User
Pass
2FA
 
 

[WOTLK] Drumul spre level 80 - Alliance [ COMPLEX]
Go to page Previous  1, 2    
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash
Author Message43442
Flo91
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 15-05-2012 03:03)
Joined: 09 May 2010
Posts: 2223, Topics: 130
Location: Romania

Reputation: -148.5
Votes: 33

Post Posted: 20-02-2011, 20:17:20 | Translate post to: ... (Click for more languages)

De acum si in limba engleza!



This tutorial contains the fastest and most effective way to level 80.
Some tips for starters:

Use a QuestHelper (addon)
Be sure to visit the class trainer every time you change the zone
Once you reach the next level to give up all the quests and continue




Levels 1-10
Do all the quests available in the zone until level 10.

Dwarves and Gnomes: Dun Morogh
Night Elves: Teldrassil
Humans: Elwynn Forest
Draenei: Azuremyst Isle




Levels 10-20
At this level prefer to go to Westfall, a beautiful area and the quests are very light.



Levels 20-30
Head for EAST of Westfall in Duskwood. Follow the main road to get to Darkshire, once they get here take every quest.



Levels 30-35
At this level most choose STV (Stranglethorn Vale), I suggest you do everything possible to avoid this area .. TOO MUCH GANK. Personally I go in the Arathi Highlands, the quests are OK and rarely give someone.



Levels 35-45
We will now head to Dustwallow Marsh, though it is an area close to the horde capitals rarely see someone. Quests are enough and easy!



Levels 45-50
Now we have more options:
Felwood: There is not a lot of horde players but the quests are not many. Instead, you're very close to the next area (Winterspring).
Azshara: I have not really seen anyone here making level, but again you are close to the next area (Winterspring) and Felwood and in case you run out of quests.
Searing Gorge: Personally I would choose this area, the quests are very light and can do 50 + without any problem.



Levels 50-58

There are lots of options for the final step before Outland, personally I would choose Winterspring. Head to Everlook, take all the quests and start!



Levels 58-65

Turn to the Blasted Lands from flightmaster directly to Dark Portal! Before entering the Dark Portal to make sure you've got the quest from the Draenei located in front of Dark Portal. It is an area very easy, get all the quests in Honor Hold and Temple of Telhamat and work.



Levels 65-68
West of Hellfire is Zangarmarsh. Many quests found in Cenarion Refuge and Telredor. You leave the area quickly enough if you stick to your job!



Levels 68-70
Still a bit and go to Northrend. Begin quest chain The Ring of Blood quest in Nagrand (Search for a group or ask a level 80 will help).



Levels 70-75
Time for Northrend! Do every quest in Borean Tundra especially those of Coldarra and Valliance Keep. If you fail to do level 75 here you can continue in Dragonblight.



Levels 75-80



Last step! Fly to Sholazar Basin (the North Borean Tundra), most quests are found in area with flyingmaster. At level 78 if you want to skip some quests you take a friend and do the quest chain Amphitheatre from Zul'Drak!

And now you have level 80!

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
stancu07

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 23-03-2011 14:55)
Joined: 27 Feb 2011
Posts: 1, Topics: None
Location: Romania

Reputation: 49
Votes: 2

Post Posted: 22-03-2011, 10:57:46 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Da, cam pasii astia i-am urmat si eu - Oricum gg !
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
gargamelian

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 24-01-2018 18:31)
Joined: 16 May 2011
Posts: 1, Topics: None
Location: Romania

Reputation: 47
Votes: 2

Post Posted: 16-05-2011, 17:05:48 | Translate post to: ... (Click for more languages)

O MICA RECTIFICARE, in Sholazar Basin lvl de start pentru quest-uri nu este 75-80 dupa cum se specifica aici ci 76-80. cand am aterizat prima data aici toate quest-urile disponibile apareau cu gri. "problema" s-a rezolvat insa relativ repede, am tocat ceva brontozauri pe acolo pana am facut lvl 76 si dupa aceea back in bussiness, toate devenind galbene. multumim oricum este foarte misto strucurata ascensiunea pana acolo
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
chixovici

