User
Pass
2FA
 
 

Despre MMR system

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> WOW -> Romanian
Author Message1748
Kinook

[Pastor Penticostal]



Status: Offline
(since 12-03-2021 12:11)
Joined: 28 Jan 2011
Posts: 3333, Topics: 175
Location: Los Vitangeles

Reputation: 168.6
Votes: 66

   
Post Posted: 08-10-2014, 16:46:30 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Quote:
Cum s-a zis deja dar nu ati inteles: "rating discard timer" a fost scazut la 1 minut, inainte era 5+ minute si se plangeau playerii ca stateau prea mult in queue ca nu aveau cu cine sa pice... acu dupa 1 minut de stat in queue pici cu oricine. Daca chiar vrei sa demonstrezi ca e vreo problema, fa un video in care arati ca ai fost bagat in arena cu high rating in mai putin de un minut de stat in queue. Deasemenea, cred ca functioneaza si vice-versa asta, adica daca cel cu high rating a stat mult in queue, pana la urma il baga cu oricine


Ce mi se pare mie wrong, *** up, si care face sistemul sa fie degeaba.

Chapter 1

Bun, sa zicem ca am 2000, si ma tine skill-ul sa fac 2100 max. In queue sunt numa playeri de 1500, care fac 8 wins. Fac snipe, vad ce teamuri sunt, daca nu-i nimeni high rated, adica de ~2000 dau join. Si uite asa, la 1 minut intru in arena cu branzeturi, care n-au nici comp, nici skill, nici skype. 80-90% le castig.

Eu fiind capabil de maxim 2100, daca stau sa abuzez de chestia asta fac rank 1. Pot face si 3k rate, ca oricum nu conteaza. Treaba asta nu necesita pic de creier, cere doar timp.

Unde e problema: dupa 1 minut, nu se mai tine cont de MMR-ul meu. Ganditi putin ce inseamna asta. Pui ciocanelul cu barosul.

Chapter 2

Cum s-ar putea rezolva asta: Scazand mmr-ul teamului care sta mult in queue cu cate 50, odata la 30 de secunde. Nu cum e acum, dupa 1 minut intra 2 multiple glads cu 2 "*** the binds i click faster" both warriors.

Adica, daca am 2000 mmr, dupa 30 de secunde sa mi se considere a fi 1950, apoi dupa 1 minut sa fie 1900 samd. Si sa fie ceva care combina doar team-urile cu o diferenta de maxim 50 mmr. Stiu ca pare ca va creste timpul, dar mi se pare mult mai corect sa fie asa. Adica ar arata ladder-ul cum trebuie. Uitati-va la prima pagina 2v2, sunt multi cu peste 90% win, si majoritatea au sub 20 losses. Si daca dati click pe teamuri, vedeti comp-uri ciudate, cu playeri decenti, dar nu gladiators.Momentan, mmr-ul nu conteaza absolut deloc. E degeaba, acolo sa fie, pana trece 1 minut si daca nu dau queue teamuri de nivelul tau te pune sa intreci TGV-ul cu bicicleta.

Inteleg ca se vrea reducerea timpului in queue, dar prin chestia asta s-a stricat tot ce inseamna rating si clasament. E o decizie dezastruasa, stiu ca arunc cu rahat, dar faceti cateva modificari fiindca nu e deloc OK cum e acum.


୧༼ಠ益ಠ༽୨ WE ARE CYCLONE ୧༼ಠ益ಠ༽୨
1 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
MIGHTY NELLY
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 12-02-2015 11:44)
Joined: 12 May 2014
Posts: 268, Topics: 32
Location: Fjords

Reputation: 52.3
Votes: 15

 
Post Posted: 08-10-2014, 18:00:38 | Translate post to: ... (Click for more languages)

