User
Pass
2FA
 
 

Protection Paladin PvE
Go to page 1, 2  Next    
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> WOW -> Cataclysm
Author Message14631
Raster

[ACNA]



Status: Offline
(since 02-09-2016 09:51)
Joined: 24 Feb 2011
Posts: 5377, Topics: 210
Location: In my mind palace

Reputation: 765.4
Votes: 81

     
Post Posted: 10-04-2012, 18:40:29 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Index





Talents




Se poate folosi in-game script-ul urmator pentru a se pune automat punctele unde trebuie:
Code:
/run t,p,a={2,13,22,32,41,53,83,91,102,112,121,132,141,151,162,171,182,193,201,1,3,23,32,53,}SetPreviewPrimaryTalentTree(t[1],GetActiveTalentGroup())for i=1,#t do a=t[i]if a<9 then p=a else AddPreviewTalentPoints(p,floor(a/10),a%10)end end


Ar mai fi cateva 'build-uri' dar nu o sa le pun aici pentru ca le consider complet nefolositoare, acesta fiind cel mai bun dintre ele.

Glyphs




Prime

Glyph of Judgement
Glyph of Shield of the Righteous
Glyph of Hammer of the Righteous

Major

Glyph of Focused Shield
Glyph of Holy Wrath
Glyph of the Ascentic Crusader

Minor

Neimportant, puteti pune orice (nu ca ati avea de unde alege de altfel).

Abilitati/Rotatie/Pull


Sealul folosit este Seal of Truth care trebuie sa fie in permanenta on, de asemenea inainte de a face pull (a lua aggro la boss/mob sau a incepe lupta) asigurati-va ca aveti Righteous Fury
pe voi.
Hand of Reckoning numai da damage cum se intampla pe WOTLK asa ca incepem cu Judgement (doar avem Improved Judgement) sau cu Avenger's Shield.
O rotatie propriu-zisa dupa aceea nu exista, doar prioritati:
Shield of the Righteous (Doar la 3 Holy Power) - Crusader Strike/Hammer of the Righteous - Avenger's Shield - Hammer of Wrath - Judgement - Holy Wrath

Cooldown-uri


Ardent Defender - vechea pasiva de pe WOTLK a devenit acum un cooldown pentru paladin.
Divine Protection - de asemenea a suferit niste modificari fata de WOTLK, numai pune debuff-ul Forbearance dar nici numai e la fel de puternic, reducand damage-ul doar cu 20%.
Divine Guardian - folositor la majoritatea bossilor.
Guardian of Ancient Kings - reduce damage-ul primit cu 50% pentru 12 secunde.
Divine Shield - folositor pentru a scapa de anumite debuff-uri, cu macro-ul corespunzator, sau pentru a nu muri in unele situatii.
Lay on Hands - te ajuta sa nu mori.

Informatii despre cum/cand sa le folosim se gasesc mai jos.

Stats


Strenght

Strenght-ul numai genereaza Block, dar 25% din strenght este convertit in parry (@85 176.1 parry rating = 1% parry).

Stamina

Mareste health pool-ul ("viata") care la randul lui este folositor pentru Vengeance o noua passiva adaugata tuturor claselor ce pot tanka (pe specul de tank) care mareste attack power-ul cu 5% la fiecare hit primit pana la un maxim de 10% din health pool.

Mastery

Din mastery paladinul protection primeste block prin Divine Bulwark, mai exact 2.25% block pentru fiecare punct de mastery.

Hit

Hit rating-ul reduce sansa de a da miss cu abilitatile, cap-ul este de 8% sau 961 hit rating (841 pentru Draenei).
Recomand sa nu incercati sa atingeti acest cap pentru ca este complet inutil, o sa mai dati miss cu abilitatile din cand in cand dar nu are nici o relevanta (proof).

Expertise

Expertise rating-ul reduce sansa de a da dodge sau parry cu abilitatile, cap-ul este de 26 sau 781 expertise rating pentru a numai da dodge; ca si in cazul hit cap-ului nu va recomand sa atingeti acest cap (proof).

Omit sa spun ceva despre dodge sau parry deoarece au ramas neschimbate.

Stat priority

Mastery>Parry>Dodge>Hit>Expertise (am omis primary stats gen stamina/strenght)

Reforge


Hit in Mastery>Parry=>Dodge
Expertise in Mastery>Parry=>Dodge
Dodge in Mastery>Parry
Parry in Mastery>Dodge

Parryul si dodgeul trebuie sa fie balansate, nu trebuie sa faceti reforge cat puteti in doar unul din ele, pentru ca veti primii un procent mai mic pe masura ce ratingul creste (diminishing returns).

