User
Pass
2FA
 
 

Efectul WoW
Go to page 1, 2, 3  Next    
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> WOW -> Romanian
Author Message4000
rubarba

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 03-08-2014 17:30)
Joined: 27 Jul 2014
Posts: 6, Topics: 3
Location: Romania

Reputation: 32.2
Votes: 1

Post Posted: 28-07-2014, 09:49:03 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Eu nu am mai jucat WoW de multa vreme, insa am un prieten care joaca de ani de zile si am inceput deja sa vad niste schimbari la el, parca e de pe alta lume nu stiu cum sa zic, e dificil de definit, ego umflat rau, nu mai poti sa-l contrazici cu nimic, iar daca o faci in domeniul WoW e teroare, ti-ai taiat craca...

Eu personal cum am intrat recent in joc (initial pe blizz pe starter account si acum aici) am simtit un val de ura, frustrare, nervozitate in jurul meu. Nu are practic nimeni nimic frumos de vorbit, doar injuraturi si parca toti pusi pe harta, toti grabiti dupa ceva ce numai ei stiu.

WoW necesita timp, mananca timp din viata, si asta automat implica niste schimbari. M-ar interesa sa stiu daca simtiti ca jocul va afecteaza in vreun fel, daca v-a schimbat viata in vreun fel, cati prieteni v-ati gasit pe aici si cati dusmani sau daca ati observat si voi la randul vostru modificari comportamentale la cei din jur, si cel mai important, ce simtiti cand iesiti din WoW - satisfactie sau senzatie de timp pierdut ca mine, cat ati castigat si cat ati pierdut de pe urma WoW-ului, chestii dastea.

Nu stiu daca e interesata lumea pe aici de asemenea filosofii dar sunt curios sa aflu totusi care e parerea voastra, daca credeti ca jocul e nociv sau nu.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
ryangg

[Advisor]



Status: Offline
(since 09-11-2022 09:46)
Joined: 26 Nov 2010
Posts: 5852, Topics: 190
Location: Iasi

Reputation: 654
Votes: 134

    Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 28-07-2014, 10:12:07 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Jocul a fost nociv pentru mine,cand eram in liceu acu 3 ani chiuleam sa ajung acasa sa ma joc,stateam pana dim ,uneori ma jucam si 17 ore incotinuu,lam transformant in ultimii ani doar in ceva gen relaxare,comunicare cu prietenii obtinuti cu timpul,toti am crescut avem familie ,case ,munca


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
ClearMind

[Hater]



Status: Offline
(since 19-10-2022 19:13)
Joined: 12 Oct 2013
Posts: 614, Topics: 59
Location: Nowhere

Reputation: 243.7
Votes: 26

  Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 28-07-2014, 10:15:25 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Daca o iei asa, orice joc video este intr-un fel nociv psihicului uman, pe principiul ca "tot ce-i prea mult,face rau". Si, ca sa-ti raspund si la intrebare, m-a afectat si pe mine intr-un fel, in sensul ca acum includ si WoW-ul in programul meu zilnic, nu doar "astazi daca am timp, intru sa fac un raid, un bg, un achiev ceva; daca nu, asta e".
Cum te simti cand iesi de pe WoW? Ca si in real life, depinde de mai multi factori, cum ar fi atitudinea ta fata de alti playeri, atitudinea altor playeri fata de tine, succese si insuccese etc.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Loveheal

[ATN Attax]



Status: Offline
(since 17-03-2024 03:51)
Joined: 20 May 2012
Posts: 9908, Topics: 406
Location: Runstarr - disc

Reputation: 320.7
Votes: 572

  Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 28-07-2014, 10:17:32 | Translate post to: ... (Click for more languages)

WoW pierdere de timp? In nici un caz. Poti sa faci bani frumusei, mai bine ca un job, daca stii cum sa invarti chestiile pe retail, ca si comportament nu e nici o schimbare, decat ca sunt mai nolifer ca me gusta money -.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Kamikazze

[Maniac]



Status: Offline
(since 05-02-2015 23:45)
Joined: 12 Sep 2010
Posts: 1193, Topics: 57
Location: Timisoara / Deva

Reputation: 488.9
Votes: 28

 
Post Posted: 28-07-2014, 10:47:03 | Translate post to: ... (Click for more languages)

