User
Pass
2FA
 
 

Religie
Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next    
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Discussions/Help
Author Message12250
headpxkr9n
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 29-08-2009 20:20)
Joined: 10 Aug 2008
Posts: 682, Topics: 43
Location: Romania

Reputation: 84.9
Votes: 15

Post Posted: 07-05-2009, 18:39:58 | Translate post to: ... (Click for more languages)

In orice caz,doisprezece simbolizeaza perfectiunea,deci nu prea are legatura cu sfarsitul lumii.

Patience and persistence can bring down the tallest trees.

I am a world before I am a man
I was a creature before I could stand
I will remember before I forget
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Levier
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 21-08-2012 11:57)
Joined: 15 Feb 2007
Posts: 6876, Topics: 145
Location: Romania

Reputation: 86.5
Votes: 126

 
Post Posted: 07-05-2009, 19:04:23 | Translate post to: ... (Click for more languages)

MegaHertz wrote:
Faptul ca sunt mai putin numeric in anumite " sfere " nu inseamna ca sunt desconsiderate . E ca si cum as zice ca barbatul este desconsiderat in invatamantul gimnazial si liceal , sau in prostitutie ...

Iar faptul ca o femeie spala picioarele lui Isus , nici macar , ea o face din iubire . Si Isus spala picioarele ucenicilor .


1. crestin de care fel esti sau erai ca ortodox nu esti.
2. Cum e? Dumnezeu tatal, fiul si sfantul duh sau Dumnezeu mama, fiica si sfanta stafie?

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
MegaHertz

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 05-09-2009 20:54)
Joined: 03 Jan 2009
Posts: 177, Topics: 13
Location: Romania

Reputation: 67.3
Votes: 10

Post Posted: 07-05-2009, 19:37:14 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Ortodox . Catolicii , din cate imi amintesc din spusele prof. de religie , acorda o mai mare atentie / importanta Fecioarei Mariei decat lui Isus .

Dumnezeu , tatal - pentru ca este masculin , corect ar fi fost Divinitatea mama .
Fiul - adica Isus .
Duh - este neutru , se poate traduce si cu stafie , suflare , rasuflare , fiinta supranaturala etc . Iar in religia crestina este asimilat cu inspiratia .

Mi-se pare absurd sa consideri ca femeia crestina este desconsiderata , deoarece in crestinism ar fi mai multe cuvinte de sex masculin . Eu cred ca exista un echilibru ca in toate celelalte . De pilda daca vrei un sinonim pentru Dumnezeu , este Fiinta perfecta ( s.f. ) .

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
felixcat

[baka neko]



Status: Offline
(since 15-07-2014 15:00)
Joined: 05 Jan 2009
Posts: 2485, Topics: 31
Location: Romania

Reputation: 270.3
Votes: 50

Post Posted: 07-05-2009, 19:37:57 | Translate post to: ... (Click for more languages)

headpxkr9n wrote:
In orice caz,doisprezece simbolizeaza perfectiunea,deci nu prea are legatura cu sfarsitul lumii.

nu ma refer la numar Thinking alta e ironia -
FINDLAY, Ohio – A student at a fundamentalist Baptist school that forbids dancing, rock music, hand-holding and kissing will be suspended if he takes his girlfriend to her public high school prom, his principal said.

Despite the warning, 17-year-old Tyler Frost, who has never been to a dance before, said he plans to attend Findlay High School's prom Saturday.
--



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Levier
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 21-08-2012 11:57)
Joined: 15 Feb 2007
Posts: 6876, Topics: 145
Location: Romania

Reputation: 86.5
Votes: 126

 
Post Posted: 12-05-2009, 00:40:43 | Translate post to: ... (Click for more languages)

MegaHertz wrote:
Ortodox . Catolicii , din cate imi amintesc din spusele prof. de religie , acorda o mai mare atentie / importanta Fecioarei Mariei decat lui Isus .

Dumnezeu , tatal - pentru ca este masculin , corect ar fi fost Divinitatea mama .
Fiul - adica Isus .
Duh - este neutru , se poate traduce si cu stafie , suflare , rasuflare , fiinta supranaturala etc . Iar in religia crestina este asimilat cu inspiratia .

