User
Pass
2FA
 
 

Efectul WoW
Go to page Previous  1, 2, 3    
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> WOW -> Romanian
Author Message4012
Wipe
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 08-06-2022 20:34)
Joined: 05 Jul 2012
Posts: 12606, Topics: 645
Location: Cluj-Napoca

Reputation: 21726.8
Votes: 431

      Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 29-07-2014, 15:29:27 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Ar trebui sa faceti un Poll cu cine crede ca da dependenta si cine nu crede -


Don't touch this

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Orgar

[Orgar nu ogar]



Status: Offline
(since 10-11-2017 12:44)
Joined: 31 Aug 2012
Posts: 367, Topics: 46
Location: Romania

Reputation: 269
Votes: 13

 
Post Posted: 29-07-2014, 17:10:47 | Translate post to: ... (Click for more languages)

DA ! Wow si nu numai,toate MMORPG-urile din punctul meu de vedere dau dependenta. Agresivitate nu am avut atata timp cat am fost dependent,am avut si eu o perioada in care preferam sa stau pe joc decat sa ma duc la fotbal,efectul urat ptr mine a fost ca m-am ingrasat destul de mult,am inceput de pe la 8-9 ani sa ma joc si pe la 11-12 incepusem cu MMORPG,metin2.Am 17 ani acum si de atunci m-am ingrasat cam 15 kg in plus fata de greutatea normala. Incepusem sa ma cert cu un prieten ,intr-adevar,pe motivul ca wow era mai bun ca lineage sau invers,deci tot MMORPG,la fel ca metin,4story si alte rahaturi de jocuri. Am fost dependent rau de tot,asta e,acum regret,incepusem nici sa nu mai invat,si asta are efect acum,ptr ca odata ce ai pierdut la scoala,greu sa recuperezi. Dupa cum spuneam,nu cred ca jocurile provoaca agresivitate,exista un PEGI oricum,dar lumea din jurul meu mi se parea din ce in ce mai plictisitoare. Sunt multumit totusi ca in momentul de fata,chiar daca mi-am luat laptop ptr jocuri,daca intru intr-un joc dupa 10 minute maxim ies. Chiar sunt fericit ca mi se intampla asta. Pacat ca sunt totusi dependent de internet.Am inceput sa fac un site,sa nu stau degeaba,si va sfatuiesc sa faceti si voi tot posibilul sa faceti un ban de pe urma internetului,sa nu pierdeti timpul degeaba. In ziua de astazi chiar nu putem nega,suntem nevoiti sa facem bani din orice,iar internetul ne ofera sansa asta.

"Father... It is over?
Yes my son, no king rules forever."
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Bigblackjoe

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 12-03-2019 19:54)
Joined: 11 Nov 2013
Posts: 378, Topics: 27
Location: Romania

Reputation: 112.4
Votes: 13

          Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 29-07-2014, 19:55:51 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Alexander0810 wrote:
Nope, e tot vina ta. Nu e ketamina sa pici din picioare daca nu ti-ai luat doza. Da, jocul exploateaza anumite chestii din psihicul uman more or less dar totul depinde de vointa ta, sa dai vina pe altceva e usor.


Uite aici marele adevar si ceva foarte interesant si ma refer la exploatarea psihicului uman.

Pe romaneste:

ESTI ACEL LOOSER IRL.
-nu ai prieteni |
-nu ai alte calitati prin care poti iesii in evidenta(destept , frumos , atletic...etc.) | => NO SOCIAL LIFE.
-nu ai o slujba |

Aceste lucruri te pot face vulnerabil la nivel psihic.

Intrii si tu ca baiatu` in WOW si sa zicem ca te descurci bine! Il bati pe x , y , z. In sfarsit te pricepi la ceva , esti imbatabil...deja esti zeu!

Jocul exploateaza acele lipsuri din viata reala , acelea pe care tu le doresti....practic in joc te poti reinventa pe tine! (daca am numele bigblackjoe asta nu inseamna ca as fi vrut sa fiu negru.) -).

