User
Pass
2FA
 
 

Religie!
Go to page Previous  1, 2, 3, 4 ... 25, 26, 27  Next    
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash
Author Message40135
Wipe
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 08-06-2022 20:34)
Joined: 05 Jul 2012
Posts: 12606, Topics: 645
Location: Cluj-Napoca

Reputation: 21726.8
Votes: 431

      Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 01-12-2014, 12:28:16 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Radical wrote:
My favorite story

Haha, e foarte amuzant -
Faza e in felul urmator: invataturile din religie sunt bune, insa biserica a inceput sa se comercializeze. Asta e marea problema cu religiile.



Don't touch this

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
adiman0011

[Creep]



Status: Offline
(since 04-04-2019 14:25)
Joined: 05 Jun 2011
Posts: 676, Topics: 45
Location: Iasi

Reputation: 175
Votes: 17

 
Post Posted: 10-12-2014, 23:34:01 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Biserica si religia sunt 2 lucruri diferite. Majoritatea persoanelor care argumenteaza pur si simplu judeca cartea dupa coperta, au vazut ca ala a facut asa gata trag toata religia in jos, dar sunt sigur 100% ca niciunul din cei care au raspuns nu siau dedicat timp sa se documenteze si in acelasi timp sa practice o religie cum ar trebui.
Si da biserica a devenit corupta, insa religia a ramas la fel, tot la fel scrie in biblie, tot la fel sunt cantarile si rugaciunile, daca marii conducatori ai bisericii ortodoxe si de altfel ai celei catolice au decis ca nu e bine nu stiu ce ,nu inseamna ca au dreptate.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
GeorgeFcp

[☆_☆]



Status: Offline
(since 18-06-2019 18:43)
Joined: 16 Dec 2014
Posts: 2150, Topics: 61
Location: Ploiesti

Reputation: 14.8
Votes: 118

        Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET}  - 
Post Posted: 21-12-2014, 13:50:35 | Translate post to: ... (Click for more languages)

E un lucru rau ca nu merg la biserica?


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Radical

[Madness forever]



Status: Offline
(since 13-04-2023 12:11)
Joined: 08 Sep 2011
Posts: 7438, Topics: 366
Location: Neverland

Reputation: 3074.2
Votes: 461

    Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 21-12-2014, 13:51:20 | Translate post to: ... (Click for more languages)

GeorgeFcp wrote:
E un lucru rau ca nu merg la biserica?

Da, ca stai toata ziua in casa si nu iti misti picioarele din pat -

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
GeorgeFcp

[☆_☆]



Status: Offline
(since 18-06-2019 18:43)
Joined: 16 Dec 2014
Posts: 2150, Topics: 61
Location: Ploiesti

Reputation: 14.8
Votes: 118

        Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET}  - 
Post Posted: 21-12-2014, 13:54:31 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Ba da ma , ma duc pana la baie si sa mananc , ma misc. -


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
winckler

[Copilul cu barbã]



Status: Offline
(since 15-08-2021 11:50)
Joined: 06 Aug 2010
Posts: 2659, Topics: 74
Location: Nu din Vaslui,oricum.

Reputation: 150.5
Votes: 172

        Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 21-12-2014, 14:07:09 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Cand o sa va chinuiti cu enspe medici,ani la rand sa faceti copil si deodata va vine gandul sa mergeti la o manastire la care se stie ca are o icoana facatoare de minuni...si reusesti sa ai un copil cateva luni mai tarziu(privind analizele si tot)...atunci sa spuneti ca nu exista.Cunosc caz -

N-am nimic cu nimeni,insa cine n-a fost la ananghie si singura speranta ii era Dumnezei si...s-au schimbat lucrurile cu o simpla rugaciune spusa cu toata increderea si cu toata suferinta si agonisirea... -

Nu vreau sa cad in penibil,dar am fost intr-o situatie de genu'(cu sanatatea) si...am inceput sa cred.

Ultima oara am fost la biserica acu' vreo ... nu stiu,4-5 ani...dar cred -

Orice inceput are si un sfarsit,lumea,totul,spatiul...n-avea cum sa apara de nicaieri,asta trebuie explicat pentru a contrazice existenta unei puteri divine.



