User
Pass
2FA
 
 

[RO] Shaman Restoration PvE Guide 4.3.4
Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next    
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> WOW -> Cataclysm
Author Message45519
gamer4life

[Creep]



Status: Offline
(since 24-06-2014 12:50)
Joined: 29 Apr 2013
Posts: 516, Topics: 63
Location: Romania

Reputation: 103
Votes: 9

Post Posted: 06-06-2013, 11:55:18 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Este al doilea ghid de pe server care am vazut sa arate misto. Cum era si normal, nu sunt 100 % de acord cu stilul tau de joc (faci prea mult spam de greater healing wave, nu ai bagat in Improved cleanse)
Cand targetul e low HP nu folosesti "greater healing wave instant", pentru Nature swiftness ci folosesti healing surge (are sanse mai mari de crit) sau unleash element + riptide (pentru hot).
La potiuni ai omis sa treci Mysterious potion
Dupa spec, ma gandesc ca tu joci la haste si posibil sa faci foarte mult overheal. Specu tau nu prea este rentabil in DS.
Exemplu: la morchok nu te-ai stacat la timp, nu au stat toti la stomp, nature guardian poate sa iti salveze viata (in schimb tu mori)
La yor'sahj mobii au au inceput sa te atace din cauza la lb-ul castat de tine. (tu mori la stack)
la hagara, ai luat slow si nustii sa dai dispel ca nu ai improved cleansing te prind tepii din urma=> mori ca nu ai nici Nature's guardian.

Sunt sigur cat de mult o sa te ajute pe tine lupu instant-> fugi de tepi, moare raidu pana iti iei slow si mori si tu.
In mare parte raidul se sta stacat sau foarte apropiati unu de altu asa ca totemic reach poate fi un talent optional.
Cat de mult inseamna 30% in plus la healing rain la yor'sahj unde numai primul tick iti da un stack? Ei bine tu nu ai de unde sa stii pentru ca nu ai Focused insight.
Daca joci la TC, iti recomand sa pui mana fast pe trinketa Insignia of the Corrupted Mind, procuie din LB sau flame shock iar 3200 haste inseamna 8 tickuri la healing rain.
PS: reforge haste in mastery si poti tine solo yor'sahj si pe heroic.
PSS: Nature swiftness il folosesti in combinatie cu healing rain, cand tot raidul este low HP si ai cd la spirit link totem

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
soulkreep
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 17-07-2015 17:46)
Joined: 11 Nov 2010
Posts: 734, Topics: 66
Location: Romania

Reputation: -0.4
Votes: 57

 
Post Posted: 07-06-2013, 02:44:32 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Pai la mine healing surge da cam 15.5 k iar greater healing wave da 31 k .Nu e normal sa folosesti healul cel mai mare instant cast ? Nu vad scopul folosirii unleash elements cu riptide din moment ce este buguit si partea de hot nu beneficiaza de acel 30% increase .Da folosesc mult greater healing wave pentru ca este probabil cel mai bun big heal disponibil (si aici ma refer la toti healerii nu doar shaman ).





Nu am de gand sa trec potiunea aceea deoarece este prea mult RNG implicat .In general vei folosi potiune doar daca TREBUIE sa o folosesti neaparat adica nu ai mana si nu vrei sa te trezesti ca folosesti Mysterious potion si primesti 1 k mana sau cva d genu .






Nu joc la haste si oricum haste nu s'ar traduce neaparat in overheal mai mult .(in general critul e mai mult responsabil de overheal ) :

Status'urile mele (unbuffed) sunt urmatoarele :

11.70% haste
23% crit
18 mastery

Iar specul pe care il folosesc este acesta (cand sunt la hagaraa hc mut un punct din ancestral resolve in improoved cleanse spirit ) Am explicat la talente acolo ca fiecare sa isi puna punctele optionale unde doreste dupa preferinte si cerintele raidului .




Supraestimezi mult prea mult nature's guardian .Talentul asta nu te protejeaza de oneshot cum ca cheat death de la rogue .Intai primesti dmg'ul si apoi se activeaza talentul .Asta inseamna ca daca tu primesti un stomp care sa te omoare la morchok talentul nici macar nu o sa mai procuiasca fiindca tu o sa fi mort deja .




