User
Pass
2FA
 
 

[Reteta]Coji de cartofi

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Gastronomy
Author Message219
Activ.

[MasterChef.]



Status: Offline
(since 10-12-2019 13:33)
Joined: 11 Aug 2009
Posts: 25249, Topics: 541
Location: London

Reputation: 2603.4
Votes: 1007

     
Post Posted: 24-11-2015, 10:31:40 | Translate post to: ... (Click for more languages)



Ingrediente

8 cartofi medii
8 felii bacon
8 lingurite ulei
condimente(sare, piper, praf usturoi, boia)
1 lingura unt

Topping 1

- Branzeturi razuite(de care va plac, eu am pus un amestec de Ementaler, Edam si Cheddar gata razuite si Gorgonzola care am taiat-o fasii caci e prea moale sa o razuiti; gorgonzola o puteti inlocui cu branza burduf sau branza iute de capra)
- cateva fire de ceapa verde
- smantana

Topping 2

- pasta de usturoi copt
- o lingura de smantana

Mod de preparare

Cartofii se freaca cu buretele de sarma sau o perie aspra. Se inteapa de jur imprejur cu o furculita. Se amesteca uleiul cu condimente, sa-l aromatizam si ungem fiecare cartof cu cate o lingurita de ulei. Se pun in tava cuptorului(nu folositi hartie de copt dedesubt!) si se coc la 200C circa 1 ora, pana intra furculita usor in ei.
Langa cartofi am pus si usturoiul la copt, in folie de aluminiu.
In timpul cat s-au copt cartofii am taiat baconul felii si l-am prajit fara ulei pana s-a facut crocant. L-am scos pe servetele sa se absoarba excesul de grasime si l-am taiat apoi cuburi mici mici.
Am scos cartofii de la cuptor, i-am taiat pe lungime si i-am scobit de miez cu o lingurita. Trebuie sa ramana foarte putina pulpa pe coaja, cam 2 mm.
*Nu aruncati miezul de la cartofi, folositi-i la alta mancare, eu am facut gnocchi
Am pus cojile in tava in care i-am copt intai cu taietura in jos 10 minute, apoi i-am intors, i-am uns pe interior cu unt topit si i-am mai lasat 10 minute. Trebuie sa se faca crocanta coaja.
* pasul acesta il puteti face si pe gratar, nu doar in cuptor
** o alta varianta la pasul asta ar fi sa-i prajiti in ulei, dar nu cred ca e cazul sa adaugam calorii.
Pentru cei cu primul topping am procedat asa:
- am presarat branza razuita in coji, nu trebuie sa-i umpleti ci doar sa acoperiti fundul
- am pus cate o feliuta de gorgonzola
- am presarat cuburi de bacon
Pentru cei cu toppingul de usturoi:
- am uns interiorul cojilor cu pasta si apoi am presarat bacon
Presaram sare si piper si ii mai dam la cuptor 5 min sa se topeasca branza.
* pasul acesta il puteti face si pe gratar, nu doar in cuptor
I-am servit cu smantana si ceapa verde presarata deasupra.



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Gastronomy  


The time now is 29-04-2024, 16:45:45
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x