User
Pass
2FA
 
 

@ Ninja issue
Go to page 1, 2  Next    
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> WOW -> Romanian
Author Message3988
Mr.Faith

[Observer]



Status: Offline
(since 18-06-2023 13:22)
Joined: 09 Nov 2010
Posts: 750, Topics: 123
Location: Romania

Reputation: 751.4
Votes: 62

  Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 15-09-2012, 03:49:08 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Fac topicul asta din pura curiozitate, sa nu creada cineva ca am fost ninjat...la ce nivel sunt majoritatea guildelor aici pur si simplu rad cu lacrimi in rarele ocazii cand particip la cate un raid/heroica.
Asa ca lasand la o parte guildele si alte cele, intrebarea mea ar fi: De ce ninja nu este pedepsit aici pe server ?
Sa o luam logic un copil cand face ceva gresit si nu ii dai sa inteleaga ca ceea ce a facut este gresit, el va repeta greseala. Raportat la server: vine x si ninjaza vede ca nu se pedepseste si face iar.
Vad ca in PvP se pedepseste statul afk in bg-uri si alte feluri de exploituri in arena, asa ca in PvE de ce nu este necesar ?
Ca sa fie clar, sistemele sunt identice atat pvp cat si pve...ambele cazuri implica colaborarea intre 1 sau mai multi playeri pt atingerea unui scop comun si achizitionarea unor iteme, fie ca trebuie sa omori 1 boss, fie ca trebuie sa castigi un bg/arena.

Asa ca avand in vedere problema as putea propune un sistem simplu de pedepsire a celor in cauza, raportat la sistemul actual de pedepsire a celor afk in bg(iteme removed si deserter 3d):
Ninja instante 10man normal => stergerea itemelor ninjate + cresterea cooldown-ului la orice raid cu 1 saptamana (daca nu are cd sa ii dea 1 sapt cd, iar daca are cd, sa i-l creasca si la next week)
Ninja instante 10man heroic + 25man normal => stergerea itemelor ninjate + cresterea cd-lui la orice raid cu 2 saptamani(exact ca in cazul de mai sus)
Ninja instante 25man heroic => stergerea itemelor + cresterea cd-lui la orice raid cu 3 saptamani (fix ca in primul caz).

Asa ca astept comentarii.


“No greater love hath a man than he lay down his life for his brother.”
Not for millions…not for glory…not for fame. For one person, in the dark, where no one will ever know or see.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
alexutz99
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 19-08-2014 12:23)
Joined: 24 May 2012
Posts: 107, Topics: 25
Location: Romania

Reputation: 30.6
Votes: 4

Post Posted: 15-09-2012, 09:11:26 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Ar trebui sa se faca ceva in privinta "ninjalailor"...




0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
mihai25

[Winter is here!]



Status: Offline
(since 13-11-2022 10:56)
Joined: 03 Jun 2011
Posts: 4113, Topics: 328
Location: The North

Reputation: 1728.9
Votes: 153

  Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 15-09-2012, 09:46:30 | Translate post to: ... (Click for more languages)

pt ca pe blizzard ninja nu se pedepseste, nu vad de ce s-ar pedepsi aici
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Mr.Faith

[Observer]



Status: Offline
(since 18-06-2023 13:22)
Joined: 09 Nov 2010
Posts: 750, Topics: 123
Location: Romania

Reputation: 751.4
Votes: 62

  Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 15-09-2012, 11:23:16 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Din contra ca pe blizz se pedepseste !
Luati si cititi: https://us.battle.net/support/en/article/ninja-looting-blizzard-s-stance
Quote:
In terms of loot, making and then breaking a clear in-game agreement on the way loot will be distributed by a Master Looter can be considered a scam.

If a player is found to have perpetrated a scam after loot rules are fully defined, that player may:

Be temporarily suspended from the game
Have any money or item gains removed


Nu stiu unde ati auzit voi ca pe blizz nu s-ar pedepsi, cert e ca in nici un caz nu ati jucat pe blizz.

Ca sa si traduc ce scrie mai sus:
Daca esti master looter si incalci modul stabilit in-game de impartire a loot-lui, se considera scam ! Si pt asta poti sa iei suspend account+ itemele, gold-ul ninjat sterse.


“No greater love hath a man than he lay down his life for his brother.”
Not for millions…not for glory…not for fame. For one person, in the dark, where no one will ever know or see.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
mihai25

[Winter is here!]