^ Nu orice joc e nociv psihicului uman in aceeasi masura cum e un MMO

Cateva lucruri care, dupa mine, fac ca un mmo sa creeze o oarecare dependenta:
- Tot timpul ai ceva de facut
- Content nou adaugat des
- World Wide
- Competitivitatea
- Lucrul in echipa
- Partea sociala
- Achievements
Principiul "Dupa munca si rasplata"

In clasele IX-XI am fost si eu maniac dupa wow, cu pve, pvp , achievs , challenge mode , pet battle , gold selling, auction house, servicii wow ... cam tot ce avea jocul. Am avut si eu zile in care jucam 14h incontinuu

Am devenit un om partial (irascibil, nervos, incapatanat, fara rabdare)

Am ajuns in situatia de a cunoaste jocul aproape complet, si de a ma plictisi de el; Pe langa asta am luat ban pe 3x accounts din motivul "Abuse the economy" (trade cu gold, servicii wow etc), lucru care a condus incet incet la renuntarea la wow
... si asa am renuntat

--Cu toate astea a fost o experienta placuta, am cunoscut o gramada de oameni de treaba (si in IRL) , mi-am dezvoltat spiritul de echipa, am invatat sa-mi fac time management etc.

Poate ma voi apuca iar in WOD, doar pentru PVP si cam atat

In rest joc Diablo 3, Hearthstone, CS:GO si alte jocuri singleplayer random


Wickedfruit - Sylvanas EU
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Barnie
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 26-04-2020 01:36)
Joined: 04 Feb 2012
Posts: 1822, Topics: 68
Location: Erebor

Reputation: 250.4
Votes: 32

 
Post Posted: 28-07-2014, 12:17:36 | Translate post to: ... (Click for more languages)

rubarba wrote:
Eu nu am mai jucat WoW de multa vreme, insa am un prieten care joaca de ani de zile


E clar cum te-a afectat pe tine wow-ul daca multa vreme e mai putin decat prietenul tau care a jucat de ani. Eu joc wow de ani buni, si cu wow sau nu, era evident ca o sa ma schimb, nu era sa raman un pusti inconstient sau cum eram io inainte de asta, pentru multa vreme.

Cum a spus si clearmind, nu neaparat wow-ul te transfrma in ''zombie'' ci in tot ceea ce e investit mult timp devine nociv, chiar si munca. In schimb, wow-ul pentru mine e o reatea de socializare, marketing, si ca si orice mmo, in care mereu ai ceva de facut. In momentul de fata jonglez cu un job(bine... part-time), wow, si viata sociala(irl) sa o mentin sanatoasa. Si da... mai pierzi cate o chestie-2, mai ca intarzii la raid ca managerul ti-a ninja-extins programul cu o ora, te mai duci obosit de multe ori la munca, mai amani o iesire cu amicii ca ti-a murit a 67-a bunica... etc.
Importan pentru mine(cel putin) e ca eu sa fiu fericit in primul rand, si ca sa ii satisfac pe toti din jurul meu si sa se simta bine. Desi as vrea mai mult de la viata, momentan o duc ok.



Twitch
Vand wow gametime
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
MIGHTY NELLY
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 12-02-2015 11:44)
Joined: 12 May 2014
Posts: 268, Topics: 32
Location: Fjords

Reputation: 52.3
Votes: 15

 
Post Posted: 28-07-2014, 12:21:04 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Kamikazze wrote:
^ Nu orice joc e nociv psihicului uman in aceeasi masura cum e un MMO

Cateva lucruri care, dupa mine, fac ca un mmo sa creeze o oarecare dependenta:
- Tot timpul ai ceva de facut
- Content nou adaugat des
- World Wide
- Competitivitatea
- Lucrul in echipa
- Partea sociala
- Achievements

Ai uitat sa precizezi ca poti bate moldavians -




0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Bigblackjoe

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 12-03-2019 19:54)
Joined: 11 Nov 2013
Posts: 378, Topics: 27
Location: Romania

Reputation: 112.4
Votes: 13

          Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 28-07-2014, 12:37:56 | Translate post to: ... (Click for more languages)

rubarba wrote:
Eu nu am mai jucat WoW de multa vreme, insa am un prieten care joaca de ani de zile si am inceput deja sa vad niste schimbari la el, parca e de pe alta lume nu stiu cum sa zic, e dificil de definit, ego umflat rau, nu mai poti sa-l contrazici cu nimic, iar daca o faci in domeniul WoW e teroare, ti-ai taiat craca...

