User
Pass
2FA
 
 

Securitatea pe WoW Freakz
Go to page Previous  1, 2, 3, 4    
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> WOW -> Romanian
Show only staff posts
Author Message6765
ClearMind

[Hater]



Status: Offline
(since 19-10-2022 19:13)
Joined: 12 Oct 2013
Posts: 614, Topics: 59
Location: Nowhere

Reputation: 243.7
Votes: 26

  Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 17-01-2014, 15:49:33 | Translate post to: ... (Click for more languages)

RmS17 wrote:
Ok , nu-ti poti sterge mailul pe care ti-ai facut contul , dar sa poti adauga mailuri secundare ( pe care le poti sterge ) ? In caz ca nu stii parola de la mailul principal iti adaugi altul si ai rezolvat problema asta.

Iar daca tu nu ai problema cu mailul tau si cineva iti afla parola de la contul de pe freakz , nu va putea schimba nimic adaugand un mail secundar , pentru ca cel care detine contul il va sterge si isi va schimba parola .


Mailurile secundare NU te ajuta decat daca mail-ul principal este valabil, mai ales daca acestea se pot si sterge. Si chiar si daca nu pot fi sterse, poate cineva sa-ti sparga contul wow freakz si sa-si lase email-ul secundar acolo.

Also, s-a propus parca si prin paginile anterioare ideea cu numarul de telefon.

Fiti atenti la ce m-am gandit eu:

Numarul de telefon va fi o masura de protectie optionala pe care userul o va putea activa oricand va dori acesta - iar pentru activare NU va trebui confirmare mail.

Numarul de telefon va fi necesar ( si de altfel si singura optiune ) pentru E-mail change, si viceversa. Vrei sa schimbi e-mailul? Vei avea optiunea sa trimiti datele actuale ale contului - numarul de telefon, user name, noua adresa de mail - si sa primesti pe telefon un mesaj la care va trebui sa raspunzi pentru confirmare. Vrei sa schimbi nr. de telefon? Vei avea optiunea sa trimiti datele contului care sunt relevante - adresa mail, user name, noul numar de telefon - si vei primi un e-mail la acea adresa unde ti se va cere sa dai click pe un link pt. confirmare.

Toate acestea vor folosi informatiile actuale ale contului, singurul moment in care este nevoie de interventia userilor va fi atunci cand vor trebui sa tasteze informatiile "noi" (noua adresa de mail, noul nr. de telefon).


Mie mi se pare cea mai fail-safe metoda, deoarece implica o relatie de interdependenta intre datele de contact. Daca cineva-ti sparge contul, ca sa poata sa-ti "fure" contul definitiv ar trebui sa aiba si adresa ta de mail,si telefonul tau.


Si pentru a promova ideea, stafful va pune la autobroadcast mesaje in care vor ruga userii sa ia aceasta masura de protectie pentru a avea certitudinea ca nu isi vor pierde accesul la cont.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Puccasita

[Puccalicious]



Status: Offline
(since 21-09-2017 10:04)
Joined: 24 Nov 2013
Posts: 1560, Topics: 50
Location: Din tara unde nici apocalipsa nu vine

Reputation: 4.3
Votes: 37

 
Post Posted: 22-01-2014, 15:45:23 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Rashesim wrote:
Am aceeasi problema. Am facut contu pe un email pe care-l foloseam dar dobitocii de la yahoo mi-lau blocat din cauza unor ***** de intrebari.
Ce e de facut in situatia asta ,in caz ca-mi afla cineva parola?
Nu slabe sanse,eu folosesc gmail,care pe mail secundar am adresa de yahoo,in caz ca pierd cumva contul de yahoo,am mereu pus si numarul de telefon si primesc parola prin sms @ telefon

Imi place sistem-ul celor de la facebook,mai exact,poti sa ai parola cuiva,ca nu poti intra(doar daca ai activat generatorul de coduri,prin care primesti sms cu un cod de fiecare data pe telefonul tau)


Asta e ,si eu am muscat-o odata,mi-am facut un caracter in 2010 parca,sau 2009 pe contul altuia si propietarul a dat recover,asta e s-a dus s-a dus,caracterul nu era cine stie ce,am incercat sa imi transfer cumva caracterul prin donatii s.a.m.d,caracterul era pierdut,m-am invatat minte -

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
ClearMind

[Hater]



Status: Offline
(since 19-10-2022 19:13)
Joined: 12 Oct 2013
Posts: 614, Topics: 59
Location: Nowhere

Reputation: 243.7
Votes: 26

  Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 22-01-2014, 15:51:25 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Ravenous wrote:
Daca tu vrei chestia cu email change sa dai tepe, clar nu te ajuta si nu vrem sa ajutam oamenii ca tine.


