User
Pass
2FA
 
 

Situatia actuala @ Freakz
Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next    
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> WOW -> Romanian
Author Message15921
Zohlomg

[DEFIANCE]



Status: Offline
(online 3 weeks ago)
Joined: 11 Feb 2010
Posts: 20869, Topics: 690
Location: ~Romania

Reputation: 8983.8
Votes: 770

Post Posted: 05-06-2014, 12:50:15 | Translate post to: ... (Click for more languages)

nenead wrote:

Dar stiu pe cineva care are destule mounturi din donatii, avea un cont cu tarecgosa, 2 no'kaleduri , l-a dat la cineva sa joace, ca ce *****, e fata. Prin urmare, acum au voie sa-si dea ce vor pectoralii lor?


..what?

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Imbalanced

[Just for fun!]



Status: Offline
(since 15-02-2021 17:35)
Joined: 19 Nov 2011
Posts: 726, Topics: 62
Location: Romania

Reputation: 130.3
Votes: 74

 
Post Posted: 05-06-2014, 12:53:51 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Cred ca o solutie foarte buna ar fi sa se caute GMs pe categorii; un GM pentru Quests, unu pentru PvP, unu pentru PvE, altul pentru Achievements, un altul pentru Fun Events, etc.. Un iubitor de quests s-ar implica free sa repare quests, la fel cum un iubitor de PvP/PvE/achivs/fun events ar face la fel. Un thread special pentru cautarea lor pe categorii ar fi bine-venit...zic eu.


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Zohlomg

[DEFIANCE]



Status: Offline
(online 3 weeks ago)
Joined: 11 Feb 2010
Posts: 20869, Topics: 690
Location: ~Romania

Reputation: 8983.8
Votes: 770

Post Posted: 05-06-2014, 12:57:01 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Imbalanced wrote:
Cred ca o solutie foarte buna ar fi sa se caute GMs pe categorii; un GM pentru Quests, unu pentru PvP, unu pentru PvE, altul pentru Achievements, un altul pentru Fun Events, etc.. Un iubitor de quests s-ar implica free sa repare quests, la fel cum un iubitor de PvP/PvE/achivs/fun events ar face la fel. Un thread special pentru cautarea lor pe categorii ar fi bine-venit...zic eu.


1. Un GM pentru quests. Avem Loremaster fully working, daca te referi la scripts complete la toate questurile si nu work-arounds, trebuie developer
2. Un GM pentru PVP. Nu exista GM pentru asa ceva, doar Developer
3. Un GM pentru PVE. Nu exista GM pentru asa ceva, doar Developer
4. Un GM pentru Achievement. Nu exista GM pentru asa ceva, doar Developer
5. Un GM pentru Fun Events. A facut Cyad ceva, si stiu ca il pregateste pe urmatorul.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Roshkatul

[Visul oricarui GM]



Status: Offline
(since 13-10-2019 16:42)
Joined: 24 Jun 2012
Posts: 2783, Topics: 120
Location: Romania

Reputation: 533.2
Votes: 118

    Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 05-06-2014, 12:58:49 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Nu am stat sa citesc tot, am citit doar cateva si peste restul am aruncat cate o privire.. O sa incep cu ce putem observa la prima vedere(eu joc mai mult PvE, deci o sa acopar in mare parte ceea ce tine de PvE):
1. Numarul de fixuri este destul de redus, sunt 2 exploituri majore in PvE care nu au fost reparate de 4-5 luni, poate chiar mai mult.
2. Contentul PvE este adaugat la o diferenta foarte mare de timp, iar calitatea bosilor incepe sa scada.. (Warmaster inca are buguri majore)
3. Nici patchul nu este favorabil, PvP-ul este debalansat, iar numarul de bosi din instanta end-game este foarte scazut.. Pe 4.0.6 aveam suficienti bosi de farmat, in timp ce inca era content din care serverul putea sa aduca bani prin donatii.
Ca urmare populatia serverului a scazut si scade in continuare semnificativ.. Intr-o perioada, vineri la reset erau in jur de 2500 de playeri pe server, acum nu am mai vazut de foarte mult timp sa sara de 1900.