Eu personal cum am intrat recent in joc (initial pe blizz pe starter account si acum aici) am simtit un val de ura, frustrare, nervozitate in jurul meu. Nu are practic nimeni nimic frumos de vorbit, doar injuraturi si parca toti pusi pe harta, toti grabiti dupa ceva ce numai ei stiu.

WoW necesita timp, mananca timp din viata, si asta automat implica niste schimbari. M-ar interesa sa stiu daca simtiti ca jocul va afecteaza in vreun fel, daca v-a schimbat viata in vreun fel, cati prieteni v-ati gasit pe aici si cati dusmani sau daca ati observat si voi la randul vostru modificari comportamentale la cei din jur, si cel mai important, ce simtiti cand iesiti din WoW - satisfactie sau senzatie de timp pierdut ca mine, cat ati castigat si cat ati pierdut de pe urma WoW-ului, chestii dastea.

Nu stiu daca e interesata lumea pe aici de asemenea filosofii dar sunt curios sa aflu totusi care e parerea voastra, daca credeti ca jocul e nociv sau nu.



Te cred dar tind sa te contrazic la partea cu "WoW necesita timp, mananca timp din viata". Te contrazic pentru ca daca stii sa iti imparti timpul crede-ma ca nici nu simti.

Wow nu ma afecteaza personal pe mine in viata reala...ideea e sa iti pui prioritati! Munca/Scoala/Prieteni si pe ultimul loc adaugi Wow. Majoritatea copiilor care sunt pe server acum si nu au mai mult de 16 ani isi vad viata in joc de aceea vine si frustrarea lor...toti se viseaza gladiatori si cand obtin titlul acela..este cea mai mare indeplinire a lor. Nu ma crezi ? Mai stai pe WOW si o sa ii vezi cu ochii tai -.

Multi dintre ei nu isi fac studiile , nu socializeaza...pentru ei ratingul este totul!
Nu generalizez..sunt playeri care sunt in top la ora actuala pe Freakz si au un comportament total sociabil...au "viata reala" sa spun asa...dar majoritatea la capitolul asta sunt varza...cand se vor duce la un interviu isi vor pune pe CV la EXPERIENTA "3000+ rate pe FREAKZ" , COMPETENTE DIGITALE "CATACLYSMIC GLADIATOR" sau ceva de genul.

Ca sa iti raspund la ultima intrebare, cand ies din wow mi se rupe...ies si ma duc sa fac ceva mai eficient -. Am avut si eu cand era LK obsesia despre acest joc...il jucam non-stop dar automat te saturi , te maturizezi , vezi totul altfel.

Nu baga in seama toti copii pentru ca majoritatea dintre ei sunt frustrati , nu au o treaba cu viata , respinsi de societate pentru felul in care sunt si de aceea isi gasesc refugiul in joc! Practic se reinventeaza.
Nu o sa vezi niciodata o persoana cu capul pe umeri sa iti sufere cu rate si iti pot da cateva exemple bune de playeri capabili , skilled si seriosi.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
cheawhinangu

[Kili]



Status: Offline
(since 01-02-2015 08:31)
Joined: 15 Feb 2014
Posts: 361, Topics: 91
Location: Romania

Reputation: 54.2
Votes: 28

           
Post Posted: 28-07-2014, 13:05:43 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Wow uneori distruge si creierul copiilor de 12-13 ani , se cred mai presus ca toti , injura, se cred zei etc . Ex weibeengel - .
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Mr.Faith

[Observer]



Status: Offline
(since 18-06-2023 13:22)
Joined: 09 Nov 2010
Posts: 750, Topics: 123
Location: Romania

Reputation: 751.4
Votes: 62

  Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 28-07-2014, 16:00:52 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Atunci cand diverse persoane manifesta un comportament extrem de la o simpla activitate, in mod cert au anumite probleme in familie si/sau nu stau bine din punct de vedere mental. In oricare caz exista terapeuti specializati care ii vor ajuta sa treaca peste acele evenimente si sa duca o viata cat mai normala.