Mi se pare neinteresant ca sunt prieten cu un ateu sau cu un musulman,atata timp cat ne intelegem si restu',religia lui...e tot problema lui. -
De asemenea,mi se pare la fel de aberant ca preotii au aur,masini si eu ma chinui sa-mi iau o masina la cateva mii si ei au la cateva zeci de mii.
Nu dau bani bisericilor,preotilor... au destui,nu cred in preoti -,dar cred intr-o putere divina.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Emylol

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 08-09-2019 15:45)
Joined: 03 Jul 2013
Posts: 373, Topics: 131
Location: Calarasi

Reputation: -208.3
Votes: 26

     
Post Posted: 26-12-2014, 15:34:24 | Translate post to: ... (Click for more languages)

e frumos
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Radical

[Madness forever]



Status: Offline
(since 13-04-2023 12:11)
Joined: 08 Sep 2011
Posts: 7438, Topics: 366
Location: Neverland

Reputation: 3074.2
Votes: 461

    Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 26-12-2014, 16:30:58 | Translate post to: ... (Click for more languages)

winckler wrote:
Cand o sa va chinuiti cu enspe medici,ani la rand sa faceti copil si deodata va vine gandul sa mergeti la o manastire la care se stie ca are o icoana facatoare de minuni...si reusesti sa ai un copil cateva luni mai tarziu(privind analizele si tot)...atunci sa spuneti ca nu exista.Cunosc caz -

N-am nimic cu nimeni,insa cine n-a fost la ananghie si singura speranta ii era Dumnezei si...s-au schimbat lucrurile cu o simpla rugaciune spusa cu toata increderea si cu toata suferinta si agonisirea... -

Nu vreau sa cad in penibil,dar am fost intr-o situatie de genu'(cu sanatatea) si...am inceput sa cred.

Ultima oara am fost la biserica acu' vreo ... nu stiu,4-5 ani...dar cred -

Orice inceput are si un sfarsit,lumea,totul,spatiul...n-avea cum sa apara de nicaieri,asta trebuie explicat pentru a contrazice existenta unei puteri divine.



Mi se pare neinteresant ca sunt prieten cu un ateu sau cu un musulman,atata timp cat ne intelegem si restu',religia lui...e tot problema lui. -
De asemenea,mi se pare la fel de aberant ca preotii au aur,masini si eu ma chinui sa-mi iau o masina la cateva mii si ei au la cateva zeci de mii.
Nu dau bani bisericilor,preotilor... au destui,nu cred in preoti -,dar cred intr-o putere divina.

Dap sunt sigur frate ca exista, ai fost tu la ananghie si ca prin miracol ai supravietuit, nu iti poti explica de ce ai supravietuit, SIGUR e dzeu....SUNT MILIOANE DE OAMENI CARE SUNT LA ANANGHIE, SI EI CREDEAU DINAINTE SA FIE PE PATUL DE MOARTE CUM AI FOST TU, ACOLO UNDE A FOST DZEU? LA EI NU A EXISTAT A? ... fereasca...ba sunteti batuti in cap frate, cum sa crezi in ceva doar pentru ca a avut loc o schimbare neexplicabila in viata ta, daca eu ma rog maine pentru o masina si castig o masina la un concurs- exista dzeu? Pe acelas principiu ne putem ruga la satana, sau la o banana sau la un ***** de pe marginea strazi, apoi se intampla ceva ce era putin probabil sa se intample si dam vina pe ***** de pe marginea strazi.
Trezeste-te sa nu iti zic mai multe.
Si acum sa fim seriosi toata lumea spune " nu am nimic cu el , religia lui ma deranjeaza", nu frate pe mine ma deranjeaza gandirea lui. Explica-mi tu mie fratioare cum poti crede intr-un dzeu care a varsat in6000 de ani sange cat nu ai vazut tu apa cu ochii?
Hai sa intoarcem putin situatia, tu dai vina pe dzeu ca ai supravietuit intr-o situatie unde era imposibil sa supravietuiesti, dar cei care au murit de la o situatie banala? unde nu erau in pericol de moarte? ei pe cine sa dea vina?
Sa iti explici ceva prin dzeu cand nu stii ce e defapt, nu inseamna sa fi crestin/religions what ever, inseamna ca esti prost in toate sensurile cuvantului.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
winckler

[Copilul cu barbã]



Status: Offline
(since 15-08-2021 11:50)
Joined: 06 Aug 2010
Posts: 2659, Topics: 74
Location: Nu din Vaslui,oricum.

Reputation: 150.5
Votes: 172

        Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 26-12-2014, 17:08:31 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Radical wrote:
cum poti crede intr-un dzeu care a varsat in6000 de ani sange cat nu ai vazut tu apa cu ochii?

