User
Pass
2FA
 
 

Recomandare caine
Go to page 1, 2  Next    
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Politics & Social

Dintre care:
Husky Siberian
52%
 52%  [ 12 ]
Terrier Westie
4%
 4%  [ 1 ]
Golden Retriever
43%
 43%  [ 10 ]
Total Votes : 23

Author Message5978
TwilighT!
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 09-12-2015 17:55)
Joined: 20 Jun 2015
Posts: 264, Topics: 23
Location: Vancouver, American continent

Reputation: 61.8
Votes: 10

Post Posted: 01-09-2015, 15:13:01 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Va rog sa luati in considerare, in primul rand, temperamentul, si rezumati-va strict la optiunile din chestionar. Puteti lasa si alte sfaturi referitoare la alte rase de caini ce nu se regasesc in chestionarul meu precizand "de ce nu?" ["] - o rasa precizata de mine.
Prefer un caine agil, inteligent, jucaus si partial prietenos cu oamenii.
Apreciez daca veniti si cu cateva argumente solide in urma alegerii voastre.

Referitor la Husky, stiu bine ca e un caine de haita, si nu suporta sa stea singur nici 5 minute. Din fericire mai am un caine de talie mica pe care il las sa umble liber prin curte, si aceleasi intentii am si cu eventualul husky. In casa vara e racoare, fiind un beneficiu pentru caine.


Rog seriozitate, thanks. -


"Nu sunt rasist, dar sunt mandru ca sunt alb"
1 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
SeaGer

[Very Important Person]



Status: Offline
(since 13-11-2022 20:08)
Joined: 10 Jan 2009
Posts: 9642, Topics: 235
Location: Aiki Seishin

Reputation: 3379.5
Votes: 387

 
Post Posted: 01-09-2015, 20:45:10 | Translate post to: ... (Click for more languages)

1. Sfat: În loc de Golden Retriever, ai putea sã te uiți dupã un Labrador. Statisticile spun cã sunt mai inteligenți și mai jucãuși decât Retriever-ii. În plus, au blana scurtã, ceea ce poate fi un avantaj pentru anumite persoane.

2. Westie, doar dacã-ți plac pe post de bibelou. Sunt jucãuși cât sunt mici, dar în timp se lenevesc grav. Îți zic din experiențã.

3. Eu aș opta, și asta este pãrere personalã, pentru un Border Collie. Talie medie, extrem de jucauși, au culori faine, agili, ușor de dresat, foaaarte inteligenți.


If my message was helpful, feel free to +rep me. Thanx

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
^AvioanE^

[INACTIVE]



Status: Offline
(since 26-11-2020 18:23)
Joined: 20 Jun 2010
Posts: 23517, Topics: 763
Location: Romania

Reputation: 7902.9
Votes: 719

Post Posted: 01-09-2015, 21:43:44 | Translate post to: ... (Click for more languages)

TwilighT! wrote:
Va rog sa luati in considerare, in primul rand, temperamentul, si rezumati-va strict la optiunile din chestionar. Puteti lasa si alte sfaturi referitoare la alte rase de caini ce nu se regasesc in chestionarul meu precizand "de ce nu?" ["] - o rasa precizata de mine.
Prefer un caine agil, inteligent, jucaus si partial prietenos cu oamenii.
Apreciez daca veniti si cu cateva argumente solide in urma alegerii voastre.

Referitor la Husky, stiu bine ca e un caine de haita, si nu suporta sa stea singur nici 5 minute. Din fericire mai am un caine de talie mica pe care il las sa umble liber prin curte, si aceleasi intentii am si cu eventualul husky. In casa vara e racoare, fiind un beneficiu pentru caine.


Rog seriozitate, thanks. -

Mai intereseaza-te. Nu iti recomand Husky daca nu ai aer conditionat. Conteaza foarte mult si zona unde stai + apartament/casa. Asta cu "haita" este o baliverna.
Ofera mai multe detalii. Deasmenea iti recomand cu tarie sa adopti un caine, nu sa cumperi. Chiar daca nu toti sunt de rasa, o sa primesti afectiunea si dragostea neconditionata a unui caine adoptat, in schimbul celui cumparat.