Regula lui 102.4%

Ce inseamna asta? Ei bine se refera la procentul de Dodge + Parry + Block + 5% (toate caracterele au o sansa de 5% de a nu fi lovite de un atac).
De ce am vrea sa atingem acest cap? Vrem sa atingem acest cap pentru a scapa de loviturile normale, care nu sunt afectate de block sau nu primesc dodge ori parry, este ceva asemanator cu defense cap-ul de pe wotlk care era necesar pentru a nu primi crit de la bossi, odata atins acest cap orice lovitura primita va fi ori dodge ori parry ori block (primesti cu 30% mai putin damage sau 40% daca Holy Shield e activ).
Odata trecut de acest cap orice parry/dodge/block e inutil, dar nu va ganditi inca la asta mai e destul pana o sa se poata atinge acest cap.


Imagine facuta de emptyrepublic @ elitistjerks.com.

Gemming


Meta: Austere Shadowspirit Diamond
Blue: Solid Ocean Sapphire sau Solid Chimera's Eye pentru Jewelcrafteri.
Red: Defender's Demonseye
Yellow: Puissant Dream Emerald

Enchants


Head - Arcanum of the Earthen Ring
Shoulders - Greater Inscription of Unbreakable Quartz sau Inscription of the Earth Prince (wowhead link) in caz ca aveti Inscription ca profesie.
Back - Enchant Cloak - Protection (wowhead link)
Chest - Enchant Chest - Greater Stamina (wowhead link)
Wrist - Enchant Bracer - Dodge (wowhead link) sau Draconic Embossment - Stamina (wowhead link) in caz ca aveti Leatherworking ca profesie.
Weapon - Enchant Weapon - Windwalk (wowhead link)
Shield - Enchant Shiled - Blocking enchant care ofera mastery in loc de block din 4.1, de aici tooltipul cu mastery.
Hands - Enchant Gloves - Greater Mastery (wowhead link)
Belt - Ebonsteel Belt Buckle
Legs - Charscale Leg Armor
Feet - Enchant Boots - Mastery (wowhead link)
Finger - Enchant Ring - Greater Stamina (wowhead link) in caz ca aveti Enchanting.

Consumabile


Mancare

Seafood Magnifique Feast inca nu e reparat aici, pana atunci folositi Lavascale Minestrone.

Elixir/Flask

Elixir of the Master / Flask of Steelskin

Potiune

Mythical Healing Potion / Earthen Potion

Profesii


Jewelcrafting

Ofera niste sockete mai bune, gen Solid Chimera's Eye.
+123 Stamina

Enchanting

Cu aceasta meserie iti poti pune enchanturi pe inele (Enchant Ring - Greater Stamina (wowhead link)).
+120 Stamina

Blacksmithing

Iti poti pune socket si pe wrist si inca unul pe manusi.
+120 Stamina

Inscription

Ofera un enchant mai bun pentru umeri (Inscription of the Earth Prince (wowhead link)).
+120 Stamina

Mining

Iti ofera o pasiva interesanta, Toughness (wowhead link).
+120 Stamina

Leatherworking

Ofera enchanturi pentru wrist, printre care si Draconic Embossment - Stamina (wowhead link).
+195 Stamina

Alchemy

Ofera o durata marita la flaskuri/elixire si un trinket foarte bun pentru inceput (Lifebound Alchemist Stone).

Beneficiile care le primesti prin profesii sunt oarecum balansate, de aceea nu pot sa zic ca x si y sunt cele mai bune, ramane la alegerea voastra.
De asemenea precizez ca am omis profesiile care nu ofera nici un beneficiu pentru tanci (sau unul nesemnificativ).

Starting Gear (non raid boss items)


Head - Crown of Wings Reputation - Wildhammer Clan (A) / Grinning Fang Helm Reputation - Dragonmaw Clan (H)
Neck - Elementium Guardian Crafted - Jewelcrafting
Shoulders - Pauldrons of Edward the Odd World Drop
Back - Wrap of the Great Turtle Reputation - Guardians of Hyjal
Chest - Icebone Hauberk World Drop
Wrist - Sandguard Bracers Reputation - Ramkahen
Weapon - Soul Blade Trash drop - Bastion of Twilight
Shield - Blockade's Lost Shield World Drop
Relic - Notched Jawbone
Hands - Numbing Handguards Toren Landow - 1650 Justice Points
Belt - Hardened Elementium Gridle Crafted - Blacksmithing
Legs - Triton Legplates Dungeon drop - Throne of the Tides - Neptulon's Cache
Feet - Gryphon Rider's Boots Reputation - Wildhammer Clan (A) / Boots of Sullen Rock Reputation - Dragonmaw Clan (H)
Ring 1 - Elementium Moebius Band Crafted - Jewelcrafting
Ring 2 - Elementium Moebius Band Crafted - Jewelcrafting
Trinket 1 - Mirror of Broken Images Reputation - Baradin's Wardens
Trinket 2 - Leaden Despair Dungeon drop - The Stonecore - High Priestess Azil sau Lifebound Alchemist Stone Crafted - Alchemist Only