Pentru mine Wow-ul este un joc si nimic mai mult...am jucat mult am jucat putin, m-am lasat, si joc din 2004 de cand eram la facultate. Nu am nici o problema...am jucat alte jocuri tot cat am jucat si wow fara nici o problema.


“No greater love hath a man than he lay down his life for his brother.”
Not for millions…not for glory…not for fame. For one person, in the dark, where no one will ever know or see.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Wipe
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 08-06-2022 20:34)
Joined: 05 Jul 2012
Posts: 12606, Topics: 645
Location: Cluj-Napoca

Reputation: 21726.8
Votes: 431

      Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 28-07-2014, 17:09:52 | Translate post to: ... (Click for more languages)


Pe cine incercam noi sa pacalim? Ne omoram neuronii cu acest joc care e ca un drog pentru noi. Suntem disperati -



Don't touch this

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Schizophreny

[The Prime Evil ]



Status: Offline
(since 18-12-2015 11:08)
Joined: 04 Jan 2014
Posts: 320, Topics: 15
Location: The Sanctuary

Reputation: 143.5
Votes: 8

   
Post Posted: 28-07-2014, 21:16:44 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Ce bine cã m-am lãsat. ( o zic de parca m-am lãsat de nu știu ce viciu )
ON : Da, pentru mine a avut un efect foarte negativ, nu mai ieșeam din casã ca sã mã joc WoW. - acum mã joc doar LoL câte 1-2 meciuri pe zi, sau 10-15 -, depinde. Și uneori Diablo/Hearthstone/GuildWars2 și alte browser games stupide. -


She's just another lost soul about to be mine again.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Puccasita

[Puccalicious]



Status: Offline
(since 21-09-2017 10:04)
Joined: 24 Nov 2013
Posts: 1560, Topics: 50
Location: Din tara unde nici apocalipsa nu vine

Reputation: 4.3
Votes: 37

 
Post Posted: 28-07-2014, 21:20:17 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Schizophreny wrote:
Ce bine cã m-am lãsat. ( o zic de parca m-am lãsat de nu știu ce viciu )
ON : Da, pentru mine a avut un efect foarte negativ, nu mai ieșeam din casã ca sã mã joc WoW. - acum mã joc doar LoL câte 1-2 meciuri pe zi, sau 10-15 -, depinde. Și uneori Diablo/Hearthstone/GuildWars2 și alte browser games stupide. -
Ce viciu? E alegerea ta,daca lasi un joc sau nu sa te controleze el pe tine.

Sa fac o analogie cu viata reala,sa zic asa o vorba,e ca si dupa al 2 pahar de vin,vinul te bea pe tine,nu tu pe el.


Asa si cu WoW-ul,daca wow-ul te "joaca" pe tine si nu te pe el,e partea a 2.
Totul cu masura

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Schizophreny

[The Prime Evil ]



Status: Offline
(since 18-12-2015 11:08)
Joined: 04 Jan 2014
Posts: 320, Topics: 15
Location: The Sanctuary

Reputation: 143.5
Votes: 8

   
Post Posted: 28-07-2014, 21:32:33 | Translate post to: ... (Click for more languages)

^ Pãi așa era la mine, mai mult WoW-ul mã controla pe mine, dar în ultimele 4-5 luni așa încet încet mã jucam din ce în ce mai puțin, și-așa am ajuns sã nu mai joc.

She's just another lost soul about to be mine again.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Wipe
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 08-06-2022 20:34)
Joined: 05 Jul 2012
Posts: 12606, Topics: 645
Location: Cluj-Napoca

Reputation: 21726.8
Votes: 431

      Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 28-07-2014, 22:34:50 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Schizophreny wrote:
^ Pãi așa era la mine, mai mult WoW-ul mã controla pe mine, dar în ultimele 4-5 luni așa încet încet mã jucam din ce în ce mai puțin, și-așa am ajuns sã nu mai joc.


Asa e la toata lumea, nimeni nu recunoaste...



Don't touch this

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> WOW -> Romanian  
Go to page 1, 2, 3  Next    


The time now is 11-05-2024, 18:38:46
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x