1 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
eiffel 65
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 13-09-2015 21:38)
Joined: 29 Aug 2015
Posts: 48, Topics: 6
Location: Romania

Reputation: 2
Votes: 3

Post Posted: 01-09-2015, 22:08:07 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Incearca Ciobanesc German, sunt cei mai destepti caini dupa parerea mea, am avut 2.. pe unul l-am avut 18 ani.. practic am crescut cu el, nedresat, niciodata nu s-a dat la vreun om.. decat daca eram EU in pericol.


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
TwilighT!
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 09-12-2015 17:55)
Joined: 20 Jun 2015
Posts: 264, Topics: 23
Location: Vancouver, American continent

Reputation: 61.8
Votes: 10

Post Posted: 02-09-2015, 11:09:14 | Translate post to: ... (Click for more languages)

^AvioanE^ wrote:
TwilighT! wrote:
Va rog sa luati in considerare, in primul rand, temperamentul, si rezumati-va strict la optiunile din chestionar. Puteti lasa si alte sfaturi referitoare la alte rase de caini ce nu se regasesc in chestionarul meu precizand "de ce nu?" ["] - o rasa precizata de mine.
Prefer un caine agil, inteligent, jucaus si partial prietenos cu oamenii.
Apreciez daca veniti si cu cateva argumente solide in urma alegerii voastre.

Referitor la Husky, stiu bine ca e un caine de haita, si nu suporta sa stea singur nici 5 minute. Din fericire mai am un caine de talie mica pe care il las sa umble liber prin curte, si aceleasi intentii am si cu eventualul husky. In casa vara e racoare, fiind un beneficiu pentru caine.


Rog seriozitate, thanks. -

Mai intereseaza-te. Nu iti recomand Husky daca nu ai aer conditionat. Conteaza foarte mult si zona unde stai + apartament/casa. Asta cu "haita" este o baliverna.
Ofera mai multe detalii. Deasmenea iti recomand cu tarie sa adopti un caine, nu sa cumperi. Chiar daca nu toti sunt de rasa, o sa primesti afectiunea si dragostea neconditionata a unui caine adoptat, in schimbul celui cumparat.

Tocmai aia e, am aer conditionat, si pe langa asta stau la casa, avand si subsol, unde pe timpul verii e racoare. Am avut o cunostinta care avea husky, el locuind la bloc. Chinuia cainele ingrozitor, dupa cum se si subintelege... iarna, cald, vara la fel.
Stau in zona Moldovei, in Iasi mai exact. Nu pot spune ca e exagerat de cald vara, insa sunt cateva zile prin iulie-august cand pretinzi ca esti pur si simplu inchis intr-un cuptor.
Referitor la adoptat, mai am un caine luat de pe strada, de vreo 5 ani jumate. O fi tras dintr-un soricar, pechinez.. sincer, habar n-am. Daca ar fi adevarata chestia cu haita, ar fi un mare avantaj pentru husky.
Spoiler:


"Nu sunt rasist, dar sunt mandru ca sunt alb"
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
ThunderJB

[Freakz * Thunder]



Status: Offline
(since 12-10-2022 06:25)
Joined: 06 Sep 2013
Posts: 4652, Topics: 262
Location: Back in the business.

Reputation: 878.8
Votes: 266

 
Post Posted: 02-09-2015, 12:26:02 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Rottweiler si Ciobanescul German.Cei mai tari caini.

Black magic
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Khajiit

[Away]



Status: Offline
(since 01-04-2019 20:33)
Joined: 19 Jun 2013
Posts: 3428, Topics: 110
Location: Away for a long time.

