User
Pass
2FA
 
 

Hunter Marksmanship [PVE]
Go to page 1, 2, 3, 4, 5  Next    
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> WOW -> Cataclysm
Author Message59653
Paul !?

[Maniac]



Status: Offline
(since 31-03-2020 22:01)
Joined: 21 Jul 2011
Posts: 1269, Topics: 104
Location: Calarasi

Reputation: 62.2
Votes: 49

Post Posted: 30-08-2011, 16:00:39 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Hunter Marksmanship PvE Guide


Contine

  • I.Intro


  • II.Talents

  1. Talent Build
  2. Glyphs


  • III.Gear , Stats , Enchants , Reforge

  • IV.Gems

  • V.Pets

  • VI.Consumables

  • VII.Race

  • VIII.Rotatie

  • IX.Professions

  • X.Macros


I.Intro

Hunter-ul a fost imbunatatit ( in pve ) dar si dezvanatajat ( in pvp ) . Acesta fiind in raid-uri in top 3 la dpserii . Acest tutorial este pentru cei care sunt bulversati in privinta hunter-ului pe 4.0.6 .

Incepem cu modificarile aduse asupra hunter-ului .

Au fost adaugate 4 abilitatii noi :

1.Cobra Shot (wowhead link) (level 81): Un nou shot care da nature damage in loc de physical damage. Aceasta abilitate impartaseste acelas cd cu Steady Shot.Atunci cand dati Cobra Shot , Serpent Sting-ul isi da refresh
2.Trap Launcher (wowhead link) (level 83): Cand il folositi , puteti arunca un trap(oricare) la o distanta de 40 de yarzi.Frezzing Arrow este scos doarece trap launcher-ul face acelas lucru cu toate trap-urile avand 1 minut cd .
3.Camouflage (wowhead link) (level 85): Aceasta ablitate este gen Predator (daca ati vazut filmul alien vs predator ) . Orice damage dat/primit face ca aceasta abilitate sa dispara. Hunter-ul se poate misca poate pune trap-uri in camouflage
4.Aspect of the Fox (wowhead link) (level 83):Bilzzard a introdus un nou aspect interesant ( aspect of dragonhawk fiind scos ) . Cu acest aspect poti casta Cobra Shot si Steady Shot din mers iar daca esti atacat de un melle spell primesti 2 focus !

O ablitate a fost oarecum modificata :

1.Cand dai Chimera primesti 5 % din health-ul tau -

Trei video-uri pentru a intelege ce fac Trap Launcher , Camouflage respectiv Aspect of the Fox :

Trap Launcher
Camouflage
Aspect of the Fox

Un nou talent important a fost adaugat Master Marksman (wowhead link) . Dupa 5 stack-uri ( facute castand steady shot ) ti se va procuii Fire! (wowhead link) , vei casta un aimed instant si fara sa iti ia focus


Pentru ca Hunterii ramaneau fara mana in timpul encounter-ului cat si in timpul arenelor Blizzard-ul a venit cu o idee inovatoare au scos mana si au bagat focus hunter-ului .Inainte sa trecem la capitolul 2 , armor penetration a fost "desfintat" definit din joc , hunter-ul fiind nevoit sa joace la agility .

II.Talents

1.Talent Build

(7/31/3)

Puteti Baga talentele ingame cu acest link
Code:
/run t,p,a={2,12,23,42,53,62,71,93,102,111,121,142,153,161,172,182,191,1,22,33,62,3,23,}SetPreviewPrimaryTalentTree(t[1],GetActiveTalentGroup())for i=1,#t do a=t[i]if a<9 then p=a else AddPreviewTalentPoints(p,floor(a/10),a%10)end end


2.Glyphs

Prime Glyphs :

Glyph of Kill Shot (http://www.wowhead.com/item=42911/glyph-of-kill-shot)
Glyph of Aimed Shot (http://www.wowhead.com/item=42897)
Glyph of Steady Shot (http://www.wowhead.com/item=42914/glyph-of-steady-shot)

Major Glyphs :

Aceste glyph-uri nu afecteaza dps-ul indiferent ce ai pune asa ca eu am ales

Glyph of Trap Launcher (http://www.wowhead.com/item=42899/glyph-of-trap-launcher)
Glyph of Silencing Shot (http://www.wowhead.com/item=42910)
si un random glyph

