User
Pass
2FA
 
 

Balans PvP
Go to page 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13  Next    
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> WOW -> Romanian
Show only staff posts
Author Message48409
Shocker

[Freakz owner]



Status: Offline
(since 08-02-2020 12:17)
Joined: Momentul zero
Posts: 33986, Topics: 1350
Location: localhost

Reputation: 6485.6
Votes: 829

   
Post Posted: 28-08-2015, 19:12:29 | Translate post to: ... (Click for more languages)

CITITI CU FOARTE MARE ATENTIE TOPICUL INAINTE SA POSTATI CEVA !!!

Am sters topicul vechi, stie toata lumea de ce (multe drame, multe certuri, putine lucruri concrete). Am luat urmatoarele decizii:
  • NU bagam prideful gear pentru ca:
    • nu rezolva toate problemele si introduce probleme noi
    • distrugem sezoanele PvP (n-am reusit niciodata sa avem pe Freakz sezoanele PvP cum trebuie)
    • stricam development plan
    • unii playeri o sa fie full BIS PVE max ilvl ~510, restu o sa fie playeri PVP cu ilvl 550 trecand pe langa ei in world cu double stats (HP, etc, etc). Cu itemele alea de PVP o sa poti sa faci si pve/world content FOARTE USOR (questings, daily farms, etc). TOTI au ignorat argumentul asta cu dume de cacat gen "haha dau oneshot la porcii din durotar", dar chiar e foarte grav. Si nu, nu facem PVP items downscale in PVE
    • trei sfert din server care nu citeste forumul/siteul nu o sa inteleaga deloc de ce PVP au ilvl 550 si ei la PVE au 510 si ne facem si mai rau de cacat / generam mai mult hate
  • Battle Fatigue marit de la 30% la 45%
  • PvP Power rating ratio modificat la patch 5.3 ("PvP Power conversion ratio to obtain 1% damage at level 90 has been changed from 265 to 400"), deci o sa aveti PvP Power mai mic
  • Patch 5.3 PvP Power bonus healing: dedicated healers (mistweaver monk, holy/disc priest, holy pala, resto shaman, resto druid) primesc 100% healin bonus (pana acum era 50%), hybrid healers (shadow priest, retri pala, enha/ele shaman, feral/balance druid, windwalker monk) primesc 70% healing bonus (era 25% inainte), dedicated dps & tanks primesc 40% healing bonus (era 0%)
  • PvE items downscaled in PvP: nu o sa vedeti nici o modificare la item tooltips dar o sa vedeti la stats in char sheet in arenas / bgs. Nu e EXACT acelasi downscaling facut ca pe blizz din cauza diferentelor de gear / patches / alte considerente, dar odata cu PvP Power nerf era necesar si PvE items nerf in PvP
  • Desi nu e un aspect general si probabil sunt si altele similare, am reparat si feral weapon damage, se pare ca intr-adevar era gresit fixul initial si a dublat aiurea damage-ul la feral, acum doar autoattacks iau 2x damage increase, abilitatile nu (am anulat si custom nerf de la Ravage)
  • Dupa cum ati vazut am facut si multe PvP fixes in ultima perioada, o mare parte din ele importante si o sa ma mai axes iar DOAR pe PvP in urmatoarele zile

Probabil o sa mai fie nevoie sa ajustam base resilience + battle fagitue. NU MAI POSTATI ACELEASI DISCUTII CARE AU FOST DEJA, NU POSTATI DOAR SA VA AFLATI IN TREABA, POSTATI DOAR DACA AVETI CEVA CALCULE / ARGUMENTE / EXPLICATII CONCRETE. Nu mai faceti flame/spam/etc, o sa luati warnuri si banuri. O sa editez topicul pe masura ce facem modificari (daca mai facem)


FREAKZ COMMUNITY @ Facebook
WOW FREAKZ @ Facebook


Last edited by Shocker on 29-08-2015, 17:24:14; edited 2 times in total
2 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
bossutai

[Freakazoid]



Status: Offline
(since 24-12-2020 23:35)
Joined: 14 Feb 2012
Posts: 2044, Topics: 90
Location: Romania

Reputation: -61.1
Votes: 55

 
Post Posted: 28-08-2015, 19:41:58 | Translate post to: ... (Click for more languages)

E buna modificarea pt clasele hybride. Resilienceul chiar nu mai trebuie marit avand in vedere ca aproape nicio clasa fara burst nu da peste 50k. Ai putea sa maresti BF la 45% pt ca healul e cam la fel:
-inainte: pvp power 50% => 25% heal increase
-acum: pvp power 35% => 35% heal increase (+10%)
-BF anuleaza practic cresterea din pvp power

Deci, damageul a scazut destul de mult si healul e la fel in conditiile in care inainte ajungeam la 60% dampening.





