User
Pass
2FA
 
 

Religie
Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next    
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Discussions/Help
Author Message14289
Levier
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 21-08-2012 11:57)
Joined: 15 Feb 2007
Posts: 6876, Topics: 145
Location: Romania

Reputation: 86.5
Votes: 126

 
Post Posted: 08-03-2010, 13:13:29 | Translate post to: ... (Click for more languages)

nr913 wrote:
Dumnezeu exista din totdeauna. El nu are inceput si El nu are sfarsit.
Acuma raspunde-mi la intrebarea cu pistolul. La aia mai cauti explicatie?


dovedeste-o.
da-mi exemple cand s-a intamplat asta. nu ca se poate intampla, nu s-a intamplat.
dumnezeu poate muta muntii din loc, daca e sa te ascult. dar nici asta nu s-a intamplat.
poate face pamantul sa dispara, dar nici asta nu s-a intamplat.
poate sa ma faca pe mine sa cred in el, dar nici asta nu s-a intamplat.

hai sa-ti dau un paradox dragut :
poate dumnezeu sa faca o piatra atat de grea incat sa nu o poata ridica nici el?

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
nr913
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 24-10-2013 10:06)
Joined: 24 Apr 2009
Posts: 4224, Topics: 223
Location: România

Reputation: 60.3
Votes: 156

 
Post Posted: 08-03-2010, 18:33:26 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Si tot nu ai raspuns la intrebare.

Attitude - A little thing that makes a BIG difference
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Levier
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 21-08-2012 11:57)
Joined: 15 Feb 2007
Posts: 6876, Topics: 145
Location: Romania

Reputation: 86.5
Votes: 126

 
Post Posted: 09-03-2010, 09:07:48 | Translate post to: ... (Click for more languages)

fiindca e stupida si ilogica. e ca si cum m-ai pune sa ma gandesc ce-as face daca maine ar veni apocalipsa.
nu va veni, care-i scopul?
de ce sa ma gandesc ce-as face daca mi-ar trece un glont prin cap fara sa-mi faca gaura? n-o sa se intample. niciodata.
crede-ma, daca dumnezeu facea figuri de genul asta, nu se mai vindeau asa bine pistoalele.

acum vreau sa-ti pun o situatie si mai draguta, referitoare la intrebarea ta. daca dumnezeu e asa puternic, de ce sa-mi treaca glontul prin cap? daca el ne calauzeste toata viata, nu e el cu degetul pe tragaci?

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
nr913
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 24-10-2013 10:06)
Joined: 24 Apr 2009
Posts: 4224, Topics: 223
Location: România

Reputation: 60.3
Votes: 156

 
Post Posted: 09-03-2010, 12:11:15 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Eu ti-am pus un exemplu de miracol. Te intrebam altceva: Daca vezi un miracol evident cu ochii tai, mai cauti explicatie? Ce e asa greu sa dai un da sau nu? Nu ma lua cu ilogic, pentru ca pentru noi multe sunt ilogice.

Attitude - A little thing that makes a BIG difference
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Levier
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 21-08-2012 11:57)
Joined: 15 Feb 2007
Posts: 6876, Topics: 145
Location: Romania

Reputation: 86.5
Votes: 126

 
Post Posted: 09-03-2010, 12:30:09 | Translate post to: ... (Click for more languages)

nr913 wrote:
Eu ti-am pus un exemplu de miracol. Te intrebam altceva: Daca vezi un miracol evident cu ochii tai, mai cauti explicatie? Ce e asa greu sa dai un da sau nu? Nu ma lua cu ilogic, pentru ca pentru noi multe sunt ilogice.


nu mi-ai dat un exemplu de miracol, mi-ai dat o idee de miracol. diferenta dintre o idee de miracol si un exemplu de miracol e ca unu cel putin teoretic s-a intamplat.
ce nu intelegi tu este ca tu nu prea ai un exemplu concret de miracol.

