User
Pass
2FA
 
 

Da sau nu ?
Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next    
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> WOW -> Romanian
Author Message5612
Shadowy

[Creep]



Status: Offline
(since 02-09-2017 16:49)
Joined: 07 Apr 2012
Posts: 532, Topics: 67
Location: Romania

Reputation: 75.1
Votes: 40

Post Posted: 05-06-2015, 23:37:15 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Haresisback wrote:
doamne ce petarde de jucatori . pe vremea mea parca nu erau asa multi.


da.. probabil pe "vremea ta" faceai si tu parte din ei

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Alexander0810

[VIGILO CONFIDO]



Status: Offline
(since 08-03-2024 13:58)
Joined: 13 Mar 2010
Posts: 12665, Topics: 267
Location: Romania

Reputation: 2269
Votes: 151

 
Post Posted: 05-06-2015, 23:38:15 | Translate post to: ... (Click for more languages)

ITT ppl compara conceptual un jucator de high rates 3s (3k+ rating) cu un jucator de duzina@PvE care sta pana la sfarsitul unui patch sa omoare ultimul boss(daca il omoara), stie o singura clasa ce face si "invata" scripts de pe google, desi majoritatea sunt average si nici macar nu sunt in stare sa faca tot ce zic in propriile posts 10/10 *slowclap*



@OP: Knowledge toolsets sunt diferite si e nevoie de niste timp si research dar nu e nimic diferit de a citi tips and tricks pentru clasa ta@un anumit encounter si a vedea unde iti poti da cds sa ai maximum impact@boss mechanics. E mai multe pressure individual pentru ca nu mai ai un raid leader care sa faca compul.

That being said e improbabil sa fie cineva in stare sa faca si high end PvP si high end PvE in acelasi timp pentru ca ambele cer dedicatie dar e posibil.

inb4 apare Hares care nu era in stare de altceva in afara de H pala+warr la 2v2 si nici nu aparea in top la 3s




L.E. De la sine inteles ca desi puteti sa faceti niste trash talk nu o dati in taranisme sau o sa dau warns. Am sters ce posts erau de genul.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
gandacel

[Screwed Freak]



Status: Offline
(since 03-04-2019 16:08)
Joined: 19 Jun 2011
Posts: 3196, Topics: 91
Location: Brasov/Zimnicea

Reputation: 89.7
Votes: 93

   
Post Posted: 06-06-2015, 09:07:20 | Translate post to: ... (Click for more languages)

eu care am fost pveist mai toata viata mea ... cand am inceput sa joc pvp a durat ceva pana am reusit sa inteleg tacticile celorlalte, m-am uitat la clipuri pvp sa inteleg cum joaca fiecare si cam cea mai mare performanta a mea a fost 2.2k...
insa eu eram si mai ciudat... desi toti jucau unholy eu ma ambitionam sa fiu forst...
ca healer in schimb mi-a fost mai usor... pentru ca am jucat pve healer pe scripturi bune si stiam sa fac smecherii cu ascuns dupa perete sa fug si sa dau ccuri


sunt nab.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Fair

[^^ Events MC ^^]



Status: Offline
(since 28-08-2022 08:30)
Joined: 25 Jun 2011
Posts: 8598, Topics: 638
Location: City Of God <3

Reputation: -374
Votes: 414

 
Post Posted: 06-06-2015, 10:31:13 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Ca Pve player in PvP nu ai reflexe, nu anticipezi miscarile, nu stii ce cd defensive sa iti dai, nu stii sa dai un cc cum trebuie sau cand trebuie, nu stii sa iti dai burstul cand trebui pentru ca nu stii daca adversarul are def cds sau cat cd mai are la def cds (in caz ca nu joci clasa aia sau ai offchar caruia ii stii mecanica bine), nu ai reflexul de care ai nevoie sa iti ajuti partenerul sa isi refaca HP (peel) si lista poate continua. Macar queue dodge stie sa faca ;d ;d ;d
L.E. sa nu uitam de viteza de reactie pe care n`o prea imbunatatesti in Pve deoarece e acelasi scrip over and over again.




