User
Pass
2FA
 
 

Pareri pc

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Some tips regarding several acquisitions
Author Message1661
Mouz'

[Forever young !]



Status: Offline
(since 02-02-2022 18:17)
Joined: 05 May 2010
Posts: 11033, Topics: 173
Location: Balta Alba Titan !

Reputation: 1219.5
Votes: 144

     
Post Posted: 26-01-2015, 14:09:26 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Urmatorul pc v-a fi folosit pentru Videochat ! Trebuie sa duca mai multe sesiune de live stream in FULL HD!

Vreau sa stiu daca o sa duca. Persoana care o sa beneficieze de pc-u asta e dispusa sa dea banii astia.

http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1103077/


Persoanele care n-au habar pls abineti-va.


Equipment

MSI B75A-G43
Intel Core i5 3570k 3.4GHz
Cooler Master Hyper T4
MSI GeForce GTX 1660 6GB OC ARMOR EDITION 192bit
HyperX Fury Black 4GB DDR3 1866 MHz CL10 x2

Peripherals

Zowie EC1-A
HyperX Cloud II
Steelseries QcK+ PUBG

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
PaZuZu

[Account disabled]



Status: Offline
(since 18-05-2016 21:18)
Joined: 20 Jun 2010
Posts: 9334, Topics: 60
Location: Cotton field

Reputation: 174.5
Votes: 359

     
Post Posted: 26-01-2015, 14:35:29 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Trebuie sã ținã cont și de conexiunea la internet, nu numai de configurație, de preferat ar fi sã meargã pe o conexiune wired cu vitezã superioarã(RDS 500Mbps/1Gbps. Spun asta vãzând cã ai adãugat o placã de rețea wireless). Ce ai pus aici e mai mult decât de ajuns pentru streaming fãrã întreruperi în mai multe tab-uri concomitent.

Nu sparge geamul altuia dacã nu e bicicleta ta.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Juhziz

[🌟Most Wanted]



Status: Offline
(online 1 week ago)
Joined: 07 Jun 2012
Posts: 8405, Topics: 314
Location: Destination Unknown

Reputation: 2821.7
Votes: 133

     
Post Posted: 28-01-2015, 16:17:00 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Mouz' wrote:
Urmatorul pc v-a fi folosit pentru Videochat ! Trebuie sa duca mai multe sesiune de live stream in FULL HD!

Vreau sa stiu daca o sa duca. Persoana care o sa beneficieze de pc-u asta e dispusa sa dea banii astia.

http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1103077/


Persoanele care n-au habar pls abineti-va.


Spune-mi suma totala pe care vrea sa o investeasca persoana respectiva, il pot ajuta si cu o mica reducere, e posibil sa iti schimb ceva la wishlist-ul ala in functie de suma de care dispune, sunt unele chestii mai bune la aceeasi bani sau foarte mica diferenta in +.


-

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
darkzone

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 17-04-2015 15:16)
Joined: 28 Jan 2015
Posts: 60, Topics: 2
Location: Romania

Reputation: 108.4
Votes: 5

Post Posted: 28-01-2015, 22:30:26 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Mouz' wrote:
Urmatorul pc v-a fi folosit pentru Videochat ! Trebuie sa duca mai multe sesiune de live stream in FULL HD!

Un sistem pentru așa ceva nu are nevoie de placã video dedicatã, e de ajuns video integrat din procesor. Se poate renunța la placa video iar banii respectivi pot fi redirecționați cãtre alte componente mai bune. De exemplu:
- coolerul din wishlist va fi depãșit total în momentul în care vei avea deschise 4 sesiuni full HD simultane; sugestia mea este un model superior ca performanțe, respectiv H105 sau H110, care va face fațã acelui procesor în load (mai ales cã va fi nevoie și de ceva overclock, detalii mai jos);
- memoria e cam puținã, ar trebui 16GB ca sã nu te trezești cu vreun ”out of memory” cînd ți-e lumea mai dragã sau sã înceapã sistemul de operare sã macine în SSD/HDD pentru a crea memorie virtualã (pagefile);
- nu ai nevoie de placã de rețea wireless, nu va duce streaming-ul video; cã tot veni vorba de rețea, va fi nevoie de o linie la internet de tip Gigabit (1000Mbps) deservitã de un router de același tip, de exemplu TP-LINK WDR4300;
- SSD-ul nu e chiar cea mai bunã alegere (producãtorul a operat de curînd schimbãri la acel model - a înlocuit NAND-urile Toshiba cu Hynix mai slabe și versiunea de firmware), fiind disponibile alte variante mult mai bune, cum ar fi ADATA SP900 128GB sau Intel 530 Series 120GB;
- de HDD nu e neapãrat nevoie, dar dacã vrei poți pune acel WD, e OK;
- placa de bazã va trebui sã fie cu chipset Z97 pentru a permite un overclock substanțial la procesor (de care ziceam mai sus), necesar unei rulãri fluide a stream-urilor video; în cazul tãu, va fi nevoie sã ajungi undeva spre 4.5-4.6GHz cu procesorul pentru a avea parte de sacadãri în timpul sesiunii; o variantã ar fi ASUS Z97-K, dar aici mai e de discutat;
- carcasa e dupã gusturi de obicei, dar modelul ales de tine nu e chiar strãlucit avînd în vedere cã trebuie sã fie foarte bine ventilatã pentru a evacua rapid cãldura care se va acumula în interior; eu aș merge pe altã carcasã, respectiv Antec P280.
Placa video am eliminat-o, procesorul va trebui sã fie cu ”K” în coadã (multiplicator deblocat care permite overclock), cum ar fi i7-4770K, mai departe poți edita acel wishlist cu componentele prezentate mai sus și sã afli valoarea totalã a sistemului.

