User
Pass
2FA
 
 

O noua clasa. Pareri ?

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> WOW -> Romanian
Author Message1894
Brapper

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 04-03-2014 06:03)
Joined: 16 May 2011
Posts: 173, Topics: 34
Location: UMF Carol Davila - la subsol, pe dreapta, sala de disectii, in halat, ma gasesti acolo !

Reputation: -19.7
Votes: 9

 
Post Posted: 05-08-2013, 04:25:06 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Salut ! Dupa cum spune si subiectul topicului, as vrea sa-mi fac o noua clasa... si as avea nevoie de niste pareri din partea voastra (mai ales din partea celor care au apucat sa joace cu majoritatea claselor). Nu stiu ce sa-mi aleg, am tot jucat melee pana mi s-a luat, nu mai vreau ! Nu mai vreau sa fiu atent la fiecare detaliu ca sa zic asa, cum am facut pana acum cu rogue... sa stai sa-i prinzi backstap/ambush... cand sa intri in stealth/cand sa iesi, bla, bla... vreau ceva mai lejer si fara prea multa bataie de cap (dupa cum bine stiti la rogue schimbi tactica de fiecare data, cand esti sau nu in stealth... tocmai de asta mi s-a luat), dar totodata bun... ca sa joci cu rogue iti trebuie foarte mare precizie, reflexe, agilitate, sa anticipezi ce are de gand inamicul, etc si vreau s-o ard mai chill in battleground, daca ma-ntelegeti... ma gandeam sa-mi fac un healer ca n-am avut pana acum... in special pentru PVP (pentru ca asta imi place cel mai mult)... nu stiu ce sa aleg (priest,shaman,druid sau paladin ?). Totodata as vrea sa fie o clasa buna ca entertainment (sa nu ma plictisesc de ea, cum nici de rogue nu m-am plictisit 2 ani de zile, dar trebuia sa vina si momentul ala odata si-odata, si uite ca a venit...), dar si ca damage/healing overall... ca sa zic mai pe scurt => overpowered (da, stiu ca o sa-mi sara unii in cap cu: ba ca nu exista clasa OP, ca toate`s la fel daca stii sa joci cu ele, etc da, sunt de acord, dar in primul rand sa nu uitam ca jucam pe un server privat si ca si cei de la Blizz au mai facut unele greseli in privinta patch-urilor in care unele clase au fost mai mult sau mai putin avantajate... si cand am zis overpowered ma refeream si la clasa, factiune (bonusul acela pe care il iei in functie de partea cui vrei sa joci, alianta/hoarda... de ex: human race => free trinket). Astept pareri (detaliat daca se poate) si fara ironii, batjocora si alte tampenii. Ms anticipat ! P.S. In special healer ma intereseaza.


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
BlackSwann

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 06-10-2013 13:19)
Joined: 09 Jul 2011
Posts: 477, Topics: 58
Location: Romania

Reputation: 42.2
Votes: 8

 
Post Posted: 05-08-2013, 04:35:45 | Translate post to: ... (Click for more languages)

daca vrei healer, resto shammy op, massive heal in Bg, survivability, e fun.. nu mori in veci, decat daca ai 6 dps pe tine, si holy pala e beton, dar mi se pare ca shammy e mai bun, daca vrei dps lejer pe patchul asta -> feral, marksman, enhancement



Place my body on a ship, and burn it in the sea,
Let my spirit fly, Valkyries carry me,
Take me to valhalla, where my brothers wait for me,
Fire burning to the sky, my spirit will never die
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Brapper

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 04-03-2014 06:03)
Joined: 16 May 2011
Posts: 173, Topics: 34
Location: UMF Carol Davila - la subsol, pe dreapta, sala de disectii, in halat, ma gasesti acolo !

Reputation: -19.7
Votes: 9

 
Post Posted: 05-08-2013, 04:59:33 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Mai pe scurt, care e cea mai buna clasa ca healer ? Tu imi zici de shaman, eu am auzit ca ar fi priest... Te-as ruga sa detaliezi... ce are X si n-are Y ? Si poate ti se pare tie ca shamanu e OP fiindca e anticlasa cu ce joci tu momentan... eu ziceam pe caz general... versus orice clasa.