EXÉMPLU, exemple, s.n. 1. Ceea ce servește drept model, ceea ce servește pentru a ilustra ceva; persoanã care, prin calitãțile sale, poate servi drept model; pildã.

poftim demonstratia ca nu mi-ai dat un exemplu: pentru a trai ca iisus, iisus trebuia sa traiasca, nu? pentru a-mi da un exemplu de miracol, da-mi un miracol care s-a intamplat.
pana nu-mi dai un miracol care s-a intamplat, nu-ti dau un raspuns fiindca nu orice miracol e miracol si nu orice fantasmagorie e un exemplu.

Quote:
Daca vezi un miracol evident cu ochii tai, mai cauti explicatie?


evita conditional-optativul in discutiile despre religie, ma irita.
si daca tu imi gasesti un miracol evident, si nu aparent evident prin ochii unui credincios, mai vorbim, daca nu, nu.

vezi ca-mi datorezi raspunsuri la trei intrebari, ti le repet :
poate dumnezeu sa faca o piatra atat de grea incat sa nu o poata ridica nici el?
daca dumnezeu e asa puternic, de ce sa-mi treaca glontul prin cap? daca el ne calauzeste toata viata, nu e el cu degetul pe tragaci?

p.s. : nu te bloca pe intrebarea aia simpla ca nu vei demonstra nimic. decat ca sunt ateu, prin faptul ca daca eu zic ca nu ma voi indoi ca e miracol, logic voi crede in dumnezeu, fiindca mi-a fost dovedit, eu momentan respingandu-l fiind nedemonstrabil, tot nu voi crede pana nu se va intampla. daca cred ca nu e mana lui dumnezeu in toata treaba, oricum o vom da, iti pot demonstra ca este totusi imposibil ca asa ceva sa se intample, deci raspunsul meu este absolut degeaba. also, daca incerci sa demonstrezi ceva prin sfidarea regulilor lingvistice si/sau fizice, te anunt ca un glont e ori din plumb ori din arama, si amandoua au masa fizica si proiectate cu o viteza considerabila data de praful de pusca provoaca distrugere.
acum ca am acoperit cam toate ideile in care-ti poate folosi raspunsul si inutilitatea raspunsului meu la cazul acela in parte, poti sa-mi dai un exemplu?

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
nr913
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 24-10-2013 10:06)
Joined: 24 Apr 2009
Posts: 4224, Topics: 223
Location: România

Reputation: 60.3
Votes: 156

 
Post Posted: 09-03-2010, 12:34:20 | Translate post to: ... (Click for more languages)

De ce ocolesti mereu intrebarea? Stii ce vroiam sa zic. Nu stau sa explic ca la prosti, ca nu esti BlitzWink sau altul.

Inca o intrebare: Poti demonstra ca nu exista Dumnezeu?
Alta: Biblia este o carte de basme? Demonstreaza.
Daca Biblia este o carte de basme, manualul de istorie este o carte de basme? Demonstreaza si asta.


Attitude - A little thing that makes a BIG difference
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
felixcat

[baka neko]



Status: Offline
(since 15-07-2014 15:00)
Joined: 05 Jan 2009
Posts: 2485, Topics: 31
Location: Romania

Reputation: 270.3
Votes: 50

Post Posted: 09-03-2010, 13:26:57 | Translate post to: ... (Click for more languages)

biblia se aseamana in multe aspecte cu un manual de istorie, fapte constatate, documente din acele vremuri etc
https://youtube.com/watch?v=84SKnKhifRk:


da stiu e *** tipul.. dar ce face el e un miracol?



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Levier
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 21-08-2012 11:57)
Joined: 15 Feb 2007
Posts: 6876, Topics: 145
Location: Romania

Reputation: 86.5
Votes: 126

 
Post Posted: 09-03-2010, 14:31:44 | Translate post to: ... (Click for more languages)

nr913 wrote:
De ce ocolesti mereu intrebarea? Stii ce vroiam sa zic. Nu stau sa explic ca la prosti, ca nu esti BlitzWink sau altul.

