User
Pass
2FA
 
 

Religie
Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next    
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Discussions/Help
Author Message12383
Nost1m
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 09-06-2009 04:54)
Joined: 24 Mar 2009
Posts: 69, Topics: 6
Location: Romania

Reputation: 89.5
Votes: 6

Post Posted: 13-05-2009, 18:43:11 | Translate post to: ... (Click for more languages)

ramai tu cu"dumnezeu" si vei vedea toate bucuriile lui ;x

Cine-i tatal tau!?
Hai spune tu cine-i tatal tau !?

] connect war3.freakz.ro
NET Ports: server 27015, client 27005
Server IP address 89.42.201.148:27015
Connecting to war3.freakz.ro...
You have been banned from this serv
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
MegaHertz

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 05-09-2009 20:54)
Joined: 03 Jan 2009
Posts: 177, Topics: 13
Location: Romania

Reputation: 67.3
Votes: 10

Post Posted: 13-05-2009, 19:05:51 | Translate post to: ... (Click for more languages)

si cu toate astea venerezi un om care se crede mai crestin de cat Isus . Free Gigi !
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
felixcat

[baka neko]



Status: Offline
(since 15-07-2014 15:00)
Joined: 05 Jan 2009
Posts: 2485, Topics: 31
Location: Romania

Reputation: 270.3
Votes: 50

Post Posted: 13-05-2009, 19:14:27 | Translate post to: ... (Click for more languages)

MegaHertz wrote:
felixcat wrote:
@MegaHertz, intrebarea asta ai pus'o doar ca sa scri si tu ceva, fara suparare, pt ca nu am nimic de impartit cu tine.

De fapt este o intrebare justificata , si asteptam niste raspunsuri .

susti ca intrebarea este justa, atunci justifica aceasta intrebare, este prea decupata din context, se poate abera prea mult pe marginea ei, ms



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
MegaHertz

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 05-09-2009 20:54)
Joined: 03 Jan 2009
Posts: 177, Topics: 13
Location: Romania

Reputation: 67.3
Votes: 10

Post Posted: 13-05-2009, 19:24:31 | Translate post to: ... (Click for more languages)

V-am intrebat pe cei care sunteti adeptii unui determinism radical ( Lumea are un scop al ei , exista un plan conceput de Dumnezeu , nimic nu este intamplator , nu putem nici macar delibera ... daca tot exista un plan ...s.a.m.d. ) daca va considerati liberi .
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
felixcat

[baka neko]



Status: Offline
(since 15-07-2014 15:00)
Joined: 05 Jan 2009
Posts: 2485, Topics: 31
Location: Romania

Reputation: 270.3
Votes: 50

Post Posted: 13-05-2009, 19:28:07 | Translate post to: ... (Click for more languages)

din ce am scriss eu pe pagina cealalta ai inteles ca sunt de parere ca totul are un scop si nimic nu poate fi schimbat?
inseamna ca m'am exprimat foarte gresit, eu consider omul un fraier care se bazeaza prea mult pe divinitate si prea putin pe logica, ratiune si common sense.



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
blader

[Madness?]



Status: Offline
(since 05-01-2016 15:32)
Joined: 31 Jan 2007
Posts: 3476, Topics: 83
Location: Berna

Reputation: 468.4
Votes: 44

Post Posted: 13-05-2009, 20:54:52 | Translate post to: ... (Click for more languages)

felixcat wrote:
eu consider omul un fraier care se bazeaza prea mult pe divinitate si prea putin pe logica, ratiune si common seance


Nu si tu cu logica asta... -



Dereglat, ca un ceas antic.
Exile the Ninja wrote:
In2ition , esti un carnat afumat. Ada' slanina aici si o felie de pita, te mananc ba.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
felixcat

[baka neko]



Status: Offline
(since 15-07-2014 15:00)
Joined: 05 Jan 2009
Posts: 2485, Topics: 31
Location: Romania

Reputation: 270.3
Votes: 50

Post Posted: 13-05-2009, 21:38:28 | Translate post to: ... (Click for more languages)

incerc sa nu exagerez.. dar eu sunt de parere ca un crestin nu ar trebui sa se roage de genul "sa iau nota buna la lucrare" ci " sa pot sa invat destul ca sa iau nota buna "
ceva de genul