E o mare prostie ce ai scris tu mai sus. Pana acum va plangeati ca nu va baga la arene si ca e prea mult 5 minute que ca-s putine teamuri, iar acum cand a scazut de la 5 la 1 nu va convine. Ba chestia e in felul urmator: eu nu prea ii agreez pe unii gm de aici din diferite motive, dar la urma urmei ce vreti sa va faca ba? au facut ce ati zis si nici asa nu va convine; cine dracu sa va mai inteleaga. Si nu zic asta pentru ca vreau eu sa ramana la 1 minut sa fac rating ca oricum n-am mai intrat pe aici, iar cand am intrat n-am facut arene, dar asta e situatia. Si sa zicem ca face unu rating mare (mai mult decat ai zis tu ca e el capabil) care e problema ta ma? asa e romanu invidios sa nu aiba altu mai mult ca el, de aia prin toate tarile care umblam ne zic aia ca suntem tiganii europei.



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Fair

[^^ Events MC ^^]



Status: Offline
(since 28-08-2022 08:30)
Joined: 25 Jun 2011
Posts: 8598, Topics: 638
Location: City Of God <3

Reputation: -374
Votes: 414

 
Post Posted: 08-10-2014, 18:01:03 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Cum propui tu este si pe AT (cred ca de acolo ai furat ideea)
Pot spune ca asta cu low que time a fost ideea mea sa se puna in practica aici, eu am explicat de la inceput la fel cum ai zis tu acolo. Sa creasca range mmr incetul cu incetul.
Daca se va mai face vreo modificare sa se modifice si rate system cumva. E aberant gen ai mmr 2800 pici cu 2200 mmr si tu ai 1100 team rating. Daca ii bati pe aia in loc sa primesti vreo 50-60 rate pe ei, primesti 22. La fel si daca bag pe cineva in team, avem 2800 mmr 2800 team rate, partenerul 1k team rate, daca bat team mai low de 2600 mmr el primeste dublu fata de cat primeste teamul Ex: Team primeste 5 el primeste 10. Lui ii va fi imposibil sa faca personal rating egal cu team rating in stilul asta cand castiga uneori si 2 rate personal (atunci cand teamul ia 1rate). Ar insemna sa faca minim 180 meciuri (daca ar lua 10 pe meci, desi la un moment dat teamul nu va mai primi 5 rate in consecinta si lui ii scade acel 10) ca sa ajunga team rating din urma.




0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
david33
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 03-08-2017 14:46)
Joined: 06 Jan 2012
Posts: 1352, Topics: 203
Location: Barlad

Reputation: -368.4
Votes: 62

            Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 08-10-2014, 18:12:48 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Kinook wrote:
Quote:
Cum s-a zis deja dar nu ati inteles: "rating discard timer" a fost scazut la 1 minut, inainte era 5+ minute si se plangeau playerii ca stateau prea mult in queue ca nu aveau cu cine sa pice... acu dupa 1 minut de stat in queue pici cu oricine. Daca chiar vrei sa demonstrezi ca e vreo problema, fa un video in care arati ca ai fost bagat in arena cu high rating in mai putin de un minut de stat in queue. Deasemenea, cred ca functioneaza si vice-versa asta, adica daca cel cu high rating a stat mult in queue, pana la urma il baga cu oricine


Ce mi se pare mie wrong, *** up, si care face sistemul sa fie degeaba.

Chapter 1

Bun, sa zicem ca am 2000, si ma tine skill-ul sa fac 2100 max. In queue sunt numa playeri de 1500, care fac 8 wins. Fac snipe, vad ce teamuri sunt, daca nu-i nimeni high rated, adica de ~2000 dau join. Si uite asa, la 1 minut intru in arena cu branzeturi, care n-au nici comp, nici skill, nici skype. 80-90% le castig.

Eu fiind capabil de maxim 2100, daca stau sa abuzez de chestia asta fac rank 1. Pot face si 3k rate, ca oricum nu conteaza. Treaba asta nu necesita pic de creier, cere doar timp.

Unde e problema: dupa 1 minut, nu se mai tine cont de MMR-ul meu. Ganditi putin ce inseamna asta. Pui ciocanelul cu barosul.

Chapter 2

Cum s-ar putea rezolva asta: Scazand mmr-ul teamului care sta mult in queue cu cate 50, odata la 30 de secunde. Nu cum e acum, dupa 1 minut intra 2 multiple glads cu 2 "*** the binds i click faster" both warriors.

