User
Pass
2FA
 
 

Heads UP!

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> WOW -> Romanian
Author Message2424
Apathy
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 19-09-2011 17:48)
Joined: 29 Jun 2011
Posts: 282, Topics: 31
Location: Romania

Reputation: 14.9
Votes: 18

Post Posted: 05-07-2011, 02:28:26 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Salut , in postul asta va aduc la cunostinta despre un trade-scam care se face pe server. Am picat in el o data si au mai incercat cel putin 10 insi sa ma pacaleasca astfel. Ii acord credit primului scamer care a facut chestia asta , dar acum sunt prea multi copycats si cine nu e atent isi ia teapa.

Itemul Blood Queen Crimson Choker (neck) seamana la icon cu mai multe gemuri ieftine (200 gold) , dar si numele unor gemuri sunt asemanatoare cu acest item (incep cu B , au 3-4 cuvinte etc.). Ce vor incerca unii playeri sa faca este sa va lase la pret de obicei (itemul costa 100k ++) ca sa va atraga in plasa apoi va arata itemul in trade si dupa ce ati pus suma sau itemul cu care vreti sa incheiati afacerea , scamerul schimba itemul rapid , inainte de trade. Stiu ca majoritatea va prindeti si verificati , dar nu toti. HF!

EDIT:
"Daca cineva nu intelege cum as putea sa nu observ ca obiectul a fost schimbat ,pot spune ca este exact rezultatul unui trade scam care se bazeaza pe metoda euristicii reprezentativitatii, (tendinta de a presupune ca, daca ceva seamana cu un membru al unei anumite categorii,acel ceva face parte din categoria respectiva, indiferent de datele aflate la indemana.)
Aici este vorba de doua iteme cu acelasi icon si cu nume apropiat."

Alexx ...e psihologie de clasa a 10-a : euristica.



Last edited by Apathy on 06-07-2011, 17:34:18; edited 1 time in total
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
alexx_fth

[Maniac]



Status: Offline
(since 21-04-2023 19:53)
Joined: 12 Mar 2010
Posts: 1036, Topics: 108
Location: Bucuresti

Reputation: 188
Votes: 123

    Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 05-07-2011, 08:31:07 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Apathy wrote:
Salut , in postul asta va aduc la cunostinta despre un trade-scam care se face pe server. Am picat in el o data si au mai incercat cel putin 10 insi sa ma pacaleasca astfel. Ii acord credit primului scamer care a facut chestia asta , dar acum sunt prea multi copycats si cine nu e atent isi ia teapa.

Itemul Blood Queen Crimson Choker (neck) seamana la icon cu mai multe gemuri ieftine (200 gold) , dar si numele unor gemuri sunt asemanatoare cu acest item (incep cu B , au 3-4 cuvinte etc.). Ce vor incerca unii playeri sa faca este sa va lase la pret de obicei (itemul costa 100k ++) ca sa va atraga in plasa apoi va arata itemul in trade si dupa ce ati pus suma sau itemul cu care vreti sa incheiati afacerea , scamerul schimba itemul rapid , inainte de trade. Stiu ca majoritatea va prindeti si verificati , dar nu toti. HF!



E o vb pe la noi...nu e prost cel care cere,e prost cel care da....tu cand faci un trade uite-te ce iti pune ala acolo...nu te uita doar la imaginea itemului


[


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
sundaysfantasy

[The Human Equation]



Status: Offline
(since 16-10-2018 18:20)
Joined: 16 Apr 2010
Posts: 6776, Topics: 210
Location: Romania

Reputation: 645.8
Votes: 55

 
Post Posted: 05-07-2011, 09:26:52 | Translate post to: ... (Click for more languages)

si mai e o vorba: fom me once, shame on you, fool me twice, shame on me.
in orice caz, daca aveti dovezi, indivizii respectivi or sa fie banati.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
zmR

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 30-06-2022 14:54)
Joined: 15 Jul 2010
Posts: 460, Topics: 51
Location: Romania

Reputation: 197.5
Votes: 30

 
Post Posted: 05-07-2011, 09:48:10 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Sau alta smecherie a lor,de exemplu tu vinzi un item cu 75000 gold. Respectivul iti da trade,pune 75000 gold,iar in ultima secunda taie un 0 de la sfarsit. De aceea e bine sa verifici de 2 ori itemul pe care il dai/iei la trade,cat si suma respectiva.