Nu am de unde sa stiu cat inseamna 30% in plus la healing rain pentru ca in primul raind nici nu da atat .Focused insight afecteaza doar 4 din cele 7 tickuri de healing rain ceea ce inseamana un increase efectiv de aproximativ 17% .Un global cooldown si 3 puncte de talente nu mi se pare o afacere buna pentru 17% .Ca sa nu mai vorbim de faptul ca atunci cand dai miss cu shockul nici nu procuie talentul .



Din toata inima imi doresc trinketa aia dar din pacate nu am voie sa bidez pentru ea daca trebuie vreunui dps din raid .Asta e tre sa mai astept -
Solo yor'shaj? -)) jucam pe acelasi server ?
Am mentionat despre ns+healing wave parca


Resto shaman PVE
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
plies

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 03-08-2016 14:17)
Joined: 10 May 2012
Posts: 407, Topics: 8
Location: Romania

Reputation: 217.4
Votes: 16

 
Post Posted: 07-06-2013, 03:04:03 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Bine tu plaSHma:))


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Roshkatul

[Visul oricarui GM]



Status: Offline
(since 13-10-2019 16:42)
Joined: 24 Jun 2012
Posts: 2783, Topics: 120
Location: Romania

Reputation: 533.2
Votes: 118

    Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 07-06-2013, 13:45:01 | Translate post to: ... (Click for more languages)

gamer4life wrote:
Wall o' text


1. Healing surge va avea sansa mult mai mare de crit daca ai bufful tidal waves, si daca se intampla sa nu il ai, irosesti NS pt un heal de 15k cand poti sa il folosesti pt un heal de cel putin 50-60k (daca targetul este la 5-10% hp)
2. Este destul de aiurea sa gandesti ca acest spec il foloseste la toti bosii.. Eu personal am facut un spec combinat continand atat ancestral swiftness cat si telluric currents + improved cleanse
Despre morchok, ti-a explicat deja soulkreep
3. La yor sahj sunt warriori cu cate 5-6 adds pe ei, si ei nu mor, nu se intampla nimic daca iei si tu 1 add pe tine.. Usurezi impic treaba dps-ilor cu AoE imens.. DMG-ul primit de la add il recuperezi din AoE healing + Healing stream totem
4. Nici aici nu te salveaza nature's guardian. Exista totusi o cale sa ai sanse mai mici de a lua oneshot.. Se numeste Stoneclaw Totem. + ce ziceam in legatura de specul cu dispell..
5. "Sunt sigur cat de mult o sa te ajute pe tine lupu instant-> fugi de tepi, moare raidu pana iti iei slow si mori si tu." #Gamer4life2013. Tocmai ai spus ca iti iei slow in lup.. nu o sa iei niciodata mai putin de 100% movement speed in lup.
6. Cat despre trinketa aceea, nu este extrem de reliable. Daca eu doresc sa imi fac mana intre faze la hagara sau intre oaze la yor sahj si imi procuie trinketa, este destul de aiurea (intradevar eu joc fara nici un addon [dbm, proc checker, etc etc]) Deci folosirea trinketei este discutabila..

@PS. Eu personal joc cu haste cap-ul de 2005 si 18 mastery, totusi avand 2.2k spirit fara tsunami procuit, deci aici sunt deacord.. Daca ai noroc sa nu iti pice green, black, yellow, red de 2 ori la rand, tii lejer bossul
@PSS. Trick vechi de cand lumea, cred ca toata lumea il cunoaste totusi



*****Hearthstone Arena Coaching*****

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
gamer4life

[Creep]



Status: Offline
(since 24-06-2014 12:50)
Joined: 29 Apr 2013
Posts: 516, Topics: 63
Location: Romania

Reputation: 103
Votes: 9

Post Posted: 07-06-2013, 15:28:29 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Soulkreep - nu inteleg cum faci tu sa iti schimbi specu de la boss la boss. Cum vine asta? Faci un boss, te duci ogrimmar /sw iti faci specu din nou si vii iara? raidu nu trebuie sa tina mai mult de 1 ora.

Partea de 30 % bugguita, dar la mine cel mai folosit spell si cel mai eficient este riptide.
Focused insight e bun si numai daca iti afecteaza primu tick la healing rain + mastery e de ajuns sa salveze raidu. (mai ales ca ai 3 minute cd la spirit link ) Pe deasupra e un motiv in plus sa pui un dot pe boss pentru extra dmg.

