User
Pass
2FA
 
 

Probleme generale de conexiune

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash
Author Message2825
Velaurius

[Herald of the Titans]



Status: Offline
(since 14-08-2021 12:54)
Joined: 05 Feb 2011
Posts: 747, Topics: 69
Location: Deathwing's Lair

Reputation: 267.5
Votes: 10

 
Post Posted: 03-08-2013, 15:28:37 | Translate post to: ... (Click for more languages)




Salutare, anumite probleme de conexiune pot fi rezolvate doar urmand niste pasi simpli. Am incercat sa aduc in acest topic toate probleme comune si rezolvarea lor.

Acestea sunt probleme principale de care am observat ca se lovesc jucatorii de pe Freakz, daca aveti ideei despre ce alte probleme sa apara aici, astept un Mesaj Privat

    1: Structura:

  • 2: Nu ma pot conecta;
  • 3: Deconectat in timpul jocului;
  • 4: Probleme cu caracterele;
  • 5: Alte probleme.



Pentru inceput atunci cand te-ai lovit de o problema asigura-te ca rulezi pe o versiune curata de World Of Warcraft: adica fara add-onuri, WTF si Cache.

Pentru a face acest lucru sterge folderele: Interface, WTF, Cache din Folderul World Of Warcraft. (poti sa faci un backup a celor 3 directoare in alt folder daca este necesar)

O varianta rapida, de a rezolva majoritatea problemelor este sa stergi World oF Warcraft complet si sa-l descarcati din nou de aici.


2: Nu ma pot conecta

Aceasta problema este foarte generala si poate aparea din multe motive, oarecum o sa incerc sa pun rezolvarea la probleme intampinate cel mai des:

Disconnected from Server / Unable to Connect.


Daca acest mesaj il primesti imediat dupa ce te-at autentificat, sau daca conexiunea ramane blocata la Connecting atunci clientul World Of Warcraft nu poate stabilii o conexiunea cu baza de date Freakz.


2.1: Principala problema aici este faptul ca vreti sa te conectezi la un realm gresit;
Verifica realmlist.wtf (Locatia fiºierului este: World of Warcraft/Data/enGB/realmlist.wtf sau World of Warcraft/Data/enUS/realmlist.wtf) , il deschideti cu notepad si va asigura-te ca este setat realmlist-ul corect:

Quote:
set realmlist wow.freakz.ro
set patchlist localhost


2.2: Deasemenea asigura-te ca intri in Joc folosind Launcher-ul Freakz care poate fi descarcat de aici

2.3: In caz ca pasii de mai sus sunt indepliniti si tot nu te poti conecta la server-ul Freakz atunci, o alta problema comuna este blocarea clientului de catre un firewall / antivirus

Puteti rezolva aceasta problema adauga o exceptie in Antivirus / Firewall pentru a permite Launcher-ului Freakz sa se conecteze la server.


2.4 Resetarea DNS-urilor
Resetarea DNS-urilor ar putea rezolva problema de mai sus.
Pentru a realiza comenzile de mai jos asigura-te ca esti pe un cont de administrator al Desktopului / Laptopului

Intra in CMD (Windows 7: Start si in casuta de Search scrie CMD ; Windows XP: Start -> Run -> scrie CMD )

In fereastra neagra (Command prompt) aparuta trebuie scrise 3 comenzi:

Scrie: ipconfig /release
Asteapta cateva momente pana cand comanda este executata
Apoi scrie: ipconfig /renew
Asteapta cateva momente pana cand comanda este executata
Ca ultim pas, scrie: ipconfig /flushdns
Inchide fereastra neagra si incearca sa te conectezi.


MARE GRIJA LA acest pas sa termini toate cele 3 comenzi (release renew flush) , daca nu termini toti cei 3 pasi NU O SA TE MAI POTI CONECTA LA INTERNET

2.5: Porturi Blocate.

Desi acest lucru nu este comun, este posibil ca ISP-ul (firma de unde ai net) sa blocheze sau sa limiteze porturile folosite de World of Warcraft. Mai precis server-ul Freakz foloseste porturile: 3724 si 8085

Daca ISP blocheaza sau limiteaza accesul la aceste porturi, iti este imposibil sa te conectezi la serverul de World of Warcraft - Freakz.

In caz ca ai
incercat toti pasii de mai sus si tot nu te poti conecta atunci poti sa-ti contactezi ISP-ul pentru a te asigura ca nu-ti limiteaza sau blocheaza porturile 3724 si 8085.

2.6. Probleme cu Router-ul.

In anumite cazuri, in caz ca folositi router-ul impreuna cu un modem (si nu sunt 2 in 1 gen Dero), atunci pot sa nu se "intelgeaga" si sa blocheze conexiunea World OF Warcraft. In caz ca esti in acet caz, elimna router-ul din conexiune si conecteaza-te direct la modem.




