User
Pass
2FA
 
 

Efectul WoW
Go to page Previous  1, 2, 3  Next    
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> WOW -> Romanian
Author Message4255
Sartorius

[s a d b o y s]



Status: Offline
(since 09-09-2018 07:14)
Joined: 26 Sep 2011
Posts: 10698, Topics: 177
Location: hehe

Reputation: 383.9
Votes: 249

 
Post Posted: 28-07-2014, 22:44:43 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Loveheal wrote:
WoW pierdere de timp? In nici un caz. Poti sa faci bani frumusei, mai bine ca un job, daca stii cum sa invarti chestiile pe retail, ca si comportament nu e nici o schimbare, decat ca sunt mai nolifer ca me gusta money -.


numai tu nu esti in stare sa scoti bani din wow.


gandacel wrote:
avioane, daca ai lasa forumul si ai inceta in a te mai da superior userilor, folosind niste butoane, mai bine ai termina liceul si le-ai arata profesorilor ca esti superior. noua ne dai warn/ban gata ne-ai linistit dar adevarata provocare e la liceu

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
rubarba

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 03-08-2014 17:30)
Joined: 27 Jul 2014
Posts: 6, Topics: 3
Location: Romania

Reputation: 32.2
Votes: 1

Post Posted: 28-07-2014, 23:06:19 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Mda, posturile voastre sunt interesante, recunosc multe adevaruri in ele, chestii care mi s-au intamplat si mie. E clar ca da dependenta, dar eu intrebam daca v-a schimbat jocul cumva sau poate ati observat schimbare in jurul vostru, gen agresivitate, nefericire sau dezinteres total pentru lucruri reale.

Faza e ca daca joaca doi prieteni de exemplu si unul o ia inainte cu niste questuri ceva, apoi trebuie sa depuna un efort si sa-si calce pe dependenta, pe propriile interese ca sa il astepte pe celalalt. Am simtit si eu senzatia de genul ca trebuie sa joc cu X care imi e prieten, dar n-am nici un chef pentru ca eu vreau de fapt sa fac nu stiu ce dungeon sa-mi iau vreun item lipsa si nu mai stiu cum sa scap de el, desi e un prieten bun.

Chestia asta ma gandesc eu ca stimuleaza egoismul, lacomia, invidia, frustrarea (mai ales cand te ninjuieste careva la iteme, nu stiu cum e pe aici), deci WoW nu e chiar ca un site de socializare cum zicea cineva pe aici, ci stimuleaza dupa parerea mea numai chestii negative, care in timp te inraiesc pur si simplu.

La asta ma refeream cand intrebam daca vi se pare jocul nociv sau doar mi se pare mie? Ca eu cand m-am lasat de WoW acu cativa ani stiu ca am iesit sictirit si cu draci, iar acuma cand incerc sa joc de data asta la misto, fara intentie serioasa, simt o aura asa negativa de la ceilalti playeri nu stiu cum sa zic, parca am intrat linistit intr-o taverna afumata si agitata.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
respect_dani

[~d(-_-)b~]



Status: Offline
(since 17-09-2019 21:22)
Joined: 05 Mar 2012
Posts: 948, Topics: 35
Location: West EverEasT

Reputation: 478.1
Votes: 47

           
Post Posted: 28-07-2014, 23:19:11 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Concluzie:

Cand consumi un drog automat devii drogat ...

Bine ca am scapat de dependenta -



OPUS DEI vs DragonSoul 25H SpeedRaid

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
xtest

[Aspect of Death]



Status: Offline
(since 31-07-2014 16:18)
Joined: 28 Aug 2010
Posts: 385, Topics: 82
Location: Bucharest , Romania, Europe, Earth , Solar System and in the Milky Way Galaxy

