User
Pass
2FA
 
 

Religie!
Go to page Previous  1, 2, 3 ... 10, 11, 12 ... 25, 26, 27  Next    
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash
Author Message40175
AlexstraszaAlla

[Alla bala portocala]



Status: Offline
(since 13-03-2020 17:53)
Joined: 20 Oct 2013
Posts: 1821, Topics: 18
Location: Romania

Reputation: 6963.4
Votes: 59

   
Post Posted: 05-03-2015, 21:28:06 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Puccasita, am zis ca este nevoie si de bine si de rau pentru un echilibru. - Si am mai spus intr-un alt post ca trebuie sa existe ceva care sa ne tina in frau.
BucovinA wrote:
omul cu cat stie mai multe cu atat traieste mai putin. Stiinta, cat de benefica este ea, afecteaza ratiunea, iti afecteaza viata.

Sa admitem ideea, dar te intreb: cand esti grav bolnav, de ce te duci la doctor? Te intreb: de ce folosesti tehnologia? Eu zic sa va ganditi de doua ori inainte de a face afirmatii de genul asta. Repet, nu contest existenta Lui, dar hai sa nu devenim fanatici.



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Puccasita

[Puccalicious]



Status: Offline
(since 21-09-2017 10:04)
Joined: 24 Nov 2013
Posts: 1560, Topics: 50
Location: Din tara unde nici apocalipsa nu vine

Reputation: 4.3
Votes: 37

 
Post Posted: 05-03-2015, 21:41:09 | Translate post to: ... (Click for more languages)

AlexstraszaAlla wrote:
Puccasita, am zis ca este nevoie si de bine si de rau pentru un echilibru. - Si am mai spus intr-un alt post ca trebuie sa existe ceva care sa ne tina in frau.
BucovinA wrote:
omul cu cat stie mai multe cu atat traieste mai putin. Stiinta, cat de benefica este ea, afecteaza ratiunea, iti afecteaza viata.

Sa admitem ideea, dar te intreb: cand esti grav bolnav, de ce te duci la doctor? Te intreb: de ce folosesti tehnologia? Eu zic sa va ganditi de doua ori inainte de a face afirmatii de genul asta. Repet, nu contest existenta Lui, dar hai sa nu devenim fanatici.
Pe langa asta,cam astea ar fi motivele pentru care urasc religia aici si tot ce tine de biserica.


Cu d-zeu e alta discutie,ne-am facut o imagine proasta,pentru ca biserica promoveaza acest lucru,isi face biserici de milioane de lei,iti dau un exemplu ,crucea unei biserici mari de la mine din oras e poleita cu aur si a costat 30.000 anyway.

Discutia este lunga si nu merita,topicul este inutil,Eu de exemplu nu o sa ii schimb niciodata parerea lui X,si y nu o sa mi-o schimbe mie de aceea topicul este inutil.

Posturi unite automat, 05-03-2015, 21:41:09

Pot sa stau sa scriu un wall o text,pentru ca nu are importanta,fiecare crede ce vrea,fiecare o sa vada ceea ce vrea,asa ca nu are rost sa va certati pe aici,chiar daca veniti cu argumente pertinete sau nu ,daca cineva a fost crescut asa,ii este greu cand vine un negru strain sa ii zica"frate nu exista d-zeu" fiecare credem/sau nu datorita unei experiente sau a faptului ca consideram ca stiinta poate explica mai bine altii in ALIENS.Discutia este mult prea lunga dupa mine

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
AlexstraszaAlla

[Alla bala portocala]



Status: Offline
(since 13-03-2020 17:53)
Joined: 20 Oct 2013
Posts: 1821, Topics: 18
Location: Romania

Reputation: 6963.4
Votes: 59

   
Post Posted: 05-03-2015, 21:42:02 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Nu mai confundati religia cu crestinismul sau cu BOR! Da, crestinismul este o religie, dar nu religia!


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
goguletz BIRGAOANU

[Wicked Sick]



Status: Offline
(since 04-01-2019 20:59)
Joined: 02 Feb 2014
Posts: 12169, Topics: 504
Location: Italia (Botosani)

Reputation: -70
Votes: 459

        Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 05-03-2015, 23:04:25 | Translate post to: ... (Click for more languages)

uuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu da sa aprins lumea si fiecare isi mentine parerea asa ca mi-o mentin si eu,deci religia sau crezul in cineva sa inventat pt a mentine oameni cat de cat cu frica de ceva pt cum am mai spus cineva mai sus noi nu suntem capabil sa ne conducem singuri, in legatura cu daca sar afla ca nu exista Dumnezeu ar fi dezastru ar fi prapad pt ca oameni isi pierd speranta,sau frica ca cineva cu o forta nemaivazuta iar putea judeca si ar fi haos, ori cat de ateu ai fi tot ai frica sau te gandesti ca acolo sus existta cineva si constiinta ta sau frica in Dumnezeu te pune pe ganduri.