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
MegaHertz

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 05-09-2009 20:54)
Joined: 03 Jan 2009
Posts: 177, Topics: 13
Location: Romania

Reputation: 67.3
Votes: 10

Post Posted: 13-05-2009, 21:50:39 | Translate post to: ... (Click for more languages)

se poate ruga si astefel daca il motiveaza . de sigur asta nu ar trebui sa tina loc de invatatul propriu-zis .
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
felixcat

[baka neko]



Status: Offline
(since 15-07-2014 15:00)
Joined: 05 Jan 2009
Posts: 2485, Topics: 31
Location: Romania

Reputation: 270.3
Votes: 50

Post Posted: 13-05-2009, 21:57:04 | Translate post to: ... (Click for more languages)

exact..doar ca sunt multi care doar se roaga ca sa primeasca, nu sa poata obtina acel ceva.


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
funkkkk!
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 26-08-2009 14:12)
Joined: 10 Jun 2008
Posts: 3430, Topics: 116
Location: Curcanland

Reputation: 84.4
Votes: 39

Post Posted: 07-06-2009, 20:13:40 | Translate post to: ... (Click for more languages)

http://www.yogaesoteric.net/content.aspx?item=2296&&lang=RO

poate intereseaza pe cineva, o voi citi si eu.



I'll make you an offer you can't refuse.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
D3rek

[Green Gamer]



Status: Offline
(since 27-06-2011 12:28)
Joined: 03 May 2009
Posts: 449, Topics: 27
Location: Comuna Municipiu

Reputation: 316.2
Votes: 10

Post Posted: 02-08-2009, 23:44:01 | Translate post to: ... (Click for more languages)

am intrat pe forum cand mancam si am dat peste subiectul asta. Un subiect stufos si un subiect care n-o sa aiba niciodata un final. Religia, la fel si crearea Universului, nu vor avea niciodata un deznodamant clar.

In orice caz, spun si eu parerea mea. (daca conteaza)

Religia este, si va ramane cea mai mare arma de manipulare in masa a oamenilor asa cum a spus si unul din voi la inceputul topicului. Exemplele sunt numeroase, de la Cruciade si Jihaduri, pana la Atentatele de la 11 septembrie din SUA.
Mi-a luat aproape 8 ani de zile sa-mi dau seama de chestia asta. Si pentru asta mai spun cateva cuvinte " God bless America! ". Va suna cunoscut?
Nu-mi aduc aminte ca Bush sa fi spus vreodata aceste cuvinte inainte de atentate. Teorie a conspiratie sau nu, Bush s-a folosit cat de mult a putut de religie pentru a capata suportul masiv al populatie americane si nu numai. Inca o dovada pentru argumentele de mai sus este si stoparea acestei expresii spre sfarsitul mandatului sau de presedinte, si va dati seama ca nu din cauza ca nu mai credea el in Dumnezeu, ci ca nu mai avea nevoie de aceasta arma. Il durea undeva daca mai va continua razboiul, el nu mai avea nici un avantaj.

Pentru mine Dumnezeu exista, dar nu Dumnezeu ala cu barba alba care sta pe un nor si ne spioneaza. NU!. Pentru mine Dumnezeu, n-are un plan cu mine. Dumnezeul meu este totul din jurul meu, este natura, apa, aerul... tot ce este bun pentru mine. Pentru mine Dumnezeu nu este o persoana, ci este binele din viata mea, iubirea, fericirea si toate astea...

D-asta nu suport ca cineva sa-si bata joc de Dumnezeu, nu suport sa vad retardati aruncand pe jos gunoaiele cand au cosul de gunoi la 2 metri de ei, d-aia nu suport sa merg la biserica pentru ca mi se face scarba cand vad cate-un preot pe la televizor *** sau cand vad "un adevarat crestin" injurand de mama focului cand trece pe langa biserica si dupa aceea facandu-si o cruce rapida, si cu toate astea...

Eu sunt ala nenorocit, desi iubesc animalele, desi ma abtin sa injur, desi iubesc natura, desi iubesc sa iubesc... Eu sunt ala ciudat pentru ca nu sunt de acord, sa merg la biserica sa pup mana unui preot *** sau nu sunt de acord cu o biblie care are 'nspe mii de interpretari, o biblie care e folosita sa minta lumea...