Ce se putea face pentru a evita aceasta situatie si a trage suficient de timp pana apareau primele fisiere WoD?
Trebuia introdus contentul progresiv, astfel incat sa farmam vreo 7-8 luni 5-6 bosi din FL, cu donatii care includ doar contentul de 4.2.. astfel in momentul de fata, probabil abea ajungeam sa avem vreo 1-2 bosi in DS si serverul putea "castiga" suficient timp incat sa trecem direct la WoD, dar ne bucuram de FL undeva la 6-7 luni. Evident, ce a fost a fost, in momentul de fata daca se introduce content de 4.2, nu o sa ii pese nimanui.

In momentul de fata, probabil mai avem vreo 1 an si jumatate pana cineva poate pune mana pe fisiere WoD si poate incerca sa creeze un server privat stabil pe baza lor.
Eu vad 3 solutii logice care pot "trage de timp", sa mentina serverul pe linia de plutire si poate chiar sa atraga playeri noi/vechi.
1. Sa ramana totul la fel ca si acum. Ar duce in scaderea player baseului in continuare. Este metoda cea mai usoara, serverul o sa aibe in continuare destui bani de pe urma donatiilor, dar in cateva luni genesis nu va depasii ~1400-1500 de playeri.
2. Solutia evidenta, consta in adaugarea contentului full cat mai repede posibil (urmatorii 2 bosi sa fie scriptati in 3-4 luni MAXIM). Playeri de pe alte servere de cataclysm ar putea migra pe freakz cand o sa auda ca avem full content de 4.3.4 si este de calitate superioara celui de pe mol10. Chiar daca aceasta solutie ar aduce playeri noi si ar motiva lumea sa joace in continuare Cataclysm, este greu de pus in practica si banii de pe urma donatiilor vor scadea enorm.
3.Metoda intermediara, consta in organizarea cat mai multor eventuri. Pentru a mentine playerii actuali pe freakz, trebuie organizate cat mai multe eventuri atat PvP cat si PvE (vorbesc de 1 event PvE o data la 2 luni sau mai des) cu rewarduri care constau in Donation Points, nu in cai zburatori si jeleuri rosii cu 50 strenght)
-Nu se vor pierde bani din donatii. (decat foarte putini, avand in vedere ca doar playerii de top vor castiga acele eventuri)
-Singurul efort care trebuie depus este gasirea unor GM-i capabili care sa se ocupe activ de astfel de eventuri. (subliniez CAPABILI, nu ca cei actuali care nu prea au o treaba cu jocul)
-Serverul se va mentine pe linia de plutire o perioada si playerii vor avea de ce sa se ocupe ceva timp inainte sa inceapa iar sa planga pe forum ca isi iau bataie de la magi care au buffuri pe frost elemental in arena.

Spoiler:



*****Hearthstone Arena Coaching*****



Last edited by Roshkatul on 05-06-2014, 13:06:17; edited 2 times in total
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Imbalanced

[Just for fun!]



Status: Offline
(since 15-02-2021 17:35)
Joined: 19 Nov 2011
Posts: 726, Topics: 62
Location: Romania

Reputation: 130.3
Votes: 74

 
Post Posted: 05-06-2014, 13:05:17 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Zohlomg wrote:
Imbalanced wrote:
Cred ca o solutie foarte buna ar fi sa se caute GMs pe categorii; un GM pentru Quests, unu pentru PvP, unu pentru PvE, altul pentru Achievements, un altul pentru Fun Events, etc.. Un iubitor de quests s-ar implica free sa repare quests, la fel cum un iubitor de PvP/PvE/achivs/fun events ar face la fel. Un thread special pentru cautarea lor pe categorii ar fi bine-venit...zic eu.


1. Un GM pentru quests. Avem Loremaster fully working, daca te referi la scripts complete la toate questurile si nu work-arounds, trebuie developer
2. Un GM pentru PVP. Nu exista GM pentru asa ceva, doar Developer
3. Un GM pentru PVE. Nu exista GM pentru asa ceva, doar Developer
4. Un GM pentru Achievement. Nu exista GM pentru asa ceva, doar Developer
5. Un GM pentru Fun Events. A facut Cyad ceva, si stiu ca il pregateste pe urmatorul.


La Developeri ma refeream, tot GMs is si ei, numai ca au mai mult acces. Dupa cum ziceam, un thread pentru cautarea lor pe categorii cred ca ar fi bun, chiar daca nu cred ca s-ar ingramadi prea multi, dar nu se stie.



