User
Pass
2FA
 
 

PLACA VIDEO
Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next    
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Hardware
Author Message10925
Apathy
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 19-09-2011 17:48)
Joined: 29 Jun 2011
Posts: 282, Topics: 31
Location: Romania

Reputation: 14.9
Votes: 18

Post Posted: 19-09-2011, 18:58:05 | Translate post to: ... (Click for more languages)



40k Warhammer - full (FPS in colt) -cu particle density (scade FPS - am dat cu ciocanu in pamant)



40k Warhammer - fara Vsync , cu shadow medium , restul high (ca mai este doar optiunea low ) si tot selectat.



40k Warhammer - Fara Vsync , cu shadow low , grafic low ...in battle ...am ajuns la maxim FPS admis de monitor (dupa cum scrie pe cartea lui tehnica , nu ar trebui sa duca mai mult de 60 FPS)

Asta e tot ce pot sa va arat , la ultimul joc pe care il am in PC...

Stiu ca nu e GTA4 , ca e mai bine optimizat decat GTA4 ...dar am vazut acelasi joc pe laptopul de care am spus mai sus (i5 , 2gb video ,4 gb ram) , la low , 30 si ceva de fps nu depasea 40.

Facut in game cu Fraps. Cu acelasi program , GTA4 50 FPS fara Vsync , atat am vazut cu ochii mei fraps ... pe high , nu am ajuns in 60 , nu am scazut cu mult sub 50 , deci o medie de 50 (cel mau mult timp asta vedeam cu acest program).
Nu stiu ce pare atat de extraordinar ... Dupa cum vedeti in a 2-a imagine , FPS-ul fara Vsync e mai mare , shadow-ul nu cred ca face diferenta.
Pentru cine zicea nu stiu ce mai sus ca imi pun bete in roate comparand cu un laptop , nu eu am facut-o ci VM facea aceasta comparatie...nu m-am contrazis nici o secunda , voi credeti ca trebuie sa aveti placi de miliarde de lei si procesoare la fel ca sa joci un amarat de joc de prin 2008 sau din ce an mai era .

EDIT:
vorbiti prostii si va credeti experti ca bagati 7 programe cu denumiri dubioase si va plangeti de diferenta de 5-10 fps.
Il mai vad si pe koltzu asta care e expert si pe VM care de asemeni nu stie decat sa vorbeasca despre ce a vazut si el pe forumuri , si isi lauda laptopul de 400 lire.
Pe de alta parte e logic ca ai 50 fps cu nu-stiu-ce placa video de 1000 ron, cand runezi in background 7 programe si 15 filme deodata pe windows vista sau windows 7 care iti mananca toate resursele ...have fun, nu mai postez pe aici ca incerci sa ajuti un om , te ia unu de prost si uite asa te gankeaza zece prieteni. -rep dati, + rep cand primesti un sfat ok-ish, cand iti fac o signature pe care ti-o pui pe forum ,sau cand citesti un tutorial facut calumea , muncit cateva ore nu dai , ca na ...asa e cu expertii, stiu doar sa te ia la p**a.
Singurii care misca pe aici sunt revox , si malpraxis (pe la sectiunea sanatate) ca in rest doar arfe , figuri si smecherii ca esti admin/gm sau ca ai fost.

SCUZE CA TI-AM UMPLUT POSTUL CU RAHATURILE ASTEA. IGNORANCE IS BLISS , have a nice day.


"Detectoarele de metal te aproba,esti o fiara!" & Watch it burn!




Last edited by Apathy on 19-09-2011, 19:10:56; edited 1 time in total
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
VM

[HITLER]



Status: Offline
(since 15-04-2017 08:30)
Joined: 12 Mar 2010
Posts: 2252, Topics: 95
Location: Germany

Reputation: 173.8
Votes: 34

Post Posted: 19-09-2011, 18:58:17 | Translate post to: ... (Click for more languages)

850-ul e un athlon redenumit ... 955-ul pe langa L3 cache mai are si multiplicatorul deblocat pentru vreo 20 de RON in plus. Intradevar consuma mai mult ... daca asta e un impediment major sa cumpere 850.
LE: is ieftine .. deaia le recomand .. si nu-s chiar asa proaste.
6770 e un best buy in banii aia .. nu prea inteleg de ce ii tampita ..



