User
Pass
2FA
 
 

intrebare editor freakz site

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> WOW -> Romanian
Author Message1795
LastNoobAlive

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 09-11-2014 14:03)
Joined: 29 Oct 2014
Posts: 13, Topics: 7
Location: Romania

Reputation: 52.4
Votes: 2

Post Posted: 07-11-2014, 17:26:22 | Translate post to: ... (Click for more languages)

salutare allz scriptez de 3 luni in html si am o intrebare
ce editor foloseste freakz-ul ?jimdo,moonbery,wix,weebly,webs ,?
caci vreau sa fac un site cu tutoriale despre wow gen http://comfortablynumb2009.wix.com/comfortablynumb#!gallery dar in care sa pot pune anunturile noi
http://killerul24.wix.com/goa-swd3 asta e un site facut de mine dar vreau sa-l fac sa arate ca freakz-ul sa pun anunturile in sir atentie nu forum ci site

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Pirinush

[Little Pandawan]



Status: Offline
(since 31-12-2018 12:27)
Joined: 23 Sep 2011
Posts: 6481, Topics: 263
Location: Cluj-Napoca

Reputation: 2731.3
Votes: 190

       
Post Posted: 07-11-2014, 18:01:22 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Nu cred ca foloseste nici unu din cele de mai sus, din cate stiu eu e scris "de mana"
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Shpace

[742617000027]



Status: Offline
(online 2 weeks ago)
Joined: 18 Mar 2011
Posts: 6938, Topics: 284
Location: Bacau

Reputation: 502.4
Votes: 417

      Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 07-11-2014, 18:13:17 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Nu inteleg nimic din site-ul ala al tau. Ai adaugat 1000 de random shiz + ca nu inteleg ce ai "scriptat" tu acolo, totul a fost adaugat cu ajutorul builderului wix.com.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Orgar

[Orgar nu ogar]



Status: Offline
(since 10-11-2017 12:44)
Joined: 31 Aug 2012
Posts: 367, Topics: 46
Location: Romania

Reputation: 269
Votes: 13

 
Post Posted: 07-11-2014, 21:46:23 | Translate post to: ... (Click for more languages)

E urat rau de tot ce ai facut acolo - Sti si tu,ce-i prea mult strica.

"Father... It is over?
Yes my son, no king rules forever."
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Mr.Faith

[Observer]



Status: Offline
(since 18-06-2023 13:22)
Joined: 09 Nov 2010
Posts: 750, Topics: 123
Location: Romania

Reputation: 751.4
Votes: 62

  Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 08-11-2014, 00:53:46 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Scripturile sunt mici programe create pentru a automatiza diverse actiuni(tasks) care in prealabil pot fi rulate separat si de catre "programator".
Deci presupunand ca "scriptezi" inseamna ca site-ul ala nu este facut de tine... -

In conceptia mea, site-urile alea de le-ai enumerat tu sunt niste glume pentru copii care vor sa se joace de-a facutul site-urilor

Site-ul asta nu cred ca este facut integral de o singura persoana...chiar si dispunand de toate cunostiintele necesare crearii lui, ar dura destul de mult sa scrii atatea randuri de cod. In general se folosesc templates pentru diverse actiuni care sunt unite pentru a reda ceea ce vedeti voi cand intrati pe site, desigur nu peste tot...multe necesita si scris de mana(partile custom).


“No greater love hath a man than he lay down his life for his brother.”
Not for millions…not for glory…not for fame. For one person, in the dark, where no one will ever know or see.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Raster

[ACNA]



Status: Offline
(since 02-09-2016 09:51)
Joined: 24 Feb 2011
Posts: 5377, Topics: 210
Location: In my mind palace

Reputation: 765.4
Votes: 81

     
Post Posted: 08-11-2014, 01:57:13 | Translate post to: ... (Click for more languages)

'Scriptez in HTML' nu exista asa ceva, HTML e markup language (limbaj de marcare).