Minor Glyphs :

Glyph of Revive Pet (http://www.wowhead.com/item=43338)
Glyph of Mend Pet (http://www.wowhead.com/item=43350)
Glyph of Feign Death (http://www.wowhead.com/item=43351)

III.Gear , Stats si Enchants

1.Gear


Items BIS Build Click( eu unul mi se pare o idiotenie sa joc la mastery , e numai si numai parerea mea personala )

Iteme DE INCEPUT ( MOBI / REPUTATIE ) Build Click

2.Stats

Hit Cap = 8 % ( 961 )
Haste soft cap = 15% (9,464 haste rating)
Hit cap > Agi > Crit > Haste > Mastery

3.Enchants
-Head: Arcanum of Ramkahen - 60 agi/35 haste (Ramkahen revered).
-Shoulders: Greater Inscription of Shattered Crystal 50 agi/25 mastery (Therazane exalted).
-Back – [http://www.wowhead.com/item=44457]Major Agility[/url] – 27 agility
-Chest – Peerless Stats - 20 stats
-Wrists – Agility – 50 agility
-Gloves – Major Agility – 20 agility e inca za best -
-Belt – Ebonsteel Belt Buckle
-Legs – Dragonscale Leg Armor: 190 AP/55 crit
-Boots – Assassin’s Step – 25 agi and movement speed, Major Agility – 35 agi, sau Precision - 50 hit
-2H Melee Weapon – Mighty Agility – 130 agi
-Range Weapon – Gnomish X-ray Scope – 800 AP proc sau R19 Threatfinder - 88 hit

4.3.Reforge

Dati reforge pana la 8 % hit , apoi reforge in full crit ( din mastery )


IV.Gems

-Meta folositii Agile Shadowspirit Diamond
-Red folositii Delicate Inferno Ruby
-Yellow folositii Deadly Ember Topaz (wowhead link)
-Blue folositii Delicate Inferno Ruby

V.Pets

Nu exista "bestpeteu" dar va recomand acesti petii .
Cat
Wolf

Recomand sa aveti 2 hunteri cu acesti 2 petii Cat si wolf . De ce? pentru ca o sa primiti cele 2 buffe date de acestia constant Furios Howl (wowhead link) si Roar of Courage (wowhead link)

VI.Consumables

-Flask puteti folosii Flask of the Wind sau Cauldron of Battle (wowhead link)
-Fed Food putetii folosii Skewered Eel sau Seafood Magnifique Feast
-Potion Potion of Tol’Vir ( Recomand sa il dati odata cu Rapid fire / Hero )

VII.Race

Orc > Troll > Tauren > Undead . ( Goblin si Belf fiind pentru PVP )
Worgen > Draenei > Dwarf . ( Night elf si Human fiind pentru PVP )

VIII.Rotation

Felul in care va folositi abilitatile se imparte in 4 faze :

1.Careful Aim Phase: Target Health > 80
2.Standard Phase: Target Health 80% - 20%
3.Termination Phase: Target Health 25% - 20%
4.Execute Phase: Target Health 20% - 0%

1.Prima faza numita si de hunteri "Careful Aim Phase" :

Prioritatii:
-Punteti Serpent Sting pe Boss
-Mark

O rotatie care are ca prioritate Aimed (Tinand cont ca Serpent Sting-ul este pe Boss)
Code:
Steady x 2 --> Aimed --> Steady x 2 --> Aimed

Cand Master Marksman dati aimed shot iar dupa aceea reveniti la rotatia initiala .

O rotatie care are ca prioritate tot aimed dar sub efect al BL/Raid Fire/Potiuni de Haste :
Code:
Aimed --> Steady x 2 --> Aimed x 2 --> Steady x 2

Tot la fel cand se procuie Master Marksman dati aimed shot si reveniti la rotatia initiala .