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Zohlomg

[DEFIANCE]



Status: Offline
(online 3 weeks ago)
Joined: 11 Feb 2010
Posts: 20869, Topics: 690
Location: ~Romania

Reputation: 8983.8
Votes: 770

Post Posted: 05-06-2014, 13:05:59 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Roshkatul wrote:

2. Solutia evidenta, consta in adaugarea contentului full cat mai repede posibil (urmatorii 2 bosi sa fie scriptati in 3-4 luni MAXIM). Playeri de pe alte servere de cataclysm ar putea migra pe freakz cand o sa auda ca avem full content de 4.3.4 si este de calitate superioara celui de pe mol10. Chiar daca aceasta solutie ar aduce playeri noi si ar motiva lumea sa joace in continuare Cataclysm, este greu de pus in practica si banii de pe urma donatiilor vor scadea enorm.
3.Metoda intermediara, consta in organizarea cat mai multor eventuri. Pentru a mentine playerii actuali pe freakz, trebuie organizate cat mai multe eventuri atat PvP cat si PvE (vorbesc de 1 event PvE o data la 2 luni sau mai des) cu rewarduri care constau in Donation Points, nu in cai zburatori si jeleuri rosii cu 50 strenght)
-Nu se vor pierde bani din donatii. (decat foarte putini, avand in vedere ca doar playerii de top vor castiga acele eventuri)
-Singurul efort care trebuie depus este gasirea unor GM-i capabili care sa se ocupe activ de astfel de eventuri. (subliniez CAPABILI, nu ca cei actuali care nu prea au o treaba cu jocul)
-Serverul se va mentine pe linia de plutire o perioada si playerii vor avea de ce sa se ocupe ceva timp inainte sa inceapa iar sa planga pe forum ca isi iau bataie de la magi care au buffuri pe frost elemental in arena.


Practic, asta se va intampla.
Practic, nu la viteza pe care o vreti voi, si nu din cauza donatiilor. Nex are momentan BAC.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
BobMarley12
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 09-02-2016 18:02)
Joined: 19 Nov 2011
Posts: 11796, Topics: 206
Location: Romania

Reputation: 86.4
Votes: 340

Post Posted: 05-06-2014, 13:08:41 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Imbalanced wrote:
Zohlomg wrote:
Imbalanced wrote:
Cred ca o solutie foarte buna ar fi sa se caute GMs pe categorii; un GM pentru Quests, unu pentru PvP, unu pentru PvE, altul pentru Achievements, un altul pentru Fun Events, etc.. Un iubitor de quests s-ar implica free sa repare quests, la fel cum un iubitor de PvP/PvE/achivs/fun events ar face la fel. Un thread special pentru cautarea lor pe categorii ar fi bine-venit...zic eu.


1. Un GM pentru quests. Avem Loremaster fully working, daca te referi la scripts complete la toate questurile si nu work-arounds, trebuie developer
2. Un GM pentru PVP. Nu exista GM pentru asa ceva, doar Developer
3. Un GM pentru PVE. Nu exista GM pentru asa ceva, doar Developer
4. Un GM pentru Achievement. Nu exista GM pentru asa ceva, doar Developer
5. Un GM pentru Fun Events. A facut Cyad ceva, si stiu ca il pregateste pe urmatorul.


La Developeri ma refeream, tot GMs is si ei, numai ca au mai mult acces. Dupa cum ziceam, un thread pentru cautarea lor pe categorii cred ca ar fi bun, chiar daca nu cred ca s-ar ingramadi prea multi, dar nu se stie.


A explicat mai sus cum sta treaba cu developerii.

Zohlomg wrote:


Nexflame are BACul, am incercat sa angajam foarte multi developeri pana acum, 30% erau praf, 70% nu mai raspund pe nicio retea de socializare dupa ce le dai serveru pe care sa scripteze.

Shocker e doar unul.


@Roshkatul: daca se facea cum ai zis tu, partea cu FL, nu mai aveai nici 1900 on. Lasa gandirea subiectiva la o parte si pune-te in locul unui player de 15-16-17 ani care vrea sa dea 99999 damage si vrea sa aiba cele mai puternice iteme din joc.



