User
Pass
2FA
 
 

Religie!
Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 25, 26, 27  Next    
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash
Author Message40221
Juanks

[Creep]



Status: Offline
(since 13-12-2020 16:06)
Joined: 25 Sep 2010
Posts: 697, Topics: 40
Location: fag-land

Reputation: -90.9
Votes: 23

Post Posted: 26-12-2014, 19:49:49 | Translate post to: ... (Click for more languages)

topic stupid,ca sa faceti si voi +1.

fiecare crede ce vrea, ce a fost invatat de la parinti etc. nu poti sari tu radicaca, copilu edgy de clasa a 8-a cum ca stii mai bine decat el.


Anca wrote:
ai fost programat sa crezi asta ca restul oilor


si ce ma, el e mai prost decat tine pentru ca crede aceleasi lucruri ca si ceilalti?

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Radical

[Madness forever]



Status: Offline
(since 13-04-2023 12:11)
Joined: 08 Sep 2011
Posts: 7438, Topics: 366
Location: Neverland

Reputation: 3074.2
Votes: 461

    Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 26-12-2014, 20:10:11 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Juanks wrote:
topic stupid,ca sa faceti si voi +1.

fiecare crede ce vrea, ce a fost invatat de la parinti etc. nu poti sari tu radicaca, copilu edgy de clasa a 8-a cum ca stii mai bine decat el.


Anca wrote:
ai fost programat sa crezi asta ca restul oilor


si ce ma, el e mai prost decat tine pentru ca crede aceleasi lucruri ca si ceilalti?

Doar pentru ca 1000 de oameni cred in ceva, nu inseamna ca acel ceva e adevarat.
Cati au crezut in Hittler?
Nu fac pe nimeni prost pentru ca are o credinta diferita, il fac prost pentru ca el crede fara sa gandeasca, nu am nimic cu religiile voastre, cu dzeii vostri, cu voi, am ceva in schimb cu modul vostru de a crede in ceva fara sa va intrebati daca e okei.
Si normal ca e mai usor sa dai vina pe parintii tai decat sa gandesti daca e bine sau nu.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Juanks

[Creep]



Status: Offline
(since 13-12-2020 16:06)
Joined: 25 Sep 2010
Posts: 697, Topics: 40
Location: fag-land

Reputation: -90.9
Votes: 23

Post Posted: 26-12-2014, 21:38:35 | Translate post to: ... (Click for more languages)

ce treaba are hitler?
si el la randul lui avea propriile credinte, daca hitler credea in d-zeu inseamna ca toti crestinii sunt ucigasi?
daca stephen hawkin e ateu inseamna ca toti atheii jmekeri sunt genii?

mie unul mi se pare un lucru extrem de important sa ai ceva in care sa crezi, ceva, cineva, nu conteaza atata timp cat sti ca nu esti singur si ca e cineva acolo care e mereu de partea ta si te ajuta.
si vreau sa cred ca exista ceva dupa ce murim, ca exista ceva mai important si poate mai maret decat viata pe care o traim acuma. si aici nu ma refer strict la rai sau iad, ci doar o alta experienta, poate o alta viata unde o sa putem folosi invataturile din asta prezenta.

DAR, tu nu ai voie sa ma faci prost sau sa ma iei la misto, (pe mine sau pe oricine altcineva care are alta parere), doar pentru ca credem in altceva, altceva care tie (tu maretul care stii toate legiile fizicii) ti se par niste abureli si *****.


nu cred in dumnezeul creat de oameni. dar nici nu neg existenta cuiva sau ceva-ului care controleaza tot. daca chiar exista asa ceva maret crede-ma ca nici un om nu l-ar putea descrie.

iar tu nu ai dreptul sa imi dictezi mie sau altcuiva in ce sa cred sau in ce sa nu cred, nici tu ,nici preotii, nici babele de la biserica, nici papa, nici parintii ,nici nimeni. nu poate veni nimeni sa imi zica cum merg lucrurile in lumea asta, pentru ca habar nu au. nimeni nu are



Last edited by Juanks on 26-12-2014, 21:45:03; edited 1 time in total
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Radical

[Madness forever]



Status: Offline
(since 13-04-2023 12:11)
Joined: 08 Sep 2011
Posts: 7438, Topics: 366
Location: Neverland