2.A doua faza numita si de hunteri "Standard Phase" :

-Serpent Sting-ul trebuie sa fie pe boss
-Castati arcane shot cand nu sunteti sub efectul BL-ul sau al Rapid-fire-ului , daca sunteti sub efectul acestora castati Aimed Shot

O rotatie care are prioritate Aimed
Code:
Chimera --> Arcane x2 --> Steady Shot x5

Sau Chimera --> Steady Shot x2 -->Arcane x2 --> Steady Shot x3
HINT:Ar trebuii sa primit un Aimed Shot instant la fiecare Rotatie

3.A treia faza numita si de hunteri "Termination Phase"

-Serpent Sting-ul sa fie pe boss
-Mentineti Rotatia din faza a doua "Standard Phase"

4.A patra faza numita si de hunteri "Execute Phase"

-Serpent Sting-ul sa fie pe boss


Code:
Kill Shot --> Chimera Shot --> Arcane x 2 --> Steady Shot x5


IX.Professions

Eu recomand Tailoring si Jewelcrafting pentru :

- Swordguard Embroidery (Rank 2) (wowhead link)(Tailoring)
- Delicate Chimera's Eye (wowhead link)(Jewelcrafting)

X.Macros

Schimba aspect of the Hawk cu aspect of the Fox
Code:
/cast !Aspect of the Hawk
/cast Aspect of the Fox


Acest macro va poate ajuta la bossi la care trebuie sa fi in miscare

Cu acestea fiind spuse am terminat tutorialul sper sa va fie de ajutor , din cate am vazut este singurul in materie de PvE .

By Gladys



Last edited by Paul !? on 28-12-2011, 23:38:44; edited 46 times in total
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Klawesome

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 26-10-2011 11:12)
Joined: 04 Mar 2011
Posts: 137, Topics: 12
Location: Iasi

Reputation: 76.9
Votes: 5

 
Post Posted: 30-08-2011, 16:16:49 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Glyphuri:

La prime glyphs mandatorii sunt Steady Shot si Arcane Shot. Fata de WOTLK, in Cata Arcane Shot a devenit foarte important, fiind focus dump, deci e mai bine sa ai glyph of arcane shot decat Aimed.

La al 3-slot depinde de cat haste ai. Daca ai ajuns la primul haste plateau pui Glyph of Rapid Fire. Cand ajungi la al 2-lea, Chimera Shot. Daca inca n-ai ajuns la haste plateau e mai bun Chimera Shot.

Stats:

Cum sa fie mastery mai important ca Haste?

Pets:

In cata toti pets vor da damage aproape la fel. Tu il vei folosi pe acela care da raidului un buff care lipseste.



Si am si eu guide la PvE.



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Paul !?

[Maniac]



Status: Offline
(since 31-03-2020 22:01)
Joined: 21 Jul 2011
Posts: 1269, Topics: 104
Location: Calarasi

Reputation: 62.2
Votes: 49

Post Posted: 30-08-2011, 16:19:27 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Quote:
Cum sa fie mastery mai important ca Haste?


Da intradevar am modificat eram cu gandul altundeva

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
vbmv

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 24-02-2012 05:55)
Joined: 30 Aug 2011
Posts: 382, Topics: 14
Location: Romania

Reputation: -41.1
Votes: 6

Post Posted: 30-08-2011, 20:54:05 | Translate post to: ... (Click for more languages)

"Hunter-ul a fost imbunatatit ( in pve ) dar si dezvanatajat ( in pvp ) . "
Ciudat mod de a spune ca e dezavantajat in PVP.
Nu prea inteleg asta dar toate "abilitatile" care iau fost aduse parca ar fi facute pt PVP! Corecteaza-ma daca gresesc :

Camouflage: il folosesti PVE ...nu cred, tot in PVP e folositor !

Steady SHot din mers: Ti se pare PVP o lupta "statica". Mie nu...nu poti sta si casta steady shot incontinuu!!! Eu unu nici nu am timp sa castez 2 steady! In cata vom face asta ! -

30% Speed dupa ce dai Disengage iara ti se pare dezavantaj in PVP ? Ei bine mie nu mi se pare decat un avantaj imens ! Imagineazati la ce distanta te duci fata de un mele...si cat dmg dai pana te ajunge!

Deterence de asemenea poate da 100% reflect spell! Cum ar fi sa dai reflect la Frostfirebolt sau mai stiu eu ce spell are magu sau la wlock ! Ceva gen warrior!

Parerea mea e ca e imbunatatit in PVP!
ETC.