Stai linistit, n-am nicio treaba cu contul nimanui. Insa nu-mi place sa stiu ca n-am mail la cont si prin urmare daca se intampla ceva cu el (gen parola uitata sau account stealing ) nu pot sa fac nimic; e nasol sa pierzi accesul la un cont cu achieve/iteme din wotlk...



P.S. Inca astept solutia ta, sa fie pusa in practica.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
ClearMind

[Hater]



Status: Offline
(since 19-10-2022 19:13)
Joined: 12 Oct 2013
Posts: 614, Topics: 59
Location: Nowhere

Reputation: 243.7
Votes: 26

  Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 07-02-2014, 11:49:21 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Bump !

A trecut ceva vreme.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
david33
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 03-08-2017 14:46)
Joined: 06 Jan 2012
Posts: 1352, Topics: 203
Location: Barlad

Reputation: -368.4
Votes: 62

            Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 07-02-2014, 12:59:12 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Ravenous wrote:
Gandirea in schimb, te ajuta.

Daca tu vrei chestia cu email change sa dai tepe, clar nu te ajuta si nu vrem sa ajutam oamenii ca tine.

Nu are cum sa ti se sparga contul asa, peste noapte

Guess what,am luat un keylogger mi-am pierdut ambele mailuri si ambele conturi (2 conturi aveam).
Asa ca niste intrebari de securitate..ceva acolo nu ar strica.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Ravenous

[Retired E5150]



Status: Offline
(since 28-12-2023 12:30)
Joined: 01 Jan 2012
Posts: 10472, Topics: 307
Location: Bucharest

Reputation: 1863.9
Votes: 234

  Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 07-02-2014, 13:05:55 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Da, meh, a fost o perioada incarcata, examene + conditii meteorologice de *****, am promis ca se va face asta, e o problema generala si nu va fi ignorata.

Iar chestia cu keyloggers, lol, nu ai Antivirus? Keyloggers sunt outdated, usor de detectat, faceau furori cand securitatea nu era atat de dezvoltata. Sunt sanse mai mari acum sa te lase fara cont prietenul care intra pe contul tau sa crafteze gemuri, decat sa iti fure cineva parola printr-un banal software keylogger



I AM NO LONGER A GAMEMASTER, PLEASE SEE SERVER STAFF



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
david33
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 03-08-2017 14:46)
Joined: 06 Jan 2012
Posts: 1352, Topics: 203
Location: Barlad

Reputation: -368.4
Votes: 62

            Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 07-02-2014, 13:13:23 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Numai antivirus de as fi avut QQ.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Fair

[^^ Events MC ^^]



Status: Offline
(since 28-08-2022 08:30)
Joined: 25 Jun 2011
Posts: 8598, Topics: 638
Location: City Of God <3

Reputation: -374
Votes: 414

 
Post Posted: 07-02-2014, 15:00:36 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Puneti langa email si nr de telefon, ai pierdut contul/mail primesti mesaj pe telefon si voila ;d, de preferat vreo 2-3 nr de telefon.



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Shocker

[Freakz owner]



Status: Offline
(since 08-02-2020 12:17)
Joined: Momentul zero
Posts: 33986, Topics: 1350
Location: localhost

Reputation: 6485.6
Votes: 829

   
Post Posted: 11-02-2014, 08:24:34 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Singura varianta viabila (ne-am gandit la toate variantele posibile, asta e cea mai ok) e http://forum.wow-freakz.com/Masura-de-securitate-aditionala-noua-New-additional-security-measure-t284238.html

FREAKZ COMMUNITY @ Facebook
WOW FREAKZ @ Facebook
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Snoppy

[Inside the fire]



Status: Offline
(since 24-10-2022 03:25)
Joined: 31 May 2011
Posts: 5195, Topics: 250
Location: Constanta

Reputation: 226.9
Votes: 173

              Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 11-02-2014, 08:29:39 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Shocker wrote:
Singura varianta viabila (ne-am gandit la toate variantele posibile, asta e cea mai ok) e http://forum.wow-freakz.com/Masura-de-securitate-aditionala-noua-New-additional-security-measure-t284238.html

E mai mult decat ok, eu oricum n-am avut probl cu main acc de cand joc.-



,,Angel Among demons"

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> WOW -> Romanian  
Go to page Previous  1, 2, 3, 4    


The time now is 17-05-2024, 09:06:56
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password