Trinketa respectiva am luato din noroc chior pentru offspecu elemental si am folosito la raid pentru ca 500 intel nu e ceva de aruncat. Dupa graficul tau soulkreep 3200 haste inseamna 8 tickuri in plus la healing rain si are 45 sec icd ceea ce este destul de ok pentru mine.

Roshkatul tot 2200 spirit am si eu si tot cu tsunamy joc ca al doilea trinket si asta numai pentru ca nu vrea sa imi pice deloc trinketa de healer de la morchok
Am 14 % haste (fara proc /totem/ aura) 27 % crit (am dat reforge la tot critu in mastery si tot am destul) si 18,5 % mastery ceea ce e aiurea pentru ca numai 18 mastery se pune.

Ma rog, fiecare cum e obisnuit sa joace. E dificil sa iti modifici gameplayul si sa te astepti sa joci mai bine daca esti obisnuit sa joci altfel.

Iar legat de mysterious potion, 3 k mana daca imi da este suficient sa dau cateva LB pe boss sa imi fac mana si sa procuie hasteul ca sa dau un healing rain.

Posturi unite automat, 07-06-2013, 16:28:29

Razi de partea cu yor'shaj solo? Cand trebuie sa dai heal la yor? cand va stacati si vin globulele. Cat tine partea asta?10 sec max odata la nustiu cat timp. Daca ai dps bun in raid poti incerca sa tii solo pe 10 hc pentru ca asa nu trebuie sa iti faci griji ca o sa puna cineva stacuri aiurea. Important e sa pice globulele pana apuci tu sa dai al doilea healing rain.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
soulkreep
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 17-07-2015 17:46)
Joined: 11 Nov 2010
Posts: 734, Topics: 66
Location: Romania

Reputation: -0.4
Votes: 57

 
Post Posted: 07-06-2013, 16:37:44 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Dual spec maybe ?

Pai tocmai riptide este un spell foarte eificient si tu folosesti unleash life pe el ? Afecteaza doar direct healingu din riptide care reprezinta in jur de 16% din healingul total al unui riptide deci tehnic folosind unleashu tu arunci mana pe geam degeaba .Daca tii neaparat sa folosesti unleash life (desi nu e recomandat decat in anumite situatii ) foloseste naibii cu greater healing wave sau chain heal ca alea iau full boost


Hai sa luam un exemplu .Sa zicem ca un tick de healing rain ar da in medie 3k X 6 playeri =>18k /tick X 7 tickuri=> 126k heal/healing rain
Bun acum daca folosim focused insight valoarea va fi marita cu 17% rezultand 147.42 k heal /healing rain

Deci focused insight a dat in exemplul de fata un boost de 21.42 k .Daca in loc de shock castez un greater heal voi avea mai mult healing done decat folosind focused insight .Si repet daca dai miss cu shockul ce faci ?Dai healing rainu neboostat ? sau astepti 6 secunde si dai iar shock ?Healing rain nu o sa'ti tina tie in vecii vecilor singur raidu in viata .Nu ma intelege gresit este un spell extraordinar insa nu asa cum il divinizezi tu .


Eu de obicei nu folosesc potiune .In momentele rare cand folosesc este pentru ca am neaparat nevoie de mana in momentul ala ca sa dau heal .Ca si healer nu trebuie sa te bazezi niciodata pe rng ca hai poate primesc 20k si defapt primesti 3k .Daca nu am nevoie de mana in momentul ala pur si simplu nu folosec potiune .Un lb costa 1.405 mana deci e imposibil sa nu am destula ca sa spamez lb sa regenerez .Daca tu vrei sa joci cu potiunea aia ok eu insa sunt ferm impotriva ei .Cu trinketa ti'am zis si eu mi-o doresc destul de mult si cred ca ar merge foarte bine pe shaman resto .