Goguletz spune ca nai curaj!!![/url]
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
BucovinA

[cristake-]



Status: Offline
(since 29-01-2019 19:20)
Joined: 11 Oct 2010
Posts: 704, Topics: 28
Location: Bucuresti

Reputation: 176.1
Votes: 15

 
Post Posted: 05-03-2015, 23:05:09 | Translate post to: ... (Click for more languages)

@Radical: nu am zis ca asa o sa fie. Este o diferenta sa fii credincios sau sa crezi in viata de apoi :<


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Radical

[Madness forever]



Status: Offline
(since 13-04-2023 12:11)
Joined: 08 Sep 2011
Posts: 7438, Topics: 366
Location: Neverland

Reputation: 3074.2
Votes: 461

    Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 06-03-2015, 00:44:10 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Da...este un stand up, dar e asa bun...e asa....vai
https://youtube.com/watch?v=pZtR43MIkII:


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
adiman0011

[Creep]



Status: Offline
(since 04-04-2019 14:25)
Joined: 05 Jun 2011
Posts: 676, Topics: 45
Location: Iasi

Reputation: 175
Votes: 17

 
Post Posted: 06-03-2015, 06:18:40 | Translate post to: ... (Click for more languages)

In trecut sa spus ''ca daca raul exista inseamna ca Dumnezeu la creat'' deci rezulta ca Dumnezeu este rau. Dar hai sa va dau un exemplu: intunericul exista?raspunsul este ca nu exista, el apare atunci cand lumina nu este prezenta, lumina o poti studia dar intunericul nu, alta frigul exista?raspunsul este ca nu , frigul apare atunci cand caldura dispare, caldura o poti studia dar frigul nu. Deci unde vreau sa ajung este ca raul apare prin lipsa lui Dumnezeu din inimile noastre.Acum nu vreau sa spun ca toti cei care nu cred in Dumnezeu sunt rai, dar nu au aceeasi moralitate cand vine vorba de anumite chestii.
Quote:
Pai inseamna ca Lucifer face o treaba mai buna ca dzeu -) avem atatia pacatosi in lume. Daca lucifer e vinovat pentru caderea fiecarui om de pe planeta, dzeu ce pnm face??? aloo??? sefu nu vezi ca asta ma impinge sa fac rele? Ah stai ca aici vine chestia aia cu Libera Alegere, ba eu cred ca dzeu si-a cam bagat ehem stiti voi ce - si s-a cam spalat pe maini de noi prin metoda asta de Libera Alegere. Ia ca nu mai vreau libera alegere, ce o sa faca dzeu daca nu mai vreau alegere? ah stai avem libera alegere dar nu avem voie sa furam sa omoram sa violam sa ....free will my brotha free will.

Daca free will nar fi existat Lucifer ar fi fost pedepsit de la inceput, si restul ingerilor nu lar mai fi slujit pe Dumnezeu din dragoste ci din frica. Orice inger poate spune ca nu vrea sal mai slujeasca pe Dumnezeu si gata asta e alegerea lui. La fel si cu Lilith daca nar fi fost free will Lilith ar fi fost pedepsita daca nu distrusa din existenta, la fel si Eva si ce mai vrei tu. Alegerea sta in noi, cu toate ca suntem influentati la maxim si nu influentati bine, dar la sfarsitul zilei tu ,eu , el si cine mai vrea alege , nu Dumnezeu, nu lucifer , nimeni decat tu.
@Juhziz daca tiai fi dedicat o ora din timpul tau si ai fi citit ce scrie in biblie si ce spun sfintii poate tiai fi dat seama, nu am fost acolo deci nuti pot spune 100% si nici nu vreau sa calc pe acolo nici macar in trecere.
Multi dintre voi nu stiu nici macar care a fost problema de ce Lucifer a devenit rau si de ce se chinuie sa ne distruga. In momentul in care Dumnezeu a prezentat pe Adam si Lilith la ingeri si lea explicat ca ei vor face parte din planul lui(care o mai fi si ala Domnul stie) lucifer a fost primul sa deschida gura(figurativ vorbind) si a spus ceva de genul ''ca oamenii fata de ingeri sunt ca si gandacii''(ma rog na spus asta, ceva asemanator), in momentul ala mandria la cuprins pe lucifer si a pacatuit.Si ia promis lui Dumnezeu ca ii va demonstra ca a fost o pierdere de timp sa creeze oamenii, deci in concluzie cam vrea sai demonstreze lui Dumnezeu ca nu e atotstiutor.