Reputation: 23.9
Votes: 14

 
Post Posted: 28-07-2014, 23:48:49 | Translate post to: ... (Click for more languages)

eu cred ca am ce-a mai trista poweste de aici am jucat wow 2 ani pe freakz in ultimu an de liceu am fost exmatriculat eu si cu inca 4 din clasa de la mine de la absentele de la scoala....am fost prost rau rau rau rau rau...da asta e...dupa aia ma spart tata cu bataia ...m-am dus am spart laptopu lam dat de pamant si m-am dus la munca...acuma nu ma mai joc nimic mai intru pe forum sa wad ce mai e de pe o parnaie de pc.. poate o sa fie o lectie pentru alti de aici nu mi-e rusine sa recunosc e internetu nimeni nu ma cunoaste ....
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
m1RacLe

[The Real Miracle]



Status: Offline
(since 05-01-2024 18:12)
Joined: 06 Jun 2010
Posts: 1046, Topics: 146
Location: Dalaran

Reputation: 480.8
Votes: 32

 
Post Posted: 29-07-2014, 01:20:39 | Translate post to: ... (Click for more languages)

si eu eram la fel ca voi, acum intru..ma pun pe mount, zbor putin si dau logout cand ma gandesc cat timp pierd daca fac un raid asa ca prefer sa fac altceva util. Nu stiu daca e de vina maturizarea noastra sau ca nu mai este nimic bun de facut pe acest patch -.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
justyn17x

[KONVICT]



Status: Offline
(since 21-10-2022 19:50)
Joined: 27 Feb 2010
Posts: 7948, Topics: 51
Location: Konvict Music

Reputation: 532
Votes: 33

 
Post Posted: 29-07-2014, 02:45:51 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Wow precum si alte jocuri de genul asta creaza dependenta. Am fost si eu dependent (daca asta inseamna dependenta) de wow la inceput, implicand faptul ca refuzam sa ies la anumite ore pe afara pentru ca era un raid sau trebuia sa fac ceva in joc, asta se intampla cam pe la 2-3 luni dupa ce ma apucasem de wow. Cu timpul a devenit plictitor, il jucam doar ca sa ma aflu in treaba sau ca nu aveam ceva mai bun de facut. Nu imi mai pasa ca am raid la ora 21:00 si atunci trebuia sa fiu in oras, nu mai puneam wow-ul pe primul loc sau nu mai exista vreo indoiala de alegerea pe care o faceam. Nu mi-am facut niciodata prieteni in acest joc si nici nu am incercat, la inceput abia asteptam sa ma duc acasa de la scoala sa ma joc, dar in scurt timp totul a devenit repetitiv si plictisitor.

xtest wrote:
poate o sa fie o lectie pentru alti


In general toti invatam din greseli, din greselile noastre, nu ale altora. In putine cazuri se asculta de sfaturile persoanelor care au intampinat anumite dificultati in viata sau regreta luare anumitor decizii.

OFF: As da un like la topic-ul asta, dar din pacate nu exista buton. Ma bucur ca mai sunt si persoane care deschid astfel de topic-uri.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Ravenous

[Retired E5150]



Status: Offline
(since 28-12-2023 12:30)
Joined: 01 Jan 2012
Posts: 10472, Topics: 307
Location: Bucharest

Reputation: 1863.9
Votes: 234

  Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 29-07-2014, 03:00:05 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Exista buton de Like la fiecare topic
LE - Sau nu mai merge? Thinking Share-ul vad ca merge, Like-ul pare sa aiba o problema.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
mihai25

[Winter is here!]



Status: Offline
(since 13-11-2022 10:56)
Joined: 03 Jun 2011
Posts: 4113, Topics: 328
Location: The North

Reputation: 1728.9
Votes: 153

  Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 29-07-2014, 07:14:34 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Da și eu ca mulți alti in perioada liceului stateam foarte mult online (nu mi-a afectat prea mult parcursul școlar, având unul constant) dar aveam zile cand ma trezeam intram la 12:00 in wow si stateam pana pe la 02:00 dimineata cand ma culcam. Senzația ciudata care o aveam era ca visam wow sau ca eram acolo - (ma rog e ceva normal visele sunt doar o continuitate a gandurilor dupa ce adormim). Si de mai bine de 2-3 ani am zis de ce sa joc altceva? Aici avand mereu ceva de facut un progres continuu (bine nici pc-ul meu numai duce si wow-ul a ramas de baza si HS). Acum jocul e un fel de mess fac un raid de 10h pe sapt ( am ajuns la vorba lu zohl ) cateva dungeons si cam atat. Am ajuns sa pierd doar cateva ore pe saptamana acum in comparație cu zeci de ore in special pe 4.0.6 si inceputul de 4.3.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Alexander0810

