User
Pass
2FA
 
 

Religie
Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next    
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Discussions/Help
Author Message12365
MegaHertz

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 05-09-2009 20:54)
Joined: 03 Jan 2009
Posts: 177, Topics: 13
Location: Romania

Reputation: 67.3
Votes: 10

Post Posted: 06-05-2009, 18:16:48 | Translate post to: ... (Click for more languages)

in morala . Morala crestina este diferita fata de cea islamica s.a.m.d. , Ca sa intelegi mai multe citeste eticiile religioase din Peter Singer - Tratat de etica .

P.S. : Din ce poem sunt versurile ? -

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Levier
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 21-08-2012 11:57)
Joined: 15 Feb 2007
Posts: 6876, Topics: 145
Location: Romania

Reputation: 86.5
Votes: 126

 
Post Posted: 06-05-2009, 18:22:31 | Translate post to: ... (Click for more languages)

din Mortua Est.
da, morala este diferita dar mi se pare absolut stupid sa te bati pe asta. ce, eu daca am impresia ca trebuie sa platim nemteste berile si tu ai impresia ca trebuie sa platim romaneste, ne batem ca chiorii pe asta?

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
pepy

[Screwed Freak]



Status: Offline
(since 27-02-2014 01:30)
Joined: 01 Dec 2006
Posts: 3112, Topics: 119
Location: Galati

Reputation: 293.6
Votes: 20

Post Posted: 06-05-2009, 18:49:11 | Translate post to: ... (Click for more languages)

O sa postez un post de pe blogul lui cabral..

http://www.cabral.ro/despre-altii/3260/istoria-religiilor

Sper sa nu fie considerat ca reclama.. are legatura cu topicul si nu prea cred ca sunt platit sa fac reclama sau e site-ul meu:)

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
headpxkr9n
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 29-08-2009 20:20)
Joined: 10 Aug 2008
Posts: 682, Topics: 43
Location: Romania

Reputation: 84.9
Votes: 15

Post Posted: 06-05-2009, 20:17:25 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Anyway,numele meu in sine inseamna "Dar de la Dumnezeu" in greaca,dar nu e deloc adevarat xD.

Patience and persistence can bring down the tallest trees.

I am a world before I am a man
I was a creature before I could stand
I will remember before I forget
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
MegaHertz

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 05-09-2009 20:54)
Joined: 03 Jan 2009
Posts: 177, Topics: 13
Location: Romania

Reputation: 67.3
Votes: 10

Post Posted: 06-05-2009, 20:31:23 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Levier wrote:
din Mortua Est.
da, morala este diferita dar mi se pare absolut stupid sa te bati pe asta. ce, eu daca am impresia ca trebuie sa platim nemteste berile si tu ai impresia ca trebuie sa platim romaneste, ne batem ca chiorii pe asta?

Pai oamenii religiosi , evlaviosi sunt indeobste fanatici , si atunci au gandire pasionala si nu una rationala . Se " bat " pentru adevarul divin sa zic asa ( religia mea este cea adevarata bla bla ) , ceea ce e absurd , in fond fiecare se roaga la o " parte " a divinitatii .

Si apropo de tipul platii , pai cred ca ne batem daca intr-un final nu ne intelegem , mai ales daca suntem si beti -

hbo @ ce sa nu fie adevarat ? Etimologia cuvantului Teodor este corecta .

Teo = Dumnezeu ( greaca veche )
dor = dar , banuiesc ...

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
headpxkr9n
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 29-08-2009 20:20)
Joined: 10 Aug 2008
Posts: 682, Topics: 43
Location: Romania

Reputation: 84.9
Votes: 15

Post Posted: 06-05-2009, 21:38:46 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Pai nu e adevarat faptul ca sunt dar de la Dumnezeu lawl xD.

Patience and persistence can bring down the tallest trees.

I am a world before I am a man
I was a creature before I could stand
I will remember before I forget
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Advocad

[Creep]



Status: Offline
(since 05-08-2011 22:08)
Joined: 29 Mar 2009
Posts: 678, Topics: 21
Location: Netherlands

Reputation: 255.1
Votes: 11

Post Posted: 06-05-2009, 23:19:16 | Translate post to: ... (Click for more languages)

YosPepy wrote:
O sa postez un post de pe blogul lui cabral..

http://www.cabral.ro/despre-altii/3260/istoria-religiilor

Sper sa nu fie considerat ca reclama.. are legatura cu topicul si nu prea cred ca sunt platit sa fac reclama sau e site-ul meu:)



Isteata treaba...