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
N e l l y
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 05-04-2014 10:02)
Joined: 21 Nov 2012
Posts: 392, Topics: 63
Location: Romania

Reputation: -31.5
Votes: 13

Post Posted: 05-08-2013, 09:07:25 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Paladin e cel mai bun healer in general, shamanul e bun ca healer si se zice ca e mai bun pentru ca are mai multe combouri la arene; priestul e clasa light alaturi de rogue, mage, warlock, adica e sensibil (daca ar merge bine dk de exemplu, un priest ar muri cam instant).
De ce e cel mai bun paladin:
*Are heal destul de mare
*Armura este plate (less physical dmg)
*World of glory (Heal fara mana din holy power; h-power se face cu orice heal in afara de holy light combinat cu beacon of light+crusade strike)
*Mana regen in combat este aproape la fel ca si cand nu esti in combat( talent)
*Primesti 4% mana la fiecare judgement odata la 8 secunde (nu ramai fara mana daca dai heal regulat)
*Divine shield, Hand of protection (Bula cum zic romanii):primul da paladinului imunitate 8 secunde, iar cel de-al doilea da paladinului si unui fiendly target din party imunitate toturor atacurilor physical (tot ce e magical trece)
*Divine Plea-primesti 12% mana in 9 secunde (poate fi scos cu dispell) sau se poate incerca evitarea cu hand of freedom, hand of salvation+bufs+righteous fury (spam)
*Divine protection-reduce dmg primit cu 20% sau se poate anula physical dmg si se poate da increase magical reduction la 40% (glyph)
*Turn evil ( fear undead)-poti da turn evil la petul de la warlock pentru a evita silence, petul de a dk, gargoyle, etc (+glyph instant cast)+holy wrath care da 3 secunde stun undead
*Hand of sacrifice-poti transfera 30% din dmg primit de cineva din party timp de 12 secunde (de asemenea scoate poly, blind, repentance, sap, etc)
*Avenging wrath +20% increase heal (si dmg)
*Aura mastery- nu iei silence 6 secunde
*Divine favor (OP)- daca joci un paladin cum se joaca normal, adica la critical ca de aia si sunt mace, shield, relic, waist cu critical, etc cu divine favor activat ai sanse foarte mici sa nu dai critical
*Guardian of Ancient Gings-Activat casteaza 5 healuri deodata cu paladinul (de obicei putin mai mari)
*Sealurile: seal of insight=+5% increase heal, seal of truth=poti schimba in arena pentru a pune dot vs un combo care trebuie, de obicei pe rogue/feral s pune ( rogue mage/ rogue hunter / rogue feral / feral hunter s.a.), seal of justice=reduce speedul charului la 100%(daca ai speed de la rogue/feral s.a.)
*Stun
*Silence
*FIRST AID SA FACI FAKE CU EL - - -
Mai erau dar nu-mi vin toate acum in mine; trebuie sa intru pe char sa-mi dau seama. -




0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
gamer4life

[Creep]



Status: Offline
(since 24-06-2014 12:50)
Joined: 29 Apr 2013
Posts: 516, Topics: 63
Location: Romania

Reputation: 103
Votes: 9

Post Posted: 05-08-2013, 10:14:59 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Brapper wrote:
Mai pe scurt, care e cea mai buna clasa ca healer ? Tu imi zici de shaman, eu am auzit ca ar fi priest... Te-as ruga sa detaliezi... ce are X si n-are Y ? Si poate ti se pare tie ca shamanu e OP fiindca e anticlasa cu ce joci tu momentan... eu ziceam pe caz general... versus orice clasa.