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Alexander0810

[VIGILO CONFIDO]



Status: Offline
(since 08-03-2024 13:58)
Joined: 13 Mar 2010
Posts: 12665, Topics: 267
Location: Romania

Reputation: 2269
Votes: 151

 
Post Posted: 29-07-2014, 20:39:11 | Translate post to: ... (Click for more languages)

^Si in conditiile alea ai 15 euro pe luna pentru un joc?
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
heav3n

[Rockeru' Manelist]



Status: Offline
(since 17-07-2018 19:12)
Joined: 23 Jan 2013
Posts: 497, Topics: 25
Location: Wonderland

Reputation: 79.8
Votes: 11

 
Post Posted: 29-07-2014, 20:46:31 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Alexander0810 wrote:
^Si in conditiile alea ai 15 euro pe luna pentru un joc?

parintii,doar nu crezi ca are nevasta

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
sundaysfantasy

[The Human Equation]



Status: Offline
(since 16-10-2018 18:20)
Joined: 16 Apr 2010
Posts: 6776, Topics: 210
Location: Romania

Reputation: 645.8
Votes: 55

 
Post Posted: 30-07-2014, 04:59:27 | Translate post to: ... (Click for more languages)

rubarba wrote:
Eu nu am mai jucat WoW de multa vreme, insa am un prieten care joaca de ani de zile si am inceput deja sa vad niste schimbari la el, parca e de pe alta lume nu stiu cum sa zic, e dificil de definit, ego umflat rau, nu mai poti sa-l contrazici cu nimic, iar daca o faci in domeniul WoW e teroare, ti-ai taiat craca...

Eu personal cum am intrat recent in joc (initial pe blizz pe starter account si acum aici) am simtit un val de ura, frustrare, nervozitate in jurul meu. Nu are practic nimeni nimic frumos de vorbit, doar injuraturi si parca toti pusi pe harta, toti grabiti dupa ceva ce numai ei stiu.

WoW necesita timp, mananca timp din viata, si asta automat implica niste schimbari. M-ar interesa sa stiu daca simtiti ca jocul va afecteaza in vreun fel, daca v-a schimbat viata in vreun fel, cati prieteni v-ati gasit pe aici si cati dusmani sau daca ati observat si voi la randul vostru modificari comportamentale la cei din jur, si cel mai important, ce simtiti cand iesiti din WoW - satisfactie sau senzatie de timp pierdut ca mine, cat ati castigat si cat ati pierdut de pe urma WoW-ului, chestii dastea.

Nu stiu daca e interesata lumea pe aici de asemenea filosofii dar sunt curios sa aflu totusi care e parerea voastra, daca credeti ca jocul e nociv sau nu.

citește ce am scris eu aici

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
stefangeles

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 08-09-2022 12:39)
Joined: 09 Oct 2010
Posts: 60, Topics: 19
Location: Pe aici

Reputation: 577.4
Votes: 12

 
Post Posted: 30-07-2014, 08:04:43 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Bravo tuturor (Adevarati gameri) - si yo joc wow inca de pe ultimate Serverul lui Dusty dar nu exagerez chiar daca e online si ca orice gamer adevarat cand ajungi sa te plictisesti de joc nu mai joci doar ulterior mai intri asa de nostalgie. Cand ajungi sa stii cam tot in materie de wow nimeni nu mai joaca se plictisesc deaia si pleaca multi oameni de pe server.


