User
Pass
2FA
 
 

[RO] Arms Warrior 5.4.8 PvP Guide
Go to page Previous  1, 2, 3    
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash
Author Message47386
tovry

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 10-09-2015 19:45)
Joined: 18 Nov 2010
Posts: 463, Topics: 28
Location: Romania

Reputation: 89.9
Votes: 22

 
Post Posted: 21-07-2015, 05:41:29 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Eheee... frumos guide! (poate daca era un pic mai colorat era si mai frumos xD)
E un pic prea complex tinand cont ca e un guide pt incepatori... sau cel putin asta am inteles eu din el...o mica dilema am si eu:
(Asta e pura mea opinie... se prea poate ca tu sa ai mai multa dreptate decat mine)
Spui acolo ca juggernaut > double time; Ehh problema ar fi asta... multi warriori au impresia ca pot folosi charge la nesfarsit (mai bine spun ... la CD). 1 la mana... juggernaut nu e prea bun .. nici pve nici pvp (arene , bg , duels etc). Double time folosit cu cap iti permite sa ai charge odata la 10 secunde... pe mop warul este una dintre cele mai bune clase mele pt pvp din cauza MOBILITATII!... mai multe charge = mai multa mobilitate. iti permiti sa fi langa orice aproape oricand. 2 la mana ... 2x charge = 2x intrerupt ... net superior fata de jugernaut... pe langa intrerupt mai ai si 1.5 sec stun... factor important knd vine vorba de offence si deffence.
Pe langa treaba cu "charge"... glyph of bullrush e un must have... O data la 12 sec ai plus 15 rage. Luand in considerare ca 50% din timp tu te afli in def stance... unde nu detii prea mult rage... 15 rage in plus este ceva "demential"... Glypha de colossus, o glyhpa destul de intutila... intradevar buna vs plateri... dar cam atat... ca war vei folosi tot timpul colossus in burst... in restul timpului vei avea un sustain bunicel si fara 3x sunder armor... glypha de colosus iti permite dmg bunicel pe un singur target... dar ca si warrior nu cred ca vei sta cate 10 minute alergand dupa un singur caracter.
Rude interruption sau mortal strike sunt niste glyphe destul de bunicele pt a inlocuii glypha de colossus... desigur daca este cazult... cel mai bine spus ar fi asa: Bull rush si death from above sunt must have iar colossus , rude interruption si mortal strike in functie de situatie.
Staggering vs Piercing Howl... o mare dezbatere intre cele doua... nici una nu este mai buna sau mai rea decat cealalta... depinde ce ai nevoie... eu personal prefer Staggering... la 2s este ceva mai buna decat peircing howl... iar la 3s te asigur eu ca un root in plus te va ajuta mai mult decat un slow... iar aici dinou intervine problema de rage vs slow ... hamstring 7 rage , piercing 10 rage... matematic e mai bun hamstring daca e vorba despre rage vs slow... si in plus daca chiar ai nevoie sa incetinesti 2-3 adversari vei folosi CC'urile mari (stun, fear, dizarm etc.).
Pune accent mai mult pe Deep Wounds... cred ca e cel mai bun spell de pana acum pt warrior... e "chestia" care te boosteaza cel mai mult in pvp... So thunder clap si mortalstrike > orice alt spell
Si cea mai importanta chestie care vreau sa o spun ar fi sa adaugi un mini guide pt fazele de 20 50 rage , burst si nonburst... unii uita sa dea OP alti uita sa dea Slam... pt un guide de incepatori cred ca ar fi foarte indicat asa ceva.

Spor la like'uri in continuare si repet... este doar opinia mea... no offence!

PS. stats prio: Hit / Exper > CRIT! > Str > Mastery > Haste
PS2. Sweeping Strikes DO NOT USE IT IN PVP! Doar daca este absolut necesar. 30 rage is to much to handle for 50% more dmg on ONLY ONE target




0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
MorphinG

[Maniac]



Status: Offline
(since 21-05-2022 22:47)
Joined: 24 Dec 2009
Posts: 1120, Topics: 123
Location: Romania

Reputation: 335.1
Votes: 92

 
Post Posted: 24-07-2015, 00:53:58 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Merci de feedback, tovry! O sa incerc sa-ti raspund la tot ce-ai scris, dar inainte vreau sa mentionez ca de ghid nu prea am timp sa ma ocup, deci nu va fi "colorat" prea curand, desi intentionez sa-l fac cat mai placut de citit pe viitor si sa mai adaug anumite chestii pe parcurs.