Inca o intrebare: Poti demonstra ca nu exista Dumnezeu?
Alta: Biblia este o carte de basme? Demonstreaza.
Daca Biblia este o carte de basme, manualul de istorie este o carte de basme? Demonstreaza si asta.


ti-am raspuns ma. cand se va intampla, ma anunti. ti-am explicat si te-am rugat sa nu te blochezi in intrebarea ta basinoasa ca nu demonstrezi nimic, vad ca tu tot crezi ca m-ai prins cu ceva. cand se va intampla un miracol de genul asta, oriunde in lume, orice conditii, care poate fi dovedit sau la care am fost martor, iti voi da un raspuns. daca nu ai un exemplu mai bun, pleaca de aici cu intrebarea.
Poti demonstra ca exista Dumnezeu? eu pot sa demonstrez ca nu e omniprezent prin faptul ca nu credem toti in el sau in formele lui conexe : allah si fratii lui avraamici.

Biblia povesteste de lucruri ce nu s-au mai repetat niciodata. Eu iti postulez o teorie : aplicata destula forta pe un obiect cu orice rezistenta, inevitabil va ceda. si ori de cate ori vom incerca asta, asta se va intampla. e o teorie ce poate fi demonstrata. Biblia daca incerci sa-i repeti vreuna din actiuni o poti face? nu. deci e doar o teorie.
Plus de asta, daca eu ma nasc in padure si acolo cresc si acolo traiesc, izolat de orice contact modern, voi stii ca exista dumnezeu? Nu, fiindca starea naturala a omului este lipsita de divinitate.

Nu compara istoria scrisa de cronicari in timp ce se intampla fapte cu o carte scrisa in timp ce sunt manati de o dorinta divina nedovedita.
Chiar nu face asta ca ma irita la maxim, am 4 istorici in familia apropiata, daca le compari munca cu biblia, sunt toti pregatiti sa te bage de acolo de unde ai iesit, din dorinta domnului.

acum ca ti-am raspuns la toate intrebarile, cu ale mele cum ramane?
nu e dumnezeu cu mana pe tragaci?
poate dumnezeul tau sa creeze o piatra atat de grea incat sa nu o poata ridica nici el? (asta ti-o voi repeta in fiecare post pana imi raspunzi)

si alta intrebare, cam personala si cam indiscreta, dar foarte importanta : i-ai dat vreodata in cap lu' ala micu?
inca una : daca ai avea un frate si dumnezeu l-ar omora, i-ai lasa insarcinata nevasta?
se pare ca asta vroia dumnezeu de la er si de la fratele lui, onan, si cel ce ne iubeste, dumnezeul nostru al tuturor, i-a omorat pe amandoi. ba ce i-a mai calauzit. baaaaa ce i-a mai calauzit.

hai, ca voi adventistii credeti ca biblia e fara de eroare si fara de greseala : http://www.biblegateway.com/passage/?search=Geneza+38&&version=RMNN
ia zi, e corect? e tot dumnezeu cel iubitor? unde-i ma el?

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
nr913
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 24-10-2013 10:06)
Joined: 24 Apr 2009
Posts: 4224, Topics: 223
Location: România

Reputation: 60.3
Votes: 156

 
Post Posted: 10-03-2010, 12:38:07 | Translate post to: ... (Click for more languages)

N-am de gand sa iti raspund la inrebarea aia stupida, repet-o cat oi vrea, nu ma afecteaza cu nimic, o sa o ocolesc mereu.

Referitor la intrebarea mea, era un daca, si era un da sau nu. Te bate intrebarea, cum te bat si argumentele.
Punct.


Attitude - A little thing that makes a BIG difference
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Levier
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 21-08-2012 11:57)
Joined: 15 Feb 2007
Posts: 6876, Topics: 145
Location: Romania

Reputation: 86.5
Votes: 126

 
Post Posted: 10-03-2010, 14:30:33 | Translate post to: ... (Click for more languages)

nr913 wrote:
N-am de gand sa iti raspund la inrebarea aia stupida, repet-o cat oi vrea, nu ma afecteaza cu nimic, o sa o ocolesc mereu.

