User
Pass
2FA
 
 

RAID LOOT - read and answer please
Go to page Previous  1, 2, 3  Next    
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash

Deci?
1
53%
 53%  [ 25 ]
2
46%
 46%  [ 22 ]
Total Votes : 47

Author Message5631
Heru

[Bored2Death]



Status: Offline
(since 18-07-2012 12:55)
Joined: 01 Sep 2010
Posts: 57, Topics: 14
Location: Romania

Reputation: 102.1
Votes: 2

 
Post Posted: 26-10-2010, 12:51:56 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Sal, am votat 2. Fiecare sa isi ia iteme pt main spec si apoi daca nimeni din raid nu vrea un item poate sa il ia pt. off spec.

Off: In afara de ce se discuta aici mai este o problema care cred eu ca ar trebui discutata.Am observat ca unii au mai multe alt-uri si merg in raid cu ele si altii nu prind loc in raid nici pe main.


http://www.obeyd3.com - Diablo 3 Community Forums
http://www.facebook.com/Obeyd3com
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
sundaysfantasy

[The Human Equation]



Status: Offline
(since 16-10-2018 18:20)
Joined: 16 Apr 2010
Posts: 6776, Topics: 210
Location: Romania

Reputation: 645.8
Votes: 55

 
Post Posted: 26-10-2010, 13:00:58 | Translate post to: ... (Click for more languages)

fabogov wrote:
Votez Optiunea 1.
In felu' asta ne asiguram continuitatea raidurilor.
Daca mergem pe 2, o sa avem un anumit numar de healeri, un anumit numar de tanci si un anumit numar de dps. Daca se face un raid si respectivii nu sunt on? Ce faci? Nu ai ce sa faci pentru ca ceilalti nu pot acoperi lipsa de heal/tank/dps.
+ Ca mi se pare foarte normal ca, intr-un raid, vii dps de la inceput si la queen (exemplu) sa stai healer, si sa bidezi iteme de healer (doar la bossul respectiv) .


PS : Rog pe cei care voteaza la pool, sa posteze si un comment cu motivul alegerii optiunii, argument etc. Pentru ca nu am chef ca altii din alte guilde sa vina si sa voteze aiurea. Momentan sunt doar 9 posturi si 20 voturi. Clar o sa iasa ceva din pool-ul asta.CLAR.

m-am gandit si la chestia asta. ideea era urmatoarea: sa isi treaca main spec la note, iar daca in raid nu are loc cu main spec, sa vina cu offspec, dar sa bideze tot pt main spec. e un pic ciudat, dar zic eu ca s-ar opri discutiile in privinta lootului.
sistemu de pana acum ii dezavantajeaza mult pe cei care vor spec de tank, dar fiindca avem destul de multi tanci gearati, e si normal sa ii pun pe ei sa tankeze si pe ceilalti sa stea dps.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
outerlimits

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 19-09-2015 11:58)
Joined: 12 May 2010
Posts: 127, Topics: 11
Location: Romania

Reputation: 113.8
Votes: 6

 
Post Posted: 26-10-2010, 13:18:43 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Nicio varianta nu e buna! totul depinde de raid leader.
La varianta 1 sunt si o sa fie tot timpul discutii.
La varianta 2 o sa intervina orgoliile si mandriile.Tu de ex daca ma iei healer si dupa 2 bossi ma treci dps sa fii sigur ca nu o sa trec dps pt ca nu vreau si nici nu ai cum sa ma obligi si o sa se futa foarte multe raiduri pt chestiile astea.
Cel mai bine Raid Leaderu stabileste de la inceput cine sta Otank si cine o sa varienze intre heal si dps.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
sundaysfantasy

[The Human Equation]



Status: Offline
(since 16-10-2018 18:20)
Joined: 16 Apr 2010
Posts: 6776, Topics: 210
Location: Romania