Reputation: 3074.2
Votes: 461

    Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 26-12-2014, 21:43:48 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Juanks wrote:

iar tu nu ai dreptul sa imi dictezi mie sau altcuiva in ce sa cred sau in ce sa nu cred, nici tu ,nici preotii, nici babele de la biserica, nici papa, nici parintii ,nici nimeni. nu poate veni nimeni sa imi zica cum merg lucrurile in lumea asta, pentru ca habar nu au. nimeni nu are

....
....
....
Juanks wrote:
topic stupid,ca sa faceti si voi +1.

fiecare crede ce vrea, ce a fost invatat de la parinti etc. nu poti sari tu radicaca, copilu edgy de clasa a 8-a cum ca stii mai bine decat el.


Deci spui ca nimeni( parintii included) nu are dreptul sa iti dicteze tie sau oricaruia bl bla bla ...dar tot tu spui ca parintii iti dicteaza -)

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Juanks

[Creep]



Status: Offline
(since 13-12-2020 16:06)
Joined: 25 Sep 2010
Posts: 697, Topics: 40
Location: fag-land

Reputation: -90.9
Votes: 23

Post Posted: 26-12-2014, 21:51:05 | Translate post to: ... (Click for more languages)

^ ultimul post a fost mai mult despre mine. acolo mai sus am scris in general. parintii au un rol foarte important in educatia "credincioasa" a copilului.

ai mei mi-au aratat de mic toate religiile si m-au lasat pe mine sa gandesc si sa extrag din toate ceea ce e mai bine.

ei sunt crestini, dar NICIODATA nu m-au fortat sa merg la biserica sau sa imi bage pe gat abureli cum ca crestinismul ar fi singura religie adevarata.



radical , mi-ai dat minus pentru ce? te-am batut intr-un argument si te-ai enervat? did i rustle your jimmies? lel, ce vorbeam mai sus, esti doar un edgy kid care e suparat pe religie pentru ca asa e kool pe facebook.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
winckler

[Copilul cu barbã]



Status: Offline
(since 15-08-2021 11:50)
Joined: 06 Aug 2010
Posts: 2659, Topics: 74
Location: Nu din Vaslui,oricum.

Reputation: 150.5
Votes: 172

        Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 26-12-2014, 22:35:37 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Ne intrebam de ce Romania persevereaza inspre greseala si mediocritate ?

Radical wrote:
Imi vorbesti de realitate, unde e ba dzeul cand un copil se naste intr-o situatie de ***** doar pentru ca masa a fost violata de soldati intr-un razboi ? masa a facut alegerea gresita nu ? copilul ala se naste si la randul lui e omorat si torturat de un conducator nebun care vrea stapanirea globala ( Aka Hittler- care declara ca el face voia domnului).


Te-as ruga,daca se poate,sa plangi si disparitia dinozaurilor(ca si ei sunt suflete) si de ce nu...poate abuzurile sexuale din epoca de piatra.

Si... masacrul comis de regii Romaniei pentru pamantul pe care stai tu acu' si inloc sa-ti vezi de treaba ca sa fie bine,te gandesti la ce-au facut soldatii lui Hitler si ma jignesti pe mine ca-mi vad de treaba si in particular,personal,cred in D-zeu.


"winckler a scris:

ps: profesorul meu a avut ateu ca tine,l-a sfatuit sa nu-si anuleze ora de religie ca-i creste media,e un om cu capu' pe umeri,nu un aerian."

Radical wrote:
Era ateu si profesor de religie, exista un cuvant pentru asta, ipocrit.


Eu spun ca profesorul meu de religie a avut un ateu pe care l-a sfatuit sa nu renunte la ora de religie pentru ca i-ar scadea media si tu zici de profesor ca era ateu.
Ca profesor intelegea adolescentii,a avut o conversatie cu el despre ateism si la final l-a sfatuit sa faca asta daca doreste sa numai auda discutii despre religie.

Ma asteptam sa ai o logica,o idee,o baza solida cand deschizi un topic pe tema asta -

Bafta.Numai postez aici.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Radical

[Madness forever]



Status: Offline
(since 13-04-2023 12:11)
Joined: 08 Sep 2011
Posts: 7438, Topics: 366
Location: Neverland

Reputation: 3074.2
Votes: 461

    Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 26-12-2014, 23:21:27 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Juanks wrote:



radical , mi-ai dat minus pentru ce? te-am batut intr-un argument si te-ai enervat? did i rustle your jimmies? lel, ce vorbeam mai sus, esti doar un edgy kid care e suparat pe religie pentru ca asa e kool pe facebook.