Imi amintesc ca prin clasa a4-a (daca nu ma insel) la ora de religie preotul intreaba in clasa: "Ce este biblia?" . Un coleg, copil la 10.. 11 anisori, spune: "Biblia este cea ami vanduta carte din lume" (eu in momentul ala desenam la sf caietului pe Macron 1 ).

Preotul: "gresit.. biblia se distribuie gratuit in scoli la manastire.. nu se vinde.. se da gratis)
Colegul: " Da.. dar cineva o tipareste, cineva o distribuie si asta costa"

Cineva a spus mai inainte ca este o afacere foarte profitabila si sutn deacord. Da, dar doar daca te lasi absorbit de multime, de mase si devii si tu acolo un individ printre alte cateva zeci de mii; fara o constiinta a ta, fara o gandire care sa-ti apartina.

Nu cred ca vom fi judecati pentru ce am crezut ci pentru ceea ce am facut in viata (iar ma acuza felix de satanism - ) . Cu ce este mai bun in fata lui Dumnezeu unul care cade in genunchi in fata crucii si pupa o icoana, fata de unu care construieste un adapost pentru femei maltratate...

O alta chestie cu care nu sutn deacord.. in toate religiile lumii (aproape toate) femeia este desconsiderata ca individ! De ce? ... DE CE?!


iubesc, urasc, injur, iert, uit, beau, mint, plang, distrug, fur, creez, protejez, daruiesc, merg inainte.. sunt doar om.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
blader

[Madness?]



Status: Offline
(since 05-01-2016 15:32)
Joined: 31 Jan 2007
Posts: 3476, Topics: 83
Location: Berna

Reputation: 468.4
Votes: 44

Post Posted: 07-05-2009, 01:30:30 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Advocad wrote:
Nu cred ca vom fi judecati pentru ce am crezut ci pentru ceea ce am facut in viata (iar ma acuza felix de satanism - ) . Cu ce este mai bun in fata lui Dumnezeu unul care cade in genunchi in fata crucii si pupa o icoana, fata de unu care construieste un adapost pentru femei maltratate...


Nu voi cauta citatul exact acum, dar la un moment dat Iisus spune ceva gen "Nu cel ce-mi spune mie "Doamne" se va mantui, ci cel ce face voia mea."



Dereglat, ca un ceas antic.
Exile the Ninja wrote:
In2ition , esti un carnat afumat. Ada' slanina aici si o felie de pita, te mananc ba.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
felixcat

[baka neko]



Status: Offline
(since 15-07-2014 15:00)
Joined: 05 Jan 2009
Posts: 2485, Topics: 31
Location: Romania

Reputation: 270.3
Votes: 50

Post Posted: 07-05-2009, 08:02:00 | Translate post to: ... (Click for more languages)

"
Nu cred ca vom fi judecati pentru ce am crezut ci pentru ceea ce am facut in viata (iar ma acuza felix de satanism - )" toata faza e ca eu nu te acuzam, am o mica pasiune ascunsa pt istoria religiilor :p
"O alta chestie cu care nu sutn deacord.. in toate religiile lumii (aproape toate) femeia este desconsiderata ca individ!"
nu in toate o religie in care este mai mult decat egala este cea wiccana,
pe scurt in 5 minute ca incep munca, in religiile pagane femeiile erau peste tot, zeite puternice, valkirie curajoase, nimfe, iele, mai ales mitologia nordica este impanzita de personaje feminine, eu unul consider crestinismul o religie misogina.
In primul rand Iahve a creat omul dupa chipul si asemanarea Sa. Adica pe Adam, barbatul, omul, dupa care a plamadit femeia, Eva, care nu e om, e femeie facuta dintr'o coasta, buuun... femeia ispiteste barbatul, femeia duce la alungarea omului din rai bla bla bla... femeia este desconsiderata din multe motive, unul foarte banal fiind faptul ca e misto sa ai o sluga in bucatarie, care sa aiba grija mai multa de copii decat barbatul si sa mai si munceasca, nu spune ca nu e asa.. doar uitati'va la mamele voastre, surorile mai mari etc, populatiile astea din asia mica au avut ei ceva cu femeiile si sufereau de autoritate, mai constipati de felul lor. Ideea e foarte incompleta..dar nu mai am timp..si ca bonus:
http://www.libertatea.ro/stire/arhiepiscopul-tomisului-este-cercetat-penal-238969.html



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
MegaHertz

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 05-09-2009 20:54)
Joined: 03 Jan 2009
Posts: 177, Topics: 13
Location: Romania

