bun la low gear (nu sa tina singur o grupa) insa cand treceti de 385+ sfatul meu e sa treceti holy :d


Tin sa te contrazic, eu joc doar discipline ca healer, si shieldurile daca pusca toate odata, primesti de la fiecare mana. Am reusit sa pun 7-8 shield-uri la morchok inainte de stomp, si de la 50% mana m-am facut full.

La ceilalti bosi, de asemenea e foarte bun ca un filler la raid. Pentru ce bineinteles, nu esti singur ca healer (la raidurile de 10h, eu tot timpul tin o grupa singur, indiferent de boss si ma descurc de minune iar la 10n pot tine tot raidul singur) pentru ca am o medie de absorb per shield de 45k.

Talentul, l-am pus pentru ca nu avea rost mai mult de 10% healing increase pe cateva spelluri, eu jucand si la atonement, iar pe atonement procuie destul de usor Sourge of Light. Eu joc pentru 25 ca raid filler si healer pe grupa in acelasi timp, adica folosesc mai mult shield-uri si heal-uri la nevoie. E destul 10% pentru ca mai exista si Grace, care are un healing increase enorm.

Legat de specul holy, nu cred ca e cu mult mai bun decat disci, de multe ori luandui pe cei Holy la healing done. Bineinteles fiecare joaca ce ii place mai mult. Eu sunt adicted Disci.

In rest, apreciez comentariul, si daca mai observi ceva in neregula sau ciudat, te rog sa ma intrebi, eventual sa corectez. Acesta este spec-ul meu care il folosesc de mult timp, nu am avut probleme cu el, se incadreaza si la atonement si la dedicate healer foarte bine. Chiar il recomand.



Don't touch this



Last edited by Wipe on 09-11-2014, 18:59:37; edited 1 time in total
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Jag

[Creep]



Status: Offline
(since 02-05-2020 20:18)
Joined: 29 Dec 2010
Posts: 894, Topics: 14
Location: Vitan

Reputation: 154.5
Votes: 18

   
Post Posted: 17-06-2013, 23:21:12 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Ok atunci daca tie iti merge perfect atunci il poti lasa asa...dar sa zici ca tu iei holy priest la healing done e absurd...asta doar daca prieatii aia sunt banane. In rest GG cu ghidulp
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
rea

[tu dã bi dã best]



Status: Offline
(since 23-01-2018 15:18)
Joined: 16 May 2011
Posts: 2299, Topics: 41
Location: sector 2 bucuresti

Reputation: 275.1
Votes: 67

   
Post Posted: 17-06-2013, 23:33:31 | Translate post to: ... (Click for more languages)

bunicel ghid ...

Inner Focus - Un spell ce ajuta Priest-ul pentru a casta un anumit heal fara a consuma mana, si care ii ofera 100% sansa de critical. Pentru a economisi mana, e bine sa fie folosit la cooldown.


editeaza sansa de critical e de 25% nu 100%



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Wipe
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 08-06-2022 20:34)
Joined: 05 Jul 2012
Posts: 12606, Topics: 645
Location: Cluj-Napoca

Reputation: 21726.8
Votes: 431

      Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 18-06-2013, 10:08:18 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Mersi, nu vazusem.


Don't touch this



Last edited by Wipe on 09-11-2014, 19:00:42; edited 1 time in total
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Amore

[Creep]



Status: Offline
(since 31-07-2015 03:29)
Joined: 26 Mar 2010
Posts: 698, Topics: 106
Location: Romania

Reputation: -3.3
Votes: 16

 
Post Posted: 18-06-2013, 10:33:06 | Translate post to: ... (Click for more languages)

nu stiu de ce dar in 4.0.6 pe disc ma simteam mult mai....util mai op si mana era mult mai des full fata de acum...probabil si din cauza ca toti bosii aveau increase dmg si dadeai heals imense cu smite,acum ma simt prea slab si mana se duce usor (am si main specu pe shadow deci asta e clar o mica consecinta....dar asa eram si pe 4.0.6 si nu era la fel mana problem)
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Wipe
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 08-06-2022 20:34)
Joined: 05 Jul 2012
Posts: 12606, Topics: 645
Location: Cluj-Napoca