Last edited by VM on 19-09-2011, 19:06:05; edited 1 time in total
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
revox

[Psychotic]



Status: Offline
(since 13-03-2023 07:43)
Joined: 11 Mar 2008
Posts: 9596, Topics: 492
Location: Romania

Reputation: 2911.8
Votes: 328

Post Posted: 19-09-2011, 19:05:27 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Va rog frumos nu mai vorbiti daca nu stiti despre ce este vorba.

http://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=AMD+Phenom+II+X4+850

http://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=AMD+Phenom+II+X4+955

Ba CONTEAZA foarte mult. Performata este 99% asemanatoare.


Apathy, termina odata cu 50 fps cu placa aia video si toate pe high sau ce zici tu acolo. Deja devine penibilia treaba si esti enervant. Bine, ai 101 fps in gta4. Ce vrei sa dovedesti?

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
VM

[HITLER]



Status: Offline
(since 15-04-2017 08:30)
Joined: 12 Mar 2010
Posts: 2252, Topics: 95
Location: Germany

Reputation: 173.8
Votes: 34

Post Posted: 19-09-2011, 19:07:15 | Translate post to: ... (Click for more languages)

In frecvente stock .. un BE il duci in 4 GHz.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
revox

[Psychotic]



Status: Offline
(since 13-03-2023 07:43)
Joined: 11 Mar 2008
Posts: 9596, Topics: 492
Location: Romania

Reputation: 2911.8
Votes: 328

Post Posted: 19-09-2011, 19:13:11 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Asa si? Toti vorbiti de oc fara sa stiti prea multe despre el. Aveti impresia ca oc va aduce sute de fps in plus.
Am BE(3.0ghz stoc) si l-am dus in 3.9ghz cu voltajele putin ridicate. Si am castigat ~5-8fps in anumite jocuri, am mai castigat 10*C in idle si 15 in jocuri. Si temeraturi mai ridicate la placa de baza.
Plus consum mai mare.
Explica-mi tu mie ce am rezolvat? Vrei sa-mi spui tu mie ca ochiul uman observa diferenta aia de 5-8 fps?

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
VM

[HITLER]



Status: Offline
(since 15-04-2017 08:30)
Joined: 12 Mar 2010
Posts: 2252, Topics: 95
Location: Germany

Reputation: 173.8
Votes: 34

Post Posted: 19-09-2011, 19:16:17 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Raman la parerea ca e mai future-proof un BE. Poate in 1-2 ani o sa se simta mai tare diferenta de 700-800 Mhz. Si mai termina cu atitudinea asta de atotstiutor. Eu i-am dat o sugestie. Puteai sa ii dai o sugestie fara sa te legi de mine ca nu are sens..
@ apaty: nu-i de 400 de lire .. ii de 750 de euro -



Last edited by VM on 19-09-2011, 19:19:39; edited 2 times in total
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
koltzu
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 24-10-2013 15:18)
Joined: 24 Oct 2006
Posts: 6632, Topics: 170
Location: Romania

Reputation: 847.9
Votes: 94

 
Post Posted: 19-09-2011, 19:16:41 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Apathy wrote:

Il mai vad si pe koltzu asta care e expert

Sunt, problem?
Apathy wrote:
te ia unu de prost si uite asa te gankeaza zece prieteni. -rep dati, + rep cand primesti un sfat ok-ish, cand iti fac o signature pe care ti-o pui pe forum ,sau cand citesti un tutorial facut calumea , muncit cateva ore nu dai , ca na ...asa e cu expertii, stiu doar sa te ia la p**a.
Singurii care misca pe aici sunt revox , si malpraxis (pe la sectiunea sanatate) ca in rest doar arfe , figuri si smecherii ca esti admin/gm sau ca ai fost.

SCUZE CA TI-AM UMPLUT POSTUL CU RAHATURILE ASTEA. IGNORANCE IS BLISS , have a nice day.