Mi-se pare absurd sa consideri ca femeia crestina este desconsiderata , deoarece in crestinism ar fi mai multe cuvinte de sex masculin . Eu cred ca exista un echilibru ca in toate celelalte . De pilda daca vrei un sinonim pentru Dumnezeu , este Fiinta perfecta ( s.f. ) .


atunci invata ca ortodocsii spun iisus, catolicii spun isus.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
MegaHertz

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 05-09-2009 20:54)
Joined: 03 Jan 2009
Posts: 177, Topics: 13
Location: Romania

Reputation: 67.3
Votes: 10

Post Posted: 12-05-2009, 13:45:21 | Translate post to: ... (Click for more languages)

eu spun Isus pentru ca asa il cheama , este irelevant ca in ebraica ( nu ? ) inseamna magar . Nu vad nimic vexant in acest fapt , cu atat mai mult cu cat Isus este un nume propriu . Asta ar insemna ca noi romani ( care suntem tari la toate ) sa schimbam ortografia unui nume celebru de statiune croata doar pentru simplu fapt ca in lb.ro. este echivalent cu ce isi scot si isi baga badaranii , si anume organu' genital barbatesc . Este o problema de logica , catolicii scriu Isus , pentru ca in religia catolica exista mai multa ratiune de cat in cea ortodoxa .
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
felixcat

[baka neko]



Status: Offline
(since 15-07-2014 15:00)
Joined: 05 Jan 2009
Posts: 2485, Topics: 31
Location: Romania

Reputation: 270.3
Votes: 50

Post Posted: 12-05-2009, 16:23:59 | Translate post to: ... (Click for more languages)

ironia era faptul ca acest documentar care este legat de sfarsitul lumii este o productie Morningstar, care este un alt termen care il desemneaza pe Lucifer - yeah.. forget about it


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
*Missy*

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 16-07-2009 21:57)
Joined: 22 Apr 2009
Posts: 33, Topics: 1
Location: Bucuresti

Reputation: 106.7
Votes: 8

Post Posted: 12-05-2009, 23:57:27 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Atunci cand iubesti sau cand crezi in Dumnezeu nu trebuie sa o spui,sa sune ca o lauda..astea doua se simt pur si simplu..
Sa crezi in Dumnezeu nu inseamna cat de des mergi la biserica,cum tii post sau cat iti faci crucea de mare cand te inchini..E ceva ce se simte, ce percepi chiar si daca intelegi asta sau nu...De mica l-am perceput pe Dumnezeu ca pe Cineva atotprezent,langa mine tot timpul,si credinta in El m-a scapat de multe rele.Mama mereu m-a invatat sa ma rog,sa cred ca o sa fie bine,Dumnezeu nu ne va lasa niciodata.
Si stiu ca atunci cand se intampla rau,tindem sa dam vina pe Divinitate...asta e cursul lucrurilor.Cand Dumnezeu inchide o usa deschide o fereastra..Avem un drum stabilit dinainte si cu bune si cu rele...
Eu cred!


-==============Little Girls Love Big Guns==============-



-
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
felixcat

[baka neko]



Status: Offline
(since 15-07-2014 15:00)
Joined: 05 Jan 2009
Posts: 2485, Topics: 31
Location: Romania

Reputation: 270.3
Votes: 50

Post Posted: 13-05-2009, 08:19:22 | Translate post to: ... (Click for more languages)

De fapt, crestinismul promoveaza ideeile de genul "Fiecare are crucea sa, unora le este mai greu altora mai usor" "Toate lucrurile bune si drepte vin de la Dumnezeu" " Tot ce tine de castig spontan, rautate si nenorociri vin de la satana (:-s)" asta doar in cazul in care nu esti intr'o situatie asemanatoare cu Iov. Oricum ideea principala e ca, oricat de buna sau naspa e viata ta, totul are un scop bine definit. Asta e chiar o smecherie faina, pt ca dibla omului are nevoie de informatii pe care sa le prelucreze sa le codifice si sa obtina un raspuns. Cand afli ca o masina ti'a spulberat copilul de 4 ani pe trecerea de pietoni, ai nevoie de o explicatie, de ce el si nu altul? de ce a fost necesar asa ceva?Pentru ca a fost voia lui Dumnezeu? Dar de ce s'ar decide ca un copil sa moara intr'un fel asa stupid? de ce in cazul lui nu se aplica " Cresteti si va inmultiti" ? De ce Dumnezeu a hotarat sa pedepseasca un sofer neatent prin moartea unui copil? Pt ca a fost voia Sa!
Dar stiti de fapt care este motivul? Pt ca mintea umana nu poate accepta ideea ca a fost o situatie aleatoare care nu a fost decisa de nimeni, ca orice actiune are si o reactiune si ca nimeni nu a decis acea moarte poate doar coincidenta, La momentul nepotrivit in locul nepotrivit. Dar creirul omului nu poate accepta ca pustiul lui a avut ghinionul sa fie facut terci pe sosea si ca o sa putrezeasca la 2 metri sub pamant si o sa reintre in ciclul naturiil nu, pustiul lui e ingeras in rai si e fericit -
Tocmai din aceste povesti tampite exista si sinucigasi de 5, 6 ani, care vor sa ajunga in rai langa parintele decedat sau sa scape de viata mizera pe care o au.
Si eu cred, cred ca omul mai are mult de "capalit" pana sa isi recastige termenul de fiinta rationala, castigat si pierdut pe parcursul istoriei de atea ori.
(acest mesaj nu este adresat ca raspuns la nici un altul, sper sa nu sufere nimeni de propria persoana).