0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Roshkatul

[Visul oricarui GM]



Status: Offline
(since 13-10-2019 16:42)
Joined: 24 Jun 2012
Posts: 2783, Topics: 120
Location: Romania

Reputation: 533.2
Votes: 118

    Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 06-06-2015, 12:41:52 | Translate post to: ... (Click for more languages)

End-game PvE (doborarea timerelor, etc.) necesita atat maximizarea DPS-ului cat si maximizarea healului. Astfel inveti rotatia de spelluri cea mai capabila pentru max damage/heal. Tot ceea ce mai ai nevoie pentru a te transforma intr-un PvP-er aproape de top, este sa stii sa citesti (sa fii in stare sa citesti ce fac spellurile), de aceea majoritatea PvE-istilor din guildele de top, ajung lejer la 2.2k rating.

Eu joc shaman, am jucat PvE end-game atat restoration (top healing la raiduri) cat si enha (top dps la raiduri pe off-spec), atat pe resto cat si pe enha am atins intre 2450 si 2500 rating la 2v2 pe 4.3, si m-am oprit deoarece ladderul era plin de rogue (phew phew 40k ambush pe 5k resil + CD defensiv) + druid/hunter/mage.

Cum mi-am imbunatatit skillul pe resto si cum am invatat clasa foarte bine? A fost o perioada cand am inceput sa joc pe alt server (wow reach, cred ca nu mai e advertisement avand in vedere ca serverul nu mai exista), si am fost fortat sa merg in dungeonuri heroics, complet undergeared, cu vreo 40 ilvl sub media necesara (aveam undeva la 60k mana pe resto, cand pe freakz in PvP aveai cam 100-110k mana). Asa am invatat sa folosesc talente si skilluri din spellbook pe care nu le foloseam in mod normal la high gear, am invatat cum sa dau cat mai mult heal, in cat mai putin timp, folosind cat mai putina mana, si sa imi folosesc cd-urile defensive cat mai eficient, lucru care in PvP m-a ajutat enorm.
In rest, cred ca oricine cu 2-3 neuroni, poate invata intr-o zi sau doua cum sa faca peeling, cum sa kiteze, si cum sa isi faca un macro cu interrupt (pe 4.0.6 shamanul era cel care trebuia sa dea interrupt la bosi, deci putem spune ca PvE-ul m-a ajutat imi a dezvolta un reflex) si hex pe focus.
=> am ajuns undeva pe la 2460 cu warr arms + shaman resto, combo care in general nu era jucat pe ladder deoarece warriorul arms era foarte slab ca DPS in comparatie cu rogue/hunter/druid, dar din moment ce ajungeam sa facem arene zilnic timp de o saptamana intreaga sa atingem conquest cap (arenele durau 30 de minute si se terminau in draw => multi nervi, etc), pur si simplu am renuntat la arene.

Pe enhancement a fost ceva mai complicat, din PvE am invatat rotatia ideala pentru a maximiza dps-ul atat in burst cat si in sustain, in rest experienta de pe reach din undergeared dungeons, m-a invatat sa fac treaba healerilor cat mai usoara, folosind CD defensive, kitand cand mobii erau pe mine, sa imi dau self heal si sa dau cc-uri.

Aceste lucruri combinate cu putina practica in BG + un spec corect (foloseam focused insight, ajungeam sa dau greater undeva la 120k), m-au ajutat sa ajung lejer cu un ret la 2400+.

Nu am fost nici pe departe un PvP-er de top (nu am atins 39999 rating ca alti gladiatori care tot se lauda ca "batutul dragonilor" e usor, dar cand ajung in fata unui dragon mor ca spartii si ies sub tank pe recount), dar PvP-ul nu imi atragea atentia, o parte din timpul meu era deja ocupat de raiduri, faceam PvP doar in timpul liber, iar la un punct a devenit enervant jucand 24/7 impotriva combourilor overpowered de pe server.

Dupa aceea am atins 2k rating pe aproape orice off-char carpa (am facut 2k rating cu x2 BM hunters in gear de dungeons..., wtf.. si eram complet paralel cu hunterul), de aceea consider ca PvP-ul pe freakz este complet mediocru, ajungi la rating maricel cu 0 experienta in 'domeniu'... Inafara de o mana de oameni care stiu sa joace, restul sunt paraleli.