Reputation: 48.4
Votes: 145

          Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET}  am-nevoie-de-iconite-la-profil 
Post Posted: 02-09-2015, 13:16:51 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Când îþi alegi un câine de o asemenea rasã, uneori te gândeºti ºi la costuri, pretenþii ºi mediul pe care trebuie sã-l oferi câþelului.
Husky sunt jucãuºi, de o frumuseþe rarã, eu unul mor dupã ei, mã topesc, însã au pretenþii la mâncare, sã nu crezi cã-l vei hrãnii cu ciorbã ºi pâine( poþi sã o faci, dar îþi baþi joc de el). Sunt frumoºi, nu ºtiu dacã sunt rãi, mai mult jucãuºi ºi adorã sã fie cineva în preajma lor, sã se joace cu el cineva mai mereu. Este o alegere bunã dacã ai aer condiþionat, dar te va costa puþin. Mai vine vorba ºi despre întreþinere, cã presupun cã o sã vrei sã-l îngrijeºti: carnet, vaccin, etc.
Cât despre Golden Retriever este o alegere bunã, sunt inteligenþi, jucãuºi ºi leneºi în acelaºi timp. La fel pretenþii la mâncare ºi la întreþinere.
Vorbesc despre aceºtia pentru cã am avut prieteni care au avut/ au aceºti câini ºi mai povestim despre ei.
Oricum, tu alege ce þi se pare mai frumos, mai drãguþ ºi mai apropriat de inima ta. Cu restul te descurci tu, restul sunt detalii ºi astea, crede-mã, nu conteazã.
Merg pe Husky pentru cã-l ador mult, ºi eu vreau sã-mi cumpãr unul( stau la curte, curte mare 400m^2), însã eu am deja doi câini, una micã de 12 ani alãturi de care am crescut - ºi unul mai mare( maidanez) adoptat de 2 ani, foarte rãu cu lumea ºi foarte bun cu mine( deºi m-a muºcat de mânã acum o luna- mai mult avertisment - ). Alege cu inima, lasã prejudecãþile.

2 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
^AvioanE^

[INACTIVE]



Status: Offline
(since 26-11-2020 18:23)
Joined: 20 Jun 2010
Posts: 23517, Topics: 763
Location: Romania

Reputation: 7902.9
Votes: 719

Post Posted: 02-09-2015, 19:14:17 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Ceea ce auzi in stanga si in dreapta, sunt povesti. Mai vine unu-altu` pe aici si ofera informatii eronate, iar... povesti.

Husky este un caine cu un temperament si o atitudine dificila. Iti spun de pe acum, nu este caine de haita, doar ca are tendinta de a fii lider, de a domina. O sa iti fie teribil de greu sa te lupti cu el pentru titlul de eu sunt seful.
Sunt jucausi, sunt extrem de inteligenti, insa din cauza a ceea ce eu am specificat mai sus necesita o foarte mare atentie, grija si responsabilitate.
Este total eronat ceea ce s-a spus mai sus despre ei, mananca orice, ca si un caine normal nu au nevoie de o masa speciala.
Daca stai la casa si ai si aer conditionat, este perfect. Au nevoie de miscare, daca ii oferi doar 1-2 plimbari pe o distanta mai lunga este o problema, nu este suficient pentru rasa asta.

Am vazut mai sus Rottweiler, un comentariu inutil ce merita sters sincer sa fiu.
Este cea mai dificila rasa de caine. Sunt doua posibilitati:
1) Cumperi unu de rasa pur-sange (care te costa o avere) ai intretinerea lui crede-ma, o sa te trimita la furat. Pe langa vitaminele lunare care sunt in valoare de (500-600lei) au nevoie si de mancare (mananca cat un bou, srlsy). Sunt perfecti pe post de dadaca (cand o sa ai puradei), pe post de prieten si in acelasi timp pe post de paznic.
2) Cumperi un Rottweiler care nu este pur-sange (e o diferenta, cultiva-te) se aplica ce am spus mai sus, singura diferenta este ca au o perioada la x ani, cand precum elefantii turbeaza si probabilitatea de a ataca pe oricine (stapan sau nu) este foarte ridicata.
Au nevoie de miscare zilnica.