Adica, daca am 2000 mmr, dupa 30 de secunde sa mi se considere a fi 1950, apoi dupa 1 minut sa fie 1900 samd. Si sa fie ceva care combina doar team-urile cu o diferenta de maxim 50 mmr. Stiu ca pare ca va creste timpul, dar mi se pare mult mai corect sa fie asa. Adica ar arata ladder-ul cum trebuie. Uitati-va la prima pagina 2v2, sunt multi cu peste 90% win, si majoritatea au sub 20 losses. Si daca dati click pe teamuri, vedeti comp-uri ciudate, cu playeri decenti, dar nu gladiators.Momentan, mmr-ul nu conteaza absolut deloc. E degeaba, acolo sa fie, pana trece 1 minut si daca nu dau queue teamuri de nivelul tau te pune sa intreci TGV-ul cu bicicleta.

Inteleg ca se vrea reducerea timpului in queue, dar prin chestia asta s-a stricat tot ce inseamna rating si clasament. E o decizie dezastruasa, stiu ca arunc cu rahat, dar faceti cateva modificari fiindca nu e deloc OK cum e acum.

Poate eu n-am chef sa astept 1000 de ani la 1,8k mmr sa ma bage cu niste parnai la care stau 30 minute sa imi dea 2 rate.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
truepower

[epicFacegaming1337]



Status: Offline
(since 10-06-2022 18:27)
Joined: 22 Aug 2013
Posts: 935, Topics: 93
Location: Italy

Reputation: 244.1
Votes: 91

   
Post Posted: 08-10-2014, 18:54:10 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Inainte : Frate eu am 2.6k mmr si stau 5 minute in que ca sa ma bage cu 1.4k si sa iau 1-2 rating ..nici nu are rost sa joc asa.
Dupa : Fratee eu am 2.6k mmr stau 1 minut in que si pic vs 1.4k mmr sa iau 1-2 rating... va bateti joc fix mmr system.

Nici cum nu e bine lol cya hf gl shit

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
nenead
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 08-12-2014 23:06)
Joined: 25 Nov 2010
Posts: 1957, Topics: 148
Location: Bucuresti

Reputation: -179.1
Votes: 43

   
Post Posted: 08-10-2014, 19:49:00 | Translate post to: ... (Click for more languages)

***. ATI INCEPUT TOTI SA FACETI TOPICURI SI SA NE SPUNETI IDEI VISATE NOAPTEA. Stati potoliti ca mai mult exasperati lumea.
Mereu vreti schimbari, dar vreti mereu ACELEASI schimbari in sensuri aproape diferite fata de cum au fost inainte sa aiba loc schimbarile.



1 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
ks18492

[Maniac]



Status: Offline
(since 02-11-2019 11:25)
Joined: 31 Dec 2010
Posts: 1827, Topics: 49
Location: Germany

Reputation: 56.2
Votes: 77

            Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET}  Sugarushgod 
Post Posted: 08-10-2014, 21:43:24 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Ar trebui sa se faca schimbari pentru fiecare in parte sa-i multumesaca pe toti...


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Kinook

[Pastor Penticostal]



Status: Offline
(since 12-03-2021 12:11)
Joined: 28 Jan 2011
Posts: 3333, Topics: 175
Location: Los Vitangeles

Reputation: 168.6
Votes: 66

   
Post Posted: 08-10-2014, 23:47:05 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Vad ca nu ati inteles ce am vrut sa zic. Dupa 1 minut, instaqueue cu random team cuz MMR CAN GO *** ITSELF. Care mai e rostul mmr-ului? Cititi macar tot ce am scris, dupa veniti cu coments.

Faza care strica tot e ca nu se mai ia in considerare mmr-u dupa 1 minut. Acum rating la arene faci pe 1500 randoms fie ca vrei, fie ca nu. E marfa sa faci scor 90-5 avand juma de server la friends/hugging the spectate npc? E bine, ca decat sa stai 1000 de ani mai bine nu tii cont de mmr.