Reputation: 67.3
Votes: 10

Post Posted: 07-05-2009, 12:08:42 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Dar de unde ati ajuns voi la concluzia ca femeia este desconsiderata in crestinism ? Cand insasi Isus sustine un egalitism radical ... Adam si Eva este un mit ca toate celelate din Vechiul Testament , iar femeia are doua posibilitati sa munceasca in sfera publica unde va fi mai mult sau mai putin respectata si practic sa renunte la menirea ei , aceea de a daruii viata sau sa " munceasca " in sfera privata unde isi va " asculta " vocatia de mama adevarata si unde va fi respectata , stimata , adorata etc . In plus etica grijii este o etica feminista , si sa vezi un barbat apeland la o astfel de etica e cel putin bizar si ti-o spun din propria exp .
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Advocad

[Creep]



Status: Offline
(since 05-08-2011 22:08)
Joined: 29 Mar 2009
Posts: 678, Topics: 21
Location: Netherlands

Reputation: 255.1
Votes: 11

Post Posted: 07-05-2009, 12:51:46 | Translate post to: ... (Click for more languages)

MegaHertz wrote:
Dar de unde ati ajuns voi la concluzia ca femeia este desconsiderata in crestinism ?


Cate femei sfinti sunt si cati barbati ?
O femeie ii spala picioarele lui Iisus.
Vre-o femeie mucenic?
Cate femei sunt la masa in "Cina cea de taina" ?

etc....


iubesc, urasc, injur, iert, uit, beau, mint, plang, distrug, fur, creez, protejez, daruiesc, merg inainte.. sunt doar om.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
MegaHertz

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 05-09-2009 20:54)
Joined: 03 Jan 2009
Posts: 177, Topics: 13
Location: Romania

Reputation: 67.3
Votes: 10

Post Posted: 07-05-2009, 14:36:04 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Faptul ca sunt mai putin numeric in anumite " sfere " nu inseamna ca sunt desconsiderate . E ca si cum as zice ca barbatul este desconsiderat in invatamantul gimnazial si liceal , sau in prostitutie ...

Iar faptul ca o femeie spala picioarele lui Isus , nici macar , ea o face din iubire . Si Isus spala picioarele ucenicilor .

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
felixcat

[baka neko]



Status: Offline
(since 15-07-2014 15:00)
Joined: 05 Jan 2009
Posts: 2485, Topics: 31
Location: Romania

Reputation: 270.3
Votes: 50

Post Posted: 07-05-2009, 15:15:36 | Translate post to: ... (Click for more languages)

"Dar de unde ati ajuns voi la concluzia ca femeia este desconsiderata in crestinism ?" am vrut sa spun iudaism.. better? -
faza asta cu faptul ca femeia are doua obtiuni una de a se implini profesional si de a isi neglija capacitatiile de procreare sau sa fie casnica si sa creasca copilul o spui la repezeala, mama ta a fost casnica? a mea cel putin a avut doua locuri de munca, in mare parte m'a crescut pe mine, asta e admirabil, nu ca esti casnica si pazesti plodu 24/7. Barbatul ce optiuni are? sa incerce sa faca in viata o meserie care ii place si sa aduca bani in casa pt sotia casnica? ma rog.. ma opresc pt ca am avut o zi tampita si tind sa vb aiurea.



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
blader

[Madness?]



Status: Offline
(since 05-01-2016 15:32)
Joined: 31 Jan 2007
Posts: 3476, Topics: 83
Location: Berna

Reputation: 468.4
Votes: 44

Post Posted: 07-05-2009, 16:11:49 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Advocad wrote:
MegaHertz wrote:
Dar de unde ati ajuns voi la concluzia ca femeia este desconsiderata in crestinism ?


Cate femei sfinti sunt si cati barbati ?
O femeie ii spala picioarele lui Iisus.
Vre-o femeie mucenic?
Cate femei sunt la masa in "Cina cea de taina" ?


Sunt si destule femei sfinte. La chestia cu spalatul picioarelor ti-a raspuns ritmer, iar la "femei mucenite" nu inteleg ce doresti sa auzi. Cate femei au fost omorate pentru credinta lor?



Dereglat, ca un ceas antic.
Exile the Ninja wrote:
In2ition , esti un carnat afumat. Ada' slanina aici si o felie de pita, te mananc ba.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
felixcat

[baka neko]



Status: Offline
(since 15-07-2014 15:00)
Joined: 05 Jan 2009
Posts: 2485, Topics: 31
Location: Romania

Reputation: 270.3
Votes: 50

Post Posted: 07-05-2009, 17:35:28 | Translate post to: ... (Click for more languages)


cine se prinde de ironia situatiei are o bere cand o fi sa ne vedem -



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message

  Topic locked


Topic is closed, you cannot post any messages in it anymore




 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Discussions/Help  
Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next    


The time now is 09-09-2024, 23:21:10
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x