As vrea corectari daca se poate sa stiu unde gresesc!
Cu toate astea chiar imi place tutorial! Bine aranjat in pagina si usor de citit! Bravo !

Posturi unite automat, 30-08-2011, 21:54:05

De la Alliance cae rasa ar fi mai buna ??? Human sau ...?

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Alexander0810

[VIGILO CONFIDO]



Status: Offline
(since 08-03-2024 13:58)
Joined: 13 Mar 2010
Posts: 12665, Topics: 267
Location: Romania

Reputation: 2269
Votes: 151

 
Post Posted: 30-08-2011, 21:03:42 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Chimera nu face refresh la SS, rly?
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Paul !?

[Maniac]



Status: Offline
(since 31-03-2020 22:01)
Joined: 21 Jul 2011
Posts: 1269, Topics: 104
Location: Calarasi

Reputation: 62.2
Votes: 49

Post Posted: 30-08-2011, 21:34:56 | Translate post to: ... (Click for more languages)

vmbv iti recomand human pentru avantajul de a purta 2 trinkete = more dmg -

Degeaba sunt acele "abilitatii" adaugate pentru ca da prea putin eu ca hunter nu mai pot pica un healer ( ceea ce pe 3.3.5 puteam - ) , asta e parerea mea si a multora .

Iar pentru Pve poti incerca draenei pentru acel hit

# Am dat edit . nu stiu de ce aveam impresia ca da refresh doar Cobra shot , mi scuzi amigo -



Last edited by Paul !? on 31-08-2011, 10:26:32; edited 1 time in total
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
vbmv

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 24-02-2012 05:55)
Joined: 30 Aug 2011
Posts: 382, Topics: 14
Location: Romania

Reputation: -41.1
Votes: 6

Post Posted: 30-08-2011, 21:45:49 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Din cate am auzit si healarul, ma refer la druid, a fost destul de imbunatatit chiar daca nu mai are Tree Form!

Pana la urma healarul e healar - !

Overall: Hunterul mi se pare imbunatatit!

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Alexander0810

[VIGILO CONFIDO]



Status: Offline
(since 08-03-2024 13:58)
Joined: 13 Mar 2010
Posts: 12665, Topics: 267
Location: Romania

Reputation: 2269
Votes: 151

 
Post Posted: 30-08-2011, 21:51:24 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Quote:
# Am dat edit . nu stiu de ce aveam impresia ca da refresh doar Cobra shot , mi scuzi amigo


Cobra shot nu da refresh, doar adauga la duratie. E o diferenta.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
mildocast

[Mã bate stresul.]



Status: Offline
(since 15-03-2015 10:03)
Joined: 07 Mar 2011
Posts: 221, Topics: 43
Location: În spatele tãu.

Reputation: 72
Votes: 5

 
Post Posted: 31-08-2011, 10:09:52 | Translate post to: ... (Click for more languages)

vbmv wrote:
Camouflage: il folosesti PVE ...nu cred, tot in PVP e folositor !


Camouflage are aplicatii in PVE deoarece il poti folosi pentru a te pozitiona pentru o lupta inaintea celorlalti ca sa poti da dps cum tankul atinge tinta.
Functioneaza ca Stealth (wowhead link) din punct de vedere a utilitatii in PVE. Sursa (wowhead link) (al 3-lea comment).

Posturi unite automat, 31-08-2011, 11:09:52

Alexander0810 wrote:
Quote:
# Am dat edit . nu stiu de ce aveam impresia ca da refresh doar Cobra shot , mi scuzi amigo


Cobra shot nu da refresh, doar adauga la duratie. E o diferenta.


Exact cum e la death knight Festering Strike (wowhead link) pentru diseasuri adauga duratie si poate ajunge la minute si minute de tick-uri (in caz ca nu stiati astia bine inteles, I mean no disrespect).

On Topic: Ca sa nu mai fie confuzie pentru cei ca vbmv care au incurcat efectele: Chimera Shot da Refresh la Sperpent Sting, iar Cobra Shot adauga 6 secunde la duratie. Pe Marksmanship oricum nu se foloseste Cobra Shot din doua motive: 1) Pentru Serpent Sting ai Chimera Spot, 2) Marksmanship are talente pentru Steady Shot (cum ar fi Improved Steady Shot (wowhead link), Master Marksman (wowhead link)). Cobra Shot e folosit doar pe Survival si Beastmastery.