Status: Offline
(since 13-11-2022 10:56)
Joined: 03 Jun 2011
Posts: 4113, Topics: 328
Location: The North

Reputation: 1728.9
Votes: 153

  Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 15-09-2012, 11:37:28 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Mr.Faith wrote:
Din contra ca pe blizz se pedepseste !
Luati si cititi: https://us.battle.net/support/en/article/ninja-looting-blizzard-s-stance
Quote:
In terms of loot, making and then breaking a clear in-game agreement on the way loot will be distributed by a Master Looter can be considered a scam.

If a player is found to have perpetrated a scam after loot rules are fully defined, that player may:

Be temporarily suspended from the game
Have any money or item gains removed


Nu stiu unde ati auzit voi ca pe blizz nu s-ar pedepsi, cert e ca in nici un caz nu ati jucat pe blizz.

Ca sa si traduc ce scrie mai sus:
Daca esti master looter si incalci modul stabilit in-game de impartire a loot-lui, se considera scam ! Si pt asta poti sa iei suspend account+ itemele, gold-ul ninjat sterse.


Daca e sa ma iau dupa data articolului (29 aug 2012), e dustul de recenta implementarea acestei masuri.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Mr.Faith

[Observer]



Status: Offline
(since 18-06-2023 13:22)
Joined: 09 Nov 2010
Posts: 750, Topics: 123
Location: Romania

Reputation: 751.4
Votes: 62

  Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 15-09-2012, 15:14:16 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Updated 29 august asta scrie acolo(cel pun asta vad eu si totusi dupa o facultate facuta ma consider ca stiu sa citesc), dar oricum ma asteptam si la genu asta de playeri care incearca sa gaseasca nod in papura doar ca sa isi dovedeasca incapabilitatea de a discuta normal, sau probabil ar trebui sa cred ca esti un oarecare ninja sau partizan al acestei actiuni.
http://eu.battle.net/wow/en/forum/topic/900641023 -> 21 noiembrie 2010

Ceea ce se face aici pe server cu RL-ul da kick la toti din raid cand pica bossu, sau isi da lui insusi itemele sau la un prieten din raid...asta se cheama SCAM, si ar trebui pedepsit.
Bine ca pe oficial se stabileste clar ce si cum se va da loot-ul inainte de a se incepe raidul, dar aici ce sa te astepti de la toate patrupedele care habar n-au nici sa scrie corect in limba materna.

Pe blizz pe LK se faceau puguri pt Lich King 25 hc, si se dadea mountul pe gold/era rezervat/se dadea la roll . Aici pe lk nici lady nu erau in stare multe puguri sa faca si nici macar nu era scriptata corect -, de marrowgar nu mai zic...daca era scriptat corect foarte multi nici nu puneati piciorul in icc.
Insa asta se intampla daca se incurajaza ninjatul si se lasa bugurile balta...se umple serveru de low skill brainless ppl, pleaca cei vechi care stiau ce si cum, si din cand in cand se mai trezesc unii GM-i sau playeri over-geared care ca sa nu cumva sa plece si aia terci de pe server, sa arunce cu noroi in alte servere...ca mdeh noobi oricum cred ca tot ce zboara se maninca. Asta cu referire la situatia actuala de pe server !


“No greater love hath a man than he lay down his life for his brother.”
Not for millions…not for glory…not for fame. For one person, in the dark, where no one will ever know or see.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
mihai25

[Winter is here!]



Status: Offline
(since 13-11-2022 10:56)
Joined: 03 Jun 2011
Posts: 4113, Topics: 328
Location: The North

Reputation: 1728.9
Votes: 153

  Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 15-09-2012, 16:22:14 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Mr.Faith wrote:
ma asteptam si la genu asta de playeri care incearca sa gaseasca nod in papura doar ca sa isi dovedeasca incapabilitatea de a discuta normal


Deci sunt eu sunt curios cum vezi tu o discutie anormala cu injurii etc, daca tu crezi ca eu am vrut sa imi dovedesc incapabilitatea de a dicuta normal. Eu am considerat ca stiu sa citesc cum trebuie dupa clasele primare.

"oarecare ninja" - da toate itemele dupa mine le-am obtinut prin ninja.

Zici tu acolo ca daca era lord scriptat nu trecea 70% din server de el, E eu pot sa te contrazic, am avut surpriza cu cateva saptamani in urma sa fac un bwd 10 full run cu globalu fara ts nimic, fiecare stia ce are de facut si a mers fara nici un wipe. La fel cum poti face acum cu globalu Halfus 25hc, asa se putea face si atunci Lord Marrowgar.

