User
Pass
2FA
 
 

Sfaturi pc nou
Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next    
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Hardware
Author Message14610
Canabis

[i love Haters]



Status: Offline
(since 28-12-2016 18:11)
Joined: 12 Aug 2010
Posts: 2615, Topics: 35
Location: SpawnZone

Reputation: 172.4
Votes: 20

   
Post Posted: 31-08-2011, 10:38:19 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Secre7. wrote:
Parerile sunt impartite,oricum multumesc tuturor ce au intrat aici si au incercat sa ma ajute.Faza e ca eu nu ma prea pricep,recunosc,si decat sa-l fac pe 'bucati' mai bine imi iau unul cu totul..nu stiu ce sa zic.

Totusi asta ( un review zice : Pentru cei ce vor sa stie, un detaliu destul de important zic eu, placa de baza este Gigabyte iar placa video este Saphire iar memoriile Ram sunt Kingston, mult mai bune decat alte minuni gen Kingmax sau alte firme. ) de ce nu ar fi bun ? Ce ii lipseste? Din cate am vazut acolo,eu zic ca indeplineste toate cerintele mele - Dar explicati-mi si mie sa inteleg,de ce nu ar fi bun(icel) ?



e un dezastru ala, e muult mai scump, 3 gb de ram, un i3 mediocru, o placa grafica slaba ( cauta si tu pe youtube sa vezi diferenta dintre gtx 460 si 5670 , o sursa delux sigur, de 450w, si ceva unitate optica/hdd noname. Si o placa de baza - , plus ca nu il poti deschide ca are sigiliu, daca lai rupt pe ala ai pierdut garantia.
Frustrated

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
In2ition

[Globul de cristal]



Status: Offline
(since 30-04-2018 18:33)
Joined: 28 Aug 2006
Posts: 11769, Topics: 315
Location: Galati

Reputation: 1842.7
Votes: 199

Post Posted: 31-08-2011, 11:17:25 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Secre7. wrote:
Parerile sunt impartite,oricum multumesc tuturor ce au intrat aici si au incercat sa ma ajute.Faza e ca eu nu ma prea pricep,recunosc,si decat sa-l fac pe 'bucati' mai bine imi iau unul cu totul..nu stiu ce sa zic.

Totusi asta ( un review zice : Pentru cei ce vor sa stie, un detaliu destul de important zic eu, placa de baza este Gigabyte iar placa video este Saphire iar memoriile Ram sunt Kingston, mult mai bune decat alte minuni gen Kingmax sau alte firme. ) de ce nu ar fi bun ? Ce ii lipseste? Din cate am vazut acolo,eu zic ca indeplineste toate cerintele mele - Dar explicati-mi si mie sa inteleg,de ce nu ar fi bun(icel) ?



Procesoarele pe piata sunt de 2 tipuri: AMD si Intel.
Memoriile le gasesti sub "n" firme, cele mai bune fiind: Corsair, Kingston, A-DATA, Muskin, OCZ, Team Group. Nu in ordinea asta, dar aceastea sunt de top. Celelalte sunt... hai doar sa spunem mai slabe.
La placile video nu prea conteaza brandul; ele sunt stock si modificate doar la racire/aspect ( gen sticker pus pe ele, etc ) de anumite firme. Cam toate ofera 3 ani garantie.
La surse e cea mai mare distractie - Gasesti in bugetul de 100 lei surse de 650-700W dintre care reali undeva la 350-400 si asta in zi de sarbatoare. E adevarat ca un sistem cu i3+460gtx/6790 ATI nu consuma mai mult de 270-300W in peak load dar riscul e prea mare. Niciun producator nu asigura garantie pentru ardere ( cu foarte mici exceptii ). Brandurile de top ar fi: seasonic, Antec, Enermax, Corsair, urmate apoi de sirtec, cooler master, recom, etc. Fereste-te de o sursa ieftina si cu multi W, in special de deluxe.

O sa revin cu un wishlist peste cateva ore. Sfatul meu este sa nu te grabesti. Si eu am in cap sa-mi iau un sistem si caut piata de peste 1 luna la reviewuri si alte chestii, chit ca am idei despre fiecare componenta. Asamblarea o poti face la evomag / pcgarage contra cost. Pentru max 50 lei cred ca merita. Primul sistem al meu a fost asamblat la PCGarage si atunci costa 29lei cu tot cu testare.