Ciobanescul German
Este alegerea perfecta pentru oricine, dar revin la prim-postul meu, de ce sa dai banii pe un caine cand poti adopta unul sau chiar lua de pe strada? Sunt N persoane ce salveaza animale ce au nevoie de ingrijiri si interventii medicale datorata iresponsabilitatii oamenilor din jur, ce au nevoie de un camin permanent. Satisfacerea si bucuria ta cand cainele va creste o sa se simta..

Golden Retriever nu este deloc lenes, il pot asemana foarte usor cu argintul viu (google it), sunt draci pe pamant. Superbi cand sunt mici, inteligenti pe masura ce cresc, dar n-o sa ai clipa de pace (Se aplica si la Labrador). Avantajul la rasele astea doua este urmatorul, sunt foarte pasnici, eu unul personal nu am auzit de caz in care sa fie vorba de rasele astea (neprovocati/nebatuti).



1 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Khajiit

[Away]



Status: Offline
(since 01-04-2019 20:33)
Joined: 19 Jun 2013
Posts: 3428, Topics: 110
Location: Away for a long time.

Reputation: 48.4
Votes: 145

          Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET}  am-nevoie-de-iconite-la-profil 
Post Posted: 02-09-2015, 19:22:49 | Translate post to: ... (Click for more languages)

^Cu câtã pasiune vorbeºti despre ei, sunt uimit. Mã întreb câte rase de câini þi-au trecut prin mânã de eºti aºa experimentat ºi crezi cã doar pãrerea ta conteazã. Eu mi-am spus pãrerea referitor la ce am auzit de la prietenii mei, care au aceºti câini. Mi-au spus cã sunt dificili ºi mi-au spus cum se comportã ai lor. Despre husky cã e pretenþios la mâncare ºi despre celãlalt cã e leneº( acum are 5 ani). Acum sigur, nu-s eu specializat în rase de câini, dar nu cred cã tu ai luat licenþã în aºa ceva astfel încât sã crezi cã doar pãrerea ta conteazã.
PS: Spun din nou, alege cu inima, detaliile chiar nu conteazã.



Last edited by Khajiit on 02-09-2015, 19:26:26; edited 1 time in total
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Chrys
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 29-04-2016 18:00)
Joined: 14 Aug 2010
Posts: 6285, Topics: 188
Location: Romania

Reputation: 72.1
Votes: 191

       
Post Posted: 02-09-2015, 19:25:52 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Akita Inu, are un prieten de-al meu si e foarte multumit de el, jucaus si toate cele cu toate ca nu prea s-a adaptat extraordinar cu cainii de talia sa. Prefera sa se joace cu pustiu meu (un Pug) decat cu altii de marimea lui.

Am auzit ca American Bully e tot un caine prietenos, atat cu copii cat si cu oamenii din jur (cu toate ca se trage din rasa pitbull) -

Eu unul am optat pentru ceva ce mi-a placut, asta cu toate ca horcane si se bese in fiecare seara, daca doresti ceva de talie mica si tafnos cat si prietenos iti recomand rasa Mops Pug (Man in Black) -.


@Avioane, cand comentezi ceva si nu stii ce are omul in casa ar trebui sa-ti ti ciocul -> Photo

Photo 2

Photo 3

Daca nu iubeam animalele nu aveam 7 caini la curte si 1 in casa. Deci te rog, abtine-te data viitoare cand faci afirmatii care te depasesc. Cand prietenul meu si-a cumparat aceeasi rasa ca in filmul cu Hacki nu mi-a venit sa cred, seamana leit doar nu se aseamana personalitatea deloc, sunt prietenosi cu oamenii dar nu si cu celelalte animale; asa ca te rog, vezi-ti de treaba ta. Cat despre American Bully, prin cunostiinte am auzit de aceasta rasa fiind prietenoasa doar ca am cautat pe Google si nu mi-a placut deloc aspectul lor.