Chardev link cu reforge/enchants/sockets: http://chardev.org/?profile=385427

BIS Gear (Freakz)


Head - Daybreaker Helm Bastion of Twilight - Valiona and Theralion
Neck - Ironstar Amulet Blackwing Descent - Atramedes
Shoulders - Pauldrons of Edward the Odd World Drop
Back - Wrap of the Great Turtle Reputation - Guardians of Hyjal
Chest - Reinforced Sapphirium Chestguard
Wrist - Bracers of Impossible Strenght Bastion of Twilight - Halfus Wyrmbreaker
Weapon - Mace of Acrid Death Blackwing Descent - Maloriak
Shield - Blockade's Lost Shield World Drop
Relic - Relic of Khaz'goroth Valor Points
Hands - Reinforced Sapphirium Handguards
Belt - Jumbotron Power Belt Blackwing Descent - Omnotron Defense System
Legs - Reinforced Sapphirium Legguards
Feet - Molten Tantrum Boots Blackwing Descent - Magmaw
Ring 1 - Bile-O-Tron Nut Blackwing Descent - Chimaeron
Ring 2 - Ring of the Battle Anthem Valor Points
Trinket 1 - Vial of Stolen Memories Bastion of Twilight - Valiona and Theralion
Trinket 2 - Symbiotic Worm Blackwing Descent - Magmaw

Chardev link cu reforge/enchants/sockets: http://chardev.org/?profile=385429
Macros


Divine Plea:
Code:
#showtooltip Divine Plea
/cast Divine Plea
/cancelaura Divine Plea


Divine Shield:
Code:
#showtooltip Divine Shield
/cast Divine Shield
/cancelaura Divine Shield


Tips and Tricks

soon™



Last edited by Raster on 13-07-2012, 16:27:09; edited 9 times in total
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Twinblades
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 06-10-2012 03:26)
Joined: 07 Oct 2011
Posts: 357, Topics: 29
Location: Intre doua oua

Reputation: -3.4
Votes: 5

Post Posted: 10-04-2012, 18:44:10 | Translate post to: ... (Click for more languages)

First!
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Leetskillz

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 19-05-2012 14:30)
Joined: 09 Apr 2012
Posts: 37, Topics: 5
Location: Romania

Reputation: 47.3
Votes: 2

 
Post Posted: 10-04-2012, 23:18:36 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Second ! Buna Treaba ..
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
oSothale
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 17-04-2012 11:04)
Joined: 23 Feb 2012
Posts: 140, Topics: 25
Location: Tulcea

Reputation: 51.1
Votes: 2

 
Post Posted: 14-04-2012, 18:00:17 | Translate post to: ... (Click for more languages)

GJ


"Oriunde ai fi sunt cu ochii pe tinee!"

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Snoppy

[Inside the fire]



Status: Offline
(since 24-10-2022 03:25)
Joined: 31 May 2011
Posts: 5195, Topics: 250
Location: Constanta

Reputation: 226.9
Votes: 173

              Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 15-04-2012, 15:47:40 | Translate post to: ... (Click for more languages)

superb. Chiar nu l-am vazut, de acum am subscribe la tine. -
Doua mici obiectii am:
> Pursuit of Justice e un Need in talent spec(@pentru chestia cu movement speed, si holy power daca esti stunned etc.
> Glyphul cu Judgement sa fie inlocuit cu cel cu Expertise, e cu mult mai folositor cel cu Expertise(desigur doar daca tankezi cu seal of truth)
Quote:
Sealul folosit este Seal of Truth

In rest good job. Nu prea sunt de acord cu Stats, ai sa vezi ca daca n-ai capped facute, la bossi care trebuiesc kitati ai nevoie de cappeduri.