Referitor la intrebarea mea, era un daca, si era un da sau nu. Te bate intrebarea, cum te bat si argumentele.
Punct.


okei, conditional optativ pentru tine.
daca s-ar intampla, probabil as crede.
fericit?

si de fapt nu-mi raspunzi la intrebare fiindca stii ca demonstreaza ca dumnezeu nu are cum sa fie atotputernic.
te salut si te incurajez. de acum incolo, vom urmari regulile cu strictete si o sa te iau peste picior la fiecare matusa necancerigena pentru care nu-mi poti da bilete medicale.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Waynee

[BasedTontoVeli]



Status: Offline
(since 21-01-2023 08:21)
Joined: 14 Dec 2009
Posts: 24138, Topics: 407
Location: BasedTontoVeLI

Reputation: 1611.6
Votes: 187

 
Post Posted: 10-03-2010, 14:36:26 | Translate post to: ... (Click for more languages)

felixcat wrote:
biblia se aseamana in multe aspecte cu un manual de istorie, fapte constatate, documente din acele vremuri etc
https://youtube.com/watch?v=84SKnKhifRk:


da stiu e *** tipul.. dar ce face el e un miracol?



haha era odata de fapt este si pe filelist un tip care se intitula MAgicianul cu masca si e un truc bun mergand pe apa dar cine cunoaste secretul ??

E foarte logic. Poate va dati seama.

PS: Nu e miracol -)



Years tragic:
94: Birth of Bieber
95: Eazy's Death
96: 2Pac's Death
97: Biggie's Death
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
T4 *Cost1n

[Nobody Changes]



Status: Offline
(since 06-12-2017 22:17)
Joined: 09 Dec 2007
Posts: 11219, Topics: 162
Location: cu pianul in baie<3

Reputation: 321.9
Votes: 230

Post Posted: 10-03-2010, 14:55:27 | Translate post to: ... (Click for more languages)

este sticla ma :\

You gave him what he asked for.
I gave him what he needed.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Waynee

[BasedTontoVeli]



Status: Offline
(since 21-01-2023 08:21)
Joined: 14 Dec 2009
Posts: 24138, Topics: 407
Location: BasedTontoVeLI

Reputation: 1611.6
Votes: 187

 
Post Posted: 10-03-2010, 15:04:09 | Translate post to: ... (Click for more languages)

D`ohh cum ti-ai dat seama - ?


Years tragic:
94: Birth of Bieber
95: Eazy's Death
96: 2Pac's Death
97: Biggie's Death
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
felixcat

[baka neko]



Status: Offline
(since 15-07-2014 15:00)
Joined: 05 Jan 2009
Posts: 2485, Topics: 31
Location: Romania

Reputation: 270.3
Votes: 50

Post Posted: 10-03-2010, 16:41:34 | Translate post to: ... (Click for more languages)

normal ca nu e miracol..


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
nr913
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 24-10-2013 10:06)
Joined: 24 Apr 2009
Posts: 4224, Topics: 223
Location: România

Reputation: 60.3
Votes: 156

 
Post Posted: 10-03-2010, 21:33:51 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Levier wrote:
nr913 wrote:
N-am de gand sa iti raspund la inrebarea aia stupida, repet-o cat oi vrea, nu ma afecteaza cu nimic, o sa o ocolesc mereu.

Referitor la intrebarea mea, era un daca, si era un da sau nu. Te bate intrebarea, cum te bat si argumentele.
Punct.


okei, conditional optativ pentru tine.
daca s-ar intampla, probabil as crede.
fericit?

si de fapt nu-mi raspunzi la intrebare fiindca stii ca demonstreaza ca dumnezeu nu are cum sa fie atotputernic.
te salut si te incurajez. de acum incolo, vom urmari regulile cu strictete si o sa te iau peste picior la fiecare matusa necancerigena pentru care nu-mi poti da bilete medicale.

Fericit.
Nu sunt adventist ci baptist, desi nu cred ca are vreo relevanta.
Ai citit biblia?


Attitude - A little thing that makes a BIG difference
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message

  Topic locked


Topic is closed, you cannot post any messages in it anymore




 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Discussions/Help  
Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next    


The time now is 23-09-2024, 17:32:10
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x