Last edited by bossutai on 29-08-2015, 09:22:37; edited 2 times in total
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Shadowy

[Creep]



Status: Offline
(since 02-09-2017 16:49)
Joined: 07 Apr 2012
Posts: 532, Topics: 67
Location: Romania

Reputation: 75.1
Votes: 40

Post Posted: 28-08-2015, 20:24:53 | Translate post to: ... (Click for more languages)

bossutai wrote:
Un healer full pvp are cam 50% pvp power (pana acum lua 25% increase healing) -> tu ai marit BF cu doar 10% -> ai pus 100% bonus healing din pvp power => healul creste cu 25% din pvp power.

E clar ca BF e mult prea mic chiar si 40%. In momentul asta (fara modificari) ajungi in dampening ~70% vs healeri, dar acum o sa creasca healul si damageul o sa scada...


Well, in Patch 5.3 a fost bagat buff`ul la healer ca ia 100% healing increase, pvp power nerf iar battle fatigue ""In Patch 5.3, the healing reduction was increased from 30% to 45%"

INSA, tinand cont ca nu suntem pe patch 5.3 ci nenumarate spell`uri au primit buff in 5.4 respectiv 5.4.X, dupa parerea mea este destul de ok. M`am uitat peste patch notes 5.4 & 5.4.X, nici un healer nu a primit un buff ci mici nerf`uri, healing wise, nu chestii gen "riptide mana has been reduced".

tl;dr 40% battle fatigue mi se pare ok.

Mai degraba sa se faca ceva la absorbul de la disc priest, pentru ca absorbul de la priest este afectat de pvp power si o sa vedem absorb de 200k dintr`o bucata.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Sereth
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 19-10-2015 13:32)
Joined: 03 Dec 2012
Posts: 419, Topics: 87
Location: Romania

Reputation: 39.1
Votes: 34

 
Post Posted: 28-08-2015, 20:59:16 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Shadowy wrote:


Mai degraba sa se faca ceva la absorbul de la disc priest, pentru ca absorbul de la priest este afectat de pvp power si o sa vedem absorb de 200k dintr`o bucata.


Absorbul de la priest nu ia increase din pvp power, calm ur tits.

Apoi, Bosutai are dreptate. Ati dat double pvp power la healeri, si ati scazut fatigue cu doar 10%.

Adica dmg-ul la clase o sa scada, si healul creste per total creste... Nu picam healeri nici inainte, acum cine ii mai pica?



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Shadowy

[Creep]



Status: Offline
(since 02-09-2017 16:49)
Joined: 07 Apr 2012
Posts: 532, Topics: 67
Location: Romania

Reputation: 75.1
Votes: 40

Post Posted: 28-08-2015, 21:14:22 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Sereth wrote:
Shadowy wrote:


Mai degraba sa se faca ceva la absorbul de la disc priest, pentru ca absorbul de la priest este afectat de pvp power si o sa vedem absorb de 200k dintr`o bucata.


Absorbul de la priest nu ia increase din pvp power, calm ur tits.

Apoi, Bosutai are dreptate. Ati dat double pvp power la healeri, si ati scazut fatigue cu doar 10%.

Adica dmg-ul la clase o sa scada, si healul creste per total creste... Nu picam healeri nici inainte, acum cine ii mai pica?



In cazul ala, my bad, dar oricum acel absorb este prea mare. Nimeni nu juca disc la 2k+ pe MoP, toata lumea era holy.


Pe patch 5.3 era asa:
- PvP Power Nerf
- Buff la Healeri 100% healing increase
- Battle Fatigue 45%
- Base Resilience 65%
- Tyrannical Season (Nu exista Elite Weapon)

Ce avem noi pe Freakz(dupa restart):
- PvP Power Nerf
- Buff la Healeri 100% healing increase
- Battle Fatigue 40%
- Base Resilience 60%
- Malevolent Season 2/2 upgrade (5 ilvl mai putin fata de Tyrannical si in schimb T2 & 2/2 upgrade la el)
- Buffs la anumite Spelluri din patch 5.4 / 5.4.X


Sincer, eu nu vad o diferenta asa mare cum spui tu ca nu pici healeri. ADEVARAT, lumea era putin suparata de nerful de PvP Power pe 5.3 dar asa a fost pe Blizzard.
Tine minte ca MoP a fost expansionul unde fortai fiecare CD si trinket, apoi dadeai "one shot" la ceva. Si doar in situatile potrivite omorai ceva.

