User
Pass
2FA
 
 

Suplimentare creatina
Go to page 1, 2  Next    
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Politics & Social
Author Message3622
raKing
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 03-12-2017 20:26)
Joined: 08 Apr 2017
Posts: 15, Topics: 4
Location: Romania

Reputation: -1.5
Votes: 2

Post Posted: 05-07-2017, 22:21:23 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Momentan iau doar un complex de multivitamine, nu am incercat niciodata un supliment gen pudra proteica, creatina, bcaa.
Ma gandesc sa-mi iau 250g de creatina monohidrat, sa vad cu reactioneaza corpul. Credeti ca as mai avea nevoie de ceva? Pudra proteica nu ma gandesc sa iau, pentru ca din fericire imi iau proteinele necesare din alimentatie.
La voi cum a reactionat creatina? Mai multa forta? Masa musculara? Vascularizare mai buna? Pierderea din tesut adipos?

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Bobi!

[Ag. de poliție]



Status: Offline
(since 28-12-2023 22:52)
Joined: 07 Sep 2016
Posts: 4763, Topics: 1195
Location: Vrancea

Reputation: 1040
Votes: 304

 
Post Posted: 06-07-2017, 14:26:42 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Ce greutate ai?
De cat timp faci sala?


Pariuri Sportive | Tournaments | Music Contests

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
raKing
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 03-12-2017 20:26)
Joined: 08 Apr 2017
Posts: 15, Topics: 4
Location: Romania

Reputation: -1.5
Votes: 2

Post Posted: 22-07-2017, 15:18:32 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Bobi! wrote:
Ce greutate ai?
De cat timp faci sala?

14 ani, 60 kg, 1.64
De un an si cateva saptamani.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
NoLIMI[T]

[GFX Designer]



Status: Offline
(since 16-01-2021 03:02)
Joined: 06 Dec 2013
Posts: 596, Topics: 130
Location: In gura lui Punk

Reputation: -44.4
Votes: 102

 
Post Posted: 22-07-2017, 18:03:30 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Da,creatina ajuta la dezvoltarea masei musculare. Nu am mai luat niciun fel de creatina sau proteina din octombrie anul trecut si,cu toate ca masa a mai scazut un pic (mi-ar mai trebui cca. 3-4 kg pentru a ajunge la greutatea ideala inaltimii mele) energia a ramas aceeasi, in sensul ca exercitiile tot cu aceleasi greutati le execut. Insa muncind, voi recupera. -

Nu sunt un adept al suplimentelor nutritive, insa daca esti slabut poti lua o luna, doua, ceva proteine fara ca mai apoi sa renunti la gym.
Dupa cum ti-am spus,de 6 luni nu am mai luat nimic si nici nu voi lua, continuand sa lucrez natural. Proteinele au fost doar la inceput. -
In privina alimentatiei, ce pot sa-ti spun...decat sa respecti cele 3 mese zilnice (eventual sa mai iei si cate o gustare intre ele - ) si sa consumi cca. 2 litri de apa pe zi.

Cat despre celelalte prafuri iti recomand sa nu te atingi de ele fiindca iti distrug metabolismul si ficatul. Majoritatea contin de cateva sute de ori doza z de proteine recomandata.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Bobi!

[Ag. de poliție]



Status: Offline
(since 28-12-2023 22:52)
Joined: 07 Sep 2016
Posts: 4763, Topics: 1195
Location: Vrancea

Reputation: 1040
Votes: 304

 
Post Posted: 23-07-2017, 10:50:03 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Creatina te umfla din primele zile, ~70 % apa in muschi.
Si eu vroiam sa iau creatina, dar iti recomand proteinele.
Sunt mult mai ok, ca tu esti si grasut pentru varsta ta.


Pariuri Sportive | Tournaments | Music Contests

1 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
raKing
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 03-12-2017 20:26)
Joined: 08 Apr 2017
Posts: 15, Topics: 4
Location: Romania

Reputation: -1.5
Votes: 2

Post Posted: 23-07-2017, 21:09:12 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Bobi! wrote:
Creatina te umfla din primele zile, ~70 % apa in muschi.
Si eu vroiam sa iau creatina, dar iti recomand proteinele.
Sunt mult mai ok, ca tu esti si grasut pentru varsta ta.