Biblia.
Oamenii din ziua de azi confunda era de acum 2009(cand a aparut biblia) de ani cu era paleolitica. Oamenii cred ca atunci nimeni nu era capabil sa inventeze, oamenii cred ca oamenii de atunci erau inferiori fata de cei de acum. NU. Tot *** erau si acum 2009 de ani, atunci nu exista acelasi grad educational, adevarat, dar existau oameni capabil sa creeze povesti. Biblia este o poveste mare scrisa de oameni capabili, care au avut intentia de a crea un "cod penal" al acelor vremuri. Si daca stati putin sa va ganditi o sa va dati seama si mai clar.

Hai sa comentez decalogul (aceasta este o parere personala):

"Eu sunt Domnul Dumnezeul Tau; sa nu ai alti dumnezei afara de Mine." - Mai presus decat legea nu e nimeni. Vi se pare cunoscut? E cam prima chestie dintr-o democratie justitionala.

"Adu-ti aminte de ziua Domnului si o cinsteste." Foarte putine slujbe din ziua de azi, mai permit lucrul in weekend. De fapt e lege clara care interzice lucrul in weekend, cu exceptia... exceptiilor -

"Sa nu ucizi." - Mai are rost sa comentez?
"Sa nu furi." - La fel, nu cred ca mai are rost...
"Sa nu ridici marturie mincinoasa impotriva aproapelui tau." - Pentru ca... o sa te prindem!

Astea sunt poruncile care au o legatura cat de cat clara cu Codul Penal de astazi in aproape orice tara de pe Glob.

Si cum v-am spus... eu sunt considerat un nenorocit si un ciudat atunci cand spun ca nu cred in Dumnezeul propus de NICI O religie...

P.S. Sper ca am fost cat de cat clara cu opinia mea, iar daca o sa mai simt nevoia sa adaug ceva, am s-o fac, dar dupa ce ma calmez putin. -
P.S.2. Cu ocazia asta am mai adaugat ceva si pe blogul meu :">




P.s. Userbarul roz de la freakz, nu este o greseala. -

Everything I'm not, made me everything I am
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Shocker

[Freakz owner]



Status: Offline
(since 08-02-2020 12:17)
Joined: Momentul zero
Posts: 33986, Topics: 1350
Location: localhost

Reputation: 6485.6
Votes: 829

   
Post Posted: 03-08-2009, 00:32:28 | Translate post to: ... (Click for more languages)

D3rek, la inceputul postului tau sustineai ca o sa urmeze parerea ta, si chiar eram interesat sa citesc. Dar inca de la urmatorul paragraf ai inceput cu idei citite prin tot felul de parti si ti le-ai asumat ca fiind "parerile tale". Tot postul e un cliseu notoriu

FREAKZ COMMUNITY @ Facebook
WOW FREAKZ @ Facebook
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
D3rek

[Green Gamer]



Status: Offline
(since 27-06-2011 12:28)
Joined: 03 May 2009
Posts: 449, Topics: 27
Location: Comuna Municipiu

Reputation: 316.2
Votes: 10

Post Posted: 03-08-2009, 01:50:05 | Translate post to: ... (Click for more languages)

imi pare rau sa aud ca te-am... dezamagit.
intr-adevar, ce am spus eu poate ca se mai regaseste si-n alta parte, dar de aici pana a spune ca TOT e un cliseu notoriu... Dosent Matter

poate ca am gresit si eu spunand ca e o parere personala, si trebuia sa spun mai bine "o completare" a celor citite mai devreme in topic... am incercat sa combin completarea cu ce cred si eu...