Pepene's Return - by zmR

Antynya - Skinny love

zmR - Gravity

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Padurarul

[Ponyfag]



Status: Offline
(online 2 days ago)
Joined: 16 Jun 2011
Posts: 11086, Topics: 76
Location: Shitpost city

Reputation: 652.4
Votes: 169

Post Posted: 05-07-2011, 09:49:12 | Translate post to: ... (Click for more languages)

sundaysfantasy wrote:
in orice caz, daca aveti dovezi, indivizii respectivi or sa fie banati.


DACA aveti dovezi...buna asta. Destul de ingenioasa metoda de scam

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
alexx_fth

[Maniac]



Status: Offline
(since 21-04-2023 19:53)
Joined: 12 Mar 2010
Posts: 1036, Topics: 108
Location: Bucuresti

Reputation: 188
Votes: 123

    Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 05-07-2011, 10:52:40 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Padurarul wrote:
sundaysfantasy wrote:
in orice caz, daca aveti dovezi, indivizii respectivi or sa fie banati.


DACA aveti dovezi...buna asta. Destul de ingenioasa metoda de scam



da dar si irl se fac smenarii....si e vina celui care nu deschide ochii....dar ma rog regulile serverului...eu continui sa cred ca e vina celui tepuit nu a teparului


[


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
cypyy
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 30-09-2011 15:01)
Joined: 03 Oct 2010
Posts: 971, Topics: 18
Location: Sibiu

Reputation: 106.8
Votes: 29

 
Post Posted: 05-07-2011, 14:58:42 | Translate post to: ... (Click for more languages)

ATENTIE: Pierdut ponei de rasa (nu e roz).
Raspunde la numele: Cheerilee
E micutz si frumos cu o coama alba de iti pica ochii. Feel the awesomeness.
Poza: http://hedweb.com/animimag/cool-pony.jpg

on: a incercat cineva mai demult sa`mi dea plasa cu motoreta :< am zis ca o vand cu 40 000 am pus motoru la trade si el inainte sa dea accept a taiat repede un 0 de acolo crezand ca ma face
l`am amenintat ca vorbesc cu un gm daca nu pune toata suma si s`a ars imediat . in final i`am vandut motoru toata lumea fericita
acu gasiti`mi poneiu


http://www.youtube.com/user/cypyy2 <- o hy

http://www.freakz.ro/forum/Cel-mai-shaman-imba-t96651.html - win.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Pass

[Сов]



Status: Offline
(since 13-07-2014 17:37)
Joined: 30 Sep 2010
Posts: 382, Topics: 17
Location: Romania

Reputation: 89.8
Votes: 19

 
Post Posted: 05-07-2011, 15:37:27 | Translate post to: ... (Click for more languages)

[quote="cypyy"]ATENTIE: Pierdut ponei de rasa (nu e roz).
Raspunde la numele: Cheerilee
E micutz si frumos cu o coama alba de iti pica ochii. Feel the awesomeness.
Poza: http://hedweb.com/animimag/cool-pony.jpg

dute pana la padurarul la ferma vezi daca nu e acolo

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Padurarul

[Ponyfag]



Status: Offline
(online 2 days ago)
Joined: 16 Jun 2011
Posts: 11086, Topics: 76
Location: Shitpost city

Reputation: 652.4
Votes: 169

Post Posted: 05-07-2011, 15:40:58 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Pass wrote:

dute pana la padurarul la ferma vezi daca nu e acolo


Vezi ca si eu fac scam ...iti vand un magar vopsit in roz pe post de ponei -

ON : Cascati ochii cand faceti trade si sa faceti poze inainte / dupa tranzactie in caz ca nu cunoasteti persoana respectiva.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> WOW -> Romanian  


The time now is 29-04-2024, 19:20:59
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x