Legat de cat de complex e, am incercat pe cat posibil sa-l fac cat mai usor de inteles si pus in practica, ba chiar am dat mai multe exemple de a juca desi unele din ele nu ma reprezinta sau nu sunt de actualitate pe Freakz. Initial am vrut sa fac un ghid cu stilul meu personal de a juca, insa ar fi devenit subiectiv si lumea ar fi comentat aiurea.



tovry wrote:

Spui acolo ca juggernaut > double time; Ehh problema ar fi asta... multi warriori au impresia ca pot folosi charge la nesfarsit (mai bine spun ... la CD). 1 la mana... juggernaut nu e prea bun .. nici pve nici pvp (arene , bg , duels etc). Double time folosit cu cap iti permite sa ai charge odata la 10 secunde... pe mop warul este una dintre cele mai bune clase mele pt pvp din cauza MOBILITATII!... mai multe charge = mai multa mobilitate. iti permiti sa fi langa orice aproape oricand. 2 la mana ... 2x charge = 2x intrerupt ... net superior fata de jugernaut... pe langa intrerupt mai ai si 1.5 sec stun... factor important knd vine vorba de offence si deffence.


Complet de acord. Personal, prefer sa joc cu Double Time in permanenta, mi se potriveste stilului meu de joc si poate fi letal uneori, chiar si in arene. Insa asta nu inseamna ca Juggernaut nu e bun, am explicat in ghid cat de cat, despre amandoua.

tovry wrote:

Pe langa treaba cu "charge"... glyph of bullrush e un must have... O data la 12 sec ai plus 15 rage. Luand in considerare ca 50% din timp tu te afli in def stance... unde nu detii prea mult rage... 15 rage in plus este ceva "demential"... Glypha de colossus, o glyhpa destul de intutila... intradevar buna vs plateri... dar cam atat... ca war vei folosi tot timpul colossus in burst... in restul timpului vei avea un sustain bunicel si fara 3x sunder armor... glypha de colosus iti permite dmg bunicel pe un singur target... dar ca si warrior nu cred ca vei sta cate 10 minute alergand dupa un singur caracter.
Rude interruption sau mortal strike sunt niste glyphe destul de bunicele pt a inlocuii glypha de colossus... desigur daca este cazult... cel mai bine spus ar fi asa: Bull rush si death from above sunt must have iar colossus , rude interruption si mortal strike in functie de situatie.


Glyph of Bull Rush e foarte bun, mai ales, vorba ta, ca de multe ori joci in Defensive Stance. De asemenea versus spell casteri e foarte bun, fiindca rar ajungi pe target si e vital in fereastra aia de cateva secunde sa ai rage sa apuci sa dai si tu ceva.

Dar se presupune ca la un anumit nivel, faci stance dance constant (spre exemplu in arene vs warrior teams, nu joc aproape deloc in Defensive Stance), deci glyph-ul nu va face vreo diferenta notabila, prin urmare poti folosi altul in schimb (sau nu). Eu prefer sa joc fara Bull Rush si sa castig alt "bonus" dintr-un alt glyph.

tovry wrote:

Staggering vs Piercing Howl... o mare dezbatere intre cele doua... nici una nu este mai buna sau mai rea decat cealalta... depinde ce ai nevoie... eu personal prefer Staggering... la 2s este ceva mai buna decat peircing howl... iar la 3s te asigur eu ca un root in plus te va ajuta mai mult decat un slow... iar aici dinou intervine problema de rage vs slow ... hamstring 7 rage , piercing 10 rage... matematic e mai bun hamstring daca e vorba despre rage vs slow... si in plus daca chiar ai nevoie sa incetinesti 2-3 adversari vei folosi CC'urile mari (stun, fear, dizarm etc.).
Pune accent mai mult pe Deep Wounds... cred ca e cel mai bun spell de pana acum pt warrior... e "chestia" care te boosteaza cel mai mult in pvp... So thunder clap si mortalstrike > orice alt spell


Pe foaie, Piercing Howl pare mai bun. Hmastring costa 7 rage dar trebuie aplicat de 3 ori (3 targeturi), adica 21 rage si 3 globale plus ca exista sansa sa dai dodge/parry, pe cand Piercing Howl nu poate fi parat si il dai odata la 7 secunde (10 rage), plus ca cu Piercing Howl e mai greu sa iti faca cineva kite, deci e destul de benefic (vezi ce face Zage la 3v3 cu Piercing Howl in situatii 1v3).

Daar, jucam pe freakz, damage-ul e mai mare ca pe oficial, avem buguri etc. Prefer sa joc cu Staggering Shout in toate situatiile pentru ca:
1. Cand fug healerii de tine (speed increase) sau ies din melee range, ai sansa de a le da root si eviti un posibil Charge sau Leap.
2. Partenerul e low hp, inamicul are DR la stun, deci singura sansa sa mai faci kite e root-ul de la Staggering Shout, salveaza vieti garantat.


tovry wrote:

Si cea mai importanta chestie care vreau sa o spun ar fi sa adaugi un mini guide pt fazele de 20 50 rage , burst si nonburst... unii uita sa dea OP alti uita sa dea Slam... pt un guide de incepatori cred ca ar fi foarte indicat asa ceva.


