User
Pass
2FA

Slovaca Veronika Zuzulova a câștigat proba de slalom de la Zagreb din cadrul Cupei Mondial

This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Sports

Votes: 203

Post Posted: 31-01-2017, 15:46:02 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Slovaca Veronika Velez Zuzulova a câștigat, marți, proba de slalom de la Zagreb din cadrul Cupei Mondiale de schi alpin, dupã ce americanca Mikaela Shiffrin, principala favoritã, a fost eliminatã dupã prima manșã, scrie DPA.

Zuzulova s-a instalat în fruntea clasamentului chiar dupã prima rundã și a câștigat prima sa cursã din acest sezon și a cincea din cariera sa, cu un timp total combinat de 2 min 2 sec 53/100.
Ea a avut un avans de 24/100 fațã de compatrioata sa Petra Vlhova, pe locul 3 fiind cehoaica Sarka Strachova, la 52/100 de secunde.
Americanca Mikaela Shiffrin, câștigãtoarea a 12 probe consecutive de slalom în Cupa Mondialã de schi alpin, a fost eliminatã în prima manșã a concursului de la Zagreb.
Din aceastã cauzã, Shiffrin nu a reușit sã îmbunãtãțeascã recordul la invincibilitate pe care îl co-deține alãturi de elvețianca Vreni Schneider.
În vârstã de 21 de ani, Shiffrin, dublã campioanã mondialã (2013 și 2015) și medaliatã cu aur la JO 2014 de la Soci, nu mai fusese învinsã într-o probã de slalom într-un circuit major din 13 ianuarie 2015, la Flachau (Austria), unde s-a situat pe a treia poziție.
În clasamentul general al Cupei Mondiale la slalom, Mikaela Shiffrin ocupã primul loc, cu 400 puncte, urmatã de Veronika Velez-Zuzulova, 390 puncte, și de elvețianca Wendy Holdener, 260 puncte, etc.
În ierarhia generalã a Cupei Mondiale feminine de schi alpin, primul loc e ocupat de Mikaela Shiffrin, cu 798 puncte, urmatã de elvețianca Lara Gut, 583 puncte, slovena Ilka Stuhec, 495 p, italianca Sofia Goggia, 467 p, franțuzoaica Tessa Worley, 463 p, Veronika Velez-Zuzulova, 390 p, etc.