Mr.Faith wrote:

Asa ca avand in vedere problema as putea propune un sistem simplu de pedepsire a celor in cauza, raportat la sistemul actual de pedepsire a celor afk in bg(iteme removed si deserter 3d):
Ninja instante 10man normal => stergerea itemelor ninjate + cresterea cooldown-ului la orice raid cu 1 saptamana (daca nu are cd sa ii dea 1 sapt cd, iar daca are cd, sa i-l creasca si la next week)
Ninja instante 10man heroic + 25man normal => stergerea itemelor ninjate + cresterea cd-lui la orice raid cu 2 saptamani(exact ca in cazul de mai sus)
Ninja instante 25man heroic => stergerea itemelor + cresterea cd-lui la orice raid cu 3 saptamani (fix ca in primul caz).

Asa ca astept comentarii.


Ce spui tu acolo mi-se pare exagerat. Oricum pt un server privat ar fi prea mare bataie de cap cu astfel de lucruri.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Mr.Faith

[Observer]



Status: Offline
(since 18-06-2023 13:22)
Joined: 09 Nov 2010
Posts: 750, Topics: 123
Location: Romania

Reputation: 751.4
Votes: 62

  Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 18-09-2012, 01:41:37 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Exagerat pt cine ti se pare ? - ca toata teoria e simpla: nu ninjezi nu ai probleme de genul...nu bagi mana in foc, nu te arzi.
Daca nu s-ar ninja deloc s-ar face mult mai multe raiduri, v-ati imbraca multi mult mai repede, nu ar mai pleca playeri de pe server, si ar fi si serverul mai atragator.

Si Myhay, ce raiduri faceti voi aici sunt egale cu 0, bosii buguiti, clasele buguite, bufurile se stackeaza unu cu altul total haotic...sa fim seriosi.


“No greater love hath a man than he lay down his life for his brother.”
Not for millions…not for glory…not for fame. For one person, in the dark, where no one will ever know or see.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
mihai25

[Winter is here!]



Status: Offline
(since 13-11-2022 10:56)
Joined: 03 Jun 2011
Posts: 4113, Topics: 328
Location: The North

Reputation: 1728.9
Votes: 153

  Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 18-09-2012, 14:29:46 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Mr.Faith wrote:
Exagerat pt cine ti se pare ? - ca toata teoria e simpla: nu ninjezi nu ai probleme de genul...nu bagi mana in foc, nu te arzi.

eu oricum fac raiduri cu guilda deci nu ma deranjeaza orice decizie s-ar lua, cei care se plang de ninja ar trebui sa puna mana sa invete sa joace si sa isi caute o guilda, daca ai skill si te vede omu cum ca ai gearu aranjat cum trb(sokete, echant, talente etc) si maximul pe care il poti obtine din iteme reputatie, dungeons, trash, mobi mai mult ca sigur gasesti o guilda.

Mr.Faith wrote:

Si Myhay, ce raiduri faceti voi aici sunt egale cu 0, bosii buguiti, clasele buguite, bufurile se stackeaza unu cu altul total haotic...sa fim seriosi.


Bossi buguiti? inseamna ca tu nu sti cum sunt bossi de pe m***en unde sunt foarte greu de facut pe normal si imposibil pe heroic, de dungeons numai zic, mobi care nu poti sa ii ataci, 1 shot de la bossi etc. Totusi suntem pe un privat nu exista perfectiune, iar freakz este singuru privat unde merg cele mai multe lucruri de pe cataclysm.
Clasele oricum au fost ca p**a si pe blizz in 4.0.6, nustiu ce pretentii ai la private ele fac ce se poate la un patch fail.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Lockdownz

[Account disabled]



Status: Offline
(since 23-11-2012 15:23)
Joined: 09 Aug 2012
Posts: 624, Topics: 16
Location: Romania

Reputation: 46.6
Votes: 5

Post Posted: 18-09-2012, 16:23:45 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Sincer, mi-ar placea sa se pedepseasca ninja. Chiar daca se pot face fake screenshots pentru ca playerul X sa se razbune pe raid leader ca nu i-a dat itemul respectiv, va aduc tuturor la cunostinta ca astfel de screenshots se pot face si in cazul cererilor mute/ban (cel putin pentru injurii server).

In cazul in care ideea ta va fi acceptata (desi eu unul nu prea cred, deoarece s-a mai propus si raspunsul a fost negativ din cauza scam-urilor posibile), sugerez ca playerul aflat in cauza sa posteze pe forum urmatoarele SS-uri:

- Unul in care sa se prezinte regula pentru item win, gen "Doar top n DPS/Healeri si Tankul au dreptul la iteme", "Platerii iau Plate, Rogue si Druid iau Leather, clotherii iau cloth, iar mailerii mail", "Cel mai mic roll castiga" etc. In cazul in care raid leader-ul nu va anunta din proprie initiativa aceasta regula, playerii vor ruga Raid Leader-ul sa afiseze regula pe chat;

- Un SS in care sa se poata observa clar itemul pentru care se face anunt de roll, precum si roll-urile date de catre playeri;

- Un al treilea SS in care sa se poata observa cine a primit itemul respectiv;

- Daca playerului li s-a dat kick din raid dupa boss, sa se prezinte de asemenea si un SS in care sa se arate ca Valor Points au fost distribuite si ca playerul A FOST DAT AFARA DIN RAID (va aparea mesajul "You have been removed from the group").