Cu asta numai postez aici pentru ca se vede ca nu stiti despre ce vorbiti,dar sariti cu gura.

Ca idee,sa retii,faptul ca putem alege ce vrem sa facem e ca de asta a fost "sacrificat" Iisus,pentru a alege dintre bine si rau,e alegerea noastra ce vrem sa facem.

Poftim un video dintr-o teorie a lui Albert Einstein.Un matematician,deci un om al logicii,un om ce se bazeaza pe fapte reale , de ce X,de ce Y.

Radical wrote:
SUNT MILIOANE DE OAMENI CARE SUNT LA ANANGHIE, SI EI CREDEAU DINAINTE SA FIE PE PATUL DE MOARTE CUM AI FOST TU, ACOLO UNDE A FOST DZEU?

Parca vorbesc in fata gradinitei.N-am mai vazut intrebarea asta din clasa a 7-a.

Sunt N milioane de boli inventate de catre om,daca am fi toti vindecati prin miracole,unde am ajunge?Am mai avea libertate de alegere?Ne facem de cap,bagam o rugaciune si gata,ce bine.

Radical wrote:
inseamna ca esti prost in toate sensurile cuvantului.

"Unul se mandreste cu cat e el de ateu si dispretuieste pe oricine crede-n Dumnezeu"
Cred ca ai prieteni doar atei,rudele tale si familia sunt atei,acum nu sarbatoresti craciunul,nici pastele si nici celelalte sarbatori sau ce scrii e doar o frustrare pe internet.

Nu te 'atac',nu-ti 'atac' ideiile,doar imi spun punctul de vedere si am generalizat pentru toti ateii. -

Radical wrote:
Hai sa intoarcem putin situatia, tu dai vina pe dzeu ca ai supravietuit intr-o situatie unde era imposibil sa supravietuiesti, dar cei care au murit de la o situatie banala? unde nu erau in pericol de moarte? ei pe cine sa dea vina?

E vina lui D-zeu ca au mers ei neatenti pe strada si o masina a aparut si s-a intamplat nenorocirea?Sau ca alearga cu viteza si se intampla ?Sau ca lucreaza la inaltimi si un cablu ce trebuia sa-i tina in siguranta,lipsea pentru ca lucreaza la negru?

Despre ce vorbim?Despre religia ca obligatiune,inchisoare sau despre religia ca pe o libertate de a alege sa crezi sau nu ?

Si mie mi-au fost multe bete puse-n roate,chiar si cand credeam si mai scapam o rugaciune,uneori am avut frustrari dar problemele sunt facute pentru a fi rezolvate,nu pot da vina pe o forta divina ca sunt eu daramat psihic sau fizic. -

Am avut un profesor bun de religie care nu era doar profesor,era si un bun prieten cu elevii sai,ne-a povestit o gramada de intamplari ce ... te fac sa crezi ca cineva exista acolo sus.

ps: n-am fost pe patul de moarte -.-

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Radical

[Madness forever]



Status: Offline
(since 13-04-2023 12:11)
Joined: 08 Sep 2011
Posts: 7438, Topics: 366
Location: Neverland

Reputation: 3074.2
Votes: 461

    Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 26-12-2014, 17:57:20 | Translate post to: ... (Click for more languages)

winckler wrote:
Radical wrote:
cum poti crede intr-un dzeu care a varsat in6000 de ani sange cat nu ai vazut tu apa cu ochii?

Ca idee,sa retii,faptul ca putem alege ce vrem sa facem e ca de asta a fost "sacrificat" Iisus,pentru a alege dintre bine si rau,e alegerea noastra ce vrem sa facem.

Dap de asta a fost sacrificat Iisus sa avem cruciade, pai nu ?
winckler wrote:

Poftim un video dintr-o teorie a lui Albert Einstein.Un matematician,deci un om al logicii,un om ce se bazeaza pe fapte reale , de ce X,de ce Y.

Imi arati ce? ce ar trebui sa vad aici? ah da toti crestini se caca pe ei mai nou ca Einstein credea in dzeu si le da peste bot ateilor, ca si cum EINSTEIN ar fi fost ateu, NU ERA ATEU, degeaba incercati sa va ***** pe voi ca uite pana si el crede, crede in ce? stiti in ce crede? intr-un dzeu PANTEISTIC- un dzeu care poate fi chiar si soarele pentru el, natura, NU o fiinta!! o fiinta care vai domne ne vrea binele.
winckler wrote:

Radical wrote:
SUNT MILIOANE DE OAMENI CARE SUNT LA ANANGHIE, SI EI CREDEAU DINAINTE SA FIE PE PATUL DE MOARTE CUM AI FOST TU, ACOLO UNDE A FOST DZEU?