Playlist javRIX



Last edited by Chrys on 02-09-2015, 19:39:55; edited 1 time in total
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
^AvioanE^

[INACTIVE]



Status: Offline
(since 26-11-2020 18:23)
Joined: 20 Jun 2010
Posts: 23517, Topics: 763
Location: Romania

Reputation: 7902.9
Votes: 719

Post Posted: 02-09-2015, 19:28:41 | Translate post to: ... (Click for more languages)

^^
Daca nu ma ocupam cu asa ceva (pasiune) nu comentam aiurea.
In schimb voi comentati de ce ati auzit/vazut la prieteni, sau in filme.

Nu o luati ca pe un atac, dar mi se pare aiurea sa se ofere informatii eronate atata timp cat NU stiti sigur daca informatia voastra este 100% cea adevarata.
Seach fb la profilul meu, vezi ce gasesti pe acolo @ Khajiit



0 1
  
Back to top
View user's profile Send private message
eiffel 65
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 13-09-2015 21:38)
Joined: 29 Aug 2015
Posts: 48, Topics: 6
Location: Romania

Reputation: 2
Votes: 3

Post Posted: 02-09-2015, 20:17:42 | Translate post to: ... (Click for more languages)

^AvioanE^ wrote:


Ciobanescul German
Este alegerea perfecta pentru oricine, dar revin la prim-postul meu, de ce sa dai banii pe un caine cand poti adopta unul sau chiar lua de pe strada? Sunt N persoane ce salveaza animale ce au nevoie de ingrijiri si interventii medicale datorata iresponsabilitatii oamenilor din jur, ce au nevoie de un camin permanent. Satisfacerea si bucuria ta cand cainele va creste o sa se simta..


Gasesti si oameni care ii dau pe gratis, dar daca esti genul "VREAU RASA PURA ALTFEL NU" inseamna ca nu meriti sa ai un caine. (Nu ma refer la tine, zic in general)



0 1
  
Back to top
View user's profile Send private message
ThunderJB

[Freakz * Thunder]



Status: Offline
(since 12-10-2022 06:25)
Joined: 06 Sep 2013
Posts: 4652, Topics: 262
Location: Back in the business.

Reputation: 878.8
Votes: 266

 
Post Posted: 02-09-2015, 20:59:05 | Translate post to: ... (Click for more languages)

^AvioanE^ wrote:
Ceea ce auzi in stanga si in dreapta, sunt povesti. Mai vine unu-altu` pe aici si ofera informatii eronate, iar... povesti.

Husky este un caine cu un temperament si o atitudine dificila. Iti spun de pe acum, nu este caine de haita, doar ca are tendinta de a fii lider, de a domina. O sa iti fie teribil de greu sa te lupti cu el pentru titlul de eu sunt seful.
Sunt jucausi, sunt extrem de inteligenti, insa din cauza a ceea ce eu am specificat mai sus necesita o foarte mare atentie, grija si responsabilitate.
Este total eronat ceea ce s-a spus mai sus despre ei, mananca orice, ca si un caine normal nu au nevoie de o masa speciala.
Daca stai la casa si ai si aer conditionat, este perfect. Au nevoie de miscare, daca ii oferi doar 1-2 plimbari pe o distanta mai lunga este o problema, nu este suficient pentru rasa asta.

Am vazut mai sus Rottweiler, un comentariu inutil ce merita sters sincer sa fiu.
Este cea mai dificila rasa de caine. Sunt doua posibilitati:
1) Cumperi unu de rasa pur-sange (care te costa o avere) ai intretinerea lui crede-ma, o sa te trimita la furat. Pe langa vitaminele lunare care sunt in valoare de (500-600lei) au nevoie si de mancare (mananca cat un bou, srlsy). Sunt perfecti pe post de dadaca (cand o sa ai puradei), pe post de prieten si in acelasi timp pe post de paznic.
2) Cumperi un Rottweiler care nu este pur-sange (e o diferenta, cultiva-te) se aplica ce am spus mai sus, singura diferenta este ca au o perioada la x ani, cand precum elefantii turbeaza si probabilitatea de a ataca pe oricine (stapan sau nu) este foarte ridicata.
Au nevoie de miscare zilnica.