Paladinu holy este cea mai buna clasa de healer pve din aceasta versiune. Ex: noi am facut DS 10 hc full run in 2 healeri: shamy resto + pala holy care era offspec (iteme mediocre). In recount, diferenta dintre mine si el era de vreo 400 k. Un pala holy main spec ar trebuii sa iasa primul in recount la toti bossi, atata timp cat isi cunoaste clasa.

Shamanul resto in schimb este o clasa mai lejera de healer.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Loveheal

[ATN Attax]



Status: Offline
(since 17-03-2024 03:51)
Joined: 20 May 2012
Posts: 9908, Topics: 406
Location: Runstarr - disc

Reputation: 320.7
Votes: 572

  Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 05-08-2013, 10:20:17 | Translate post to: ... (Click for more languages)

^Scuze de off-topic dar...shamanul trebuie sa iasa pe 1 la heal din cauza totemului buguit care este inregistrat pe recount

~Pala holy e foarte bun si pvp si pve insa shamanul domina...cel putin parerea mea.
~Dps rogue - feral > ai stealth...mass cc...good dmg > ai compuri diversificate.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
FaithOfDarkness

[Shade of death]



Status: Offline
(since 03-06-2018 15:03)
Joined: 07 Sep 2011
Posts: 1067, Topics: 28
Location: Look behind you

Reputation: 60.2
Votes: 15

   
Post Posted: 05-08-2013, 11:09:26 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Priestul disci e totul despre absorburile care le da , asta e avantajul lui fata de alti healeri .
Druidul resto e evantajat de faptul ca majoritatea heal-urilor care le da sunt HoT-uri si e destul de greu sa il ti sa nu dea heals .
Paladinul are avantajul de a purta plate , un heal fara cooldown si fara mana cost ( word of glory ) , poate genera holy power din destul de multe surse ( 1 stack de holy la 8 secunde daca e lovit , 1 la 8 secunde daca ia stun/fear/immobilize , heal pe targetul cu beacon , crusader strike , holy shock ) .
Shamanul are avantajul unor mana costuri mici si regen mare + totemele , heal , mana , shield , slow .

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Roshkatul

[Visul oricarui GM]



Status: Offline
(since 13-10-2019 16:42)
Joined: 24 Jun 2012
Posts: 2783, Topics: 120
Location: Romania

Reputation: 533.2
Votes: 118

    Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 05-08-2013, 12:17:21 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Shamanul resto domina in PvP si mi se pare peste hpally in arena.. De ce?

1. Si shamanul are o cantitate aproape la fel de mare de armura (scut)
2. Shamanul are earthshield (da mult heal, si nu trebuie sa fii langa target) si water shield, care ii ofera o cantitate mare de mana regen.
3. Are riptide (HoT cu initial heal mare (19k crit, + 7-8 tickuri de 3-4k heal fiecare, pt un mana cost absurd de mic - in jur de 1900 mana)
4. Unleash elements - un heal de 15k crit, cu low mana cost, pe care il POTI FOLOSI IN SILENCE, si care mareste eficienta urmatorului heal.
5. Mastery - datorita mastery, greater healing wave in combinatie cu unleash elements, poate da crituri de pana la 110-120k in full cata gear.
6. 2 cooldownuri salvatoare, nature's swiftness care poate fi folosit si ofensiv cu hex, si spirit link - no comment.

Deci shamanul resto isi poate tine partenerul din Riptide, earthshield, healing stream totem + hot-ul oferit de earthliving weapon, toate acestea se aduna la vreo 10k healing per second.. si in caz ca se ia mai mult dmg, un greater healing wave te face full..