1 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Nytrox

[bored]



Status: Offline
(since 13-05-2018 13:05)
Joined: 14 Oct 2011
Posts: 995, Topics: 82
Location: Bucuresti

Reputation: 136.7
Votes: 67

   
Post Posted: 29-08-2015, 00:30:25 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Va rog sa pastrati topicul cat mai curat.
Pentru diverse clase,cum ar fi disci priest puteti posta la pending si discutati cu calcule,proofs,etc.
Ideea topicului este sa aflam exact valorile la care trebuie setate battle fatigue si base resilience pentru un gameplay cat mai placut.
De data asta o sa sterg posturile,next time o sa inceapa warnurile.



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Sereth
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 19-10-2015 13:32)
Joined: 03 Dec 2012
Posts: 419, Topics: 87
Location: Romania

Reputation: 39.1
Votes: 34

 
Post Posted: 29-08-2015, 12:34:49 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Nu stiu care a fost treaba cu fix-ul la pvp power, dar se simte doar la unele clase. Adica mi-am luat icelance 80k in challenge, 144k slam de la warr si 60k deep wounds.



Ciudat e faptul ca omu a zis ca da mai tare acum, dupa pvp power nerf, desi eu dau undeva la 30k shred(crit)

Edited, a dat 144k la un alt test -





Last edited by Sereth on 29-08-2015, 15:38:05; edited 1 time in total
0 1
  
Back to top
View user's profile Send private message
bossutai

[Freakazoid]



Status: Offline
(since 24-12-2020 23:35)
Joined: 14 Feb 2012
Posts: 2044, Topics: 90
Location: Romania

Reputation: -61.1
Votes: 55

 
Post Posted: 29-08-2015, 13:36:45 | Translate post to: ... (Click for more languages)

https://youtube.com/watch?v=IVFeQ9Rc2IE:



Inainte de nerful la pvp power ^. E ala amnezic...n-are cum sa dea mai mult decat inainte.



0 1
  
Back to top
View user's profile Send private message
Sereth
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 19-10-2015 13:32)
Joined: 03 Dec 2012
Posts: 419, Topics: 87
Location: Romania

Reputation: 39.1
Votes: 34

 
Post Posted: 29-08-2015, 14:02:24 | Translate post to: ... (Click for more languages)

bossutai wrote:

Inainte de nerful la pvp power ^. E ala amnezic...n-are cum sa dea mai mult decat inainte.


Nemexus nu are arma elite 2/2, are normal 1/2 -



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Shocker

[Freakz owner]



Status: Offline
(since 08-02-2020 12:17)
Joined: Momentul zero
Posts: 33986, Topics: 1350
Location: localhost

Reputation: 6485.6
Votes: 829

   
Post Posted: 29-08-2015, 17:30:11 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Sereth, postezi chestii picate din cer care n-au argumentare. Cum zicea si bossutai, nu are cum sa dea mai mult ca inainte pentru ca la damage a fost DOAR NERF. Ca trantesti acolo random ss nu demonstreaza nimic, te rog nu mai insista pe subiectul asta, strici topicul cum au facut-o si ceilalti in topicul anterior.


Legat de battle fatigue, intr-adevar ar fi trebuit sa fie 45% nu 40%. L-am facut 45%, e live. Am editat si primul post (si o sa il tot editez pe masura ce facem modificari)


FREAKZ COMMUNITY @ Facebook
WOW FREAKZ @ Facebook
0 1
  
Back to top
View user's profile Send private message
Bestialftw

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 16-04-2016 09:36)
Joined: 07 May 2014
Posts: 106, Topics: 21
Location: Buftea

Reputation: 12.4
Votes: 27

     
Post Posted: 29-08-2015, 18:29:39 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Shocker wrote:
Sereth, postezi chestii picate din cer care n-au argumentare. Cum zicea si bossutai, nu are cum sa dea mai mult ca inainte pentru ca la damage a fost DOAR NERF. Ca trantesti acolo random ss nu demonstreaza nimic, te rog nu mai insista pe subiectul asta, strici topicul cum au facut-o si ceilalti in topicul anterior.