Ti-am dat rep pe minus pentru ca argumentul tau e invalid, dar in principal pentru ca "radicaca" sau cum ai zis?
winckler wrote:

ps: profesorul meu a avut ateu ca tine,l-a sfatuit sa nu-si anuleze ora de religie ca-i creste media,e un om cu capu' pe umeri,nu un aerian."

Radical a scris:
Era ateu si profesor de religie, exista un cuvant pentru asta, ipocrit.


Eu spun ca profesorul meu de religie a avut un ateu pe care l-a sfatuit sa nu renunte la ora de religie pentru ca i-ar scadea media si tu zici de profesor ca era ateu.

Am inteles gresit din cauza la " a avut ateu", si daca i-a spus asta ce? e de ***** sa spui asta unuia care nu vrea sa auda de religia ta si tu il mituiesti cu " iti ridica media", halal profesor.
E exact ca atunci cand vin aia la usa lat ine sa iti povesteasca de bunul dumnezeu si cum trebuie sa il primesti in casa ta, vedeti-va de religia voastra si nu mai implicati religia cand trebuie sa faceti o alegere ce implica mai multe persoane.

Posturi unite automat, 26-12-2014, 23:21:27

winckler wrote:
Ne intrebam de ce Romania persevereaza inspre greseala si mediocritate ?

Te-as ruga,daca se poate,sa plangi si disparitia dinozaurilor(ca si ei sunt suflete) si de ce nu...poate abuzurile sexuale din epoca de piatra.

Ah dinozaurii aia care au peste 10k+ vechime? Si biblia spune ca pamantul are 6k? dap nu pot sa ma plang de disparitia lor cuz yea ei aparent pentru crestini nu exista.



Last edited by Radical on 26-12-2014, 23:23:44; edited 1 time in total
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
winckler

[Copilul cu barbã]



Status: Offline
(since 15-08-2021 11:50)
Joined: 06 Aug 2010
Posts: 2659, Topics: 74
Location: Nu din Vaslui,oricum.

Reputation: 150.5
Votes: 172

        Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 26-12-2014, 23:23:34 | Translate post to: ... (Click for more languages)

@ scuze de offtopic.


Acum am vazut ca am scris doar ateu inloc de 'un ateu'.

Nu...a avut discutii cu el,a vrut sa-l convinga...dar ca sa nu-l faca un dusman al scolii si al profesorilor(crezand elevul ca e obligat sa-i placa religia),i-a oferit pista asta,exemplificand ca un elev a mai facut asa dar si-a reintrodus religia in ore.

Nu stiu ca Biblia sa fi spus ca pamantul are 6.000 ani.Daca te uiti sunt multe date cu inainte de Hr cu intamplari and stuff...

N-am cercetat Biblia,nici prea mult din istorie,doar am o baza a religiei si...diverse intamplari care chiar m-au facut sa cred,n-am citit prea mult pe internet pentru ca el debiteaza mult.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Wipe
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 08-06-2022 20:34)
Joined: 05 Jul 2012
Posts: 12606, Topics: 645
Location: Cluj-Napoca

Reputation: 21726.8
Votes: 431

      Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 27-12-2014, 00:05:12 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Radical, nu mai speria clienții


Don't touch this

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Radical

[Madness forever]



Status: Offline
(since 13-04-2023 12:11)
Joined: 08 Sep 2011
Posts: 7438, Topics: 366
Location: Neverland

Reputation: 3074.2
Votes: 461

    Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 27-12-2014, 00:07:19 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Wipe wrote:
Radical, nu mai speria clienții

Mai voiam si eu un warn :< sa fac achieveul - ei chiar se ataca :< uff uff i love freakz -

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Juanks

[Creep]



Status: Offline
(since 13-12-2020 16:06)
Joined: 25 Sep 2010
Posts: 697, Topics: 40
Location: fag-land

Reputation: -90.9
Votes: 23

Post Posted: 27-12-2014, 01:00:21 | Translate post to: ... (Click for more languages)

"ei chair se ataca"

nu tu si cu ana ala incepuseti sa il faceti prost pe ala de mai sus? the irony.