,,Angel Among demons"

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Raster

[ACNA]



Status: Offline
(since 02-09-2016 09:51)
Joined: 24 Feb 2011
Posts: 5377, Topics: 210
Location: In my mind palace

Reputation: 765.4
Votes: 81

     
Post Posted: 15-04-2012, 16:18:18 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Snoppy wrote:
superb. Chiar nu l-am vazut, de acum am subscribe la tine. -
Doua mici obiectii am:
> Pursuit of Justice e un Need in talent spec(@pentru chestia cu movement speed, si holy power daca esti stunned etc.
> Glyphul cu Judgement sa fie inlocuit cu cel cu Expertise, e cu mult mai folositor cel cu Expertise(desigur doar daca tankezi cu seal of truth)
Quote:
Sealul folosit este Seal of Truth

In rest good job. Nu prea sunt de acord cu Stats, ai sa vezi ca daca n-ai capped facute, la bossi care trebuiesc kitati ai nevoie de cappeduri.


In legatura cu Pursuit of Justice, chestia cu movement speed nu te prea ajuta la nici un boss (Prot pala @ Maloriak adds, think again, Ardent Defender ftw, Prot pala @ Halfus kite, a fost reparat movement speed-ul bossului din cate am inteles si oricum cel putin guilda mea il kita cu un ret/priest/shaman), iar partea cu holy power din stun/fear/immobilize, nu-mi amintesc sa iti dea vreun boss dintre cei pe care ii avem noi acuma fear/stun/immobilize, poate gresesc.
Hit/Exp cap la noi pe server nu se merita, o sa fac niste printuri la recount in urmatorul raid in care am ocazia sa tankez si o sa le postez; deci din moment ce astea doua nu se prea merita si Judgement e un spell folositor pe prot am ales glyph-ul ala (Wrath of the Lightbringer (wowhead link) Sacred Duty (wowhead link)).



воронья
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Snoppy

[Inside the fire]



Status: Offline
(since 24-10-2022 03:25)
Joined: 31 May 2011
Posts: 5195, Topics: 250
Location: Constanta

Reputation: 226.9
Votes: 173

              Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 15-04-2012, 16:31:31 | Translate post to: ... (Click for more languages)

din cate tin minte parca, la halfus si maloriak era folositor Pursuit of justice.(Nu tin minte daca si la maloriak luai free holy power, dar la halfus 100% luai)
Ai dreptate in legatura cu hit/exp din cate mi-au spus cei care tankeaza la mine @guild, nu prea trebuie sa te bazezi(ceea ce e pacat, fara cappeduri e cam imposibil sa tankezi @blizz. 1) pierzi grav aggro 2) dai miss/dodge intr'un hal). Glyphul ala cu expertise pentru mine e un need end gear/starting si pentru prot/ret.
Peace.



,,Angel Among demons"

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Raster

[ACNA]



Status: Offline
(since 02-09-2016 09:51)
Joined: 24 Feb 2011
Posts: 5377, Topics: 210
Location: In my mind palace

Reputation: 765.4
Votes: 81

     
Post Posted: 15-04-2012, 16:38:35 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Snoppy wrote:
din cate tin minte parca, la halfus si maloriak era folositor Pursuit of justice.(Nu tin minte daca si la maloriak luai free holy power, dar la halfus 100% luai)
Ai dreptate in legatura cu hit/exp din cate mi-au spus cei care tankeaza la mine @guild, nu prea trebuie sa te bazezi(ceea ce e pacat, fara cappeduri e cam imposibil sa tankezi @blizz. 1) pierzi grav aggro 2) dai miss/dodge intr'un hal). Glyphul ala cu expertise pentru mine e un need end gear/starting si pentru prot/ret.
Peace.


Ah da, imi amintesc acum, primesti la Halfus cand da Furious Roar (wowhead link) dar tot nu se merita pentru ca e un singur boss si la ce dps dai la halfus nu apuca sa il dea decat odata.
/agree La partea cu blizz; aici e ceva putred de nu dai miss/dodge/parry cu tancii, am vazut ca si Pufarinaa zicea ca nu ai nevoie de hit/exp cap pe feral tank.