Parca vorbesc in fata gradinitei.N-am mai vazut intrebarea asta din clasa a 7-a.
Sunt N milioane de boli inventate de catre om,daca am fi toti vindecati prin miracole,unde am ajunge?Am mai avea libertate de alegere?Ne facem de cap,bagam o rugaciune si gata,ce bine.

Aha si ce te face pe tine sa crezi ca tu erai special? si meritai sa fi salvat? asa va place sa va credeti importanti, ca deh daca voi credeti ca o creatura magica v-a salvat viata sigur sunteti " speciali " , well wrong nu sunteti. Ati avut noroc si atata tot.
winckler wrote:

Radical wrote:
inseamna ca esti prost in toate sensurile cuvantului.

"Unul se mandreste cu cat e el de ateu si dispretuieste pe oricine crede-n Dumnezeu"
Cred ca ai prieteni doar atei,rudele tale si familia sunt atei,acum nu sarbatoresti craciunul,nici pastele si nici celelalte sarbatori sau ce scrii e doar o frustrare pe internet.
Nu te 'atac',nu-ti 'atac' ideiile,doar imi spun punctul de vedere si am generalizat pentru toti ateii. -

Nu ma mandresc ca sunt ateu, ma mandresc ca AM TARIA sa spun NU STIU atunci cand ceva ce nu pot explica se intampla, si nu fug ca un las de adevar cand il aflu.
winckler wrote:

Radical wrote:
Hai sa intoarcem putin situatia, tu dai vina pe dzeu ca ai supravietuit intr-o situatie unde era imposibil sa supravietuiesti, dar cei care au murit de la o situatie banala? unde nu erau in pericol de moarte? ei pe cine sa dea vina?

E vina lui D-zeu ca au mers ei neatenti pe strada si o masina a aparut si s-a intamplat nenorocirea?Sau ca alearga cu viteza si se intampla ?Sau ca lucreaza la inaltimi si un cablu ce trebuia sa-i tina in siguranta,lipsea pentru ca lucreaza la negru?

Despre ce vorbim?Despre religia ca obligatiune,inchisoare sau despre religia ca pe o libertate de a alege sa crezi sau nu ?

Si mie mi-au fost multe bete puse-n roate,chiar si cand credeam si mai scapam o rugaciune,uneori am avut frustrari dar problemele sunt facute pentru a fi rezolvate,nu pot da vina pe o forta divina ca sunt eu daramat psihic sau fizic. -

/facepalm ti-am zis clar unde nu erau in pericol de moarte, tu lucrezi la inaltimi tinut de un cablu si te crezi in siguranta? okei.
Vorbesc de persoane care se duc la spital cu o raceala banala si mor in spital iar la autopsie nu se stie cauza mortii, ce e asta? cu ce e asta diferit fata de unu care 100% o sa moara si prin miracol traieste? ala care vine in spital si 100% nu o sa moara si moare - el cu ce e vinovat? asta e credinta ta, tu crezi ca rahatul asta, doar pentru ca tu ai supravietuit unui inexplicabil trebuie neaparat sa existe un dzeu, si daca tu crezi ca dzeul ala in care credea Einstein ar face asta, te inseli amarnic, sau esti foarte inganfat si crezi ca totul se invarte in jurul tau.
winckler wrote:

Am avut un profesor bun de religie care nu era doar profesor,era si un bun prieten cu elevii sai,ne-a povestit o gramada de intamplari ce ... te fac sa crezi ca cineva exista acolo sus.

ps: n-am fost pe patul de moarte -.-

As fi vrut sa vb cu el, cred ca ma intindeam mult la povesti cu el.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
winckler

[Copilul cu barbã]



Status: Offline
(since 15-08-2021 11:50)
Joined: 06 Aug 2010
Posts: 2659, Topics: 74
Location: Nu din Vaslui,oricum.

Reputation: 150.5
Votes: 172

        Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 26-12-2014, 18:22:02 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Se pare ca iti lipseste simtul realitatii,probabil ai fost crescut in puf de parinti,pe banii lor fara griji si responsabilitati.