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Roshkatul

[Visul oricarui GM]



Status: Offline
(since 13-10-2019 16:42)
Joined: 24 Jun 2012
Posts: 2783, Topics: 120
Location: Romania

Reputation: 533.2
Votes: 118

    Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 05-06-2014, 13:13:37 | Translate post to: ... (Click for more languages)

BobMarley12 wrote:
@Roshkatul: daca se facea cum ai zis tu, partea cu FL, nu mai aveai nici 1900 on. Lasa gandirea subiectiva la o parte si pune-te in locul unui player de 15-16-17 ani care vrea sa dea 99999 damage si vrea sa aiba cele mai puternice iteme din joc.


Nimeni nu este obsedat dupa numere.. multora nu le place matematica.. Deci chiar nu conta.. ce conteaza pentru ei este sa dea mai mult DPS decat ceilalti, nu sa dea cat mai mult DPS



*****Hearthstone Arena Coaching*****

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
nenead
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 08-12-2014 23:06)
Joined: 25 Nov 2010
Posts: 1957, Topics: 148
Location: Bucuresti

Reputation: -179.1
Votes: 43

   
Post Posted: 05-06-2014, 13:51:26 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Quote:
Chiar daca aceasta solutie ar aduce playeri noi si ar motiva lumea sa joace in continuare Cataclysm, este greu de pus in practica si banii de pe urma donatiilor vor scadea enorm.


Hai ma sa fim seriosi, deja nu cred ca mai doneaza lumea in fiecare zi ca sa poti sa zici ca se duce Shockeru in club cu banii din donatii si isi ia 3 femei, le imbata si le duce acasa sa le arate becul din bucatarie.
Probabil din cauza asta a bagat si noul sistem de vot. Posibil sa ma insel dar mi se pare pay per click, daca nu e, ar trebui sa il faca, macar sa nu dam 20 de clickuri doar pentru 5 vote points.

@Zohl: pentru ca e marfa sa fii printre aia 50-100 sau cati sunt care pot intra pe alt realm, iti creste un testicol in plus.



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
xtest

[Aspect of Death]



Status: Offline
(since 31-07-2014 16:18)
Joined: 28 Aug 2010
Posts: 385, Topics: 82
Location: Bucharest , Romania, Europe, Earth , Solar System and in the Milky Way Galaxy

Reputation: 23.9
Votes: 14

 
Post Posted: 05-06-2014, 13:55:52 | Translate post to: ... (Click for more languages)

cataclism e naspa ...si srw e priwat deaia nu mai joaca lumea pentru ca e naspa...punct ce e cu atata scris pe aici e naspa..si gata....
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Roshkatul

[Visul oricarui GM]



Status: Offline
(since 13-10-2019 16:42)
Joined: 24 Jun 2012
Posts: 2783, Topics: 120
Location: Romania

Reputation: 533.2
Votes: 118

    Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 05-06-2014, 13:56:38 | Translate post to: ... (Click for more languages)

nenead wrote:
Quote:
Chiar daca aceasta solutie ar aduce playeri noi si ar motiva lumea sa joace in continuare Cataclysm, este greu de pus in practica si banii de pe urma donatiilor vor scadea enorm.


Hai ma sa fim seriosi, deja nu cred ca mai doneaza lumea in fiecare zi ca sa poti sa zici ca se duce Shockeru in club cu banii din donatii si isi ia 3 femei, le imbata si le duce acasa sa le arate becul din bucatarie.
Probabil din cauza asta a bagat si noul sistem de vot. Posibil sa ma insel dar mi se pare pay per click, daca nu e, ar trebui sa il faca, macar sa nu dam 20 de clickuri doar pentru 5 vote points.

@Zohl: pentru ca e marfa sa fii printre aia 50-100 sau cati sunt care pot intra pe alt realm, iti creste un testicol in plus.


Ai fi uimit, inca stiu multe persoane care recent si-au donat gurthalak pe off-chare.. undeva la vreo 5-6 gurthalake.



*****Hearthstone Arena Coaching*****

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Puccasita

[Puccalicious]



Status: Offline
(since 21-09-2017 10:04)
Joined: 24 Nov 2013
Posts: 1560, Topics: 50
Location: Din tara unde nici apocalipsa nu vine

Reputation: 4.3
Votes: 37

 
Post Posted: 05-06-2014, 14:56:42 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Am facut si eu un topic acum ceva vreme legat de "o schimbare "pe server,ideea este ca chiar daca au fost postate la sugestii,nu au primit un raspuns din partea nimanui(ma refer strict din staff),am specificat de ce sistemul de vote este "defect" lumea nu mai are motivatia sa voteze,pentru ce? Pentru un mount ce il are toata lumea?
Ideea este,multi dintre jucatori ,printre care ma numar si eu le place ideea de a fi "pe cat posibil unicat" ma refer la titluri,arme,mounts,eh bun,ca si cum ai merge in durotar si toti ar avea spectral,ideea este ca s-ar putea adauga niste mounturi atat ground cat si fly la 600 vote points,1000 vote points doar sa se adauge,sa se modifice valorile de la gurubashi.