Pleaca ma cu influentele tale de VoV de aici, crezi ca ne doare pe noi daca am fost sau e vreo unul de ceva lolrank atat timp cat rasare unul ca tine si vorbeste biscuiti. Daca te contrazice cineva gata, sunt oameni de nimic. revox nu te-a bagat in seama pentru ca el s-a obisnuit cu toti pseudo-expertii ca si tine care a tinut maxim 3 procesoare si 4 placi video in mana si-si da cu pererea.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
revox

[Psychotic]



Status: Offline
(since 13-03-2023 07:43)
Joined: 11 Mar 2008
Posts: 9596, Topics: 492
Location: Romania

Reputation: 2911.8
Votes: 328

Post Posted: 19-09-2011, 19:21:18 | Translate post to: ... (Click for more languages)

In 1-2 ani BE ala o sa fie oale si ulcele. Tehnologia se degradeaza de azi pe maine.
Explica-mi gandirea ta de viitor ca eu nu o inteleg.
Bun, iei 955.. putin mai scump si consuma mai mult. Faci oc, consuma si mai mult si va avea si temperaturi mai mari => iti trebuie un cooler nou(cel stoc nu va mai face fata). Alti bani dati (cel putin 100lei). Ca sa castigi 10fps prin absurd.
Ti se pare o investitie cu cap?

Ca si death care are acum sandy si vrea sa schimbe platforma cu ivy cand apare. Dai 4000lei pe un pc acum.. si in 6 luni mai dai inca 1500 ca ti s-a pus pata sa ai cea mai noua tehnologie. Explicati-mi rostul banilor astia dati. Sunteti milionari?

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Apathy
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 19-09-2011 17:48)
Joined: 29 Jun 2011
Posts: 282, Topics: 31
Location: Romania

Reputation: 14.9
Votes: 18

Post Posted: 19-09-2011, 19:28:49 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Kiss-*** prost ce esti , nu te-am vazut sa dai un sfat calumea ...peste tot unde vad koltzu si VM vad ***** , insulte si idei/sfaturi luate de pe alte forumuri doar ca sa fii in treaba , nicidecum ceva original sau o idee/recomandare personala, in nici un caz ceva bun si concret.
Date-n pana mea cu experienta ta , nu toti is prosti , doar ca mi-am format o parere despre tine si VM.
Nu stiu la ce ***** de facultate de informatica esti ...dar ramai la programare , asta e impresia pe care mi-o dai , soarec de laborator ultra-expert cu impresii si teorie in cap , doar atat.
Nu cred ca ai testat tu , ai vazut tu sau ai facut tu nu-stiu-ce minuni , ce am vazut pe la alte posturi ai o porcarie de PC , dar tu "cunosti" o anumita componenta dupa un REVIEW pe net sau dupa ce a spus
x-ulescu ...mda , ce sa zic , nu 10 neoane colorate sunt importante la un PC.

Si mai e o chestie , daca ma credeai prost de tot , nici nu imi acordai atentie , dar te freaca gandu ca poate-poate esti si tu prost si nu ai dreptate 100% ,altfel nu se explica exclusivitatea asta.

@VM daca tu esti dobitoc sa dai 750 euro pe prostia aia de laptop , asta e frate. In UK e ~400 lire , in Italia e 550+ euro , in romania e 4000 ron.... stiu asta pentru ca mi s-au spus preturile din acele locatii , clar si direct , dupa magazine / reviste. Aceeasi configuratie i5 / 4 GB ( +1 slot free) / 2gb video card ...iar i7-ul era putin mai scump , dar nu exagerat.


 
Staff message (Levier):
 
+2 warnuri. Bravo, mai insulta ca-ti mai dau warnuri.



"Detectoarele de metal te aproba,esti o fiara!" & Watch it burn!




Last edited by Apathy on 19-09-2011, 19:35:18; edited 1 time in total
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
VM

[HITLER]



Status: Offline
(since 15-04-2017 08:30)
Joined: 12 Mar 2010
Posts: 2252, Topics: 95
Location: Germany

Reputation: 173.8
Votes: 34

Post Posted: 19-09-2011, 19:33:57 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Depinde unde castigi acei 10 fps .. 25-35 sau 50-60. In primul caz castigul ar fi vizibil. E mai ieftin sa cumperi un cooler custom decat un proc nou+ MB noua. Eu i-am recomandat 955 + AM3+. Sunt avantaje si dezavantaje .. poate nu o sa aiba peste un an bani de o platforma noua si prefera un OC(cpu+gpu) pentru niste performante in plus. Eu cu OC la GPU am castigat 10 fps-uri in Far Cry 2 pe maxed out settings de exemplu. Diferenta semnificativa de la 30 la 40 FPS-uri.