P.s. Userbarul roz de la freakz, nu este o greseala. -

Everything I'm not, made me everything I am
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Levier
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 21-08-2012 11:57)
Joined: 15 Feb 2007
Posts: 6876, Topics: 145
Location: Romania

Reputation: 86.5
Votes: 126

 
Post Posted: 04-08-2009, 17:44:54 | Translate post to: ... (Click for more languages)

uite ma derek, am o problema cu tine, cam mica, cam mare cum vrei sa o iei.
eu sunt ateu.
foarte...ateu...
insa nu va halesc deloc pe voi marii prozeliti ai teoriei cum ca biblia si religia sunt arme de manipulare.
da, poate ca or fi acum, dar adu-ti tu aminte imnul tarii asteia, il stii?
partea cu preoti cu crucea-n frunte caci oastea e crestina, credinta-i libertatea si scopul ei prea sfant?
mai tii minte impotriva cui am luptat cateva sute de ani? impotriva turcilor otomani (care erau si musulmani, chestie foarte importanta).
ai invatat vreodata la istorie care sunt cei doi factori importanti care au sustinut crearea celor trei tari romanesti (moldova, tara romaneasca si transilvania)? iti aduc eu aminte daca ai uitat sau n-ai ajuns pana acum. curtea domneasca si biserica.

da, e adevarat ca biserica invarte bani gramada. dar eu nu retin sa-l fi vazut pe patriarh cumparand o flota de bmw-uri pentru toti preotii tarii. e adevarat ca "manipuleaza" popoarele. dar aici e vorba de decizia ta daca asculti sau nu de el. eu iti spun ca ai sa arzi in iad daca nu injuri pe forum ca sa iei ban si-ti zic ca am id iisuscelrau, e tot decizia ta daca o faci sau nu.

ce ma enerveaza la culme e ca tu probabil ai tradus postul ala. hai ca sa vezi de ce zic asta.
ti-a luat fix cat doua mandate ale lui bush ca sa iti dai seama? rlly? l-ai urmarit pe bush la tv american ca sa vezi de cate ori spune god bless america? si ce legatura are ce face bush in america cu ce e in romania.
ei sunt mare parte catolici si protestanti noi suntem 86% ortodocsi. ce-are sula cu prefectura?!
stiu, suntem toti crestini, doar ca urmam din 1054 adica de 955 de ani credinte diferite.
ai zis de aia care arunca gunoaie pe jos. trist, n-are nici macar vreo proxima legatura cu religia in vreun fel. preoti *** in romania n-am prins inca si crede-ma ca sunt legat direct la agentia nationala de presa, mi-e greu sa ratez asta. injuratul langa biserica e la fel de rau ca injuratul in general. nu prind deloc logica asteia. o sa ma acopar la ochi daca trec pe langa oftalmolog sau o sa inchid gura cand trec pe langa dentist? nu prind deloc ce vrei sa spui. ori injuri ori nu injuri, oriunde.

cat despre comentariile tale referitoare la decalog, sunt oarecum amuzante din moment ce prima porunca ai luat-o ca un semn de "democratie justitionala" cand iti pot da un exemplu foarte recent, ca sa nu zici ca te iau cu cele 19 secole in care au fost predominante monarhiile absolute.
musulmanii au la baza credintei lor o chestie pe care o numesc marturie si o recita ca si un crez, ii spune sahadah. merge cam asa : "la ilaha illa allah, muhammad a rasullo allah." in traducere : allah e singurul si adevaratul dumnezeu, si mohamed e profetul sau. stiu ca o sa te intrebi de ce am zis asta...
acest sahadah apare si pe steagul arabiei saudite care-i un emirat (daca tin bine minte, oricum o monarhie) care functioneaza dupa o forma mai dura a shariei (legea islamica) : wahabismul. acum spune-mi tu mie, unde e democratia?

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
ritmer

[r0b0t]



Status: Offline
(since 09-05-2013 16:25)
Joined: 21 Jan 2007
Posts: 2596, Topics: 190
Location: in orasul in care nimeni nu doarme

Reputation: 221.4
Votes: 33

 
Post Posted: 04-08-2009, 22:15:13 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Si totusi , totul se reduce la nevoia omului de a investii in ceva anume pasiune . Sau nu ?

Dar despre asta ( http://www.rcrwebsite.com/sciento1.htm ) ce parere aveti ?



Cel mai usor lucru pe lumea asta e sa devii artist, e floare la ureche(a) lui van gogh ...
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID

  Topic locked


Topic is closed, you cannot post any messages in it anymore




 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Discussions/Help  
Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next    


The time now is 09-09-2024, 23:25:37
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x