Da serverul a scazut,mult pot sa zic,am si sugerat sa se deschida un nou realm(sau cel putin sa fie intrebata populatia) pentru cei care s-au lasat de wow,vor sa se apuce din nou ,si-au pierdut caracterele sau asa mai departe.
Cam atat,ce ar mai fi de zis,iar legat de unele persoane din staff,ma refer de limbaj si de aerele de superioritate,faptul ca un jucator nu are IQ-ul necesar sa vorbeasca frumos,nu cred ca trebuie raspuns cu la fel prin limbaj de genu"Esti retardat" si asa,daca jucatorul vorbeste asa,este treaba lui sa fie tras la raspundere(Prin mute) dar cand un GM se coboara la nivelul acestuia este grav.
Mai multe nu vreau sa spun,ca nu vreau sa ating un punct ,mai sensibil.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Ravenous

[Retired E5150]



Status: Offline
(since 28-12-2023 12:30)
Joined: 01 Jan 2012
Posts: 10472, Topics: 307
Location: Bucharest

Reputation: 1863.9
Votes: 234

  Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 05-06-2014, 16:02:32 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Singura problema e ca nu a fost implementat sistemul asta de vot de la inceput (era ceva de genul, dar avea nevoie de imbunatatiri din pricina unor motive), daca era implementat de atunci, lumea "era motivata" sa voteze. Dar nu e nicio problema, va veti oftica daca se baga ceva f cool la Vote Shop cu pret mare si va veti da pumni in cap ca nu ati votat -
Acum dati mai multe click-uri pentru ca se fac multiple verificari asupra autenticitatii voturilor, acum siteurile indica MULT mai multe voturi decat erau inainte, so, e clar ca inainte multi votau de mantuiala, si e clar ca inca se voteaza.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Puccasita

[Puccalicious]



Status: Offline
(since 21-09-2017 10:04)
Joined: 24 Nov 2013
Posts: 1560, Topics: 50
Location: Din tara unde nici apocalipsa nu vine

Reputation: 4.3
Votes: 37

 
Post Posted: 05-06-2014, 18:21:47 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Uite, iti dau un exemplu,legat de sistemul de inainte,eu personal am aflat foarte tarziu ca "dai doar click acolo" si gata,pana atuncea am tot votat faza asta era pe perioada cand era celestialu si spectralu la 600 vote points:)

Am sugerat,un sistem de vote cu bonus,mai exact daca acumulezi 30 vote points(aceasta valoare poate fi schimbata) la saptamana, sa primesti bonus inca 5,ceva de genu,nu a raspuns nimeni.

In alta ordine de idei
Sunt probleme ce tin de noi,si ce tin strict de staff,dar adevarul este ca nimeni ca si playeri(si daca sunt cativa,sunt putini) nu se gandeste cum cand intri ingame(si scrii ceva pe global) te ia lumea la misto,te injura ,te provoaca ,si daca ii dai mute,tot tu (gm-ul) e ala rau.


Parerea mea,este ca este nevoie(sper ca este ) de o lista,o lista de prioritati ce trebuie rezolvate mai inainte.

Este nevoie de "thinking outside the box" pentru a readuce serverul pe drumul cel bun.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
david33
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 03-08-2017 14:46)
Joined: 06 Jan 2012
Posts: 1352, Topics: 203
Location: Barlad

Reputation: -368.4
Votes: 62

            Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 05-06-2014, 20:27:37 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Pai cum sa nu scada populatia serverului cand securitatea e la pamant si:
http://forum.wow-freakz.com/Mi-a-fost-furat-accountul-t301930.html

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID

  Topic locked


Topic is closed, you cannot post any messages in it anymore

Locked by Zohlomg, 10 June 2014 07:54



 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> WOW -> Romanian  
Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next    


The time now is 07-05-2024, 21:01:20
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x