*Edit: Nu stiu de ce dar link-urile de pe Wowhead nu merg -, iar in Freakz CataDataBase nu se gaseste Festering Strike momentan. Lunk-urile de la Master Marksman si Improved Steady Shot afiseaza efectul vechi din WotLK din nu stiu ce motiv, dati click pe ele pentru a vedea cum este acum.*



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Paul !?

[Maniac]



Status: Offline
(since 31-03-2020 22:01)
Joined: 21 Jul 2011
Posts: 1269, Topics: 104
Location: Calarasi

Reputation: 62.2
Votes: 49

Post Posted: 31-08-2011, 12:30:38 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Am terminat am mai adaugat / schimbat unele lucruri ( cred ca o sa mai schimb aspectul depinde cum mi se rasareste mie )
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Marmo

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 02-09-2011 14:21)
Joined: 31 Aug 2011
Posts: 6, Topics: None
Location: Romania

Reputation: 46.6
Votes: 2

Post Posted: 31-08-2011, 15:22:29 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Imi cer scuze ca ma bag, dar nu am putut observa cateva greseli, care pot induce un jucator nou in eroare.

1. Talent Build

Specul este foarte ciudat fiind considerat un all-arround spec (bun la toate fighturile) si mi se pare gresit pentru urmatoarele (P.S. - acel spec nu stiu daca poate fi folosit in vreun fight, exista alternative mai bune):
a. Truestshot Aura - De ce s-o folosesti? TSA nu se mai stackeaza cu Bless of Might, deci este total inutil in majoritatea cazurile. Daca te duci intr-un raid si este nevoie de TSA, da te duci dai respec si-l folosesti.
b. Silencing Shot - Inca un punct folosit cam degeaba, totusi e cu dus si intors. Ca hunter din cate-mi aduc aminte singurul fight in care am fost nevoie sa dau intrerrupt in decursul T11 a fost Nefarian 10 HC, si eram backup. Poti sa-l ti pana la urma.
c. Termination - De ce doar 1 punct? Este un talent vital pentru DPS-ul pe MM, 2 puncte fara doar si poate, daca ai nevoie de puncte dai jos din Marked for Death, acolo este vorba in fighturile single target de 1 GCD (1s adica).
d. Rapid Killing - Daca faci doar 1 spec pentru un anumit guide nu poti ignora acest talent, 1 punct aici si dps-ul la AoE sare ca nebunul. Talentul procuie in momentul cand realizezi un Killing Blow pe un target, ceea ce in T11 Raids se intampla destul de des in fighturi ca Maloriak / Cho'Gall.

Concluzie: http://www.wowhead.com/talent#ccbMZfRG0GMMuroc:kVs0amzM0 - acesta poate fi un spec all arround. Si aici am ignorat faptul ca nu ai spus nimic despre kiting spec, foarte util in fighturi ca Conclave of Wind / Magmaw.

2. Glyphs

Glyphurile se aleg in functie de Haste Plateaus (despre care nu ai vorbit nimic) totusi in poza vedem un arcane shot, la descriere vedem Aimed. Tu ce alegi? Eu unul merg pe Steady Shot (neaparat) urmat de urmatoarele Rapid Fire / Aimed Shot / Chimera Shot - decizia o faci in functie de T11 4Set (ai sau nu ai) si Haste.

3. Enchants
a. Gloves – Major Agility – 20 agility e inca za best - 50 Haste te ajuta cand vrei sa atingi un anumit haste plateaus + ca mai tarziu 65 Mastery = BiS !
b. Back – Major Agility – 27 agility - Defapt enchantul este de 22 agility si exista discuti mari intre ce este mai bun 22AGI sau 50CRIT, in orice caz BiS = 65 Critical !

4. Gems
Toata lumea trebuie sa gemeze full red 40Agility. Singura exceptie de la regula este in momentul cand un item are 2 socketuri si bonusul este de 20Agi sau head cu bonus de 30agi. In aceste cazuri bagi pe albastru 20AGI+20HIT iar pe galben: 20AGI+20Haste/Crit (depinde de tine)

5. Pets
Orice pet de Ferocity are acelasi base dps, ideea este ca alegi petul in functie de buffuri/debuffuri necesare in raid, cum ai zis tu de pisica si lup, pot zice de ex despre raptor/hiena.