3. Deconectat in timpul jocului

Cel mai raspandit motiv pentru care primesti "Disconnected from Server" in timp ce te joci este un driver vechi, care nu a fost actualizat si/sau o componenta de internet prost configurata. Asigurata-te ca ai ultimele drivere instalate.

Deasemenea verifica si 2.6: Probleme cu Router-ul


Folosirea de mai multe persoane a aceluiasi cont poate fi o alta probleme, daca o alta persoana, foloseste acelasi cont ca tine, si se autentifica dupa tine, tu o sa fii deconectat.


Alte persoane din aceiasi retea pot cauza o deconectare, datorifa faptului ca impartiti aceiasi "teava"

Deasemenea in caz ca probleme persista poti sa inchizi toate probleme care fac trafic pe internet (gen uTorrent, Download-uri prin browser, etc)

Problema doar cu un caracter?
Verifica 4.1)


Daca deconectarile persista, in World Of Warcraft Options -> Network sunt 2 optiuni: Optimize Network for Speed si Enable IPv6 options; dezactiveaza-le pe amandoua.



4. Probleme cu caracterele?

4.1) Blocat

Daca atunci cand vrei sa va autentifici pe un caracter si primesti disconnect sau crash, exista posibilitatea ca acel caracter sa fie intr-o zona corputa, pentru a-l scoate de acolo foloseste UnStuck.


4.2) Mi-a disparut itemul? WTF?

Prima masura este verificarea atat in bags cat si in bank a itemului lipsa, in caz ca itemul nu este gasit, incearca sa-l recuperezi de pe website, in caz ca nici o masura nu a functionat atunci poti apela la detectivii particulari care "urmaresc" itemle si le restituie, conform unui model. Pentru a cere ajutorul lor posteaza un nou topic aici.



5. Alte probleme

In caz ca problema intampinata nu se gaseste mai sius, daca ai in continuare problema respectiva sau nu ai inteles exact ce trebuie facut la un pas, atunci te rog sa raspunzi la acest topic.

Important este ca atunci cand postezi ca ai o problema sa oferi cat mai multe informatii, astfel incat cei care te pot ajuta, sa poata gasi problema cat mai rapid.

Deci ajuta-ne sa te ajutam si posteaza cat mai multe detalii pe care tu le crezi relevante in rezolvarea problemei.

Deasemenea
NICIODATA nu posta / oferii parola contului, acea informatie nu este necesara pentru rezolvarea problemlor

Atunci cand ceri ajutor include in mesaj urmatoarele campuri:


Problema:
Problema o intampin de (de o saptamana, intotdeauna, etc):
Sistem de operare:
ISP (de unde ai net ):
Tipul de conexiune la net (Wireless / Fibra ):
Software de securitate instalat (Antivirus AVG / Firewall):
Alte informatii relevante (gen fur net de la vecinu' , stau in Italia, problema a aparut dupa ce am instalat programul <x>):




In incheire am rugamintea sa-mi comunicati orice fel de greseala din ghid si va doresc o calatorie placuta in Azeroth -



Sursa: Imagini

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
IrisNrv

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 18-04-2014 09:47)
Joined: 11 Mar 2014
Posts: 1, Topics: None
Location: Romania

Reputation: 32
Votes: 1

Post Posted: 11-03-2014, 19:32:55 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Buna seara. (:
Am descarcat si instalat conform instructiunilor jocul acum 2 zile. La inceput am avut arhicunoscuta problema cu "unable to connect" . Am rezolvat-o astazi urmand tutorialul postat aici,mai exact aceasta parte a tutorialului : "2.3: In caz ca pasii de mai sus sunt indepliniti si tot nu te poti conecta la server-ul Freakz atunci, o alta problema comuna este blocarea clientului de catre un firewall / antivirus " . Dupa aceea nu mi s-a mai deschis deloc.

Problema: Nu mi se mai deschide jocul.
Problema o intampin de (de o saptamana, intotdeauna, etc): de o zi.
Sistem de operare: Windows 7
ISP (de unde ai net ): Digi
Tipul de conexiune la net (Wireless / Fibra ): Fibra
Software de securitate instalat (Antivirus AVG / Firewall): AVG
Alte informatii relevante (gen fur net de la vecinu' , stau in Italia, problema a aparut dupa ce am instalat programul <x>): am intampinat problema dupa ce am adaugat exceptia in Antivirus.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message

  Topic locked


Topic is closed, you cannot post any messages in it anymore




 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash  


The time now is 09-05-2024, 12:44:35
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x