Nu prea am inteles ce-ai vrut sa zici aici. Probabil te referi ca unii nu stiu ce sa faca cand au 20-50 rage, cand e vorba de dat damage?

Singura data cand dai OP e cand joci vs melee cu agility (rogue monk hunter) chiar si asa, doar in anumite cazuri.

Spell-urile din care dai damage sunt : Slam, MS si Deep Wounds.

Deci in toate situatiile, chiar daca n-ai rage, rotatia ramane la fel:
1. Verifici daca toate targeturile au Deep Wounds. Daca nu, dai Thunder Clap doar daca sunt mai multe targeturi in zona. Altfel MS e net superior (sansa de Deep Wounds mai mare + debuff de healing reduce + damage direct mai mare).
2. Verifici CD la CS / MS , care merge dat, il dai.
3. Slam Spam (daca n-ai rage de Slam, astepti. Nu-l irosi cu un Overpower sau Heroic Strike ca o sa astepti si mai mult pentru Slam-ul ala).


Cand duci lipsa de rage, dai Zerk Rage si Battle Shout (30 rage gratis).


Sansa sa ramai fara rage in Battle Stance, ar fi sa zic de 1%. Daca ramai fara rage, ramai ca jucai de fapt in DEfensive Stance, ceea ce e o greseala. Singura daca cand joci in Defensive Stance e cand:
Code:
damage primit > heal primit


Singura data cand damage primit > heal primit e la burst, adica odata la aprox. 1.5 minute (exceptie fac combo-urile de doi dps unde joci in Battle Stance doar dupa ce si-au dat burst-ul).

Daca esti fortat sa joci in Defensive Stance fara burst, undeva ai gresit sau n-ai facut destula presiune, e simplu.


tovry wrote:

PS. stats prio: Hit / Exper > CRIT! > Str > Mastery > Haste
PS2. Sweeping Strikes DO NOT USE IT IN PVP! Doar daca este absolut necesar. 30 rage is to much to handle for 50% more dmg on ONLY ONE target


Singurul motiv pentru care se joaca la full crit e pentru ca e Freakz, momentan la noi se joaca cu pve gear, deci nu ar trebui sa ne mire nimic.
Plus ca e diferenta de gear foarte mare intre playeri, unii au donat, obtin iteme mult mai bune din PvE (fata de alea PvP) etc. Chiar si asa, prefer sa joc la bonus, mai ales ca majoritatea au gear mai bun ca al meu si am nevoie de PvP Power si Strength.


Legat de Sweeping Strikes, e cel mai util spell posibil, atat la 2v2 cat si 3v3. Are 10 secunde cooldown, asta inseamna ca dai permanent 50% damage pe un al doilea target. Permanent -
E singura modalitate de AoE damage, dupa Deep Wounds. Cleave e inutil, Whirwind e relativ slab, nu-ti ramane decat Sweeping Strikes.

Si mai e o chestie tricky : Slam da si mai mult damage daca Sweeping Strikes e activ.



tovry wrote:
Spor la like'uri in continuare si repet... este doar opinia mea... no offence!



Merci, fiecare are dreptul la opinie, atata timp cat o faci intr-un mod civilizat si aduci argumente.

2 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Tatarul
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 06-11-2015 09:50)
Joined: 03 Jul 2015
Posts: 36, Topics: 18
Location: Romania

Reputation: -75.7
Votes: 8

Post Posted: 29-10-2015, 20:57:04 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Cel care a facut Guide-ul e habarnist tare ! Se pricepe de minune la aranjat in pagina dar la ce este esential, bate campii tare rau .

CUm poti sa spui ca Battle Stance e stance-ul in care petreci majoritatea timpului din moment ce genereaza rage doar din atacurile pe care le dai tu , ori in arena primesti si dai damage deci ai nevoie de BERSERKER STANCE ?

Voi cititi vreodata guide-urile pe care le furati de pe google sau nu ? Daca aia sunt ratati care habar n-au sa joace Warrior, de ce trebuie sa fiti si voi la fel ? Pentru ca n-aveti creieri sa gaditi LOGIC ?

De unde veniti ba nene , v-aduce apa asa pe toti...

0 1
  
Back to top
View user's profile Send private message
Najeron

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 01-01-2017 10:33)
Joined: 03 May 2015
Posts: 39, Topics: 8
Location: Romania

Reputation: 63.7
Votes: 5

Post Posted: 30-10-2015, 00:14:18 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Tatarul wrote:
Cel care a facut Guide-ul e habarnist tare ! Se pricepe de minune la aranjat in pagina dar la ce este esential, bate campii tare rau .