*****Hearthstone Arena Coaching*****

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Shadowy

[Creep]



Status: Offline
(since 02-09-2017 16:49)
Joined: 07 Apr 2012
Posts: 532, Topics: 67
Location: Romania

Reputation: 75.1
Votes: 40

Post Posted: 06-06-2015, 13:19:18 | Translate post to: ... (Click for more languages)

@Roshkatul: La cum ai descris tu (ca PvE`er) PvP`ul pe care l`ai facut tu, la fel pot sa descriu si eu (ca PvP'er) RDF`urile pe care le faceam pe 4.3 cu oameni in full gear si tot luam wipe.
Sa nu crezi cumva ca PvE`ul pe Freakz este "wow" ca este departe de adevaratul hardcore PvE pe care multi de aici nici nu stiu cu ce se mananca. Nu zic, nici legat de PvP nu este atat de genial, insa sunt playeri pe freakz care daca ar juca pe retail, cu siguranta ar ajunge destul de sus in 3s ladder.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Nytrox

[bored]



Status: Offline
(since 13-05-2018 13:05)
Joined: 14 Oct 2011
Posts: 995, Topics: 82
Location: Bucuresti

Reputation: 136.7
Votes: 67

   
Post Posted: 06-06-2015, 15:07:21 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Alexander0810 wrote:

That being said e improbabil sa fie cineva in stare sa faca si high end PvP si high end PvE in acelasi timp pentru ca ambele cer dedicatie dar e posibil.

e foarte posibil,tinand cont caun player care a jucat pvp stie deja cam toate mecanicile claselor si se poate misca foarte usor,deci poate face pve de top.
pentru un player pve e mai greu,desi majoritatea au alturi si cunosc toate clasele cat de cat,in pvp trebuie sa improvizeze mult mai mult .
de exemplu warlockul asta e primul la 3s si e si intr-o guilda de top pve:
http://eu.battle.net/wow/en/character/ravencrest/W%C3%A2llirikz/simple



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Amnezx

[Best in Slot]



Status: Offline
(since 11-11-2022 17:06)
Joined: 13 Apr 2015
Posts: 1255, Topics: 167
Location: Romania

Reputation: 186.2
Votes: 59

 
Post Posted: 06-06-2015, 15:10:39 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Shadowy wrote:
@Roshkatul: La cum ai descris tu (ca PvE`er) PvP`ul pe care l`ai facut tu, la fel pot sa descriu si eu (ca PvP'er) RDF`urile pe care le faceam pe 4.3 cu oameni in full gear si tot luam wipe.
Sa nu crezi cumva ca PvE`ul pe Freakz este "wow" ca este departe de adevaratul hardcore PvE pe care multi de aici nici nu stiu cu ce se mananca. Nu zic, nici legat de PvP nu este atat de genial, insa sunt playeri pe freakz care daca ar juca pe retail, cu siguranta ar ajunge destul de sus in 3s ladder.

Ask @boboc @duduferalul



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Magicqtz

[Do Nothing and Win]



Status: Offline
(since 10-04-2020 14:57)
Joined: 26 May 2012
Posts: 1361, Topics: 94
Location: Romania

Reputation: 111.9
Votes: 50

 
Post Posted: 06-06-2015, 16:36:18 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Fair wrote:
Ca Pve player in PvP nu ai reflexe, nu anticipezi miscarile, nu stii ce cd defensive sa iti dai, nu stii sa dai un cc cum trebuie sau cand trebuie, nu stii sa iti dai burstul cand trebui pentru ca nu stii daca adversarul are def cds sau cat cd mai are la def cds (in caz ca nu joci clasa aia sau ai offchar caruia ii stii mecanica bine), nu ai reflexul de care ai nevoie sa iti ajuti partenerul sa isi refaca HP (peel) si lista poate continua. Macar queue dodge stie sa faca ;d ;d ;d
L.E. sa nu uitam de viteza de reactie pe care n`o prea imbunatatesti in Pve deoarece e acelasi scrip over and over again.


Sau cum le spun eu, "horse vision" .