Ciobanescul German
Este alegerea perfecta pentru oricine, dar revin la prim-postul meu, de ce sa dai banii pe un caine cand poti adopta unul sau chiar lua de pe strada? Sunt N persoane ce salveaza animale ce au nevoie de ingrijiri si interventii medicale datorata iresponsabilitatii oamenilor din jur, ce au nevoie de un camin permanent. Satisfacerea si bucuria ta cand cainele va creste o sa se simta..

Golden Retriever nu este deloc lenes, il pot asemana foarte usor cu argintul viu (google it), sunt draci pe pamant. Superbi cand sunt mici, inteligenti pe masura ce cresc, dar n-o sa ai clipa de pace (Se aplica si la Labrador). Avantajul la rasele astea doua este urmatorul, sunt foarte pasnici, eu unul personal nu am auzit de caz in care sa fie vorba de rasele astea (neprovocati/nebatuti).

Mno, stiu ca intretinerea la un Rottweiler este scumpa, dar eu zic ca se merita deoarece actual am un ciobanesc german si a cam trecut vremea lui (are 9 ani).Ii cumparam si ii cumpar si acum vitamine care ma costa in jur de 90 lei pe saptamana?Cam asa.
Eu sincer vreau sa-mi iau Rottweiler din 2 motive.
1.Este un bun paznic, nu are nimeni tupeu sa intre la stapan in curte cand vede monstrozitatea aia de caine, ceea ce are un avantaj enorm de mare.
2.900-1200 lei nu e o avere pentru un caine pedigree deoarece stii ca este in primul rand, RASA PURA si nu orice corcitura.
Cand ai spus dificila, te-ai referit ca e greu de intretinut sau de dresaj?
Anyway, astept la primavara sa fie mai cald si cu prima zi de caldura, am si cumparat cainele deoarece imi place foarte mult (la fel ca Ciobanescul German).
Daca esti obligat sa alegi ce ai zis mai sus, eu sincer aleg Golden Retriever, daca-ti iei Huskey faci o decizie groaznica.In primul rand, chinui saracu' caine atunci cand vine vara, moare naibi de cald si este foarte foarte greu de dresat.


Black magic
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
TwilighT!
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 09-12-2015 17:55)
Joined: 20 Jun 2015
Posts: 264, Topics: 23
Location: Vancouver, American continent

Reputation: 61.8
Votes: 10

Post Posted: 02-09-2015, 21:04:38 | Translate post to: ... (Click for more languages)

eiffel 65 wrote:
^AvioanE^ wrote:


Ciobanescul German
Este alegerea perfecta pentru oricine, dar revin la prim-postul meu, de ce sa dai banii pe un caine cand poti adopta unul sau chiar lua de pe strada? Sunt N persoane ce salveaza animale ce au nevoie de ingrijiri si interventii medicale datorata iresponsabilitatii oamenilor din jur, ce au nevoie de un camin permanent. Satisfacerea si bucuria ta cand cainele va creste o sa se simta..


Gasesti si oameni care ii dau pe gratis, dar daca esti genul "VREAU RASA PURA ALTFEL NU" inseamna ca nu meriti sa ai un caine. (Nu ma refer la tine, zic in general)

Penibil. Poti argumenta cele spuse de tine?


"Nu sunt rasist, dar sunt mandru ca sunt alb"
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
eiffel 65
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 13-09-2015 21:38)
Joined: 29 Aug 2015
Posts: 48, Topics: 6
Location: Romania

Reputation: 2
Votes: 3

Post Posted: 03-09-2015, 00:44:36 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Iubesti un caine doar pentru ca e de rasa ?


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message

  Topic locked


Topic is closed, you cannot post any messages in it anymore

Locked by lOl ^_*, 09 January 2016 14:00



 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Politics & Social  
Go to page 1, 2  Next    


The time now is 18-04-2024, 21:43:50
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x