Proteinele (110-130) le iau din alimentatie, consider ca nu am nevoie de pudra proteica.
Grasut nu sunt, nici slab.
Inainte sa ma apuc de sala eram putin slabut.. 46kg aveam. Nici nu ma asteptam la alteceva, mancam ca o pitipoanca anoroxica. -
De cand cu sala mi-am pus si alimentatia la punct.

In orice caz, mi-am facut un 'stack' de suplimente pe care le consider esentiale.
1. Multivitamine [dupa parera mea, sunt foarte ok chiar si daca nu practici sport. Cele mai importante, in opinia mea.]
2. BCAA [merg destul de mult cu bicla, il folosesc pentru efectul anti-catabolic si cresterea sintezei proteinelor]
3. Creatina [energie, masa, forta]
4. Omega 3 [nu strica.. mananc peste destul de rar]
5. Glutamine + Beta Alanina (in cantitati mai mici, ce-i drept) [refacere mai buna dupa efort, cresterea sintezei proteinelor]

In ultimile 7-8 luni m-am documentat destul de mult in orice tine de fitness, alimentatie & suplimentatie - ma pasioneaza, poate cine stie ce imi rezerva viitorul -




NoLIMI[T] wrote:
Da,creatina ajuta la dezvoltarea masei musculare. Nu am mai luat niciun fel de creatina sau proteina din octombrie anul trecut si,cu toate ca masa a mai scazut un pic (mi-ar mai trebui cca. 3-4 kg pentru a ajunge la greutatea ideala inaltimii mele) energia a ramas aceeasi, in sensul ca exercitiile tot cu aceleasi greutati le execut. Insa muncind, voi recupera. -

Nu sunt un adept al suplimentelor nutritive, insa daca esti slabut poti lua o luna, doua, ceva proteine fara ca mai apoi sa renunti la gym.
Dupa cum ti-am spus,de 6 luni nu am mai luat nimic si nici nu voi lua, continuand sa lucrez natural. Proteinele au fost doar la inceput. -
In privina alimentatiei, ce pot sa-ti spun...decat sa respecti cele 3 mese zilnice (eventual sa mai iei si cate o gustare intre ele - ) si sa consumi cca. 2 litri de apa pe zi.

Cat despre celelalte prafuri iti recomand sa nu te atingi de ele fiindca iti distrug metabolismul si ficatul. Majoritatea contin de cateva sute de ori doza z de proteine recomandata.

Doamne.. -
Chiar daca faci sala cu ajutorul unei pudre proteice, tot naturala e. -
Prin 'prafuri' te referi la proteine? Nu iti distrugi ficatul, si nici metabolismul. -) daca exagerezi cu ele, cel MULT iti pui la treaba sistemul excretor, pentru ca [,] corpul nu face altceva decat sa elimine excesul.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
NoLIMI[T]

[GFX Designer]



Status: Offline
(since 16-01-2021 03:02)
Joined: 06 Dec 2013
Posts: 596, Topics: 130
Location: In gura lui Punk

Reputation: -44.4
Votes: 102

 
Post Posted: 23-07-2017, 21:25:55 | Translate post to: ... (Click for more languages)

raKing wrote:
Doamne.. -
Chiar daca faci sala cu ajutorul unei pudre proteice, tot naturala e. -
Prin 'prafuri' te referi la proteine? Nu iti distrugi ficatul, si nici metabolismul. -) daca exagerezi cu ele, cel MULT iti pui la treaba sistemul excretor, pentru ca [,] corpul nu face altceva decat sa elimine excesul.

Datorita numeroaselor cercetari in domeniu, s-a ajuns la concluzia ca un consum excesiv de proteine poate scadea durata vietii, insa are si efecte negative asupra corpului, cum ar fi afectarea rinichilor si functiei acestora, cresterea nivelului de vitamine B12, pierderi de calciu (cresterea riscului de osteoporoza), cresterea colesterolului sangvin, dar si afectarea dezvoltarii copiilor.