CUm poti sa spui ca Battle Stance e stance-ul in care petreci majoritatea timpului din moment ce genereaza rage doar din atacurile pe care le dai tu , ori in arena primesti si dai damage deci ai nevoie de BERSERKER STANCE ?

Voi cititi vreodata guide-urile pe care le furati de pe google sau nu ? Daca aia sunt ratati care habar n-au sa joace Warrior, de ce trebuie sa fiti si voi la fel ? Pentru ca n-aveti creieri sa gaditi LOGIC ?

De unde veniti ba nene , v-aduce apa asa pe toti...


1. Battle stance genereaza mai mult rage per hit decat berserker stance si il folosesti cand nu da nimeni in tine.
2. Defensive stance il folosesti tot timpul cand iei damage de la cineva.
3. Nu joaca nici naiba care stie cat de cat vreo ceva despre warrior in zerker stance pe MoP.
4. Vezi-ti de rogue-ul tau acolo ca nici pe ala habar n-ai sa joci.
5. Vezi poate mai gasesti topic-uri vechi de cel putin 3 luni daca tot te plictisesti.



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
MorphinG

[Maniac]



Status: Offline
(since 21-05-2022 22:47)
Joined: 24 Dec 2009
Posts: 1120, Topics: 123
Location: Romania

Reputation: 335.1
Votes: 92

 
Post Posted: 30-10-2015, 02:16:53 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Tatarul wrote:
Cel care a facut Guide-ul e habarnist tare ! Se pricepe de minune la aranjat in pagina dar la ce este esential, bate campii tare rau .

CUm poti sa spui ca Battle Stance e stance-ul in care petreci majoritatea timpului din moment ce genereaza rage doar din atacurile pe care le dai tu , ori in arena primesti si dai damage deci ai nevoie de BERSERKER STANCE ?

Voi cititi vreodata guide-urile pe care le furati de pe google sau nu ? Daca aia sunt ratati care habar n-au sa joace Warrior, de ce trebuie sa fiti si voi la fel ? Pentru ca n-aveti creieri sa gaditi LOGIC ?

De unde veniti ba nene , v-aduce apa asa pe toti...



Te rog pastreaza un limbaj decent, chiar daca ai sau nu dreptate. Ghidul e facut de la zero, din propria experienta, singurul lucru copiat de pe net fiind imaginile folosite si asta fiindca n-am experienta in Photoshop.



1. Battle Stance:

Vizavi de ceea ce ai scris, battle stance = best damage possible. Prin urmare, iti petreci majoritatea timpului in el chiar si cand primesti damage mare, fiindca doar asa pui presiune pe adversar. Iei damage mare, raspunzi cu damage mare. Se rezuma la cine face cc mai bine, ala castiga. Daca esti mai bun ca adversarul tau, atunci iti convine acest stil masochist.



2. Defensive Stance:

Singura data cand folosesti Defensive Stance, e atunci cand urmeaza sa primesti stun sau alte cc-uri care nu te lasa sa faci nimic. Daca ai experienta, o sa stii cand urmeaza sa primesti stun, deci nu are rost sa stai in Defensive Stance toata ziua, in speranta ca atunci cand o sa primesti stun, o sa fii macar in defensive stance.


3. Berserker Stance:

Nu se foloseste acest stance, niciodata, in nicio situatie. Dupa cum a explicat si Najeron, Battle Stance da mai mult rage din atacuri date, decat da Berserker Rage din atacuri date + atacuri primite, la un loc.

1 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
darkinio56

[Dau Bine Salut Pa Pa]



Status: Offline
(since 06-08-2020 22:33)
Joined: 15 Sep 2012
Posts: 97, Topics: 23
Location: Romania

Reputation: 114.9
Votes: 13

   
Post Posted: 21-11-2015, 02:32:04 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Frumos guide-ul! Great job!


1 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
tetincosmin

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 03-11-2021 20:03)
Joined: 21 Feb 2012
Posts: 164, Topics: 34
Location: Romania

Reputation: 316.9
Votes: 14

 
Post Posted: 19-04-2016, 11:45:07 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Aveti careva vreun clip pe youtube cu warrior guide in romana ?

Uitati ce am facut eu 2 ani si ceva, stiu ca a prins bine playerilor. Ceva in genul guide-ului meu caut, cu explicatii in romana....

https://youtube.com/watch?v=pRfJsRoa-Qk:




0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash  
Go to page Previous  1, 2, 3    


The time now is 20-04-2024, 15:54:22
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x