@Juhziz the 10 commandments se rezuma la un singur lucru, ati iubi aproapele
@Bucovina Moartea fizica este doar o trecere, din momentul ala chinul nu mai exista, numai in cazul in care ajungi in iad, Raiul este mostenirea noastra, nu acest pamant.

Eu nu mam apucat sa cred in Dumnezeu din frica sau anxietate sau ce ***** mai mancati am fost 3/4 din viata mea ateist spuneam ce spuneti si voi acuma, ma bateam cap in cap cu proful de religie si gaseam tot felul demotive penibile, mereu spuneam ca ''uite ce zic cercetatorii'',''uite ce spune stiinta'',''uite evolutia, spune ca ne tragem toti dintro celula'', dar adevarul este ca evolutia nu are nici o dovada de asta se cheama teorie, pune pe un ceas cele 5 miliarde de ani ale asazisei evolutii si vei vedea ca unele specii apar instant, cand a avut evolutia timp sa lucreze?Si mai ales evolutia explica ce se intampla in momentul in care viata exista nici decum cine a creato. Marele Stephen Hawking atesta '' Because there is a law such as gravity, the universe can and will create itself from nothing, spontaneous creation is the reason there's something instead of nothing why the universe exists, why we exist, its not necessary to invoke God to set the universe in motion'', deci basically spune ca universul exista pentru ca avea nevoia de a exista si pentru ca universul avea nevoie sa existe prin urmare universul sa creat. Mai simplu e ca si cum ai spune ca Steaua Bucuresti este cea mai buna echipa pentru ca in toata istoria na existat o echipa mai buna, deci practic nu demonstreaza nimic, nu are nici un fel de dovada si sa nu uitam ca e unul dintre cei mai inteligenti oameni de pe planeta in acest moment. Asa ca pana si cei mai destepti oameni de pe planeta pot vorbi balarii.
Bottom line nobody has no proof that God isn't real, oricat ai spune ca logica ta spune ca nu este, pana si logica lui Stephen Hawking a dat gres, deci pot spune 100% logica ta nu e bazata pe nimic concret ci doar pe niste lucruri care mass-media ti le baga pe gat, cum am spus mai devreme daca ar fi la moda sa crezi in Dumnezeu , toti ar crede.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Juhziz

[🌟Most Wanted]



Status: Offline
(online 2 weeks ago)
Joined: 07 Jun 2012
Posts: 8405, Topics: 314
Location: Destination Unknown

Reputation: 2821.7
Votes: 133

     
Post Posted: 06-03-2015, 09:00:15 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Eu raman la parerea ca ai fost "indoctrinat" destul de bine cu chestia asta, nu vrei sa privesti realitatea asa cum este ea, cineva te-a speriat bine -
Religia, a fost "creata" tocmai pentru a putea avea un control asupra populatiei la nivel inalt. Asta a fost scopul principal al religiei.
Unele teorii sunt facute atat de bine incat sunt foarte credibile si te ia cu fiori numai cand le citesti, si multe alte chestii, gen bisericile, catedralele, slujbele, preotii, etc.
Ma rog, concluzia finala: Religia - cea mai mare forma de manipulare in masa, inainte de televiziune si mai nou facebook.

Mai bine hai sa discutam despre piramide si alte monumente istorice facute cu mii de ani in urma, sunt discutii mult mai interesante decat religia.
Psycholove, faci te rog un topic de discutii despre monumentele istorice? Sa ne dezbatem acolo cum au fost create piramidele, si toate monumentele de la pumapunku, etc -


-

1 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
PsychoLove

[Silence In The Snow]



Status: Offline
(since 05-01-2024 17:19)
Joined: 12 Aug 2013
Posts: 5177, Topics: 299
Location: Behind you.

Reputation: 1306.4
Votes: 480

      Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 06-03-2015, 09:09:06 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Hmm, e o idee, sã ºtii! -
Îl voi face azi, puþin mai târziu.
Thanks for the idea, Juhziz! ^^





Dreams.. That's all we have.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
OpTIXy

[Predator]



Status: Offline
(since 05-04-2020 10:57)
Joined: 04 Jul 2011
Posts: 2850, Topics: 83
Location: New York

Reputation: 15025.3
Votes: 377

      Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 06-03-2015, 10:42:02 | Translate post to: ... (Click for more languages)

PsychoLove wrote:
Hmm, e o idee, sã ºtii! -
Îl voi face azi, puþin mai târziu.
Thanks for the idea, Juhziz! ^^


Faster master.. Faster.