Reputation: 21726.8
Votes: 431

      Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 18-06-2013, 10:41:18 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Sa stii ca poti la fel de bine sa ramai cu full mana tot encounter-ul cu priestul disci. Eu am full reforge din spirit in mastery/haste si nu am probleme decat daca ma apuc sa dau heal-uri ca un disperat. Sunt o groaza de lucruri care le poti folosi sa iti mentii mana, si cel mai important dintre ele e Rapture care nici nu trebuie sa faci nimic, decat sa pui shield. Conteaza doar sincronizarea.

Am sa incerc sa va arat printr-un print screen, la urmatorul raid cum merge Rapture.



Don't touch this



Last edited by Wipe on 09-11-2014, 19:00:49; edited 1 time in total
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Amore

[Creep]



Status: Offline
(since 31-07-2015 03:29)
Joined: 26 Mar 2010
Posts: 698, Topics: 106
Location: Romania

Reputation: -3.3
Votes: 16

 
Post Posted: 18-06-2013, 11:13:58 | Translate post to: ... (Click for more languages)

da e nice ca ai spels utile pt a prezerva mana...dar cum nu am spirit mai deloc ci full haste pt shadow nu am luxul de a spama heals la nevoie fara sa ma termine destul de rapid,daca ai spirit si dai cds cum trebuie ai timp sa te regen fara prob...dar totusi pe paladin am gear inferior si tot haste stackez,si am momente cand exagerez cu radiance si tot tin de mana mai bine decat pe disc...si pe disc mai am si 175k mana iar pe holy 150k,desigur holy are 30% regen din spirit...dar si mana costurile sunt imense in comparatie
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Wipe
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 08-06-2022 20:34)
Joined: 05 Jul 2012
Posts: 12606, Topics: 645
Location: Cluj-Napoca

Reputation: 21726.8
Votes: 431

      Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 18-06-2013, 11:17:26 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Incearca sa joci la Inner Will pentru instant casturi, folosesti Inner Focus mai des, incearca sa folosesti flask cu spirit, mancare cu spirit... Eu la fel am 1700 spirit, cam hit cap-ul pentru shadow... dar nu am probleme. Intr-un encounter poti sa iti dai multe cd-uri de mana pentru ca se reseteaza pana ajungi la urmatorul boss. E cam greu sa ramai fara mana, decat daca dai heal degeaba (overheal).


Don't touch this



Last edited by Wipe on 09-11-2014, 19:00:59; edited 1 time in total
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Amore

[Creep]



Status: Offline
(since 31-07-2015 03:29)
Joined: 26 Mar 2010
Posts: 698, Topics: 106
Location: Romania

Reputation: -3.3
Votes: 16

 
Post Posted: 18-06-2013, 11:20:26 | Translate post to: ... (Click for more languages)

tompiing wrote:
Incearca sa joci la Inner Will pentru instant casturi, folosesti Inner Focus mai des, incearca sa folosesti flask cu spirit, mancare cu spirit... Eu la fel am 1700 spirit, cam hit cap-ul pentru shadow... dar nu am probleme. Intr-un encounter poti sa iti dai multe cd-uri de mana pentru ca se reseteaza pana ajungi la urmatorul boss. E cam greu sa ramai fara mana, decat daca dai heal degeaba (overheal).


daca as juca main disc da as face macro pt inner in functie de nevoie..daca ai un raid setup bun ar fi indicat sa nu joci niciodata cu will decat pt miscare,spirit flast/food iar mi se pare destul de aiurea pt ca spiritul tot ce face e sa dea regen...intelect da regen din 2 surse(intelectu in sine si faptul ca ai mana pool mai mare),spell power si crit

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Wipe
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 08-06-2022 20:34)
Joined: 05 Jul 2012
Posts: 12606, Topics: 645
Location: Cluj-Napoca

Reputation: 21726.8
Votes: 431

      Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 18-06-2013, 11:26:03 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Bineinteles ca intelectul e cel mai bun, dar problema fundamentala al unui healer e mana. Nu ai mana, nu rezolvi nimic. Si eu folosesc Inner Will doar la hagara in Frost Phase, nu folosesc spirit, decat intelect in masa, dar eu nu am probleme...
Iti spun stats-urile mele non-buff.