Cat despre creatina, tot ce pot sa-ti zic este ca printre efectele secundare mai grave, trebuie mentionate probleme la nivelul rinichilor, ficatului sau inimii, care apar in urma utilizarii unor cantitati foarte mari de creatina. Repet, aceste dezavantaje pot aparea doar in cazul unui consum excesiv ; Daca iti imparti doza pe parcursul zilei si nu iei toata cantitatea in acelasi timp, scad sansele de a fi afectat de acele simptome negative.

Crede-ma ca nu vorbesc doar ca sa ma aflu in treaba si astea-s informatii pe care le stiu de pe unul dintre cele mai bune site-uri de fitness din Romania + din recomandarile altora. Ai intrebat iar eu ti-am raspuns, desi am impresia ca mi-ai raspuns plin de ironie.
It's your choise. Bafta !

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
raKing
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 03-12-2017 20:26)
Joined: 08 Apr 2017
Posts: 15, Topics: 4
Location: Romania

Reputation: -1.5
Votes: 2

Post Posted: 23-07-2017, 21:42:45 | Translate post to: ... (Click for more languages)

NoLIMI[T] wrote:
raKing wrote:
Doamne.. -
Chiar daca faci sala cu ajutorul unei pudre proteice, tot naturala e. -
Prin 'prafuri' te referi la proteine? Nu iti distrugi ficatul, si nici metabolismul. -) daca exagerezi cu ele, cel MULT iti pui la treaba sistemul excretor, pentru ca [,] corpul nu face altceva decat sa elimine excesul.

Datorita numeroaselor cercetari in domeniu, s-a ajuns la concluzia ca un consum excesiv de proteine poate scadea durata vietii, insa are si efecte negative asupra corpului, cum ar fi afectarea rinichilor si functiei acestora, cresterea nivelului de vitamine B12, pierderi de calciu (cresterea riscului de osteoporoza), cresterea colesterolului sangvin, dar si afectarea dezvoltarii copiilor.

Cat despre creatina, tot ce pot sa-ti zic este ca printre efectele secundare mai grave, trebuie mentionate probleme la nivelul rinichilor, ficatului sau inimii, care apar in urma utilizarii unor cantitati foarte mari de creatina. Repet, aceste dezavantaje pot aparea doar in cazul unui consum excesiv ; Daca iti imparti doza pe parcursul zilei si nu iei toata cantitatea in acelasi timp, scad sansele de a fi afectat de acele simptome negative.

Crede-ma ca nu vorbesc doar ca sa ma aflu in treaba si astea-s informatii pe care le stiu de pe unul dintre cele mai bune site-uri de fitness din Romania + din recomandarile altora. Ai intrebat iar eu ti-am raspuns, desi am impresia ca mi-ai raspuns plin de ironie.
It's your choise. Bafta !

NU exista dovezi ca proteinele afecteaza negativ ficatul sau rinichii.
Stiu despre ce vorbesti. Studiul China a ridicat in slavi afirmatiile cum ca proteinele (2,3,4g/kg. corp) poate influeta, dupa cum si tu 'ai afirmat', aparitia bolilor de rinichi, inima, ficat.
Citez: "este important de mentionat ca raportul in cauza este bazat pe observatii, nu pe un studiu planificat de cercetatori(Studiul China)

Iar ca sa facem apele sa nu mai fie tulbure:

Sanatatea ficatului
Citez: Proteinele prezinta risc pentru sanatatea ficatului cand ai risc crescut de encefalopatie hepatica, o boala a ficatului in care metabolismul proteinelor este alterat, iar aducerea in corp a unor cantitati mari de proteine creste riscurile asociate cu aceasta boala.
In rest, nu exista niciun risc de imbolnavire a ficatului de la proteine, daca esti sanatos.