Reputation: 645.8
Votes: 55

 
Post Posted: 26-10-2010, 13:38:29 | Translate post to: ... (Click for more languages)

outerlimits wrote:
u de ex daca ma iei healer si dupa 2 bossi ma treci dps sa fii sigur ca nu o sa trec dps pt ca nu vreau si nici nu ai cum sa ma obligi si o sa se futa foarte multe raiduri pt chestiile astea.

nu faci cum iti zic iei kick din raid, simplu. parca ziceai ca raid leaderu decide.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
outerlimits

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 19-09-2015 11:58)
Joined: 12 May 2010
Posts: 127, Topics: 11
Location: Romania

Reputation: 113.8
Votes: 6

 
Post Posted: 26-10-2010, 14:46:03 | Translate post to: ... (Click for more languages)

ma refeream ca la varianta 2 nu esti obligat sa te muti ca doar ai la note heal/dps/tank plm
si nu iti convine sa stai dps stiind ca nu te lasa sa dai bid pe ele
in fine eu votez 1

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Protection

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 18-07-2011 21:41)
Joined: 26 Oct 2010
Posts: 16, Topics: 3
Location: in Chizda

Reputation: 114.2
Votes: 2

Post Posted: 26-10-2010, 15:11:33 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Eu am votat:Optiunea 1: sa aiba drept de bid un jucator doar pentru spec-ul cu care a participat la boss.
Si desigur daca 1 anumit player este neapart nevoit sa se treaca off spec Heal/Dps/Tank este normal sa aiba dreptu sa bideze pe acel spec.
Sau doar in cazul daca principalu main spec nu are nev de acel item, sa poata da bid pt off spec si ceilalti.
PS:Freakz e baza!!! -

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
wolfram

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 09-09-2012 10:17)
Joined: 24 Jun 2010
Posts: 34, Topics: 8
Location: Deva

Reputation: 101.1
Votes: 3

 
Post Posted: 26-10-2010, 16:48:37 | Translate post to: ... (Click for more languages)

EU votez prima ( 1 ). Daca nu e nimeni care sa ia item de main spec, de ce sa nu iau eu pt off spec? Normal ca le convine la rougi,warlocks,mage si hunteri ,(la unii) optiunea a doua, pt ca ei doar spec de dps au.

Nimic mai mult
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Moon

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 14-07-2019 19:56)
Joined: 27 Apr 2010
Posts: 197, Topics: 43
Location: Romania

Reputation: 89.8
Votes: 17

 
Post Posted: 26-10-2010, 17:30:19 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Problema e pusa gresit din prima si o sa va dau si motivele:
1. Daca alegi varianta 1, nedreptatesti playerii care vor sa fie dps, sa zicem, dar au si spec de heal off spec (popii shamanii druizii palacii). Ei sa zicem ca vor sa stea dps, dar tre sa stea heal la 1 boss, dar nu vor item de heal. Practic, ii obligi sa dea bid la iteme de care NU au nevoie. E valabil si invers. Daca un dps warr sau dk vrea sa isi faca spec de tanc..dar nu are iteme, nu va putea niciodata sa le ia cu guilda in raid, si va trebui sa le ia cu globalu', pentru ca nu i se permite sa dea bid.
Aici, ar merge un amendament de genu...scrii la note MAIN SPEC si dai bid numai pt ala, indiferent cum trebuie sa te schimbi la bossu xulescu (sau anunti de la inceputul raidului pe ce spec dai bid).
2. Varianta 2 ar merge, cu exceptia cazului in care vrei sa iti construiesti un off spec...evident nu vei putea in raid cu guilda.
3. Mai e si problema itemelor pe cloth...pe care se bat magii lockii si popii....ca foarte multi nu pricep ca spiritu e bun si la mage (molten armor) si la lock (nush cum ii zice). Toata lumea cand vede spirit pe un item, gata e de heal...ei bine nu e, si ar trebui ca toti sa poata da bid pe acele iteme.