Nu exista healer pe serveru asta capabil sa tina bossul ala solo heal .In momentul in care tu o sa tii yor'sahj 10 heroic solo heal eu ma las de shaman Pur si simplu nu este posibil .Daca vrei sa-mi demonstrezi contrariul astept un recount cu tine solo heal (fapte nu vorbe! -)


Resto shaman PVE
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Roshkatul

[Visul oricarui GM]



Status: Offline
(since 13-10-2019 16:42)
Joined: 24 Jun 2012
Posts: 2783, Topics: 120
Location: Romania

Reputation: 533.2
Votes: 118

    Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 07-06-2013, 16:56:54 | Translate post to: ... (Click for more languages)

soulkreep wrote:
Nu exista healer pe serveru asta capabil sa tina bossul ala solo heal .In momentul in care tu o sa tii yor'sahj 10 heroic solo heal eu ma las de shaman Pur si simplu nu este posibil .Daca vrei sa-mi demonstrezi contrariul astept un recount cu tine solo heal (fapte nu vorbe! -)


Nu sunt deacord, este posibil, dar sansa de reusita este foarte mica, deoarece trebuie sa ai norocul IMENS ca toate combinatiile sa fie usoare, si sa se ia damage putin.. Ceva in genu sa ramana Mov, Blue, Black... Dar daca dai peste o combinatie black, yellow, red, green, este absolut imposibil..



*****Hearthstone Arena Coaching*****

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
HrN

[mayhem]



Status: Offline
(since 04-08-2014 20:54)
Joined: 31 Jan 2010
Posts: 768, Topics: 94
Location: trag in piept aerul jegos de bucuresti...

Reputation: 78.4
Votes: 17

 
Post Posted: 07-06-2013, 17:07:48 | Translate post to: ... (Click for more languages)

pe freakz nu se poate tine solo heal datorita gearului destul de slabut inca, nu ai bonus de 4 piese la nici un spec pana acum, bonusuri care te ajutau foarte mult, cele de dk/pala tank scad drastic damageul primit de raid, cele de dps faceau ca adds sa pice mult mai repede, iarasi se lua mai putin damage pe raid, samd

chiar si in aceasta situatie, shamanul resto nu este prima optiune de healer care sa faca solo la vreun boss, nu ii permite kit-ul de spelluri sa faca asta prea usor, singurul spell cu impact de healing foarte mare este grater healing wave, care este mai slab decat omologul sau de la paladin si priest holy (nu doar ca valoare exacta, ci si dpdv al cast timeului), pe 4.3 primul healer care a putut sa tina solo heal la bossi ca yor'sahj sau ultraxion a fost paladinul holy, shamanul probabil a putut sa faca chestia asta dabea cand tot raidul era bis gear


@roshkatul, cand vorbesti despre solo heal la un boss vorbesti despre absolut orice situatie posibila, ca no sa stea nimeni 15 tryuri pana prinzi tu o serie de combinatii fara red-yellow-black, ca sa poti sa healezi singur, cand nimeni nu are certitudinea ca si atunci vei putea face asta





Last edited by HrN on 07-06-2013, 17:10:32; edited 1 time in total
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
soulkreep
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 17-07-2015 17:46)
Joined: 11 Nov 2010
Posts: 734, Topics: 66
Location: Romania

Reputation: -0.4
Votes: 57

 
Post Posted: 07-06-2013, 17:15:16 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Asta tine de noroc si nu de skill sau gear .Cat rahat sa mananci sa se intample asa cva? Mai bine pui la lotto

Posturi unite automat, 07-06-2013, 18:15:16

Stai cum anume este greater healing wave mai slab decat divine light sau greater heal .In combinatie cu talentele si mastery de la shaman mi se pare mult superior


Resto shaman PVE
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
HrN

[mayhem]



Status: Offline
(since 04-08-2014 20:54)
Joined: 31 Jan 2010
Posts: 768, Topics: 94
Location: trag in piept aerul jegos de bucuresti...

Reputation: 78.4
Votes: 17

 
Post Posted: 07-06-2013, 17:16:03 | Translate post to: ... (Click for more languages)

nu tine de noroc soulkreep, oamenii au vise umede, le e frica doar de red yellow black, nu realizeaza ca oricum no sa poata tine solo heal nici la un purple-red-black sau daca le vine prima combinatie blue-red-black, sa ii vad cum tin ei healu pe red+black solo doar cu mana din mana tide si potiune

oamenii abereaza, s-au vazut cu 30k hps la un boss ca healeaza pentru inca 3 underachieveri in raid si au impresia ca shamanul poate sa faca orice



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Roshkatul

[Visul oricarui GM]



Status: Offline
(since 13-10-2019 16:42)
Joined: 24 Jun 2012
Posts: 2783, Topics: 120
Location: Romania