ON TOPIC: E diferenta mare, avantajul insa e al celui care joaca pvp, se poate adapta usor la pve.
In mai toate raidurile cu globalul ies in top3 in gear pvp cu 4 iteme pve pe mn. Ma rog, adevarul e ca sunt mai godlike asa -

Incepe sezonul pvp, brb, ma duc sa-mi fac rouge sa iau title pe degeaba - (jk)


https://worldofwarcraft.com/en-gb/character/sylvanas/mostfckedup
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Alexander0810

[VIGILO CONFIDO]



Status: Offline
(since 08-03-2024 13:58)
Joined: 13 Mar 2010
Posts: 12665, Topics: 267
Location: Romania

Reputation: 2269
Votes: 151

 
Post Posted: 06-06-2015, 16:41:58 | Translate post to: ... (Click for more languages)

XRobert01 wrote:
Alexander0810 wrote:

That being said e improbabil sa fie cineva in stare sa faca si high end PvP si high end PvE in acelasi timp pentru ca ambele cer dedicatie dar e posibil.

e foarte posibil,tinand cont caun player care a jucat pvp stie deja cam toate mecanicile claselor si se poate misca foarte usor,deci poate face pve de top.
pentru un player pve e mai greu,desi majoritatea au alturi si cunosc toate clasele cat de cat,in pvp trebuie sa improvizeze mult mai mult .
de exemplu warlockul asta e primul la 3s si e si intr-o guilda de top pve:
http://eu.battle.net/wow/en/character/ravencrest/W%C3%A2llirikz/simple


Improbabil != imposibil, majoritatea nu sunt in stare sa faca asta Rolling Eyes

Besides, GT e 2 day raiding guild, are timp sa faca PvP. Nu sunt foarte multe 2 days care au progres bun.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Fair

[^^ Events MC ^^]



Status: Offline
(since 28-08-2022 08:30)
Joined: 25 Jun 2011
Posts: 8598, Topics: 638
Location: City Of God <3

Reputation: -374
Votes: 414

 
Post Posted: 06-06-2015, 17:35:03 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Alexander0810 wrote:


That being said e improbabil sa fie cineva in stare sa faca si high end PvP si high end PvE in acelasi timp pentru ca ambele cer dedicatie dar e posibil.

Iti zic eu cativa care exceleaza atat in Pve cat si in PvP la nivel inalt: Eu (ofc), Dardrayx, Azwraithz, Sarotti, Nitty, Honourless, Geanu, Skilz, Rootsgxp, Doru, Nim.
Totul tine de un balans intre ele, nu trebuie sa te axezi doar pe una, trebuie sa le joci pe ambele pentru a avea alternativa cand nu faci una sa faci alta si totusi sa nu fii dezamagit ca iei farm/wipe.




0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
andreyutzz93

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 26-09-2015 00:56)
Joined: 09 Apr 2010
Posts: 265, Topics: 40
Location: Romania

Reputation: 60.6
Votes: 8

Post Posted: 06-06-2015, 20:12:45 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Numai pareri aiurite...
@Roshkatul a spus tot ce trebuia de zis.
Si da un player PVE cu putina dedicatie si cercetare ii "toaca" pe majoritatea PVP-istilor.
De ce? Atat timp cat un player este axat cel mai mult pe PVE, in PVP va incerca sa folosesca rotatia din PVE atunci cand e cazul iar asta duce undeva la aproape 2x mai mult dmg ca un PVP player(random abilities).
Chestia asta se aplica si in cazul healerilor deoarece stiu sa isi conserve mana mai bine.
In PVE iti iei cate 100-200k dmg in PVP nu iti iei dmg-ul asta imens. Big heal la low HP in cazul amandurora e "huge thing".

Oricum majoritatea in topicul asta vorbesc de PVE player care sunt target dummy, iar alti PVE>PVP players se multumesc doar cu 2.2k-2.4k.

Ma rog, multi nu o sa intelegeti ce spunem aici si sunteti blocati pe "algoritmul" PVP e stric PVP si PVE e strict PVE apoi le amestecati si iese o compozitie "sare+zahar+apa=??"(probabil si cafea).

Shadowy wrote:
@Roshkatul: La cum ai descris tu (ca PvE`er) PvP`ul pe care l`ai facut tu, la fel pot sa descriu si eu (ca PvP'er) RDF`urile pe care le faceam pe 4.3 cu oameni in full gear si tot luam wipe.


Ai auzit de termenul "nu te car", presupun ca esti absurd cand in dungeon-urile din 4.3 PVP Heroes dadeau cate 10k dps, iar pe WOTLK dungeon era cate 5-6k dps, de ce te-as cara in dungeon cu dps-ul ala? Macar medium WOTLK dps raids sa ai 17-18k.
Alti PVP HEROES dadeau in gear cataclysmic cate 25-28k dps in deungeon /faceroll .