Asa deci si prin urmare, - parerea mea e ca:
- la prima varianta cei obligati sa schimbe specu, desi nu vor, sa poata da bid pe iteme de MAIN, chiar daca nu au stat main spec la respectivul bos.
- la varianta 2 sa poata da bid pt off spec daca vor sa isi construiasca un off spec, dar numai daca la main nu e nimeni.
- bidurile ar trebui sa fie ceva de genu MS10, 20 etc pt main si OS10, 20 etc pt off., iar bidurile pe offspec sa apara NUMAI daca nu e nimeni cu bid MS.

Deocamdata nu votez, mai astept pareri.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
drk13

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 08-03-2011 22:43)
Joined: 05 May 2010
Posts: 39, Topics: 7
Location: Romania

Reputation: 146.5
Votes: 4

 
Post Posted: 26-10-2010, 18:09:09 | Translate post to: ... (Click for more languages)

am ales 1, de ce? pentru simplu fapt ca daca ma imbrac full dps apoi ce fac.. ma scobesc in nas jumate de an pana fac gear de heal? sau iau un item? playeri noi o sa tot fie... daca vreti faceti asa ...
main spec ( din guilda cu care jucati deobicei ) > offspec > alt main spec ( cu care joaca deobicei.. un fel de guild main speck - al altului )> alt off spec




0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
doru15

[Screwed Freak]



Status: Offline
(since 01-02-2022 14:29)
Joined: 16 Jun 2010
Posts: 3251, Topics: 303
Location: Romania

Reputation: 1145.3
Votes: 97

     
Post Posted: 26-10-2010, 19:13:53 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Quote:
am ales 1, de ce? pentru simplu fapt ca daca ma imbrac full dps apoi ce fac.. ma scobesc in nas jumate de an pana fac gear de tank? sau iau un item? playeri noi o sa tot fie...


de aceeasi parere,nu mai ai ce lua de la un anumit gs din raiduri sau daca ai de luat cv foarte putine iteme,iar daca mergem dupa optiunea 2,dau un exemplu:astepti pentru off spec intra xulescu in guild are main spec off specul meu ia itemul y sa zicem apoi dupa ceva timp iese din guilda,unde e avantajul?ce ai stat la boss iteme de specul acela iei si cel putin pentru itemele de tank ca sa nu mai fie discutii ar trebui de la inceputul raidului sa se hotarasca cine este main tank si cine este off tank iar daca main tankul nu vrea itemul are prioritate off tankul sa il ia cu 10 bid iar daca nici off tankul nu vrea atunci itemul sa se dea la bid off spec pentru intreg raidul si astfel nu ar mai exista discutii pentru itemele de tank cel putin iar la itemele de cloth dps/heal nu sunt in masura sa vorbesc deoarece nu am niciun char de tipul acesta asa ca fiind in necunostinta de cauza prefer sa nu ma bag.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Hera

[-*YouR GoddesS*-]



Status: Offline
(since 18-05-2016 07:26)
Joined: 15 Jun 2010
Posts: 752, Topics: 47
Location: Eee...ai vrea sa stii

Reputation: 54.8
Votes: 11

 
Post Posted: 26-10-2010, 19:20:18 | Translate post to: ... (Click for more languages)

chestia se pune mai grav pe cei care au main spec tank si ei vin dps in inst...si sunt multi asa
eu sunt main tank si nu cred ca mai am nev de iteme...paote unu de colo...dar rar...
intr-un raid sunt 2-3-4 ot....ce sa le faci, il pui pe x ot la saurfang si rotface si au drept deplin la itemele de tank care pica acolo...dar la bossi la care nu au stat ot vine z si y si dau bid pt ele ca vezi domne si ei sunt ot ....

la cei care au heal si stau heal e drept deplin ca ei au prioritate la iteme de dps...dar cand raid leaderu iti cere sa stai dps de la inceputu raiduri nu cred ca mai e nevoie sa stai heal,


aici e chestia si de bun simt si cum "negociezi"





0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
doru15

[Screwed Freak]