Rank 1-20 da queue.
Dupa 40 sec dau si eu queue avand 1500 mmr.
La spectate apar inca 4 teamuri de mmr-u meu care sunt in meci. Toti termina meciurile si dau requeue in 2 minute. Eu, full pve clicker dk blood cu healer pic vs top players.
Si uite asa face bajetii mei rate rank si eventual achievs jucand lejer.

E mai rau decat mmr drop abuse. E server-wide mmr abuse. Si nu e bine deloc cum e acum. S-au imbunatatit queue times dar s-a stricat matchmaking-ul, poate chiar renuntat, si ratingul mare nu mai reflecta nimic. Nu mi-o luati in nume de rau, incerc doar sa ajut.


Cum s-ar putea rezolva asta: Scazand mmr-ul teamului care sta mult in queue cu cate X value, odata la Y secunde
Adica folosind mmr-ul. Nu cum e acum, dupa 1minut, 5, juma de ora de queue sa te bage cu cine are bulan


୧༼ಠ益ಠ༽୨ WE ARE CYCLONE ୧༼ಠ益ಠ༽୨
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
MIGHTY NELLY
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 12-02-2015 11:44)
Joined: 12 May 2014
Posts: 268, Topics: 32
Location: Fjords

Reputation: 52.3
Votes: 15

 
Post Posted: 09-10-2014, 13:05:56 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Ba coae hai dracu sa-ti explic asa mai pe intelesul tau. Eu am 1k mmr si tu ai 2k, adica eu sunt ala nub si tu ala pro; pe sistemul vechi tu stai 5 min in queue pana te baga pentru ca nu-s teamuri sa zicem, iar dupa 5 minute te baga pe tine cu 2k mmr instant cu mine care am 1k mmr pentru ca se ia dupa timpul tau de asteptare si atunci mmr-ul meu numai conteaza, iar aici intervine timpul de asteptare care a fost criticat de aia multi nu de tine si alti 10-15 sa zicem, aici e ca intr-un topic de e mai jos cu unu care vrea sa faca el raids ogrimmar pentru ca are maciuca mare si nu-i pasa de ceilalti 2k de playeri care o sa aiba lag. Toata chestia este de timpul pierdut si fiind putine teamuri mie mi se pare destul de ok chestia asta pentru ca la cum am zis mai sus eu cu 1k mmr tot nu ma baga decat la 5 minute - . Deci chestia e ca nu conteaza daca stai 1 sau 5 minute ca mmr-ul tot numai conteaza. Si tu daca ai 2k mmr si teamuri sunt pana la 1700 mmr ti-ar place sa stai in queue 30 min cum ai zis? regulile astea sunt facute de blizzard pentru jocul in sine si acolo erau mii de playeri pe un realm si de asta s-a bagat 5 minute, dar aici ca sunt 5 teamuri seara de ce sa se tina 5?
Si sa zicem ca fac aia rate pe tine ca au mmr mare si va baga instant, cat dracu ia ma aia ca peste 3 nu or sa ia niciodata, iar daca pierd le ia 20.




0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Kinook

[Pastor Penticostal]



Status: Offline
(since 12-03-2021 12:11)
Joined: 28 Jan 2011
Posts: 3333, Topics: 175
Location: Los Vitangeles

Reputation: 168.6
Votes: 66

   
Post Posted: 09-10-2014, 22:13:47 | Translate post to: ... (Click for more languages)

MIGHTY NELLY wrote:
Deci chestia e ca nu conteaza daca stai 1 sau 5 minute ca mmr-ul tot numai conteaza. Si tu daca ai 2k mmr si teamuri sunt pana la 1700 mmr ti-ar place sa stai in queue 30 min cum ai zis? regulile astea sunt facute de blizzard pentru jocul in sine si acolo erau mii de playeri pe un realm si de asta s-a bagat 5 minute, dar aici ca sunt 5 teamuri seara de ce sa se tina 5?.

Am impresia ca pe blizz ai un range de +- xx MMR cu care te baga, si nu creste/scade, e static.