[VIGILO CONFIDO]



Status: Offline
(since 08-03-2024 13:58)
Joined: 13 Mar 2010
Posts: 12665, Topics: 267
Location: Romania

Reputation: 2269
Votes: 151

 
Post Posted: 29-07-2014, 09:25:52 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Quote:
iar acuma cand incerc sa joc de data asta la misto, fara intentie serioasa, simt o aura asa negativa de la ceilalti playeri nu stiu cum sa zic, parca am intrat linistit intr-o taverna afumata si agitata.


Welcome to online gaming, unde ai fost? E asa de cand s-a introdus primul chat intr-un titlu online.

Quote:
Chestia asta ma gandesc eu ca stimuleaza egoismul, lacomia, invidia, frustrarea (mai ales cand te ninjuieste careva la iteme, nu stiu cum e pe aici), deci WoW nu e chiar ca un site de socializare cum zicea cineva pe aici, ci stimuleaza dupa parerea mea numai chestii negative, care in timp te inraiesc pur si simplu.



Astept momentul cand spui ca asta e pentru ca WoW reprezinta anticristul si il pierdem pe Unicornul Roz Invizibil din suflet. Daca unii sunt imaturi si reactioneaza in moduri blargh cretine nu e decat vina lor, nu a jocului. Corelation != causation

Quote:
E clar ca da dependenta


Nope, e tot vina ta. Nu e ketamina sa pici din picioare daca nu ti-ai luat doza. Da, jocul exploateaza anumite chestii din psihicul uman more or less dar totul depinde de vointa ta, sa dai vina pe altceva e usor.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
rubarba

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 03-08-2014 17:30)
Joined: 27 Jul 2014
Posts: 6, Topics: 3
Location: Romania

Reputation: 32.2
Votes: 1

Post Posted: 29-07-2014, 12:03:10 | Translate post to: ... (Click for more languages)

@Alexander0810: Jocul e bun si noi suntem prosti, ok... Practic ne-ai cam dat cu Shield Bash in gura la toti care am postat aici, dar ma rog, e parerea ta, n-am sa comentez.

Daca ne explici cum sa fim toti Ironman in fata viciilor poate chiar te credem, dar sa stii ca idee ca natura lucrurilor e mai complicata decat tai tu cascavalul aici.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Wipe
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 08-06-2022 20:34)
Joined: 05 Jul 2012
Posts: 12606, Topics: 645
Location: Cluj-Napoca

Reputation: 21726.8
Votes: 431

      Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 29-07-2014, 12:07:34 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Ravenous wrote:
Exista buton de Like la fiecare topic
LE - Sau nu mai merge? Thinking Share-ul vad ca merge, Like-ul pare sa aiba o problema.


There's no such thing as magic.



Don't touch this

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Spin

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 28-12-2014 23:02)
Joined: 30 Oct 2011
Posts: 152, Topics: 34
Location: Romania

Reputation: 67.3
Votes: 19

   
Post Posted: 29-07-2014, 13:48:48 | Translate post to: ... (Click for more languages)

M-am lasat de wow,deoarece eram prea bun la arene rank 1 bateam toti amatorii care sunt in topuri,cand treceam prin stormwind toata lumea sarea in apa si dadea alt+f4,nu mai spun prin durotar un sunet nu se mai auzea, toti aveau ciuda pe mine ca na eram prea bun,talent,putere,stil,finetze si dulceatza...si sincer iti mananca timpu si m-am lasat acum 1-2ani prefer sa imi petrec timpu: La Piscina,Club,Fotbal sintetic prin mall mai ales la femei la curve decat gurtalak etc etc decat in wowl [Aveam tovarasi baieti fete care ma chemau si eu preferam sa ma joc wow -]....ma rog fiecare face ce vrea cu viata lui personala.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
muthambals