Sanatatea rinichilor
Citez: In corp exista ceva numit rata de filtrare glomerulara, adica rata cu care un anumit segment din rinichi permite intrarea moleculelor in procesul de purificare care separa sangele de urina. Rata de filtrare glomerulara este privita ca un indicator al functionarii rinichilor, valorile mici fiind vesti proaste.
Declinul ratei de filtrare glomerulara in bolile de rinichi este ireversibil, asa ca mentinerea in valori normale a acestui proces este foarte important.
Cei care deja au boli ale rinichilor trebuie sa reduca consumul de proteine (si daca esti diabetic si nu iti cunosti gradul de neuropatie diabetica este intelept sa vezi un doctor). Este bine si sa fii mereu hidratat. Cu cat mananci mai multe proteine cu atat trebuie sa fii mai hidratat.
Daca esti sanatos nu trebuie sa iti faci griji. Mananca cate proteine vrei; functia rinichilor este de a indeparta deseurile din corp rezultate in urma metabolismului, asa ca proteinele nu sunt o povara pentru ei. Dar si in acest caz este o idee buna sa bei apa proportional cu cate proteine mananci.



Cat despre creatina, e adevarat ca [,] consumul exagerat poate influenta negativ functiile rinichilor. Si aici discutam de cantitati URIASE (+30gr/zi).

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
NoLIMI[T]

[GFX Designer]



Status: Offline
(since 16-01-2021 03:02)
Joined: 06 Dec 2013
Posts: 596, Topics: 130
Location: In gura lui Punk

Reputation: -44.4
Votes: 102

 
Post Posted: 23-07-2017, 21:55:22 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Repet dupa cum am precizat in postul anterior, daca iti imparti doza pe parcursul zilei si nu iei toata cantitatea in acelasi timp, scad sansele de a fi afectat de acele simptome negative.
Astea is deja povesti cu pesti pana la urma, pe site-ul X gasesti informatii contradictorii fata de ce gasesti pe site-ul Y, de aceea prefer sa ma 'retrag' din aceasta discutie fiindca nu o mai scoatem la capat. Ti-am zis punctul meu de vedere si din proprie experienta, desi amandoi avem argumente oarecum diferite. Btw, apreciez ca la varsta ta esti suficient de matur si interesat in legatura cu aceste lucruri. Iti doresc mult succes si poate te vad antrenor de fitness intr-o zi -

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Bobi!

[Ag. de poliție]



Status: Offline
(since 28-12-2023 22:52)
Joined: 07 Sep 2016
Posts: 4763, Topics: 1195
Location: Vrancea

Reputation: 1040
Votes: 304

 
Post Posted: 23-07-2017, 22:00:30 | Translate post to: ... (Click for more languages)

NoLIMI[T] wrote:
raKing wrote:
Doamne.. -
Chiar daca faci sala cu ajutorul unei pudre proteice, tot naturala e. -
Prin 'prafuri' te referi la proteine? Nu iti distrugi ficatul, si nici metabolismul. -) daca exagerezi cu ele, cel MULT iti pui la treaba sistemul excretor, pentru ca [,] corpul nu face altceva decat sa elimine excesul.

Datorita numeroaselor cercetari in domeniu, s-a ajuns la concluzia ca un consum excesiv de proteine poate scadea durata vietii, insa are si efecte negative asupra corpului, cum ar fi afectarea rinichilor si functiei acestora, cresterea nivelului de vitamine B12, pierderi de calciu (cresterea riscului de osteoporoza), cresterea colesterolului sangvin, dar si afectarea dezvoltarii copiilor.

Cat despre creatina, tot ce pot sa-ti zic este ca printre efectele secundare mai grave, trebuie mentionate probleme la nivelul rinichilor, ficatului sau inimii, care apar in urma utilizarii unor cantitati foarte mari de creatina. Repet, aceste dezavantaje pot aparea doar in cazul unui consum excesiv ; Daca iti imparti doza pe parcursul zilei si nu iei toata cantitatea in acelasi timp, scad sansele de a fi afectat de acele simptome negative.

Crede-ma ca nu vorbesc doar ca sa ma aflu in treaba si astea-s informatii pe care le stiu de pe unul dintre cele mai bune site-uri de fitness din Romania + din recomandarile altora. Ai intrebat iar eu ti-am raspuns, desi am impresia ca mi-ai raspuns plin de ironie.
It's your choise. Bafta !