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 29-12-2018 13:28)
Joined: 20 May 2011
Posts: 122, Topics: 36
Location: Romania

Reputation: 328.7
Votes: 9

 
Post Posted: 26-05-2011, 20:27:09 | Translate post to: ... (Click for more languages)

am sã adaug eu partea complexã... un pic! -

pentru început, atrag atenția cã tutorialul ia în calcul cã joci cu warr/pala, care încep cu armuri mail/plate.
dacã jucați cu lock/mage/druid, care încep cu armuri cloth... mare grijã la LoS și la ce vrãji dați, altfel ajungeți sã cunoașteți cimitirele din fiecare ”județ” foarte bine!!! -

prin urmare, dacã jucați cu lock/mage/druid, mai adãugați 1-2-3 levele în plus la cele indicate, ca sã treceți la urmãtoarea zonã fãrã riscul de a fi omorâți din 3 în 5 minute.
dacã vã duceți totuși, și vedeți cã mobii sunt cu roșu sau cu cap de mort, ați pus-o: vã ascultã cu urechea, și nici nu e nevoie sã fie 2-3 pe voi!!!
warr/pala au șanse pentru cã au armuri mai grele și mai solide, deci rezistã binișor...
de dk nu vorbesc, dacã joci cu dk deja se cheamã cã știi binișor sã joci wow... și oricum, ãla începe cu lvl 50 (parcã)

de asemenea, majoritatea questurilor nu sunt numai ”du-te la cutãricã”, ci și ”omoarã ț chestii”... dacã dusul nu e o foarte mare problemã, omorâtul o sã punã probleme...

presupun și alte 2, 3, ba chiar 4 lucruri:
- nu aveți nici un char suplimentar de unde sã vã trimiteți gold, iteme, etc
- nu aveți nici un cunoscut pe server, dispus ”sã vã urce”.
- sunteți genul meu, care preferã sã facã questurile pe îndelete, ca sã priceapã pe ce lume trãiește, nu sã facã lvl 80 într-o zi, și apoi... mã rog!!! -
- e prima oarã când jucați un rpg, fie el și mmorpg...

nu prea am mare lucru de adãugat la levelling zones, și nici la questuri recomandate, am sã mã limitez doar la dezvoltarea ”armonioasã” a charului...
am sã mai presupun cã aveți char human, pur și simplu pentru cã joc cu human, deci zonele, questurile și npc-ii îmi sunt toate familiare...

LEVELS 1 - 10

- toți mobii când mor, oferã o chestie numitã ”loot”. luați tot, și vindeți, ca sã aveți bani de training!!! pãstrați doar mâncarea și dupã caz, apa. 2 stackuri ajung, restul, la vendor! de asemenea, poțiunile de healing și/sau mana se cam cere sã fie pãstrate, în caz de ceva, sunt singurele care vã pot scuti sã faceți cunoștințã cu cimitirul și îngerul aferent (nu puteți sã mâncați/beți în timpul bãtãii, puteți doar sã consumați o singurã poțiune, și atât)...
- în loot pot pica și arme, armuri, etc. dacã sunt pentru clasa voastrã, și sunt mai bune decât ce purtați deja, schimbați imediat, și vechiturile le vindeți. repet, le vindeți, nu le aruncați, pentru cã nu vã puteți permite asta. dacã serverul ar fi de fun, cu un loot dãrâmãtor, gen drop 5 sau 50 gold la mobi de lvl 1, mã rog, dar aici nu e cazul.
- aveți 4 sloturi suplimentare pe lângã backpackul cu care începeți jocul. dacã picã pungi (aka bags, backpacks, etc), folosiți-le imediat, adicã le puneți în amintitele sloturi, ca sã puteți cãra mai multe iteme la vânzare (ce noroc cã în wow nu-ți scade viteza, sau altceva pe mãsurã ce umpli desagii -)
- ar fi o idee bunã sã profitați de faptul cã orașele majore au portale spre celelalte orașe din alianțã, așa cã poți face în siguranțã încã 2-3 questuri din celelalte zone de lvl 1-10... unde pui reputația fãcutã devreme, pe care ai s-o apreciezi mai târziu -
- înainte de plecarea din Northshire Abbey, învãțați tot ce vã poate învãța trainerul local. de asemenea, nu uitați sã luați questul de la ”reclamagiul” cu innul...