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
ryangg

[Advisor]



Status: Offline
(since 09-11-2022 09:46)
Joined: 26 Nov 2010
Posts: 5852, Topics: 190
Location: Iasi

Reputation: 654
Votes: 134

    Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 30-07-2014, 08:11:03 | Translate post to: ... (Click for more languages)

sundaysfantasy multi se regasesc in cuvintele tale ,nu ma refer la generatiile care or sa vina,ei nu vor avea o viata sociala,profesionala, toti trecem mai mult sau mai putin prin momente de rascruce.Nu stau sa ma exprim mult ,oricum nimeni nu sta sa asculte ,dar pe scurt la fel si eu nu am avut o familie,alte rude sa imi fie aproape pe parcursul maturizarii mele ,dar am fost invatat de o persoana speciala mie ,ca eu trebuie sa ma descurc singur,sa ma iubesc asa cum sunt ,sa nu depinda fericirea mea de altcineva,eu am avut norocul ca acea persoana sa ramana alaturi de mine si ma invatat sa imi creez pritoritatile in viata ,astazi este langa mine acea persoana si in 2 luni urmeaza sa ne casatorim .

Deja am intrat in alte discutii ,ti-am citit si alta poveste de pe blog ,pe scurt multi iti impartasim gandurile ,ce simti,ce ai simtit si probabil ce vom simti .



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Kinook

[Pastor Penticostal]



Status: Offline
(since 12-03-2021 12:11)
Joined: 28 Jan 2011
Posts: 3333, Topics: 175
Location: Los Vitangeles

Reputation: 168.6
Votes: 66

   
Post Posted: 30-07-2014, 10:43:35 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Concluzia ar fi ca wow da dependenta ca orice alt lucru. Fie ca e joc online, joc single player, serial TV, sudoku, tuica de pufoaica, guma de mestecat, undita, tigari etc.

Problema nu e jocul, problema e psihicul uman. Toate viciile au ceva in comun: ofera placere. Stiintific, viciile duc la eliberarea endorfinelor. Daca n-ar fi existat tehnologie, tot ar fi existat oameni care n-ar fi facut altceva decat sa o frece la rece.

Toate viciile sunt distrugatoare. Wow poate deveni dintr-o cale de simpla relaxare intr-un viciu distrugator. Asta nu inseamna ca e vina jocului, e vina omului care il joaca in exces.


୧༼ಠ益ಠ༽୨ WE ARE CYCLONE ୧༼ಠ益ಠ༽୨
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
rubarba

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 03-08-2014 17:30)
Joined: 27 Jul 2014
Posts: 6, Topics: 3
Location: Romania

Reputation: 32.2
Votes: 1

Post Posted: 30-07-2014, 15:47:00 | Translate post to: ... (Click for more languages)

@sundaysfantasy: Frumos blogul, bravo, nu multi pot sa se deschida asa ca tine. Am citit si povestea ta cu Andra, n-am inteles prea bine incheierea, dar sper ca sunteti bine. Din experienta mea stiu ca sufletul unei relatii este comunicarea, chiar daca ai facut vreo gafa ceva, nu lasa lucrurile neexplicate, trebuie sa poti sa-i spui tot ce ai in cap, altfel relatia e doar o iluzie.

@ryangg: Stai linistit ca nu scrii degeaba, cine e destept citeste si invata. Felicitari pentru casatorie si casa de piatra!

Scuze ca am raspuns la offtopic, dar erau niste chestii frumoase si n-am rezistat sa nu raspund.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
sundaysfantasy

[The Human Equation]



Status: Offline
(since 16-10-2018 18:20)
Joined: 16 Apr 2010
Posts: 6776, Topics: 210
Location: Romania

Reputation: 645.8
Votes: 55

 
Post Posted: 30-07-2014, 16:31:31 | Translate post to: ... (Click for more languages)

rubarba wrote:
@sundaysfantasy: Frumos blogul, bravo, nu multi pot sa se deschida asa ca tine. Am citit si povestea ta cu Andra, n-am inteles prea bine incheierea, dar sper ca sunteti bine. Din experienta mea stiu ca sufletul unei relatii este comunicarea, chiar daca ai facut vreo gafa ceva, nu lasa lucrurile neexplicate, trebuie sa poti sa-i spui tot ce ai in cap, altfel relatia e doar o iluzie.

nu s-a încheiat bine - Oricum, a trecut mult timp de atunci.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Harzhan

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 07-12-2014 22:56)
Joined: 24 Jul 2014
Posts: 57, Topics: 1
Location: Romania, Land of choice!