@: Cum explicati faptul ca in istoria indepartata (acum 2100+ ani) persoane asemnatoare in fapte si actiuni lui Issue au mai exista? In general prezentate in alte religii.


I want to ensure you that every ban is always followed by a proper reason. If you wake up in a situation where your account is banned, feel free to make a proper post under Unban Request.
Do not forget to bring the necessary evidence to appeal GMs decision.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Radical

[Madness forever]



Status: Offline
(since 13-04-2023 12:11)
Joined: 08 Sep 2011
Posts: 7438, Topics: 366
Location: Neverland

Reputation: 3074.2
Votes: 461

    Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 06-03-2015, 10:49:54 | Translate post to: ... (Click for more languages)

adiman0011 wrote:

Bottom line nobody has no proof that God isn't real, oricat ai spune ca logica ta spune ca nu este, pana si logica lui Stephen Hawking a dat gres, deci pot spune 100% logica ta nu e bazata pe nimic concret ci doar pe niste lucruri care mass-media ti le baga pe gat, cum am spus mai devreme daca ar fi la moda sa crezi in Dumnezeu , toti ar crede.

Bottom line is ca nobody has proof that god is real. Cum pnm poti sa astepti tu de la noi sa iti demonstram tie ca ceva nu exista? cand nici tu nu poti demonstra ca exista? tu nu gandesti cat de *** up esti cand spui astA? toata baza voastra e pe esecul nostru, si cand noi nu mai avem esecuri ce faceti voi? ah da ne ardeti pe rug ca pe cei ce au zis ca pamantul e rotund. Sunteti o adunatura de draci - care va aplecati dupa cum bate vantul. Si cand spun sunteti ma refer la toti indoctrinatii astia ce se asteapta ca oamenii de stiinta sa le gaseasca dzeul, adevarul fiind defapt ca pe oamenii de stiinta ii doare in p de dzeul vostru.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
sHoTeR

[þig]



Status: Offline
(since 30-04-2018 22:10)
Joined: 22 Feb 2011
Posts: 1320, Topics: 104
Location: local

Reputation: 318.1
Votes: 28

Post Posted: 06-03-2015, 17:17:33 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Code:
"„Vrea Dumnezeu sã opreascã rãul, dar nu poate? Atunci nu este atotputernic. Poate Dumnezeu sã opreascã rãul, dar nu vrea? Atunci el însuși este rãu. Poate și vrea Dumnezeu sã opreascã rãul? Atunci de ce mai existã rãu în lume? Nu poate și nu vrea Dumnezeu sã opreascã rãul? Atunci de ce îl numim Dumnezeu?”"

Prima datã Adam ºi Eva au trãit fãrã niciun stres , pânã au încãlcat singura regulã a Lui Dumnezeu ºi de aici omul este pedepsit întrucât acesta are ruºine , fricã ºi toate celelalte sentimente bune sau rele . Ora precedentã de religie a venit un pãrinte la noi la orã ºi era super de treabã , pãcat cã nu i-am pus niºte întrebãri de aici .



"Usually, when you are the absolute best.
You get hated the most"

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Wipe
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 08-06-2022 20:34)
Joined: 05 Jul 2012
Posts: 12606, Topics: 645
Location: Cluj-Napoca

Reputation: 21726.8
Votes: 431

      Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 06-03-2015, 23:23:24 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Ce retard poate sa puna cea mai penibila regula inventata vreodata: "Sa nu mananci mere..." E o chestie cretina si nu are nici un sens... Fabula, basm, spune-i cum vrei, dar nu poate fi real asa ceva...


Don't touch this

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
sHoTeR

[þig]



Status: Offline
(since 30-04-2018 22:10)
Joined: 22 Feb 2011
Posts: 1320, Topics: 104
Location: local

Reputation: 318.1
Votes: 28

Post Posted: 07-03-2015, 09:55:20 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Poate cã nu era doar un mãr , poate cã era un test , trebuie sã privești dincolo de simplitatea unui cuvânt.


"Usually, when you are the absolute best.
You get hated the most"

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
goguletz BIRGAOANU

[Wicked Sick]



Status: Offline
(since 04-01-2019 20:59)
Joined: 02 Feb 2014
Posts: 12169, Topics: 504
Location: Italia (Botosani)

Reputation: -70
Votes: 459

        Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 07-03-2015, 10:42:03 | Translate post to: ... (Click for more languages)

dupa carti asa se zice ca a fost un test dar cinemai crede -

Goguletz spune ca nai curaj!!![/url]
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash  
Go to page Previous  1, 2, 3 ... 10, 11, 12 ... 25, 26, 27  Next    


The time now is 04-05-2024, 11:52:24
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x