Varianta propusã de mine aratã așa: http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1105657/

Am pus alt procesor apropiat ca preț deoarece i7-4770K nu este în stoc momentan, diferența fiind undeva la ~100 de lei în plus. Chiar și așa am coborît mult sub valoarea din wishlistul tãu, de diferențã putînd lua routerul de care ziceam mai sus și alte accesorii, cum ar fi o tastaturã și un mouse mai în firea lor și/sau un webcam full HD (Logitech C920, de exemplu). Dacã mai ai nelãmuriri îți stau la dispoziție cu alte sugestii.


Ti-a fost util acest mesaj? Rasplateste-l pe autor prin folosirea codului de voucher 2SWDB91B in comenzile tale la PC Garage si vei primi discount 1%!
1 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Mouz'

[Forever young !]



Status: Offline
(since 02-02-2022 18:17)
Joined: 05 May 2010
Posts: 11033, Topics: 173
Location: Balta Alba Titan !

Reputation: 1219.5
Votes: 144

     
Post Posted: 29-01-2015, 12:58:59 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Am uitat de un lucru important , cel spus de pazuzu , @ Conexiunea la internet...e un UPC daca nu ma insel. Nu-i cel mai stralucit.

darkzone. Placa video e un must have. Vrea sa foloseasca 2 monitoare in the same time, nu strica. Procesorul pus de mine este un K , tu in wishlist ai pus altul fara.
Placa de retea wi-fi mi-a fost ceruta. I-am spus ca o ia degeaba dar a zis ca sa fie acolo.

OC nu face , nu stie , nu se baga.

cat despre camera web, are ceva mult mai perfoarmant.


Equipment

MSI B75A-G43
Intel Core i5 3570k 3.4GHz
Cooler Master Hyper T4
MSI GeForce GTX 1660 6GB OC ARMOR EDITION 192bit
HyperX Fury Black 4GB DDR3 1866 MHz CL10 x2

Peripherals

Zowie EC1-A
HyperX Cloud II
Steelseries QcK+ PUBG

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
darkzone

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 17-04-2015 15:16)
Joined: 28 Jan 2015
Posts: 60, Topics: 2
Location: Romania

Reputation: 108.4
Votes: 5

Post Posted: 29-01-2015, 13:16:56 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Douã monitoare poate folosi și cu video integrat, are opțiuni atît în BIOS cît și în driverul video care se instaleazã ulterior. Pentru scopul acelui PC placa video e inutilã, crede-mã, am configurat sute de sisteme pentru așa ceva și niciunul nu conține placã video dedicatã.
De procesor am zis cã am pus unul cu preț apropiat avînd în vedere cã cel pe care voiam sã-l adaug în wishlist nu este în stoc momentan. Am adãugat acum 4790K, deși e total inutil un procesor cu multiplicator deblocat dacã nu-i și dai în goarnã. În fine.
Am înlocuit și placa de bazã cu alta mai ”cuminte” cu chipset H97.
Placa de rețea WiFi e la fel de inutilã, dar fie, am adãugat-o și pe aia.
Wishlist-ul acum aratã așa: http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1105947/.

Acum, legat de partea cu internetul, o sã aibã probleme pe o linie uzualã de 100Mbps, nu va face fațã. Poate la 2-3 tab-uri deschise sã se miște încã fluid, dar cînd va deschide și al 4-lea tab o sã dea în nas din cauza limitãrii benzii de internet. Sugestia mea ar fi sã treacã la un abonament mãcar de 500Mbps dacã nu de 1Gbps.


Ti-a fost util acest mesaj? Rasplateste-l pe autor prin folosirea codului de voucher 2SWDB91B in comenzile tale la PC Garage si vei primi discount 1%!
1 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Some tips regarding several acquisitions  


The time now is 28-03-2024, 22:11:00
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x