LEVELS 10 - 20

- primul achievement (lvl 10), și prima alegere ingame (screenul în care îți alegi facțiunea, rasa și specializarea nu le pun la socotealã): meseriile.
dacã meseriile secundare sunt aceleași pentru toți, nu conteazã cã sunt aliaci sau hordaci, tanci sau casteri, cele 2 meserii principale sunt o problemã...


- vãd cã e la mare modã sã faci în disperare lvl 80 într-o zi sau douã, și apoi sã alegi meseriile, sã le urci, etc... aș zice cã meritã doar dacã:
- e un char secundar, și-l poți ajuta cu gold pentru training și mount
- ai nevoie de un char secundar pentru mai știu eu ce materie primã de negãsit la AH, sau pe care n-ai nici un chef sã dai xxxxxx gold!!! -
- te doare în șurub de ”povestea” din WoW, și te intereseazã doar icc, gs, dps, și etc...

- presupunem cã vorbim despre un warrior aici, cea mai bunã recomandare pentru cele 2 meserii principale ar fi tandemul mining+blacksmithing.
asta pentru cã mining vã oferã materiale pentru blacksmithing, și blacksmithing pentru cã puteți ”crafta” deseori iteme mai bune decât cele care picã din loot (mã limitez la atât, se pot scrie sute de pagini pro și contra modului de alegere a celor 2 meserii...)

- n-ați uitat sã luați questul cu ”du-te la inn-ul din Goldshire”, da???
bun, e momentul sã aflați cã piatra aia albã cu ceva albastru pe ea care se aflã în primul slot din backpack se numește ”healthstone”, și vã ”transportã” instant de oriunde v-ați afla ”acasã”.
sugerez sã NU faceți innul din Goldshire ”acasã”, ci pe cel din Stormwind!!!
asta pentru cã de fiecare datã când veți vrea sã învãțați lucruri noi, gãsiți trainerii necesari în SW!!!
valabil pânã pe la lvl 60-65, așa...

- se recomandã sã vã duceți în Westfall... eu aș zice sã amânați pânã la 20!!!
asta pentru cã dacã vi se pare cã parcã vã mișcați cam încet când mergeți... nu vi se pare, chiar așa și e!
deci, faceți lvl în elvynn forest, mai ales cã pe drumul spre redridge se aflã trainerul (și vendorul) de mount!!!
plus cã questurile din zonã au sã vã ajute sã ajungeți ușor la 19-20...

LEVELS 20-30

- dacã v-ați luat meseriile, înainte sã ajungeți în Duskwood dați o raitã prin Westfall. preț de 2-3 questuri, și ceva farming, alfel o sã înjurați cã nu puteți face nimic în privința asta, și xp-ul o s-o ia înaintea skillului... și o sã ajungeți în momente în care vor pica de la mobi rețete pentru iteme care v-ar fi foarte utile, dar pãcat, n-aveți skill sã le învãțați sau sã le faceți...
- de asemenea, dacã ajungeți în Dusk la lvl 21-22 o sã vã fie mult mai ușor sã vã faceți questurile decât de la 20 sau 19...
- v-ați putea duce și în Redridge Mountains, mai ales dacã sunteți cloth wearer, altfel o sã faceți un drum foarte bine bãtut prin Arathi (sau Stranglethorn) la/de la cimitir!!!


în continuare, puteți urma liniștiți zoningul indicat în primul post... și nu neglijați sã vã duceți periodic la traineri!!!

alte chestii:
- deja de la lvl 20 în sus vor apare questuri specifice clasei sau rasei, pe care aș șpune sã le faceți!!
asta pentru cã deseori rewardul conține pe lângã cuvenitul xp și iteme specifice clasei, care de regulã sunt mai bune decât ce picã din lootul normal.

cam atât deocamdatã, dacã-mi mai amintesc ceva, mai zic...