6. Rotatia - Cel mai important.
Greseala majora vazuta din start la Careful Aim Phase - Tu pui SrS pe target si gata? Nu dai nici cum cu Chimera? Exista 2 modalitati de a da dps in careful aim, care este si burst phase cu RF + CotW + Pre-Pot:
a. HM inainte de combat -> Chimera Shot -> Rapid Fire -> Readiness -> Chimera Shot -> 2 x Steady -> Aimed -> Etc... Si tu trebuie sa ti ISS up 100% atunci (adica sa dai 2 x Steady Shot) si tot focusul se duce in Aimed Shots. Bineinteles ca dupa ce se termina primul Rapid Fire il ai pe al 2-lea. Aceasta rotatie era preferata si de Calebv (officer Ensidia).
b. HM inainte de Combat -> SrS -> CS -> RF + 2 x Steady -> Spam Aimed + Steady (ISS 100% up) + Chimera pentru refresh SrS pe target (ideea este sa dai 2 chimere pana cand dai readiness, eventual readiness sa vina fix dupa Chimera si mai dai inca una si treci iar la spam de Aimed pana se duce RF).

In legatura cu " Standard Phase " spam Arcane este fail pe 4.0.6, in acest patch Arcane Shot este inca slab (fiind boostat pe 4.1 - daca nu ma insel), dar totodata a fost boostat Aimed Shot => HardCast Aimed Shot FTW ! In niciun caz nu faci o rotatie cum ai zis tu, mai ales ca acea rotatie se face cu o anumita valorea de haste (ce vorbeam despre haste plateau). Ideea de baza este urmatoarea sa intelega oricine incepe sa joace hunter: Improve Steady Shot (ISS) uptime 100%, Chimera la CD si in rest spam steady si aimed sa scapi de focus.


Cam atat am avut de spus, imi cer scuze pentru lungul meu post, cei interesati cititi, ceilalti nu. - Pentru mine Hunterul este cea mai buna clasa din WoW si urasc sa vad Huntards. ^^

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Klawesome

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 26-10-2011 11:12)
Joined: 04 Mar 2011
Posts: 137, Topics: 12
Location: Iasi

Reputation: 76.9
Votes: 5

 
Post Posted: 31-08-2011, 15:39:11 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Marmo wrote:
6. Rotatia - Cel mai important.
Greseala majora vazuta din start la Careful Aim Phase - Tu pui SrS pe target si gata? Nu dai nici cum cu Chimera? Exista 2 modalitati de a da dps in careful aim, care este si burst phase cu RF + CotW + Pre-Pot:
a. HM inainte de combat -> Chimera Shot -> Rapid Fire -> Readiness -> Chimera Shot -> 2 x Steady -> Aimed -> Etc... Si tu trebuie sa ti ISS up 100% atunci (adica sa dai 2 x Steady Shot) si tot focusul se duce in Aimed Shots. Bineinteles ca dupa ce se termina primul Rapid Fire il ai pe al 2-lea. Aceasta rotatie era preferata si de Calebv (officer Ensidia).
b. HM inainte de Combat -> SrS -> CS -> RF + 2 x Steady -> Spam Aimed + Steady (ISS 100% up) + Chimera pentru refresh SrS pe target (ideea este sa dai 2 chimere pana cand dai readiness, eventual readiness sa vina fix dupa Chimera si mai dai inca una si treci iar la spam de Aimed pana se duce RF).


In Careful Aim phase nu se da cu Chimera.

Quote:


In legatura cu " Standard Phase " spam Arcane este fail pe 4.0.6, in acest patch Arcane Shot este inca slab (fiind boostat pe 4.1 - daca nu ma insel), dar totodata a fost boostat Aimed Shot => HardCast Aimed Shot FTW ! In niciun caz nu faci o rotatie cum ai zis tu, mai ales ca acea rotatie se face cu o anumita valorea de haste (ce vorbeam despre haste plateau). Ideea de baza este urmatoarea sa intelega oricine incepe sa joace hunter: Improve Steady Shot (ISS) uptime 100%, Chimera la CD si in rest spam steady si aimed sa scapi de focus.