t/c nu poti dezbate pe subiectul asta, fiecare am crescut in imprej diferite

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Radical

[Madness forever]



Status: Offline
(since 13-04-2023 12:11)
Joined: 08 Sep 2011
Posts: 7438, Topics: 366
Location: Neverland

Reputation: 3074.2
Votes: 461

    Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 27-12-2014, 01:03:18 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Juanks wrote:
"ei chair se ataca"

nu tu si cu ana ala incepuseti sa il faceti prost pe ala de mai sus? the irony.

t/c nu poti dezbate pe subiectul asta, fiecare am crescut in imprej diferite

Daca tu nu ai interes in topicul asta, nu inseamna ca altii nu au.
Nici mie nu imi place cs ul asa mult, dar nu ma duc in topicul de acolo si cer CT.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Anca

[Bad Kitty]



Status: Offline
(since 12-12-2021 05:06)
Joined: 24 Dec 2010
Posts: 5021, Topics: 240
Location: Hell

Reputation: 2575.2
Votes: 308

 
Post Posted: 27-12-2014, 02:58:36 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Juanks wrote:
"ei chair se ataca"

nu tu si cu ana ala incepuseti sa il faceti prost pe ala de mai sus? the irony.

t/c nu poti dezbate pe subiectul asta, fiecare am crescut in imprej diferite


Logica ta ma uimeste, nu numai ca nu stii sa citesti dar la tine Ana, oricine ar fi aceasta Ana, iubita, fantezie, mama, sora ... e un el.

Si nu am facut prost pe nimeni, doar naiv. Ceea ce este o realitate.




0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Wipe
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 08-06-2022 20:34)
Joined: 05 Jul 2012
Posts: 12606, Topics: 645
Location: Cluj-Napoca

Reputation: 21726.8
Votes: 431

      Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 27-12-2014, 13:39:51 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Religia, dar nu neaparat, mai mult biserica, e facuta sa cotroleze oameni in masa. Parerea mea. Nu am nevoie de o religie sau o biserica care sa-mi dicteze ce sa fac.
Religia Crestina, mai ales cea Ortodoxa, chiar daca si eu apartin acesteia, sustine ca trebuie sa faci lucruri bune, sa dai bani la saraci, la biserica la toata lumea, ca altfel nu iti ajuta dumnezeu, si daca nu faci lucruri bune, milostive, arzi in iad. Ce religie e asta?
Imi place stiinta si sunt evolutionist. Am citit cateva din argumentele voastre si ii dau dreptate lui Radical in legatura cu Dinozaurii.
Exista atatea teorii dovedite care contrazic religia 100%, chiar si mai marii oameni ai bisericii catolice recunosc, si voi mai credeti ca pamantul a fost creat in 6 zile? *** logic.



Don't touch this

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
adiman0011

[Creep]



Status: Offline
(since 04-04-2019 14:25)
Joined: 05 Jun 2011
Posts: 676, Topics: 45
Location: Iasi

Reputation: 175
Votes: 17

 
Post Posted: 29-12-2014, 18:48:18 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Ok, aparent voi considerati Biblia o carte istorica (si nu este o carte istorica) si majoritatea din voi vorbiti despre biblie strict de vechiul testament , care jumatate sunt minciuni si aberatii. Noi ca si crestini ortodocsi ne folosim doar de noul testament dar pastram si vechiul testament doar pentru referinte. Noul testament nu are de a face nimic cu istoria, asa ca posturile gen pamantul are 6k ani in acord cu biblia si mai stiu eu ce alte aberatii sunt nule, spre exemplu povestea cu moise este o aberatie pentru ca moise nu apare nicaieri in istoria scrisa plus ca cele intamplate atunci mi se par too much.
In cazul in care nu stiati oamenii care se iau dupa vechiul testament sunt evreii, asa ca dupa modul in care vorbiti despre biblie cu referinte istorice si alte prostii va faceti evrei singuri. Asta a fost scopul mantuitorului cand a venit pe pamant, sa ne dea noi posibilitati de a ne salva sufletul