In PvE, shamanul este un AoE monster, si un single target monster.. nu stau sa detaliez, dar eu de la inceputul patchului nu tin minte sa fi iesit pe locul 2 la 25/10h/n-uri la nici un boss care nu e influentat de ceilalti healeri din raid (aici ma refer, ca daca la 25h-uri esti pus cu 2-3 healeri in grupa la morchok, normal ca nu o sa scoti la fel de mult ca un healer care tine solo cealalta grupa)



*****Hearthstone Arena Coaching*****

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
gamer4life

[Creep]



Status: Offline
(since 24-06-2014 12:50)
Joined: 29 Apr 2013
Posts: 516, Topics: 63
Location: Romania

Reputation: 103
Votes: 9

Post Posted: 05-08-2013, 12:40:03 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Loveheal wrote:
^Scuze de off-topic dar...shamanul trebuie sa iasa pe 1 la heal din cauza totemului buguit care este inregistrat pe recount

~Pala holy e foarte bun si pvp si pve insa shamanul domina...cel putin parerea mea.
~Dps rogue - feral > ai stealth...mass cc...good dmg > ai compuri diversificate.


Poi stii, daca nu vrei sa iasa totemu in recount poti sa debifezi la recount "pets" si atunci nu se va mai staca cu healu pe care il da shamanu si nici dps la hunter cu petu lui si nici dps-ul la DK unholy cu dmg de la ghouls si gargoyle, etc. Toti vor aparea in recount ca entitati de sine statatoare.

Ce spui tu e ceva de genu " nu am recount si clar ca shamanu iese pe primu loc la heal pentru ca are totemu ala"
In pve, shamanu iese pe primu loc in recount pentru ca la fel cum spune Roshkatul, este un AoE (area of effect) monster. Daca raidul este stacat si se ia dmg infernal (ex: yor'shaj cu purple sau fara), datorita la mastery, cu healing rain dai un heal de-a dreptul OP. Mastery la shaman permite valori mai mari la spelurile de heal in functie de cat de low este hp-ul celui pe care il vindeci.

Si pe de alta parte mai ai si spirit link totem care banuiesc ca nu are rost sa spun ce face.

in pvp este mai util paladinu holy, dar nici shamanul nu este de aruncat.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Roshkatul

[Visul oricarui GM]



Status: Offline
(since 13-10-2019 16:42)
Joined: 24 Jun 2012
Posts: 2783, Topics: 120
Location: Romania

Reputation: 533.2
Votes: 118

    Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 05-08-2013, 12:45:00 | Translate post to: ... (Click for more languages)

@gamer4life Intr-adevar paladinul holy este ok, dar pierde mult deoarece nu are hot-uri..

Nowdays, la moda sunt combinatiile rogue/mage, rogue/druid, rogue/hunter, druid/hunter care au o cantitate imensa de CC, daca sunt in stare sa tina paladinul in chain CC o perioada suficienta de timp, dps-ul moare instant..

Pe de alta parte, shamanul are earth shield, riptide, healing stream, care pot tine dps-ul in viata suficient timp

Chiar daca paladin-ul are bula, nu o sa fie tot timpul de ajutor (*sigh* smoke bomb)



*****Hearthstone Arena Coaching*****

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
gamer4life

[Creep]



Status: Offline
(since 24-06-2014 12:50)
Joined: 29 Apr 2013
Posts: 516, Topics: 63
Location: Romania

Reputation: 103
Votes: 9

Post Posted: 05-08-2013, 12:55:04 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Roshkatul wrote:
@gamer4life Intr-adevar paladinul holy este ok, dar pierde mult deoarece nu are hot-uri..

Nowdays, la moda sunt combinatiile rogue/mage, rogue/druid, rogue/hunter, druid/hunter care au o cantitate imensa de CC, daca sunt in stare sa tina paladinul in chain CC o perioada suficienta de timp, dps-ul moare instant..

Pe de alta parte, shamanul are earth shield, riptide, healing stream, care pot tine dps-ul in viata suficient timp

Chiar daca paladin-ul are bula, nu o sa fie tot timpul de ajutor (*sigh* smoke bomb)


are absorb, hand of freedom, holyshock, word of glorry (poate sa fie hot cu glyph)+ stun + hammer of righteneus care da crit dmg pe low hp, are obelisk, si are si petu ala - si asta e numai o parte din spelurile pe care le stiu eu, dar eu nu joc pvp cu paladinu.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> WOW -> Romanian  


The time now is 28-05-2024, 21:42:58
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x