In standard Phase tu nu spamezi Arcane, ci il folosesti ca focus dump.



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Marmo

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 02-09-2011 14:21)
Joined: 31 Aug 2011
Posts: 6, Topics: None
Location: Romania

Reputation: 46.6
Votes: 2

Post Posted: 31-08-2011, 15:40:28 | Translate post to: ... (Click for more languages)

In Careful Aim dai si cu Chimera daca vrei. - E cam acelasi lucru, in orice caz nu pui SrS. - Faci cum am zis prima data.
Iar in Standard Phase nu exista focus dumb. Folosesti Arcane rar foarte rar cand te misti.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Klawesome

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 26-10-2011 11:12)
Joined: 04 Mar 2011
Posts: 137, Topics: 12
Location: Iasi

Reputation: 76.9
Votes: 5

 
Post Posted: 31-08-2011, 16:28:37 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Marmo wrote:
In Careful Aim dai si cu Chimera daca vrei. - E cam acelasi lucru, in orice caz nu pui SrS. - Faci cum am zis prima data.
Iar in Standard Phase nu exista focus dumb. Folosesti Arcane rar foarte rar cand te misti.


Rofl.

Te anunt ca nu vorbim despre WOTLK.



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Marmo

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 02-09-2011 14:21)
Joined: 31 Aug 2011
Posts: 6, Topics: None
Location: Romania

Reputation: 46.6
Votes: 2

Post Posted: 31-08-2011, 16:55:30 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Klawesome wrote:
Rofl.

Te anunt ca nu vorbim despre WOTLK.

Si eu te anunt ca nu joc de ieri hunter si stiu clar despre ce vorbesc. Pe versiunea 4.0.6 raportat la T11 Content Normal Mode nu exista focus dumb, in orice fight dupa ce-l inveti cat de cat ai sa vezi ca exista momentele acelea de stat in cur si dat tare in care spamezi Aimed, iar cand trebuie sa te misti timpul este foarte mic, undeva la mai putin de 5 (esti hunter disengage ftw), bagi Fox si dai 2-3 Steady (eventual rar, foarte rar mai arunci un Arcane, dar nu prea se intampla pentru ca ti focus pentru Chimera si Aimed cand te opresti). Iar acest lucru este valabil si la foarte multe fighturi in varianta HC (aproape la toate), pentru ca hunterul poate evita circa 75% din speluri fara sa se miste.

In legatura cu faptul ca nu dai Chimera Shot in Careful Phase, asta e o aberatie si un fail total. Da poti sa nu dai Chimera cat ai CD-urile up (adica RF) 30s, dar atunci nu incepi cu SrS ca tocmai ai pierdut 25Focus inutil si folosesti prima mea varianta de mai sus: CS - RF - Readiness - CS - 2 x Steady si incepe spamul de Aimed cu Steady ! In plus Careful Aim din cate-mi aduc aminte nu tine mai putin de 30s (sau fix) si din acel moment dai hardcast Aimed cu crit, dar tot pui SrS pe target si dai Chimera la CD. Eu unul am preferat chiar si in momentul cand am fost full haste (2k+ rating) sa incep cu SrS - CS - RF - 2 x Steady, iar dupa aceasta Aimed spam si Chimera sa dau refresh la SrS, am vazut ca diferenta este bazata doar pe RNG (comparatie cu celalalt hunter al guildei si alti hunter cam cu acelasi gear), dar de multe ori a 2-a varianta dadea roade mai bune. In plus tin sa-ti amintesc ca CS este cel mai eficient shot al hunterului (focus / dmg).

P.S.
In postul anterior m-am exprimat eu gresit (scuze, dar ma grabeam). Ma refeream ca poti folosit CS daca vrei si in Careful Aim Phase, dar daca nu folosesti CS nu folosesti nici SrS cum a zis in guide. Am explicat mai sus pe larg.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message

  Topic locked


Topic is closed, you cannot post any messages in it anymore




 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> WOW -> Cataclysm  
Go to page 1, 2, 3, 4, 5  Next    


The time now is 25-09-2024, 22:15:51
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x