E vina lui D-zeu ca in spitale sunt conditiile care sunt si ca totul functioneaza pe spaga?Asta e situatia in Romania si in tarile de est-sud est ale Europei.In tari precum Germania,Spania,Franta...situatia asta altfel.

In Suedia e calm,in Afganistan e razboi,unde e D-zeu?Pai si libertatea noastra?Daca eram controlati permanent de o forta divina cu legi impuse(nici nu ma pot gandii cum ar fi),n-ar mai fi libertate si am tipa dupa libertate.

Mi se par numai aberatii ce spui,dar numai aberatii.

Vrei un job bine platit,invata,plateste spagi,trebuie pile si e ok.
Vrei sa fii tratat in regula in spital si sa primesti atentie?Spaga.
Numai vrei razboi?Esti tu implicat intr-un razboi?

Oamenii sunt mai caini decat caini,lumea e rea,realitatea e cruda.

Mi se pare un topic inutil,fiecare crede in ce vrea,nu poti sa stai acasa,sa mananci si sa bei si sa dai in toti care cred intr-o forta divina pentru ca sunt razboaie in irak,pentru ca se primesc spagi in spitale,pentru ca in educatie nu merge treaba sau pentru ca politicienii fura.

Tu gandesti ce spui?

ps: profesorul meu a avut ateu ca tine,l-a sfatuit sa nu-si anuleze ora de religie ca-i creste media,e un om cu capu' pe umeri,nu un aerian. -

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Anca

[Bad Kitty]



Status: Offline
(since 12-12-2021 05:06)
Joined: 24 Dec 2010
Posts: 5021, Topics: 240
Location: Hell

Reputation: 2575.2
Votes: 308

 
Post Posted: 26-12-2014, 18:23:00 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Prea multi oameni nevinovati ... copii abia nascuti sau chiar si mai mari sunt victime ale unor accidente sau mai rau, crime, violuri, abuzuri ... pentru ca ceva ca Dumnezeu sa existe. Si nu uitati ca acum traim oarecum in civilizatie ...inainte nu era luxul asta, inainte chestiile astea erau la ordinea zilei ... ceva cu care trebuia sa te impaci. Dumnezeu exista, pff. Cata naivitate ..



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
winckler

[Copilul cu barbã]



Status: Offline
(since 15-08-2021 11:50)
Joined: 06 Aug 2010
Posts: 2659, Topics: 74
Location: Nu din Vaslui,oricum.

Reputation: 150.5
Votes: 172

        Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 26-12-2014, 18:25:46 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Pentru ca traim intr-o era a promovarii sexului,noi suntem rezultatul a ceea ce producem,din pacate multi indoctrinati crescuti in puf care nu cunosc realitatea.

Sunt multi psihopati afara,multi drogati,multi betivi,cine a inventat astea ?Noi sau o putere divina?

Nu e totu puf ca la voi in casa. -

Realitatea e dura,crunta,n-are nimeni grija de voi sa va ia de mana sa va duca acasa sa va dea de mancare.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Anca

[Bad Kitty]



Status: Offline
(since 12-12-2021 05:06)
Joined: 24 Dec 2010
Posts: 5021, Topics: 240
Location: Hell

Reputation: 2575.2
Votes: 308

 
Post Posted: 26-12-2014, 18:32:19 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Esti penibil cum te repeti cu puful ala ... taci daca nu stii despre ce vorbesti.

Intr-adevar ... copiii aia de 5-6 ani violati de un tata betiv sau de vreun psihopat ... e vina lor, ai dracu copii, au promovat sexul prea mult in viata lor si d-aia.

Aberezi intr-un stil barbar, crezi ce vrei ... daca te face sa te simti mai bine faptul ca exista undeva un Dumnezeu care ii da in cap cand unii sufera, altii mor ... e strict problema ta. Dar esti naiv, ai fost programat sa crezi asta ca restul oilor. Be happy.




0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Radical

[Madness forever]



Status: Offline
(since 13-04-2023 12:11)
Joined: 08 Sep 2011
Posts: 7438, Topics: 366
Location: Neverland

Reputation: 3074.2
Votes: 461

    Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 26-12-2014, 19:37:28 | Translate post to: ... (Click for more languages)

winckler wrote:
Se pare ca iti lipseste simtul realitatii,probabil ai fost crescut in puf de parinti,pe banii lor fara griji si responsabilitati.