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
*Missy*

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 16-07-2009 21:57)
Joined: 22 Apr 2009
Posts: 33, Topics: 1
Location: Bucuresti

Reputation: 106.7
Votes: 8

Post Posted: 13-05-2009, 10:34:40 | Translate post to: ... (Click for more languages)

cam asta cred si eu.Indiferent ce se intampla face parte dintr-un plan bine stabilit de la inceput...nu sunt cu Iehova si alte dastea:))) cred in Dumnezeu,cel ortodox.

-==============Little Girls Love Big Guns==============-



-
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
MegaHertz

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 05-09-2009 20:54)
Joined: 03 Jan 2009
Posts: 177, Topics: 13
Location: Romania

Reputation: 67.3
Votes: 10

Post Posted: 13-05-2009, 11:26:58 | Translate post to: ... (Click for more languages)

si credeti ca sunteti liberi ?
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
felixcat

[baka neko]



Status: Offline
(since 15-07-2014 15:00)
Joined: 05 Jan 2009
Posts: 2485, Topics: 31
Location: Romania

Reputation: 270.3
Votes: 50

Post Posted: 13-05-2009, 16:11:43 | Translate post to: ... (Click for more languages)

@MegaHertz, intrebarea asta ai pus'o doar ca sa scri si tu ceva, fara suparare, pt ca nu am nimic de impartit cu tine.
@*Missy*, este clar ca nu ai inteles absolut nimic din ce am scris, eu tocmai am criticat omul pt ca este prea ingust mental pt a accepta anumite lucruri in existenta sa, ca recurge mereu la explicati mistice. Tu imi dai dreptate, dupa care spui ca totul e bine stabilit, afirmatile tale se bat cap in cap -



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Nost1m
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 09-06-2009 04:54)
Joined: 24 Mar 2009
Posts: 69, Topics: 6
Location: Romania

Reputation: 89.5
Votes: 6

Post Posted: 13-05-2009, 16:22:02 | Translate post to: ... (Click for more languages)

religie = inchis pe viata !


Free gigi !

Ateu is !


Cine-i tatal tau!?
Hai spune tu cine-i tatal tau !?

] connect war3.freakz.ro
NET Ports: server 27015, client 27005
Server IP address 89.42.201.148:27015
Connecting to war3.freakz.ro...
You have been banned from this serv
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
MegaHertz

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 05-09-2009 20:54)
Joined: 03 Jan 2009
Posts: 177, Topics: 13
Location: Romania

Reputation: 67.3
Votes: 10

Post Posted: 13-05-2009, 18:29:41 | Translate post to: ... (Click for more languages)

felixcat wrote:
@MegaHertz, intrebarea asta ai pus'o doar ca sa scri si tu ceva, fara suparare, pt ca nu am nimic de impartit cu tine.

De fapt este o intrebare justificata , si asteptam niste raspunsuri .

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
pepy

[Screwed Freak]



Status: Offline
(since 27-02-2014 01:30)
Joined: 01 Dec 2006
Posts: 3112, Topics: 119
Location: Galati

Reputation: 293.6
Votes: 20

Post Posted: 13-05-2009, 18:35:24 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Nost1m wrote:
religie = inchis pe viata !


Free gigi !

Ateu is !


Nu am nimic cu ateii.. dar nu am cum sa nu te 'remarc' pe tine.
Nu inteleg ce mentalitate poti sa ai sa zici lucruri din astea..

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message

  Topic locked


Topic is closed, you cannot post any messages in it anymore




 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Discussions/Help  
Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next    


The time now is 06-08-2024, 22:29:45
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x