Reputation: 65.5
Votes: 3

Post Posted: 30-07-2014, 18:28:13 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Desi e adevarat ca majoritatea MMO-urilor incearca sa profite de pe urma psihicului uman, exploatand diverse rahaturi, nu pot, sincer, sa inteleg cum un joc, fie el MMO, WoW (ca e asa grozav ca-i facem propria categorie), moba, single player whatever, poate schimba radical gandirea sau personalitatea unei persoane peste 12-13 ani.

Eu am jucat personal wow de pe cand a aparut TBC, servere private pana pe la inceputu' WotLK, apoi am suferit de blizz. Ocazional, imi platesc contul, mai joc oarece.

Aveam si o perioada cand jucam "hardcore" sau ceva de genu', dar nu pot sa spun ca m-a schimbat in vreun fel chestia asta..


Cast down the idols! Destroy the temples! Slay the priests! Show these fools that they worship nothing more than a rotting corpse!
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
nenead
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 08-12-2014 23:06)
Joined: 25 Nov 2010
Posts: 1957, Topics: 148
Location: Bucuresti

Reputation: -179.1
Votes: 43

   
Post Posted: 30-07-2014, 19:43:14 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Depinde de psihic. M-am lasat cand am vrut, m-am apucat cand am vrut. Am jucat ~2 ani aici sau nu stiu cat a durat WoTLk, m-am lasat juma' de an, ma plictiseam, m-am apucat iar, dupa o luna si ceva m-am lasat, am revenit dupa 1 an si intru maxim 3 ore / zi in momentul de fata. In orice caz, te distrage, daca iti propui sa faci ceva, nu poti din cauza jocului, dar de dependenta nu stiu, depinde de om.
Si doar ca idee : Nu e vorba numai de WoW, aceeasi "distragere" o simt de la orice joc care imi place. Spre exemplu, cand aveam vreo 12-13 ani jucam CS 1.6 War3ft mode. In general jocurile care iti plac tind sa iti dea "dependenta" aceea, pentru mine sunt jocurile fantasy de calitate (nu final fantasy 216 sau cate sunt) si jocurile gen Stalk, Stealth & Ambush, gen Splinter Cell, Far Cry, stiu ca sunt FPS dar ma atrage modul de a le juca.

In alta ordine de idei, orice iti face creierul sa elibereze dopamina iti poate da dependenta, fie ca e un joc sau ceva din viata reala.

LE: Am uitat sa precizez, am cerut ban ca sa invat pentru bac, cum a facut Juhziz, doar ca eu l-am si luat (salut Juhziz) =)



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
gazi

[-Like a baws-]



Status: Offline
(since 09-01-2019 02:28)
Joined: 25 May 2011
Posts: 2197, Topics: 49
Location: Romania

Reputation: 34
Votes: 38

    Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 31-07-2014, 17:07:37 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Eu m-am apucat de wow in clasa a7a(acum trec a12a) pe ultimate(nu cred ca e reclama tinand cont ca nu mai exista) si la fel ca voi(sau o parte din voi) am jucat ca un disperat la inceput.Abea asteptam sa ajung de la scoala sa dau o arena/un raid, nu prea ieseam afara doar ca sa ma joc.Atunci cand raceam eram cel mai fericit, jucam wow de la 11:00AM pana la 2:00-3:00 AM,questuri achivs etc.Cand am intrat la liceu eram putin mai copt la minte ca sa zic asa si nu mai aveam wow-ul pe primul loc dar tot pierdeam multe ore jucandu-ma iar in clasa a10a, cam pe semestrul 2(acum un an si jumatate) intram ma suiam pe mount facem 2-3 bg-uri/o arena si ieseam.Acum am in jur de un an de cand nu mai activez in wow.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> WOW -> Romanian  
Go to page Previous  1, 2, 3    


The time now is 23-05-2024, 10:34:16
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x