Daca chiar vrei sa inveti asa ceva trebuie in primul rand sa renunti la site-uri de genul wix care nu sunt 'editoare' ci sunt aplicatii online care te ajuta sa creezi site-uri. Conceptul asta se numeste WYSIWYG (What you see is what you get) si foloseste o interfata obisnuita in care tu pui elementele si el genereaza HTML-ul corespunzator.

Daca vrei sa inveti sa creezi un precum e frontpageul de la Freakz pune-te sa inveti. Incepe cu HTML + CSS, codeacademy.com e un loc bun unde poti sa inveti.

Have fun.

Mr.Faith wrote:
Site-ul asta nu cred ca este facut integral de o singura persoana...chiar si dispunand de toate cunostiintele necesare crearii lui, ar dura destul de mult sa scrii atatea randuri de cod. In general se folosesc templates pentru diverse actiuni care sunt unite pentru a reda ceea ce vedeti voi cand intrati pe site, desigur nu peste tot...multe necesita si scris de mana(partile custom).


Orice site pe care il gasesti tu pe net si se respecta cat de cat e scris de la 0, that's how you do it, templates sunt niste shitty things (fara forumuri si CMS si eu mai stiu ce, desi pana la urma is alea sunt oarecum la fel).



воронья
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Mr.Faith

[Observer]



Status: Offline
(since 18-06-2023 13:22)
Joined: 09 Nov 2010
Posts: 750, Topics: 123
Location: Romania

Reputation: 751.4
Votes: 62

  Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 08-11-2014, 03:28:28 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Sunt anumite chestii generale pe care nu are rost sa le scrii tu personal pentru ca pierzi o gramada de timp. In cazul asta le iei din alta parte si ajustezi variabile/parametrii/etc in functie de situatia ta. De ce sa nu te folosesti de toate resursele disponibile ca sa iti faci treaba mai usoara?
Acum daca esti zelos si vrei sa scrii totul de la 0, foarte bine...nimic rau, insa altcineva poate sa iti faca acelasi lucru cum am zis eu si ar termina cu 25-50% mai rapid. Cata vreme cunosti sintaxa si stii cum sa repari eventualele erori aparute tot ce conteaza este sa fi eficient.


“No greater love hath a man than he lay down his life for his brother.”
Not for millions…not for glory…not for fame. For one person, in the dark, where no one will ever know or see.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Orgar

[Orgar nu ogar]



Status: Offline
(since 10-11-2017 12:44)
Joined: 31 Aug 2012
Posts: 367, Topics: 46
Location: Romania

Reputation: 269
Votes: 13

 
Post Posted: 08-11-2014, 09:29:12 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Probabil ca Faith se refera la Bootstrap,si eu folosesc,e prea bun -

"Father... It is over?
Yes my son, no king rules forever."
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Kinook

[Pastor Penticostal]



Status: Offline
(since 12-03-2021 12:11)
Joined: 28 Jan 2011
Posts: 3333, Topics: 175
Location: Los Vitangeles

Reputation: 168.6
Votes: 66

   
Post Posted: 09-11-2014, 13:56:26 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Daca esti incepqtor in programare iti recomand sa o iei de la 0 si sa codezi de mana. Xampp ca server si Sublime ca program de scris. Daca incepi cu wix, bootstrap si alte alea nu o sa faci nimic.

୧༼ಠ益ಠ༽୨ WE ARE CYCLONE ୧༼ಠ益ಠ༽୨
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Orgar

[Orgar nu ogar]



Status: Offline
(since 10-11-2017 12:44)
Joined: 31 Aug 2012
Posts: 367, Topics: 46
Location: Romania

Reputation: 269
Votes: 13

 
Post Posted: 09-11-2014, 15:47:34 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Bootstrap nu incurca. Mai ales daca ai curiozitatea de a te uita peste documentele de acolo,o sa iti dai seama de multe. Am invatat multe doar uitandu-ma prin site-uri gata facute,intelegi logica unor lucruri si ajuta pe viitor.

"Father... It is over?
Yes my son, no king rules forever."
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> WOW -> Romanian  


The time now is 29-04-2024, 16:57:07
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x