Intelect - 9370
Spirit - 1740

Spell Power - 12500
Haste - 2565 (25.60%)
Mastery - 2256 (20.58)
Crit - 480 (18%)



Don't touch this



Last edited by Wipe on 09-11-2014, 19:01:08; edited 1 time in total
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Amore

[Creep]



Status: Offline
(since 31-07-2015 03:29)
Joined: 26 Mar 2010
Posts: 698, Topics: 106
Location: Romania

Reputation: -3.3
Votes: 16

 
Post Posted: 18-06-2013, 11:36:59 | Translate post to: ... (Click for more languages)

de fapt problema fundamentala al unui healer e sa tina raidu alive -,degeaba stai full mana daca nu iti faci treaba si cade lumea ca mustele langa tine,de regen se ocupa 2 aspecte...dpsu(dap dpsu are un roll esential in mana healerului,cu cat moare bosu mai repede cu atat mai bine pt healer...asta si capacitatea dps-ului de a evita dmg),si raid setupul,ai druizi cu inervate...shamani cu totem etc

in fine mana nu zic ca e o problema ci pur si simplu am mentionat ca mi se pare destul de simtit faptul ca acum in 4.3 se duce pe disc mult mai usor decat in 4.0.6...o fi si din cauza mecanismelor bosilor poate

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Wipe
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 08-06-2022 20:34)
Joined: 05 Jul 2012
Posts: 12606, Topics: 645
Location: Cluj-Napoca

Reputation: 21726.8
Votes: 431

      Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 18-06-2013, 11:50:25 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Aici gresesti. Sa tii raidul in viata e rolul unui healer. Atunci cand nu ai mana si nu poti face asta e o problema. Fiecare healer sau dps ce depinde de mana are cooldown de restore.

Diferenta intre 4.0.6 si 4.3.4 pentru disci e ceva mai bine acum pentru ca depinzi foarte mult de spell power, si pe atunci aveai putin. Damage-ul e relativ identic daca faci o asemanare. Eu jucam healer dedicat pe 4.0.6 si mi se termina mana mult mai usor decat acum. Si mai aveam si vreo 3k spirit.



Don't touch this



Last edited by Wipe on 09-11-2014, 19:01:17; edited 1 time in total
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Roshkatul

[Visul oricarui GM]



Status: Offline
(since 13-10-2019 16:42)
Joined: 24 Jun 2012
Posts: 2783, Topics: 120
Location: Romania

Reputation: 533.2
Votes: 118

    Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 18-06-2013, 14:28:14 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Tot timpul ai mana sa faci ceva, chiar si cand nu pare ca ai.. Scopul tau este sa tii raidul in viata indiferent ca ai sau nu ai mana..

"heal" "healing wave" "holy light" "nourish" pot fi foarte eficiente.. daca raidul moare si nu ai mana, nu stai sa faci rost de 6k mana sa dai 1 flash, dai 1 heal mic cu 2k mana.. Prioritateta ta nu este sa ai mana full tot timpul, este sa tii raidul in viata tot timpul.
Am avut exemple personale referitoare la faptul ca te poti descurca ca healer cu putina mana.

On Topic: Este ok ghidul, la subiect, ar fi de adaugat inca 2 rubrici...
1. Meserii, nu este foarte necesar, dar e bine de stiut daca tailoring/engineering sunt recomandate
2. Rasa, mi se pare foarte importanta, alegerea dintre 1% spell haste (goblin) Burst de haste de 10 secunde (troll) sau ceva mana recover in + (blood elf)



*****Hearthstone Arena Coaching*****

0 1
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID

  Topic locked


Topic is closed, you cannot post any messages in it anymore




 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> WOW -> Cataclysm  
Go to page 1, 2, 3, 4  Next    


The time now is 18-04-2024, 17:00:19
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x