+1 pentru sugestie, ar promova foarte mult PVE-ul, eu cand jucam WoW nu prea gaseam niciodata raiduri si ramaneam cu cooldown-urile nefacute.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Zohlomg

[DEFIANCE]



Status: Offline
(since 13-08-2024 09:04)
Joined: 11 Feb 2010
Posts: 20869, Topics: 690
Location: ~Romania

Reputation: 8983.8
Votes: 770

Post Posted: 18-09-2012, 17:22:16 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Cazul ipotetic in care bagam asta si leaderul zice "Loot rules = MS/OS/Disenchant. Highest roll wins":

Roll for [Amuleta cu Diamante de Smecherie]
Leader rolls for 5.
Prietenul leaderului rolls for 56.
Recount spam cu
X DPS FOR 3423423
Y DPS FOR 342323
X DPS FOR 3423423
Y DPS FOR 342323
X DPS FOR 3423423
Y DPS FOR 342323
X DPS FOR 3423423
Y DPS FOR 342323
X DPS FOR 3423423
Y DPS FOR 342323
X DPS FOR 3423423
Y DPS FOR 342323
Playerul scamuit rolls for 85.
Prietenul Leaderul receives loot: [Amuleta cu Diamante de Smecherie].

Ce faci?

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Paul !?

[Maniac]



Status: Offline
(since 31-03-2020 22:01)
Joined: 21 Jul 2011
Posts: 1269, Topics: 104
Location: Calarasi

Reputation: 62.2
Votes: 49

Post Posted: 18-09-2012, 17:27:00 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Zohlomg wrote:
Cazul ipotetic in care bagam asta si leaderul zice "Loot rules = MS/OS/Disenchant. Highest roll wins":

Roll for [Amuleta cu Diamante de Smecherie]
Leader rolls for 5.
Prietenul leaderului rolls for 56.
Recount spam cu
X DPS FOR 3423423
Y DPS FOR 342323
X DPS FOR 3423423
Y DPS FOR 342323
X DPS FOR 3423423
Y DPS FOR 342323
X DPS FOR 3423423
Y DPS FOR 342323
X DPS FOR 3423423
Y DPS FOR 342323
X DPS FOR 3423423
Y DPS FOR 342323
Playerul scamuit rolls for 85.
Prietenul Leaderul receives loot: [Amuleta cu Diamante de Smecherie].

Ce faci?


Nu le da idei ! -

si btw : se face ninja si pe blizz , de exemplu eu imi luam 3-4 din guilda si faceam bh cu pugu' si da recunosc am ninjat

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Zohlomg

[DEFIANCE]



Status: Offline
(since 13-08-2024 09:04)
Joined: 11 Feb 2010
Posts: 20869, Topics: 690
Location: ~Romania

Reputation: 8983.8
Votes: 770

Post Posted: 18-09-2012, 17:32:07 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Am ninjat si eu pe blizz de multe ori dupa ce-am zis lootrules si nu am patit nimic.

@Gladys, sa le dau idei, stiu ei de 1000 de ori mai multe exploituri sau ratatisme decat mine, stai calm, ca asta fac toata ziua, cauta cum sa treaca de scriptul pe care l-au cerut la boss.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Zohlomg

[DEFIANCE]



Status: Offline
(since 13-08-2024 09:04)
Joined: 11 Feb 2010
Posts: 20869, Topics: 690
Location: ~Romania

Reputation: 8983.8
Votes: 770

Post Posted: 22-09-2012, 12:01:45 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Gata? Asta au fost ideile voastre? Acum poate va luminati mintea de ce nu punem implementa orice va fierbe creieru
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Jawa123

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 05-11-2012 12:34)
Joined: 23 Sep 2012
Posts: 2, Topics: None
Location: Romania

Reputation: 50.1
Votes: 2

Post Posted: 11-10-2012, 19:59:01 | Translate post to: ... (Click for more languages)

macar 1 ban pe 7 zile sa se dea ar fi ideal ... Sau sa se faca pe forum o petitie sau cv sa hotaram toti de pe srv daca merita facuta banabila chestia asta... e jenant sa nu poti face nik cu globalu doar in guilde daca ai ilvl peste 360...
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> WOW -> Romanian  
Go to page 1, 2  Next    


The time now is 25-09-2024, 13:24:06
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x