воронья
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Snoppy

[Inside the fire]



Status: Offline
(since 24-10-2022 03:25)
Joined: 31 May 2011
Posts: 5195, Topics: 250
Location: Constanta

Reputation: 226.9
Votes: 173

              Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 15-04-2012, 16:42:09 | Translate post to: ... (Click for more languages)

folosesc si eu o casuta /Zohl . Poate ne aude cel de sus sa faca viata "mai frumoasa" pentru toti. -
Faza cu miss/dodge a fost din cauza ca toata lumea urla@Chimaeron cu miss chance/dodge la bossi etc si din cauza asta s-a cam stricat.
Apropo daca nu folosesti talentu cu pursuit of justice e bun enchantu` acela pe boots cu minor run speed increased. -



,,Angel Among demons"

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Pufarinaa

[Arch Druid]



Status: Offline
(since 23-02-2023 22:39)
Joined: 28 Apr 2011
Posts: 587, Topics: 25
Location: Bucharest

Reputation: 492.1
Votes: 37

 
Post Posted: 15-04-2012, 16:58:02 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Raster wrote:
Snoppy wrote:
din cate tin minte parca, la halfus si maloriak era folositor Pursuit of justice.(Nu tin minte daca si la maloriak luai free holy power, dar la halfus 100% luai)
Ai dreptate in legatura cu hit/exp din cate mi-au spus cei care tankeaza la mine @guild, nu prea trebuie sa te bazezi(ceea ce e pacat, fara cappeduri e cam imposibil sa tankezi @blizz. 1) pierzi grav aggro 2) dai miss/dodge intr'un hal). Glyphul ala cu expertise pentru mine e un need end gear/starting si pentru prot/ret.
Peace.


Ah da, imi amintesc acum, primesti la Halfus cand da Furious Roar (wowhead link) dar tot nu se merita pentru ca e un singur boss si la ce dps dai la halfus nu apuca sa il dea decat odata.
/agree La partea cu blizz; aici e ceva putred de nu dai miss/dodge/parry cu tancii, am vazut ca si Pufarinaa zicea ca nu ai nevoie de hit/exp cap pe feral tank.


Pe server la noi nu functioneaza cum trebuie hit/expertise, cel putin ca druid feral tank, asta am apucat sa testez.
Am uplodat aici niste screenshoturi cu cate miss-uri am dat la 4.85% hit chance.

Maul: 1 miss din 43 atacuri.
Mangle: 1 miss din 18 atacuri.
Melee: 1 miss din 49 atacuri.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Raster

[ACNA]



Status: Offline
(since 02-09-2016 09:51)
Joined: 24 Feb 2011
Posts: 5377, Topics: 210
Location: In my mind palace

Reputation: 765.4
Votes: 81

     
Post Posted: 15-04-2012, 17:15:49 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Acelasi lucru si la paladin - http://s1158.photobucket.com/albums/p610/VJStink/ .
Ma gandesc ca e de la vreun talent sau passiva, o sa incerc sa-mi dau seama de la ce e.



воронья
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Snoppy

[Inside the fire]



Status: Offline
(since 24-10-2022 03:25)
Joined: 31 May 2011
Posts: 5195, Topics: 250
Location: Constanta

Reputation: 226.9
Votes: 173

              Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 19-04-2012, 10:18:36 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Presupun ca aceeasi chestie e si la un Warrior prot. Daca sunt warriori prot pe servere sa posteze si ei cu aceleasi stats sa vedem cate miss/dodges dati.
Edit: Pally prot n-are nevoie de expertise, majoritatea spellurilor sunt magic. Dar la druid/war prot?



,,Angel Among demons"

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Snoppy

[Inside the fire]



Status: Offline
(since 24-10-2022 03:25)
Joined: 31 May 2011
Posts: 5195, Topics: 250
Location: Constanta

Reputation: 226.9
Votes: 173

              Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 19-04-2012, 21:58:23 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Sa faci un update pentru Halfus sa tankeze cu Seal of justice pentru ca il aduce la normal movement speed.


,,Angel Among demons"

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Ra1den*mZq

[THE BAWS]



Status: Offline
(since 03-03-2015 10:40)
Joined: 19 May 2010
Posts: 62, Topics: 16
Location: Bucuresti

Reputation: 48.9
Votes: 10

 
Post Posted: 27-04-2012, 22:39:27 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Pentru orice problema la pala prot/ret pve puteti da wisper ingame la Reynar.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Mistretul

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 25-06-2012 17:33)
Joined: 20 Mar 2011
Posts: 89, Topics: 8
Location: Sub patul lui Chuck Norris, imi place sa-l sperii nopatea :))

Reputation: 94.3
Votes: 2

Post Posted: 29-04-2012, 15:06:31 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Snoppy wrote:
Sa faci un update pentru Halfus sa tankeze cu Seal of justice pentru ca il aduce la normal movement speed.


Seal of Justice il aduce la 100% movespeed si merge tactica veche cu kite???



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message

  Topic locked


Topic is closed, you cannot post any messages in it anymore




 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> WOW -> Cataclysm  
Go to page 1, 2  Next    


The time now is 28-04-2024, 23:22:11
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x