@ revox : pai asta e evident .. eu am generalizat presupunand ca placa e destul de puternica



Last edited by VM on 19-09-2011, 19:45:36; edited 1 time in total
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
revox

[Psychotic]



Status: Offline
(since 13-03-2023 07:43)
Joined: 11 Mar 2008
Posts: 9596, Topics: 492
Location: Romania

Reputation: 2911.8
Votes: 328

Post Posted: 19-09-2011, 19:38:32 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Calm... lasati cearta ca nu rezolvati nimic. Fiecare are ideilesi parerile lui in functie de experienta. Si multi nu realizeaza ca sunt altii mai experimentati.

O vorba inteleapta " Pana nu esti mic nu ajungi mare". -
Asa ca.. usor cu certurile.


@ vm ai uitat sa pui in calcul placa video. Daca nu exista efectul de bottleneck de unde mai castigi tu 10fps? Eu pot sa castig 10 fps ca am 5870 care e un monstrulet pe un cpu mai slabu. Dar daca ai cpu mai bun, de unde iei tu alea 10fps? Cu cat este mai echilibrat sau cpu mai bun. Cu atat castigi mai putine fps sau deloc.
Este un raport intre suta de mhz si efectul de bottleneck care nu-ti garanteaza ca o sa castigi fps-urile alea. Eu am dat exemplu subiectiv pe cazul meu. Tu ai generalizat pe cazul meu ceea ce este extrem de fals.


l.e. nu este evident ca majoritatea nu isi permit sa cumpere o placa video cu mult mai buna decat cpu. Un 90% din cazuri mai slaba.



Last edited by revox on 19-09-2011, 19:52:11; edited 1 time in total
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
koltzu
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 24-10-2013 15:18)
Joined: 24 Oct 2006
Posts: 6632, Topics: 170
Location: Romania

Reputation: 847.9
Votes: 94

 
Post Posted: 19-09-2011, 19:40:13 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Apathy wrote:
Kiss-*** prost ce esti , nu te-am vazut sa dai un sfat calumea ...peste tot unde vad koltzu si VM vad ***** , insulte si idei/sfaturi luate de pe alte forumuri doar ca sa fii in treaba , nicidecum ceva original sau o idee/recomandare personala, in nici un caz ceva bun si concret.
Date-n pana mea cu experienta ta , nu toti is prosti , doar ca mi-am format o parere despre tine si VM.
Nu stiu la ce ***** de facultate de informatica esti ...dar ramai la programare , asta e impresia pe care mi-o dai , soarec de laborator ultra-expert cu impresii si teorie in cap , doar atat.

You're just mad, cheer up, intotdeauna or sa existe oameni mai buni decat tine in anumite domenii
Apathy wrote:

Nu cred ca ai testat tu , ai vazut tu sau ai facut tu nu-stiu-ce minuni , ce am vazut pe la alte posturi ai o porcarie de PC , dar tu "cunosti" o anumita componenta dupa un REVIEW pe net sau dupa ce a spus

>Implying ca nu am lucrat o gramada de vreme in service-uri de computere unde apareau de la pocnitoare marca '98 pana la rachete de 5000+ lei cu biosul spart pentru ca WOLOLOL ALA A FACUT UPDATE SI NU A STIUT SA-L FINALIZEZE. Nu ma intelege gresit, nu lucram la chestii gen dc-shop unde nu stiu aia ce e ala cablu S-ATA. La rachetele unde carora le era dus BIOS-ul le ardeam placa de baza cu starter-ul de la bricheta [stii tu, the spark thingy], organizam programe de buy-back 'adhoc' daca nu aveam componenta necesara, nu eram nici hoti, stiam si sa ne comportam cu clientul si sa ii inspiram si incredere.
Apathy wrote:

Si mai e o chestie , daca ma credeai prost de tot , nici nu imi acordai atentie , dar te freaca gandu ca poate-poate esti si tu prost si nu ai dreptate 100% ,altfel nu se explica exclusivitatea asta.

Vad ca nu ai observat felul meu de a fi, eu ma leg de oameni pentru ca asta fac, dar nu incep sa arunc cu topoare-n ei si sa ii jignesc, eu incerc sa-i aduc pe calea cea dreapta, ma consider un Mesia.

Amu' hai gata, ca nu vreau sa te am pe constiinta.