We stop looking for monsters under the bed when we realize they're inside of us.

nr913 wrote:
no really, dacã nu era așa țãrancã, și dacã era în bucurești, o luam de nevastã

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
revox

[Psychotic]



Status: Offline
(since 13-03-2023 07:43)
Joined: 11 Mar 2008
Posts: 9596, Topics: 492
Location: Romania

Reputation: 2911.8
Votes: 328

Post Posted: 31-08-2011, 15:52:41 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Costa 90 si 124 lei asamblarea la pc. Mie sincer mi se pare jegmaneala pe fata. Dupa ce ca-ti iei componentele de la ei iti mai iau si pe asamblare. NEsimtire.
http://www.pcgarage.ro/servicii/

revin cu un wishlist pe evomag.



le

http://www.evomag.ro/wishlist_personal.php?IdWishList=3711 (iti trebuie cont sa vezi wish-ul.)


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Canabis

[i love Haters]



Status: Offline
(since 28-12-2016 18:11)
Joined: 12 Aug 2010
Posts: 2615, Topics: 35
Location: SpawnZone

Reputation: 172.4
Votes: 20

   
Post Posted: 31-08-2011, 16:54:26 | Translate post to: ... (Click for more languages)

revox, ai facut o eroare , e 31 de lei fara tva
Code:
Asamblare sistem
Doresc asamblarea sistemului.
* Pentru componentele achizitionate de la PC Garage ce alcatuiesc un sistem complet se poate opta pentru asamblarea contra cost, pretul acestei operatiuni fiind de 31,45 RON fara TVA. Pentru desigilarea produselor si asamblarea acestora este necesara achitarea in prealabil a unui avans sau a intregii sume. In cazul utilizarii de componente care nu sunt achizitionate de la PC Garage, nu ne asumam responsabilitatea compatibilitatii si a datelor. Testarea se face prin instalarea unei distributii Ubuntu Linux (software opensource si gratuit).
, cand dai trimite comanda ca cosu de cumparaturi, 90 daca nu piesele nu sunt de la pcgarage

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
sMine

[insane ;o]



Status: Offline
(since 20-10-2021 11:02)
Joined: 01 Sep 2010
Posts: 2246, Topics: 85
Location: Bucuresti

Reputation: 4563.8
Votes: 51

      Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET}  COSuperStar 
Post Posted: 31-08-2011, 21:25:55 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Imi poate face cineva o configurate,pe PCGarage de intel,amd care sa fie BUNE. Totusi as vrea un i3 decat amd..si pana la urma il iau de la pcgarage..dar vreau o configuratie care sa fie buna, si sa ma pot juca ce doresc[ma rog,aproape]





0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
VM

[HITLER]



Status: Offline
(since 15-04-2017 08:30)
Joined: 12 Mar 2010
Posts: 2252, Topics: 95
Location: Germany

Reputation: 173.8
Votes: 34

Post Posted: 31-08-2011, 22:13:03 | Translate post to: ... (Click for more languages)

http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/404116/

iti facem rost si de un voucher daca vrei sa cumperi pana la urma de acolo .... asamblarea e 39 de lei ... daca ti se pare scump ce ti-am pus poti pune aceasta placa video:
http://www.pcgarage.ro/placi-video/palit/geforce-gtx-460-green-768mb-192-bit/

Recomandarea e sa o cumperi pe aia de 1 GB daca o sa schimbi monitorul cu unul Full HD.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
silviu.freakz

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 05-09-2011 07:46)
Joined: 31 Aug 2011
Posts: 20, Topics: 6
Location: Romania

Reputation: 48.5
Votes: 2

Post Posted: 31-08-2011, 22:52:00 | Translate post to: ... (Click for more languages)

De ce nu iti iei un laptop ? este ieftin
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
In2ition

[Globul de cristal]



Status: Offline
(since 30-04-2018 18:33)
Joined: 28 Aug 2006
Posts: 11769, Topics: 315
Location: Galati

Reputation: 1842.7
Votes: 199

Post Posted: 31-08-2011, 22:58:22 | Translate post to: ... (Click for more languages)

SI fix o sa se poata juca pe laptop.