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
raznagal

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 19-06-2011 18:32)
Joined: 27 Apr 2011
Posts: 15, Topics: 2
Location: Iran, Islamic Republic of

Reputation: -6.3
Votes: 5

Post Posted: 07-06-2011, 21:07:31 | Translate post to: ... (Click for more languages)

doamne ce porcarie de tutorial, uitati-va la ala de la hoarda si luati lectii...auzi COMPLEX
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
chixovici

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 29-12-2018 13:28)
Joined: 20 May 2011
Posts: 122, Topics: 36
Location: Romania

Reputation: 328.7
Votes: 9

 
Post Posted: 08-06-2011, 08:22:21 | Translate post to: ... (Click for more languages)

m-am uitat la ”ãla de la hoardã”: tu vrei murã-n gurã (și supercolorat) ce questuri sã faci în fiecare zonã???
pãi n-ai ochi sã vezi niște ? maaari și galbene deasupra NPC-ilor???

și oricum, humans levelling e chestie fumatã și rãsfumatã: dacã te uiți atent, o sã vezi cã ți se sugereazã sã treci pe linia human de levelling, indiferent dacã ești human sau draenei/elf/gnome/dwarf.

eu am un elf hunter... poți sã-ți imaginezi suprinderea mea când am descoperit cã nu pot face level în Duskwood nici la 25, pentru cã mobi pe care-i știam de 22-24 aveau level 30+!!!
iar în Dusk majoritatea questurilor sunt de tipul ”omoarã atâția cutãrici”, sau ”adu ț chestii care sunt drop de la cutare mobi”, așa cã E o problemã treaba asta...

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
legoady

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 03-09-2017 12:54)
Joined: 17 Jun 2011
Posts: 26, Topics: 8
Location: Onesti , jud. Bacau

Reputation: 48.5
Votes: 2

 
Post Posted: 26-06-2011, 08:29:40 | Translate post to: ... (Click for more languages)

eu sunt nou si nu stiu ce inseamna gank ...imi poate explica cnv?
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
cobrel

[Uitatul]



Status: Offline
(since 10-05-2019 21:41)
Joined: 06 Apr 2010
Posts: 3551, Topics: 214
Location: Romania

Reputation: 279
Votes: 54

 
Post Posted: 28-06-2011, 00:17:39 | Translate post to: ... (Click for more languages)

http://www.wowwiki.com/Gank
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Apathy
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 19-09-2011 17:48)
Joined: 29 Jun 2011
Posts: 282, Topics: 31
Location: Romania

Reputation: 14.9
Votes: 18

Post Posted: 31-07-2011, 17:48:50 | Translate post to: ... (Click for more languages)

My Version , mai muran-n gura!

http://forum.wow-freakz.com/Aliance-Level-guide-1-to-80-detaliat-t91878.html


"Detectoarele de metal te aproba,esti o fiara!" & Watch it burn!


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
andreyx9

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 05-08-2011 14:46)
Joined: 05 Aug 2011
Posts: 1, Topics: None
Location: Romania

Reputation: 46
Votes: 2

Post Posted: 05-08-2011, 16:47:18 | Translate post to: ... (Click for more languages)

vreau sa stiu si eu cum pot ajunge in dustwallow marsh k akolo pe harta nu imi arata nici o locatie cu numele asta?? scz dar sunt incepator:)
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
savuyn

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 07-01-2016 18:16)
Joined: 23 Jan 2011
Posts: 15, Topics: 4
Location: Bucuresti

Reputation: 32.6
Votes: 2

     
Post Posted: 21-08-2011, 16:11:36 | Translate post to: ... (Click for more languages)

e bun tutorialu - ma ajutat


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
cristidin2

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 01-09-2011 05:45)
Joined: 28 Aug 2011
Posts: 3, Topics: None
Location: Romania

Reputation: 47.1
Votes: 2

Post Posted: 29-08-2011, 14:28:38 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Salut eu sunt mai incepator care imi poate spune cum ma teleportez?? in alte orase??
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message

  Topic locked


Topic is closed, you cannot post any messages in it anymore




 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash  
Go to page Previous  1, 2    


The time now is 01-10-2024, 07:22:45
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x