User
Pass
2FA
 
 

Server

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> WOW -> Romanian
Author Message770
Mematoru

[Universal Class Mod]



Status: Offline
(since 02-02-2024 09:55)
Joined: 18 Mar 2018
Posts: 62, Topics: 14
Location: Romania

Reputation: 97.6
Votes: 14

Post Posted: 27-12-2018, 14:27:42 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Sunt foarte interesat si curios cum poti creea un server de wow, versiune 7.2.5, 7.3.5. M-ati putea ajuta cu niste tutoriale de creeare servere wow?. Am vazut ceva insa nu am reusit sa fac. Sunt foarte curios cum se face si cum se scripteaza ce se afla in el(nu stiu daca zic bine). -)) Multumesc!!!
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
ClearMind

[Hater]



Status: Offline
(since 19-10-2022 19:13)
Joined: 12 Oct 2013
Posts: 614, Topics: 59
Location: Nowhere

Reputation: 243.7
Votes: 26

  Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 27-12-2018, 17:22:39 | Translate post to: ... (Click for more languages)

In primul rand ai nevoie de server (ca si program executabil ma refer). Exista framework-uri pentru servere WoW - nu mai stiu care sunt cele mai actualizate acuma dar ca exemple pot sa-ti dau ArcEmu, MaNGOS, TrinityCore (care e bazat pe mangos din cate stiu) - stiu ca Freakz rula candva pe trinity core.

In general un framework iti pune la dispozitie codul sursa pentru urmatoarele:
- serverul world - asta e practic realm-ul tau care citeste din baza de date si spawneaza/initializeaza "the stuff" dupa cum e specificat in DB
- serverul de autentificare - pentru login pe server. (daca nu il deschizi pe asta o sa iei unable to connect cand incerci sa te loghezi)
- extractors (Maps & VMaps).

Keep in mind ca framework-ul sa aiba release pentru versiunea 7.2.5 / 7.3.5.

De aici ai doua optiuni: fie iei fisierele sursa necesare de pe repo si compilezi tu (best practice daca vrei sa ai control total asupra serverului) fie descarci un repack (the easy way). Daca mergi pe prima optiune, you will need visual studio cu c++, cmake, git etc; daca alegi repack, doar dezarhivezi ce ai descarcat si te apuci sa configurezi stuff.

O sa ai nevoie de maps/vmaps pentru server - in general pentru pathing/collision stuff. Copiezi extractoarele in folderul WoW, le rulezi pe rand, si dupa ce se termina, o sa ai 2 foldere noi in folderul WoW (maps si vmaps) pe care le vei copia unde ai tu serverul.

Finally, you need a database. Practic tot, de la conturi la iteme, se stocheaza in baza de date. In general serverele WoW suporta MySQL. Daca tin eu bine minte, framework-urile au fisierele SQL necesare pentru a genera baza ta de date (sau macar structura ei ca sa o poata citi serverul).

Si referitor la bug fixing: asta depinde. Sunt buguri care provin din server core (de asta ti-am zis ca e mai bine sa iti compilezi tu serverul), sau care tin de DB. In general, eu nu m-as aventura la fixat buguri daca as fi incepator, ci as astepta updates la codul sursa -



Aici ai documentatia de la trinity core, unde iti zice pas cu pas ce trebuie sa faci ca sa iti creezi un server TrinityCore "de la zero".
Otherwise, google "ac web 7.2.5 server repack <insert framework name here>".


Serverul tau va fi local, asta inseamna ca doar tu te vei putea conecta pe el.

Spor -

1 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Mematoru

[Universal Class Mod]



Status: Offline
(since 02-02-2024 09:55)
Joined: 18 Mar 2018
Posts: 62, Topics: 14
Location: Romania

Reputation: 97.6
Votes: 14

Post Posted: 28-12-2018, 16:58:02 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Multumesc mult de ajutor! #respect
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> WOW -> Romanian  


The time now is 28-03-2024, 11:01:20
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x