Nu vorbesti sa te afli in treaba?
http://www.bzv.ro/ce-se-intampla-daca-consumi-proteine-in-exces-22362


Pariuri Sportive | Tournaments | Music Contests

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
NoLIMI[T]

[GFX Designer]



Status: Offline
(since 16-01-2021 03:02)
Joined: 06 Dec 2013
Posts: 596, Topics: 130
Location: In gura lui Punk

Reputation: -44.4
Votes: 102

 
Post Posted: 23-07-2017, 22:02:33 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Bobi! wrote:
Nu vorbesti sa te afli in treaba?
http://www.bzv.ro/ce-se-intampla-daca-consumi-proteine-in-exces-22362

Nu, nu vorbesc sa ma aflu in treaba. Dupa cum am precizat si mai devreme, acestea sunt informatii luate de pe alte site-uri pe care eu personal le-am urmat si le recomand mai departe. Nu am pus sursa pentru a nu se considera reclama, insa daca e permis adaug cu cea mai mare placere.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Bobi!

[Ag. de poliție]



Status: Offline
(since 28-12-2023 22:52)
Joined: 07 Sep 2016
Posts: 4763, Topics: 1195
Location: Vrancea

Reputation: 1040
Votes: 304

 
Post Posted: 23-07-2017, 23:16:26 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Pai nu e nevoie sa vorbesti cu citate de pe n siteuri, omul a cerut parerea fiecarui om despre aceste suplimente, daca e bine sau nu e bine sa consume, daca sunt bune sau nu, creste sau nu masa musculara, etc. Ca asa cauta si el pe net si nu mai deschidea un topic special pentru asta ceva

Pariuri Sportive | Tournaments | Music Contests

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
NoLIMI[T]

[GFX Designer]



Status: Offline
(since 16-01-2021 03:02)
Joined: 06 Dec 2013
Posts: 596, Topics: 130
Location: In gura lui Punk

Reputation: -44.4
Votes: 102

 
Post Posted: 24-07-2017, 12:02:03 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Ce nu intelegi din ?:
Code:
pe care eu personal le-am urmat si le recomand mai departe.

Exact la fel eram si eu, intrebam in stanga si in dreapta iar majoritatea mi-au recomandat site-urile respective si astfel, tinand cont de informatiile de acolo si urmandu-le, am vazut intr-adevar o evolutie, de aceea le recomand si eu mai departe. Prea multa discutie si sfaturi putine, o zi buna.


Reputatie gratis
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
ninjaboy

[Retired ]



Status: Offline
(since 16-01-2023 18:34)
Joined: 04 Jul 2016
Posts: 5606, Topics: 752
Location: Retired 4 a long time !

Reputation: 20.1
Votes: 413

 
Post Posted: 24-07-2017, 12:07:12 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Lei, ce-ați stat sa scrieți waaa.
Wa Bobi , tu faci sala bajatu'?
Ce știu eu este ca Proteinele (Prafurile) nu te afecteazã cu nimic, și eu iau, in fiecare sãptãmâna.
Și nu am probleme, bag câte 2-3 pahare (amestecate, un fel de shake). Și nu au nici un fel de efecte negative.
Acuma depinde și de organism....cum iei și cât iei....

1 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Bobi!

[Ag. de poliție]



Status: Offline
(since 28-12-2023 22:52)
Joined: 07 Sep 2016
Posts: 4763, Topics: 1195
Location: Vrancea

Reputation: 1040
Votes: 304

 
Post Posted: 24-07-2017, 13:17:26 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Eu fac demult sală boss -.
Corect, proteinele le prepari direct în shaker, nu pahar, şi pui 2-3 cupe, depinde cât de mare e shaker-ul.
Cât despre efectele negative, numai căcaturi sunt scrise pe net, total fals. Proteinele sunt bune chiar şi fără sală, sursă de vitamină. Le poți lua şi din alimentație, dar cât poți mânca?


Pariuri Sportive | Tournaments | Music Contests

1 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Politics & Social  
Go to page 1, 2  Next    


The time now is 28-03-2024, 22:50:28
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x