Last edited by koltzu on 19-09-2011, 19:51:35; edited 3 times in total
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Apathy
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 19-09-2011 17:48)
Joined: 29 Jun 2011
Posts: 282, Topics: 31
Location: Romania

Reputation: 14.9
Votes: 18

Post Posted: 19-09-2011, 19:46:20 | Translate post to: ... (Click for more languages)

koltzu wrote:
Apathy wrote:
Kiss-*** prost ce esti , nu te-am vazut sa dai un sfat calumea ...peste tot unde vad koltzu si VM vad ***** , insulte si idei/sfaturi luate de pe alte forumuri doar ca sa fii in treaba , nicidecum ceva original sau o idee/recomandare personala, in nici un caz ceva bun si concret.
Date-n pana mea cu experienta ta , nu toti is prosti , doar ca mi-am format o parere despre tine si VM.
Nu stiu la ce ***** de facultate de informatica esti ...dar ramai la programare , asta e impresia pe care mi-o dai , soarec de laborator ultra-expert cu impresii si teorie in cap , doar atat.

You're just mad, cheer up, intotdeauna or sa existe oameni mai buni decat tine in anumite domenii
Apathy wrote:

Nu cred ca ai testat tu , ai vazut tu sau ai facut tu nu-stiu-ce minuni , ce am vazut pe la alte posturi ai o porcarie de PC , dar tu "cunosti" o anumita componenta dupa un REVIEW pe net sau dupa ce a spus

>Implying ca nu am lucrat o gramada de vreme in service-uri de computere unde apareau de la pocnitoare marca '98 pana la rachete de 5000+ lei cu biosul spart pentru ca WOLOLOL ALA A FACUT UPDATE SI NU A STIUT SA-L FINALIZEZE. Nu ma intelege gresit, nu lucram la chestii gen dc-shop unde nu stiu aia ce e ala cablu S-ATA. La rachetele unde carora le era dus BIOS-ul le ardeam placa de baza cu starter-ul de la bricheta [stii tu, the spark thingy], organizam programe de buy-back 'adhoc' daca nu aveam componenta necesara, nu eram nici hoti, stiam si sa ne comportam cu clientul si sa ii inspiram si incredere.
Apathy wrote:

Si mai e o chestie , daca ma credeai prost de tot , nici nu imi acordai atentie , dar te freaca gandu ca poate-poate esti si tu prost si nu ai dreptate 100% ,altfel nu se explica exclusivitatea asta.

Vad ca nu ai observat felul meu de a fi, eu ma leg de oameni pentru ca asta fac, dar nu incep sa arunc cu topoare-n ei si sa ii jignesc, eu incerc sa-i aduc pe calea cea dreapta, ma consider un Mesia.

Amu' hai gata, ca nu vreau sa te am pe constiinta.


W/E dude , stai sa cer providerului sa taie accesul la freakz.ro pentru ca o sa imi tai venele ...asta e urmatorul pas. Sper ca imi intelegi sarcasmul.
Degeaba incerci sa pari interesant si sa vorbesti mai decent la inceput daca la final iti bati p**a.
Bravo tie , realizarile tale nu imi aduc mie paine pe masa , respect oricum faptul ca stii sa cand sa pui al 2-lea "i" la cuvintele care necesita acest lucru , in rest ...esti dezamagitor spre final.


"Detectoarele de metal te aproba,esti o fiara!" & Watch it burn!


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
koltzu
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 24-10-2013 15:18)
Joined: 24 Oct 2006
Posts: 6632, Topics: 170
Location: Romania

Reputation: 847.9
Votes: 94

 
Post Posted: 19-09-2011, 19:52:29 | Translate post to: ... (Click for more languages)


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Canabis

[i love Haters]



Status: Offline
(since 28-12-2016 18:11)
Joined: 12 Aug 2010
Posts: 2615, Topics: 35
Location: SpawnZone

Reputation: 172.4
Votes: 20

   
Post Posted: 19-09-2011, 19:57:27 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Da nu stiu ce va certati atata, omul ala, omul acela modest a facut un topic sa ceara un sfat. Ce primeste in schimb, niste useri care se cearta ca si þaþele si un wishlist pe aici pe acolo ascunse intre 10 randuri de "nvidia mai bun ca si ati" si invers,
@ recomandarea mea e asta http://www.pcgarage.ro/placi-video/vtx3d/radeon-hd5670-512mb-ddr5-128-bit-v2/ , nu comentam ca x e mai bun ca y, asta e recomandarea, daca nu va convine e problema voastra

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID

  Topic locked


Topic is closed, you cannot post any messages in it anymore




 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Hardware  
Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next    


The time now is 13-05-2024, 00:19:19
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x