Realitate? practic tu vrei sa imi spui ca TOT ce e RAU e din cauza ALEGERILOR GRESITE pe care le facem, corect?
si tot ce e bun, ce e miracol, e de la dzeu manca-l-ar tata pe el de dzeu ca la fiecare miracol exista 10000 de violuri de copii si mame nevinovate. Imi vorbesti de realitate, unde e ba dzeul cand un copil se naste intr-o situatie de ***** doar pentru ca masa a fost violata de soldati intr-un razboi ? masa a facut alegerea gresita nu ? copilul ala se naste si la randul lui e omorat si torturat de un conducator nebun care vrea stapanirea globala ( Aka Hittler- care declara ca el face voia domnului).
Prietenasi nu exista dzeu, si daca ar exista el nu ar sta sa iti aibe tie grija sau a mamei violate sau a copilului torturat, il doare in p... mai pe romaneste, dar voua va e frica de moarte si va rugati la dzeu sperand ca exista o scapare, WAKE UP CALL o sa muriti si o sa putreziti in pamant ca noi toti.
winckler wrote:

E vina lui D-zeu ca in spitale sunt conditiile care sunt si ca totul functioneaza pe spaga?Asta e situatia in Romania si in tarile de est-sud est ale Europei.In tari precum Germania,Spania,Franta...situatia asta altfel.

E vina fraierilor care cred orice lii se spune inloc sa cerceteze, e vina boilor care stau la rand sa dea ultimul ban la preoti inloc sa ia de incaltat la copii, cainete, pixuri, mancare in plm.

winckler wrote:

In Suedia e calm,in Afganistan e razboi,unde e D-zeu?Pai si libertatea noastra?Daca eram controlati permanent de o forta divina cu legi impuse(nici nu ma pot gandii cum ar fi),n-ar mai fi libertate si am tipa dupa libertate.

Pai ba gigele, tu realizezi ca te bati cap in cap fratioare???? nu observi cat de mult deraiezi?? imi vorbesti de free will da? de libertatea de a alege, de fiecare actiune are consecinta si dzeu se spala pe maini practic de tot ce facem noi, corect? pai si atunci unde mai e free will daca apar miracole si dzeu se baga in libera ta alegere?? ba deci v-ati indoctrinat cu tot ***** ala din biblie si acum aveti o scuza care se bate cap in cap cu alta scuza, esti patetic si tu si oricine gandeste ca tine, dupa o hartie.

winckler wrote:

Mi se par numai aberatii ce spui,dar numai aberatii.

Nup tu aberezi cand vorbesti de libera alegere, dar crezi in dzeu pentru miracole care se pisa pe libera alegere -) .
winckler wrote:

Vrei un job bine platit,invata,plateste spagi,trebuie pile si e ok.
Vrei sa fii tratat in regula in spital si sa primesti atentie?Spaga.
Numai vrei razboi?Esti tu implicat intr-un razboi?

Oamenii sunt mai caini decat caini,lumea e rea,realitatea e cruda.

Si totusi, lumea ar fi mai buna fara dumnezeul tau imaginar.
winckler wrote:

Mi se pare un topic inutil,fiecare crede in ce vrea,nu poti sa stai acasa,sa mananci si sa bei si sa dai in toti care cred intr-o forta divina pentru ca sunt razboaie in irak,pentru ca se primesc spagi in spitale,pentru ca in educatie nu merge treaba sau pentru ca politicienii fura.

Ba da pot, cand aia care se duc in razboiul ala din irak spun " god bless america" normal ca pot sa ma pis pe credinta ta cand tu crezi in ala care are un rol in razboiul ala ( sa nu aduc iar vorba de cruciade) sa nu vorbesc de educatie/ spitale in romania, cand sunt luati bani de la stat pentru biserici inloc sa fie bagati in spitale si scoli. Deci da pot da vina pot sa rad pot sa ma pis pe credinta unora cand am motivul necesar, iar raspunsul vostru mereu o sa fie acelas " o sa arzi in iad ", ca si cum ati fost voi acolo in vizita si stiti ce se intampla
winckler wrote:

Tu gandesti ce spui?

Tocmai ca asta e problema in discutia asta, eu gandesc tu bati campii.
winckler wrote:

ps: profesorul meu a avut ateu ca tine,l-a sfatuit sa nu-si anuleze ora de religie ca-i creste media,e un om cu capu' pe umeri,nu un aerian. -

Era ateu si profesor de religie, exista un cuvant pentru asta, ipocrit.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash  
Go to page Previous  1, 2, 3, 4 ... 25, 26, 27  Next    


The time now is 28-04-2024, 00:51:12
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x