Revin la idee. Eu cred ca conteaza, un anume procent din meciuri nu vor mai fi cu diferenta de mmr imensa. Fiindca mmr-ul ar scadea treptat, nu instant dupa 1 minut cum e acum.

Exemplu de situatie:

2000 da join
Trece 1 min, da 1500 join si-i baga cu aia de 2000 ca a expirat timpul.
Trece inca 1 minut, da queue un 1800....

Asta as vrea eu, o tentativa de matchmaking, nu combinatii facute orbeste de un sistem bazat pe countdown.


୧༼ಠ益ಠ༽୨ WE ARE CYCLONE ୧༼ಠ益ಠ༽୨
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
MIGHTY NELLY
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 12-02-2015 11:44)
Joined: 12 May 2014
Posts: 268, Topics: 32
Location: Fjords

Reputation: 52.3
Votes: 15

 
Post Posted: 09-10-2014, 23:44:44 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Kinook wrote:
Revin la idee. Eu cred ca conteaza, un anume procent din meciuri nu vor mai fi cu diferenta de mmr imensa. Fiindca mmr-ul ar scadea treptat, nu instant dupa 1 minut cum e acum.

Pai si nu puteai dracu sa zici asta de la inceput ca ai scris la istorie de n-am inteles nimic. Nu stiu daca se poate realiza usor chestia asta ca si cand era la 5 minute tot nu conta mmr. Ca sa impace si capra si varza ma gandesc ca ar fi ok sa faca un sistem cam cum ai zis tu, dar tot de la 1 minut sa fie punctul de plecare, adica dupa 1 minut daca nu sunt teamuri cu mmr-ul tau sa scada 150 sau cat o scade si tot asa; e mai bine si pentru teamurile alea de 1500 cu playeri verzi care ii baga versus gladiator sandake swiftysmekerytno1_69 si e mai bine si pentru teamurile de mmr mare ca pica cu teamuri mai apropiate de mmr-ul lor si pot lua mai mult rate si nu doar 1 cum e in cazul in care pica cu teamuri de 1500.




0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
ArkantosZeu

[SEFU SUPREM]



Status: Offline
(since 06-08-2022 08:24)
Joined: 22 Jul 2014
Posts: 111, Topics: 9
Location: Romania

Reputation: 59.7
Votes: 10

 
Post Posted: 10-10-2014, 18:39:52 | Translate post to: ... (Click for more languages)

esti si mare Gladiator tu bai kinook asta, n-am auzit de tine -)
on: serveru se duce in jos, se incerca moetode disperate de al tine in picioare nu ca sa functioneze cum trebuie


 
Staff message (Rageless):
 
+1 warn, off-topic. Nu e prima data.


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
sergy

[The Druid]



Status: Offline
(since 09-10-2020 17:17)
Joined: 16 Jan 2012
Posts: 818, Topics: 144
Location: universul vazut

Reputation: 201.5
Votes: 16

 
Post Posted: 10-10-2014, 19:30:54 | Translate post to: ... (Click for more languages)

eu sunt de acord cu kinook aici, faci rating si achievs in mod necinstit urmarind teamurile de 2v2 si bagandu-te singur cu cei slabi sa te cresti

ideea e ca nu prea ai ce face, kiar dak s-ar repara mmr tot nu s-ar da join la que knd stii k e counter-team in que sau online, deci vrand ne-vrand cei care vor sa-si faca rating pe cãi murdare tot o vor face


eu rogue monk demon hunter
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
bossutai

[Freakazoid]



Status: Offline
(since 24-12-2020 23:35)
Joined: 14 Feb 2012
Posts: 2044, Topics: 90
Location: Romania

Reputation: -61.1
Votes: 55

 
Post Posted: 10-10-2014, 19:46:17 | Translate post to: ... (Click for more languages)

http://eu.battle.net/wow/en/character/sylvanas/Trillefour/pvp#bgs

Works blizzlike -) (kinda...)



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> WOW -> Romanian  


The time now is 27-04-2024, 06:31:54
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x