We stop looking for monsters under the bed when we realize they're inside of us.

nr913 wrote:
no really, dacã nu era așa țãrancã, și dacã era în bucurești, o luam de nevastã

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
VM

[HITLER]



Status: Offline
(since 15-04-2017 08:30)
Joined: 12 Mar 2010
Posts: 2252, Topics: 95
Location: Germany

Reputation: 173.8
Votes: 34

Post Posted: 31-08-2011, 23:12:13 | Translate post to: ... (Click for more languages)

silviu.freakz wrote:
De ce nu iti iei un laptop ? este ieftin


veniti unii cu niste propuneri de ma doare capu .. un laptop nou cu procesor bun si placa video dedicata decenta sare de 2000 de lei ... ca sa nu mai zic ca un laptop cu performante comparabile cu un desktop de 2000 de lei sare spre 4000 de lei...daca nu mai mult

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Apathy
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 19-09-2011 17:48)
Joined: 29 Jun 2011
Posts: 282, Topics: 31
Location: Romania

Reputation: 14.9
Votes: 18

Post Posted: 01-09-2011, 04:17:39 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Bai VM ce-ti place sa te dai rotund cu "cunostintele" tale.
Si tu ai 25 de ani (ca si restul "batraneilor" care se lauda pe aici) si lucrezi ca "salesman" la nu-stiu-ce firma care vinde componente de computere , televizoare si casetofoane auto furate din masini ?
Ai niste vrajeli in tine si te crezi atat de superior , dar esti paralel ....
Daca insulti 5 oameni si iei 2 wish-listuri facute de altii de pe alte forumuri nu esti inteligent si nici nu ajuti pe nimeni.
Aici fiecare isi zice parerea si ii da un sfat cum poate si cum crede el ca e mai bine , ai ideea preconceputa ca tu esti singurul care are dreptate si ca esti perfect. Nu te mai lua aiurea de oameni la topicuri de genul , pentru ca nu stii tu ce au altii in cap bai copy-paste.

Frate , e clar ca nu iti vei lua laptop daca vrei gaming la pret mai mic , dar de banii aia nu reusesti tu sa iti cumperi o platforma superba , ci doar una decenta. Ai sa stai cu video settings la medium pentru jocurile aparute anii acestia , si la low la jocurile ce vor aparea dupa vreo ~2 ani. Deci , cat timp mai este criza si componentele sunt mai ieftine ai face bine sa iti cumperi ceva mai bun , bineinteles la un pret mai mare decat iti permite bugetul momentan (dar nu exagerat).
Cei care au facut componentele nu sunt idioti , trebuie doar sa le iei pe cele compatibile si sa citesti reviewuri sau sa vezi videouri la gameplay ca sa-ti faci o idee. Asa oricine iti arunca 2 componente si nu vei sti din care sa alegi.
Iti urez succes cu "shopingul" si parerea mea este sa nu il asculti pe VM ca abereaza (nu stie ce sa-ti recomande asa ca ia wish-listuri de pe alte forumuri) , nu am nimic personal cu el doar ca nu cred ca iti da sfaturi utile , posteaza de dragul postului si a contradictiei.

PS. VM , tu tot vorbeai de pret , ca depaseste 2000 ron si alte abureli , ai vazut wish listul "tau" ce pret are per total ? Nu ? Mai arunca o privire , pentru ca si tu i-ai depasit bugetul cu recomandarile , ceea ce inseamna ca de 1500 ron nu isi va lua mare branza.


"Detectoarele de metal te aproba,esti o fiara!" & Watch it burn!


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
VM

[HITLER]



Status: Offline
(since 15-04-2017 08:30)
Joined: 12 Mar 2010
Posts: 2252, Topics: 95
Location: Germany

Reputation: 173.8
Votes: 34

Post Posted: 01-09-2011, 07:54:43 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Din cate am vazut pana la urma bugetul e undeva la 1700...si i-am specificat ca daca i se pare scump poate cumpara 460-ul mai ieftin. Apoi : eu nu dau copy-paste , nu vand produse IT furate , n-am 25 de ani ca am 23 spre deosebire de tine care ai vreo 12 .

Copile cand 2 oameni iti spun ca aberezi inseamna ca aberezi ....

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
sMine

[insane ;o]



Status: Offline
(since 20-10-2021 11:02)
Joined: 01 Sep 2010
Posts: 2246, Topics: 85
Location: Bucuresti

Reputation: 4563.8
Votes: 51

      Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET}  COSuperStar 
Post Posted: 01-09-2011, 08:31:22 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Pana acuma mi-am facut un wishlist http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/404192/
Care asta ar fi si calculatorul pe care l-as vrea. Daca pot trage de buget pana la 1700 sa-l iau pe asta e bine. Daca nu,voi mai reveni cu inca o cerere. Pana atunci,imi poate face cineva un wishlist care sa fie 1500 ron (adica sa am a 2-a posibilitate daca nu pot trage pana la 1700 ron)? Tot asa intel,etc etc. Multumesc.