Legat de battle fatigue, intr-adevar ar fi trebuit sa fie 45% nu 40%. L-am facut 45%, e live. Am editat si primul post (si o sa il tot editez pe masura ce facem modificari)


Battle fatigue e prea mare pentru gearu asta daca da un war pe mine nu pot face over heal





0 1
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Rep107

[Creep]



Status: Offline
(since 10-08-2017 21:37)
Joined: 07 Jan 2015
Posts: 605, Topics: 81
Location: 🐉 ☯

Reputation: -95
Votes: 65

Post Posted: 29-08-2015, 19:01:33 | Translate post to: ... (Click for more languages)

N-ar strica de mai marit resilul, din ce stiu a fost 65% base resil pe 5.3
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
bossutai

[Freakazoid]



Status: Offline
(since 24-12-2020 23:35)
Joined: 14 Feb 2012
Posts: 2044, Topics: 90
Location: Romania

Reputation: -61.1
Votes: 55

 
Post Posted: 29-08-2015, 19:32:02 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Ar trebui sa va ganditi la cum interactioneaza clasele in arene! 1v1 dps vs healer nu conteaza pentru ca oricum nu toti healerii pot tanka un dps ca warrior/rogue/mage. Pe fiecare patch exista healeri care 1v1 n-au treaba cu jocul asta, dar in arena se descurca foarte bine.

Exemplu pentru autisti: 4.3.4 Rdruid vs warrior (1v1 deci). N-ai nicio sansa nici cu Barkskin permanent sa ii faci outheal si pe patchul ala warriorul e una dintre cele mai proaste clase din joc. In schimb, in arene Rdruidul e muuuuuuuuuult superior asa ca ganditi-va din perspectiva asta.



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Magicqtz

[Do Nothing and Win]



Status: Offline
(since 10-04-2020 14:57)
Joined: 26 May 2012
Posts: 1361, Topics: 94
Location: Romania

Reputation: 111.9
Votes: 50

 
Post Posted: 29-08-2015, 19:36:14 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Rep107 wrote:
Acuzati warr-ul degeaba, e normal sa dea asa in Burst cu Avatar si ce buffs mai aveti voi acolo pe leather/cloth. Calculati sa va convingeti.


N-ar strica de mai marit resilul, din ce stiu a fost 65% base resil pe 5.3


Daca maresc resiil, eu ca shaman o sa-mi dau delete la clasa si nu doar shaman, deja elem/enha si-au luat nerf destul de grav cu noile modificari, desi pe blizz avea 2xdmg mai mare decat worrior/dk/feralul ce se frecventeaza pe la noi.
Ca idee, fara procs/clearcasting am ajuns sa dau heal de pe cata ca elem(clasa hybrid).
Nu exista spell in mop care sa dea 174k doar cu self buff. S-au facut custom fixes peste custom fixes si se debalanseaza din ce in ce mai rau situatia.

@Stiu ca nu vin cu argumente pro, dar ar fi indicata grabirea phase-ului acestuia si sa se treaca la next phase cu pvp.


https://worldofwarcraft.com/en-gb/character/sylvanas/mostfckedup


Last edited by Magicqtz on 29-08-2015, 22:37:19; edited 1 time in total
0 1
  
Back to top
View user's profile Send private message
tovry

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 10-09-2015 19:45)
Joined: 18 Nov 2010
Posts: 463, Topics: 28
Location: Romania

Reputation: 89.9
Votes: 22

 
Post Posted: 29-08-2015, 22:02:58 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Inainte de nerf toata lumea se plangea ca e dmg prea mare... s'a bagat nerfu de dmg (CARE SE SIMTE) si tot va plangeti... nerfu la battle fatigue defapt este un Buff... toata clasele au primit heal increase... in leader avem toata clasele si toate specurile (deci sunt viabile toate clasele pt pvp). Spuneti ca nu rezistati la un war ca da dmg mare dar intreabrea mea este : "voi nu va dati cd'uri defensive knd un WAR isi da burstul?".
Voi acum cereti nerf la toata lumea ca asa vi se pare normal... dar si pe blizz a fost aceasi chestie... unele clase dadeau prea tare altele prea incet. Pana si la dk nu s'a descoperit nimic gresit in a pune 500k absorb...so GET USE TO IT!
Parerea mea e ca se simte fiecare nerf ce a fost facut... problema cea mai mare este ca aveam gear de 5.1 cu speluri de 5.4 (deci avem speluri care dau 150k dmg vs un HP de 350k). Nu mai cereti custom fixuri sau pvp power/ resil increase. Merge decent cum e acum. Singura chestie de adaugat ar fi sa se faca si mai mult downgrade la pve in pvp. In rest toata lumea da la fel de tare (exceptand human, 90k icelace -)
Ori se mai scade battle fatigue ori se mai scade pvp power (btw asta va influenta toata clase deci spriest / elemental / retry care or sa dea si mai slab)... altceva nu cred ca e necesar.
STOP QQing... e un srv privat ... asa merg lucrurile pe aici.




0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> WOW -> Romanian  
Go to page 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13  Next    


The time now is 28-03-2024, 18:00:59
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x