Sunt un om ca fiecare.Respect reciproc!
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Amnezx

[Best in Slot]



Status: Offline
(since 11-11-2022 17:06)
Joined: 13 Apr 2015
Posts: 1255, Topics: 167
Location: Romania

Reputation: 186.2
Votes: 59

 
Post Posted: 06-06-2015, 21:06:57 | Translate post to: ... (Click for more languages)

andreyutzz93 wrote:
Numai pareri aiurite...
@Roshkatul a spus tot ce trebuia de zis.
Si da un player PVE cu putina dedicatie si cercetare ii "toaca" pe majoritatea PVP-istilor.
De ce? Atat timp cat un player este axat cel mai mult pe PVE, in PVP va incerca sa folosesca rotatia din PVE atunci cand e cazul iar asta duce undeva la aproape 2x mai mult dmg ca un PVP player(random abilities).
Chestia asta se aplica si in cazul healerilor deoarece stiu sa isi conserve mana mai bine.
In PVE iti iei cate 100-200k dmg in PVP nu iti iei dmg-ul asta imens. Big heal la low HP in cazul amandurora e "huge thing".

Oricum majoritatea in topicul asta vorbesc de PVE player care sunt target dummy, iar alti PVE>PVP players se multumesc doar cu 2.2k-2.4k.

Ma rog, multi nu o sa intelegeti ce spunem aici si sunteti blocati pe "algoritmul" PVP e stric PVP si PVE e strict PVE apoi le amestecati si iese o compozitie "sare+zahar+apa=??"(probabil si cafea).

Shadowy wrote:
@Roshkatul: La cum ai descris tu (ca PvE`er) PvP`ul pe care l`ai facut tu, la fel pot sa descriu si eu (ca PvP'er) RDF`urile pe care le faceam pe 4.3 cu oameni in full gear si tot luam wipe.


Ai auzit de termenul "nu te car", presupun ca esti absurd cand in dungeon-urile din 4.3 PVP Heroes dadeau cate 10k dps, iar pe WOTLK dungeon era cate 5-6k dps, de ce te-as cara in dungeon cu dps-ul ala? Macar medium WOTLK dps raids sa ai 17-18k.
Alti PVP HEROES dadeau in gear cataclysmic cate 25-28k dps in deungeon /faceroll .

Numai porcarii ai spus tu acolo.
1. Cum dracu sa dea de doua ori mai mult damage un jucator pve la pvp cu rotatie pve? La pvp NU AI ROTATIE. Daca ai nevoie de peel acum, faci peel nu stai sa spamezi ca ratatul scourge/necrotic(DK PoV), dai chains/asphyxiate etc. Rotatie in pvp nu o sa fie niciodata, doar opener pe care il faci la fel vs diferite clase (ex:chains-plague-blood boil-festering-scourge etc.)
2. In icc cu end game gead dps era de 17-18k maxim, nu avarage.



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
geanu

[Not a Creep]



Status: Offline
(since 12-01-2018 18:10)
Joined: 18 Jul 2010
Posts: 837, Topics: 35
Location: Romania

Reputation: 41.6
Votes: 31

Post Posted: 06-06-2015, 22:38:45 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Rank1 2s/3s/5s/duels + best spriest @ pve @ server, deci se poate copii.


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Swann

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 21-12-2016 11:00)
Joined: 18 Aug 2014
Posts: 86, Topics: 15
Location: Arad

Reputation: 149.9
Votes: 6

         
Post Posted: 06-06-2015, 23:08:02 | Translate post to: ... (Click for more languages)

geanu wrote:
Rank1 2s/3s/5s/duels + best spriest @ pve @ server, deci se poate copii.



Trebuie sa recunoastem ca modestia este una dintre calitatile lui Geanu.



On: Nu cred ca un player de top PVE poate sa "dea" mai bine decat un player de top PVP, decat dupa mult antrenament si research, pentru ca sunt 2 ramuri diferite ale acestui joc si trebuiesc studiate si memorate daca vrei sa faci ceva mai bun decat "mediocru".



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID

  Topic locked


Topic is closed, you cannot post any messages in it anymore

Locked by Rofly, 07 June 2015 16:23



 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> WOW -> Romanian  
Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next    


The time now is 10-05-2024, 19:52:16
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x