0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
VM

[HITLER]



Status: Offline
(since 15-04-2017 08:30)
Joined: 12 Mar 2010
Posts: 2252, Topics: 95
Location: Germany

Reputation: 173.8
Votes: 34

Post Posted: 01-09-2011, 08:40:15 | Translate post to: ... (Click for more languages)

arata destul de ok dar schimba sursa cu Sirtecul si pune o carcasa mai ieftina

in 1500: http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/404196/

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
sMine

[insane ;o]



Status: Offline
(since 20-10-2021 11:02)
Joined: 01 Sep 2010
Posts: 2246, Topics: 85
Location: Bucuresti

Reputation: 4563.8
Votes: 51

      Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET}  COSuperStar 
Post Posted: 01-09-2011, 08:53:47 | Translate post to: ... (Click for more languages)

O parere la wishlist-ul lui VM?

@ E urat sa fii pe banii parintilor pentru ca depinzi de ei. O sa vad daca pot sa il iau pe cel de 1700 , daca nu il iau pe cel de 1500 si gata.






0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
In2ition

[Globul de cristal]



Status: Offline
(since 30-04-2018 18:33)
Joined: 28 Aug 2006
Posts: 11769, Topics: 315
Location: Galati

Reputation: 1842.7
Votes: 199

Post Posted: 01-09-2011, 10:53:25 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Apathy wrote:
Bai VM ce-ti place sa te dai rotund cu "cunostintele" tale.
Si tu ai 25 de ani (ca si restul "batraneilor" care se lauda pe aici) si lucrezi ca "salesman" la nu-stiu-ce firma care vinde componente de computere , televizoare si casetofoane auto furate din masini ?
Ai niste vrajeli in tine si te crezi atat de superior , dar esti paralel ....
Daca insulti 5 oameni si iei 2 wish-listuri facute de altii de pe alte forumuri nu esti inteligent si nici nu ajuti pe nimeni.
Aici fiecare isi zice parerea si ii da un sfat cum poate si cum crede el ca e mai bine , ai ideea preconceputa ca tu esti singurul care are dreptate si ca esti perfect. Nu te mai lua aiurea de oameni la topicuri de genul , pentru ca nu stii tu ce au altii in cap bai copy-paste.

Frate , e clar ca nu iti vei lua laptop daca vrei gaming la pret mai mic , dar de banii aia nu reusesti tu sa iti cumperi o platforma superba , ci doar una decenta. Ai sa stai cu video settings la medium pentru jocurile aparute anii acestia , si la low la jocurile ce vor aparea dupa vreo ~2 ani. Deci , cat timp mai este criza si componentele sunt mai ieftine ai face bine sa iti cumperi ceva mai bun , bineinteles la un pret mai mare decat iti permite bugetul momentan (dar nu exagerat).
Cei care au facut componentele nu sunt idioti , trebuie doar sa le iei pe cele compatibile si sa citesti reviewuri sau sa vezi videouri la gameplay ca sa-ti faci o idee. Asa oricine iti arunca 2 componente si nu vei sti din care sa alegi.
Iti urez succes cu "shopingul" si parerea mea este sa nu il asculti pe VM ca abereaza (nu stie ce sa-ti recomande asa ca ia wish-listuri de pe alte forumuri) , nu am nimic personal cu el doar ca nu cred ca iti da sfaturi utile , posteaza de dragul postului si a contradictiei.

PS. VM , tu tot vorbeai de pret , ca depaseste 2000 ron si alte abureli , ai vazut wish listul "tau" ce pret are per total ? Nu ? Mai arunca o privire , pentru ca si tu i-ai depasit bugetul cu recomandarile , ceea ce inseamna ca de 1500 ron nu isi va lua mare branza.



Dupa principiul " nu il cumpara ca se invecheste in 2 ani si nu va mai fi bun ". Nu se poate sa tii pasul cu tehnologia. Crezi ca 260gtx ( aparut acum 3 ani, cumparat acum 2 ani, vandut acum 1 an ) acum ar fi rulat la high jocuri? Iti spun eu, nu. Cand se invecheste o componenta dintr-o serie, indiferent daca e cpu/gpu, si varful de gama se va invechi. Uita-te acum la 295gtx. Ce monstru era acum 2 ani si ce fel a ajuns acum.

La rezolutie mica in jocuri conteaza foarte mult procesorul. Aici ma refer la 800/600, 1024/768, 1280/1024.


We stop looking for monsters under the bed when we realize they're inside of us.

nr913 wrote:
no really, dacã nu era așa țãrancã, și dacã era în bucurești, o luam de nevastã

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message

  Topic locked


Topic is closed, you cannot post any messages in it anymore




 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Hardware  
Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next    


The time now is 29-03-2024, 02:49:23
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x