Status: Offline
(since 01-02-2022 14:29)
Joined: 16 Jun 2010
Posts: 3251, Topics: 303
Location: Romania

Reputation: 1145.3
Votes: 97

     
Post Posted: 26-10-2010, 20:45:43 | Translate post to: ... (Click for more languages)

nu cred ca mai inteles bine,in raiduri ai mereu un mt si un ot principal care sta ot la deathbringer,rootface si printi.doar la valithria iti mai trebuie inca 2 ot.itemele de tank care vor pica vor fi bidate pe rand de mt,de ot si de restul raidului,daca mt nu are nevoie de item acesta va trece la ot iar daca nici ot nu are nevoie se va da la bid pentru restul raidului.ot e normal sa stea dps la lord lady fester profesor queen si sindragosa pentru ca la bossi acestia nu ai nevoie de ot.daca la acesti bossi pica iteme de tank itemul respectiv va urma cursul pe care lam zis mai sus mt->ot->raid,iar la valithria cei 3 ot se vor bida intre ei in caz de au nevoie de iteme,in rest ot de care am zis ca ar trebui anuntat la inceputul raidului de raid leader ar trebui sa aiba prioritate la itemele pe care nu le vrea mt.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
shaggy

[Am si eu rank!]



Status: Offline
(since 18-11-2020 18:36)
Joined: 27 Mar 2007
Posts: 1180, Topics: 48
Location: N-ai tu treaba!

Reputation: 1012.9
Votes: 22

 
Post Posted: 26-10-2010, 21:06:25 | Translate post to: ... (Click for more languages)

e na ma ce sa spun,nu puteai sa scoti vrajeala asta acum cateva zile cand ai inceput sa plangi dupa headu de tank de mia sarit tandara?ca vezi domne si tu ai iteme de tank.in acelasi raid si hudiny a sarit la trinketu sindragosa,cu toate ca vi sa spus de la bun inceput ca eu stau offtank
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
doru15

[Screwed Freak]



Status: Offline
(since 01-02-2022 14:29)
Joined: 16 Jun 2010
Posts: 3251, Topics: 303
Location: Romania

Reputation: 1145.3
Votes: 97

     
Post Posted: 26-10-2010, 21:59:13 | Translate post to: ... (Click for more languages)

ni sa spus de la bun inceput ca tu stai off tank?acum cred ca incepi sa pui de la tine.nu am intrat in raidul acela ca a 25-a persoana sa nu vad ce se vorbeste de la bun inceput.il rog pe hudinyy sa imi zica si mie daca cineva ia zis ca tu trebuie sa stai off tank pentru ca tiam zis mie nu mia zis nimeni.in timpul raidului nu am auzit pe nimeni zicand ceva de tine ba chiar se discuta pe cine sa puna dintre dkp si tynar in niciun caz tu.din cate raiduri de 25 am fost cu tine nu ai stat nici macar odata off tank la valithria unde chiar trebuie destui.nu team vazut nici la deathbringer si nici la rootface vreodata.esti invitatul meu sa stai off tank,ba chiar in raidurile in care o sa fiu si cu tine nu o sa ma mai bag off tank doar ca sa te las pe tine sa stai daca tot iti doresti atat de mult
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
sundaysfantasy

[The Human Equation]



Status: Offline
(since 16-10-2018 18:20)
Joined: 16 Apr 2010
Posts: 6776, Topics: 210
Location: Romania

Reputation: 645.8
Votes: 55

 
Post Posted: 26-10-2010, 22:25:31 | Translate post to: ... (Click for more languages)

16 la 16 pff, cred ca o sa trebuiasca sa ma gandesc la o situatie de mijloc...
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message

  Topic locked


Topic is closed, you cannot post any messages in it anymore

Locked by sundaysfantasy, 30 October 2010 08:43



 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash  
Go to page Previous  1, 2, 3  Next    


The time now is 13-05-2024, 04:19:09
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x