[Mingonos]



Status: Offline
(since 02-10-2023 13:03)
Joined: 14 Aug 2010
Posts: 9029, Topics: 117
Location: Bucuresti

Reputation: 500.2
Votes: 88

 
Post Posted: 29-07-2014, 14:04:09 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Nu exista "efectul WoW" pentru ca dependenta ti-o faci tu din orice. La fel de bine poti sa iti petreci 24 ore din 24 pe Facebook de exemplu sau in Mario. Orice trebuie consumat cu masura si jocurile de genul trebuie jucate de fun, pentru ca nu te obliga nimeni sa stai toata ziua si sa te joci si sa te enervezi. Defapt asta este si scopul oricarui joc. Sa te faca sa te exteriorizezi, sa te distrezi, sa iesi din rutina si din stres, dar totul cu o anumita masura.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
justyn17x

[KONVICT]



Status: Offline
(since 21-10-2022 19:50)
Joined: 27 Feb 2010
Posts: 7948, Topics: 51
Location: Konvict Music

Reputation: 532
Votes: 33

 
Post Posted: 29-07-2014, 14:06:13 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Alexander0810 wrote:

Quote:
E clar ca da dependenta


Nope, e tot vina ta. Nu e ketamina sa pici din picioare daca nu ti-ai luat doza. Da, jocul exploateaza anumite chestii din psihicul uman more or less dar totul depinde de vointa ta, sa dai vina pe altceva e usor.


Nu e adevarat, World of Wacraft pentru unii este ca un drog. Nimeni nu si-ar fi imaginat vreodata ca o sa-si piarda noptile jucand acest joc si chiar mai rau sa cedeze jucand acest joc. Din punctul meu de vedere, daca stiau unde vor ajunge, multi dintre jucatorii de world of warcraft nu se mai apucau de el. Peste 50% dintre jucatorii de World of Wacraft sunt dependenti de acest joc.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Necris

[Alcoholic Elon Musk]



Status: Offline
(since 28-09-2022 13:14)
Joined: 04 Dec 2010
Posts: 4378, Topics: 29
Location: Bucharest

Reputation: 3025.9
Votes: 76

   
Post Posted: 29-07-2014, 14:31:34 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Din experienta personala: WoW m-a ajutat sa trec mai usor de anii din a 7-a pana pana la inceput de a 10-a cand am decis sa il las pentru ca simteam nevoia de socializare IRL si a fost o decizie foarte buna, in perioada aia pot sa zic ca eram chiar addict, pve dps freak si simteam nevoia acelui false acomplishment dar sincer acum, ce naiba altceva era de facut mai interesant mai ales ca nu aveam posibilitatea financiara sa calatoresc, am crescut intr'un oras mic, boring de la un capat la altul.

De atunci am mai jucat doar cateva luni intens in diferite patchuri doar ca sa fiu la zi cu tot ce se petrece PvE and that's about it.

Conteaza mult wow cu cine il joci, daca esti lone-wolf care face doar arene cu parteneri fara sa discute de nimic altceva niciodata degeaba mai joci si o sa ramai doar un un time-killer.

Eu pana si orientarea profesiei am discutat'o cu cineva din wow si am intalnit oameni si oameni in seri lungi de dungeons si raiduri care iti permiteau sa stai la taclale pe Ventrilo (parca asta se folosea pe atunci) & conferinte pe mess. Good times... hashtagnostalgia Overall: Conteaza sa stii cand sa o lasi mai moale cu wow-ul si cum sa faci toata experienta asta cat de cat productiva ca sa nu regreti deloc timpul (si banii daca nu e pe privates) bagat in wow.


>PC Upgrade Guide<

Discounturi @ IT

Voucher PC-Garage: WK6Q4TII

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> WOW -> Romanian  
Go to page Previous  1, 2, 3  Next    


The time now is 24-09-2024, 23:33:49
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x