Reputation: 533.2
Votes: 118

    Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 07-06-2013, 17:24:16 | Translate post to: ... (Click for more languages)

HrN wrote:
nu tine de noroc soulkreep, oamenii au vise umede, le e frica doar de red yellow black, nu realizeaza ca oricum no sa poata tine solo heal nici la un purple-red-black sau daca le vine prima combinatie blue-red-black, sa ii vad cum tin ei healu pe red+black solo doar cu mana din mana tide si potiune

oamenii abereaza, s-au vazut cu 30k hps la un boss ca healeaza pentru inca 3 underachieveri in raid si au impresia ca shamanul poate sa faca orice


"mana din mana tide si potiune"

Daca tu ramai fara mana pe shaman, nu e vina noastra, noi avem ceva numit Telluric Currents.. Daca marele, imba-ul, best shammy ever HrN nu poate ceva, nu inseamna ca restul shamanilor nu pot.

"s-au vazut cu 30k hps la un boss ca healeaza pentru inca 3 underachieveri in raid si au impresia ca shamanul poate sa faca orice"

Nu mai bate apropouri fata de mine, dai impresia tuturor ca esti un copil de 14 ani, daca asta vrei sa pari, keep on going.

Va rog sa tinem asta thread related totusi, pentru a nu se ajunge iarasi la o situatie in care trebuie sa intervina vreun moderator.



*****Hearthstone Arena Coaching*****

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
soulkreep
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 17-07-2015 17:46)
Joined: 11 Nov 2010
Posts: 734, Topics: 66
Location: Romania

Reputation: -0.4
Votes: 57

 
Post Posted: 07-06-2013, 17:28:01 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Hmm defapt daca vine red+black+blue are dreptate HrN cam nasoala treaba .E bun TC dar nici chiar asa de bun ca o sa fii nevoit sa healezi si nu ai timp de lb .

Resto shaman PVE
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
HrN

[mayhem]



Status: Offline
(since 04-08-2014 20:54)
Joined: 31 Jan 2010
Posts: 768, Topics: 94
Location: trag in piept aerul jegos de bucuresti...

Reputation: 78.4
Votes: 17

 
Post Posted: 07-06-2013, 17:29:07 | Translate post to: ... (Click for more languages)

deci tu daca ai blue-red-black prima combinatie, inainte sa healezi raidul, o sa dai 5 light bolturi, ca sa iti faci 10k mana, sa ai de 1 healing rain si 2 chain healuri, right?

e bine ca o sa ai 10k mana sa healezi aia 6 oameni care o sa mai fie in viata in momentul ala

si singurul caruia "ii dau impresia ca am 14 ani" esti tu, si asta pentru ca esti confuz din cauza frustrarii, eu nu bat apropouri, ti-am zis direct care e situatia la tine si de ce ai impresia ca shamanul e asa imba, ai healeri de mana a doua in guilda si trebuie sa healezi si deficitul lor, de asta esti si atat de panicat cu mana incat esti dependent de telluric currents la orice boss



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Roshkatul

[Visul oricarui GM]



Status: Offline
(since 13-10-2019 16:42)
Joined: 24 Jun 2012
Posts: 2783, Topics: 120
Location: Romania

Reputation: 533.2
Votes: 118

    Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 07-06-2013, 17:34:40 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Sincer, da, sunt unele combinatii care iti permit acest lucru, in care nu se ia mult damage dupa mana void. Sunt unele situatii in care healing rainul tine raidul la un procent decent de HP si iti da suficient timp sa castezi 5 bolturi care iti dau in jurul a 20k mana, daca nu mai mult, in functie de crit. In alte combinatii mai nasoale, un mythical mana potion este folositor sau mana tide.


*****Hearthstone Arena Coaching*****

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
impact69

[Maniac]



Status: Offline
(since 28-12-2021 12:36)
Joined: 08 May 2013
Posts: 1315, Topics: 93
Location: Romania

Reputation: 450.8
Votes: 43

         
Post Posted: 07-06-2013, 18:59:54 | Translate post to: ... (Click for more languages)

gj frumos facut -



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID

  Topic locked


Topic is closed, you cannot post any messages in it anymore

Locked by Orga, 16 May 2015 13:23



 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> WOW -> Cataclysm  
Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next    


The time now is 30-04-2024, 14:46:57
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x