Legat de ce zicea ala de free will si de miracole. De la bun inceput Dumnezeu nea dat posibilitatea de a alege. De asta cand lucifer sa revoltat Dumnezeu nu la pedepsit sau cine stie ce altceva, pentru ca asta a fost alegerea lui, daca Dumnezeu lar fi pedepsit nu ar mai fi avut liberul arbitru si ingerii nu lar mai sluji pe Dumnezeu din iubire ci din frica sa nu fie si ei pedepsiti. Inca un exemplu, cand Eva si Adam au muscat din mar , Dumnezeu lea dat voie din cauza liberului arbitru si motivul pentru care ia izgonit din rai este ca in momentul in care Dumnezeu ia intrebat ce sa intamplat au inceput sa dea vina unu pe altu , asta a fost marea greseala nu pentru ca au muscat din mar.
Am sa incerc sa explic cat de bine pot treaba asta. Singurul scop care il avem pe planeta asta e sa ne intoarcem la Dumnezeu si stiu ca majoritatea dintre voi vor zice ca e bulshit si ca nu mai stiu eu ce dar pur si simplu asta e. Si exista , cel putin asa cred eu, 2 posibilitati: prima este casatoria, dar casatoria in adevaratul sens al cuvantului, nu ''contractele'' ce se practica in ziua de azi. Casatoria insemnand unirea barbatului si a femeii cu scopul de a se ajuta unul pe altu sa ajunga la Dumnezeu, plus construirea unei familii si tot ce mai urmeaza. Si a doua posibilitate este viata monahala, mai pe scurt te faci calugar. Ce inseamna viata de calugar? inseamna ca renunti la liberul arbitru pentru al sluji pe Dumnezeu, si stiu ca suna ciudat dar prin asta ma refer ca renunta la tot ce inseamna pofte trupesti si introducerea unui program strict fara cheat days sau mai stiu eu ce alte prostii. Basically vei incerca sa ajungi la punctul in care nu iti va mai pasa de corpul tau( si nu ma refer sa ajungi sa mori de malnutritie sau cine stie ce aberatie va zice 1 dintre voi, ci sa ajungi la punctul in care nu simti nevoia de nici o pofta trupeasca si pur si simplu vei trai doar cu mintea). Btw daca nu credeti ce scriu vorbiti cu un calugar care sia trait marea parte din viata in acest still si veti vedea. Astea sunt cele doua modalitati de a ne intoarce la Dumnezeu, nu exista middle ground si totodata nu este usor.
Legat de miracole, tot vad ca spuneti unde este Dumnezeu cand cineva este calcat de masina sau omorat in razboi, unde este dreptatea? in acest moment avem liberul arbitru si daca vrem sal omoram pe vecinu de la 3 o facem.dreptatea va veni la judecata de apoi cand toti vom fi judecati pentru pacatele noastre.
Referitor la ultimul post al lui Wipe, ai dreptate biserica este facuta sa te controleze daca te lasi controlat, daca pui botu la toate prostiile si nu gandesti pentru tine. Biserica catolica nu mai este crestina de o buna bucata de vreme ,vorbea 1 de sute de ani de varsari de sange , cruciade si alte razboaie religioase, insa noi ca si ortodocsi nu am fost cei care sa atacam ci cei care sa ne aparam (Mihai Viteazul, Stefan cel mare si altii). Daca vorbesti de catolici este alta situatie ei au omorat oameni in numele lui Dumnezeu ce mi se pare aberant e ca si cum ai spune lupt pentru pace. Si da, felul in care oamenii nil arata pe Dumnezeu a derivat foarte mult. Tu lasa preotul sa zica ce o vrea ,ca vei arde in iad daca nu donezi sau cine stie ce altceva, dar ortodocsismul inseamna cu totul altceva. Nu donezi bani pentru ca asa zice popa dar pentru ca omul respectiv are nevoie de ajutor. Lumea ar trebui sa vada oamenii ca pe fratii si surorile lor, pentru ca in ochii lui Dumnezeu asta suntem, si daca nu vrei sal ajuti pe omul respectiv, sa zicem nu merita, ajutal pentru ca este unul din fii lui Dumnezeu si Dumnezeu vrea ca tu sa ai grija de fii lui. Imaginativa daca ar avea toti aceasta mentalitate, razboaiele , foametea si toate problemele lumii ar disparea a doua zi. Insa toti vor ca lumea sa se schimbe, dar cine cu adevarat vrea sa se schimbe pe el insusi?

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash  
Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 25, 26, 27  Next    


The time now is 11-05-2024, 20:09:59
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x